Jozef Mihál
01.01.07,19:39
K § 65 Podmienky nároku na starobný dôchodok

K ods. 1

Podmienky nároku na starobný dôchodok sú dve:

poistenec musí byť dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
musí dovŕšiť dôchodkový vek.Príklad

Pani Dana počas svojho života bola väčšinou „žena v domácnosti“ – nebola nikde zamestnaná, nebola ani poistená ako samostatne zárobkovo činná osoba. Počas siedmich rokov za ňu platil poistné štát – a to v období štúdia na strednej škole a neskôr v období, kedy sa pani Dana starala o svoje dieťa do troch rokov veku. Okrem toho pani Dana poistená nebola.

Pani Dana sa blíži k dôchodkovému veku a chce poberať starobný dôchodok. Má v zásade dve možnosti ako získať „chýbajúce roky“.

Prvá možnosť je zamestnať sa v pracovnom pomere na dobu potrebnú do dovŕšenia doby 15 rokov dôchodkového poistenia.

Druhá možnosť je prihlásiť sa v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.

Pretože šanca pani Dany na zamestnanie sa v jej veku a s jej praxou je minimálna, pani Dana sa prihlási v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. Sama si platí poistné až kým nenaplní dobu 15 rokov dôchodkového poistenia. Po dovŕšení dôchodkového veku bude mať pani Dana nárok na starobný dôchodok.


K ods. 2

Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak dovŕši dôchodkový vek a to 62 rokov. Táto veková hranica je však v prechodnom období nižšia, viď § 65 ods. 3 až 8.

Príklad

Pán Dušan sa narodil 16.augusta 1950. Dôchodkový vek – 62 rokov – dovŕši dňa 16.augusta 2012. Ak splní i podmienku najmenej 15-tich rokov dôchodkového poistenia, k 16.augustu 2012 môže žiadať o starobný dôchodok.


K ods. 3

Prechodné obdobie, v ktorom sa postupne zvyšuje dôchodkový vek pre mužov, je stanovené na roky 2004 a 2005. Od roku 2006 pre mužov jednotne platí dôchodkový vek 62 rokov.

Príklad

Pán Dalibor sa narodil 8.júla 1945. Vek 60 rokov dovŕšil 8.júla 2005. Jeho dôchodkový vek bude 60 rokov a 18 kalendárnych mesiacov, teda 61 a pol roka. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 8. januáru 2007.


K ods. 4 až 8

Prechodné obdobie, v ktorom sa postupne zvyšuje dôchodkový vek pre ženy, závisí od počtu vychovaných detí.

V zmysle § 258 zákona sa výchova dieťaťa sa posudzuje podľa § 9 odsek 1 písm. e) zákona č.100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v súčinnosti s § 15 vyhlášky FMPSV č.149/1988 Zb.

Podmienka výchovy sa považuje za splnenú ak sa žena:

osobne starala o dieťa od jeho narodenia do dosiahnutia plnoletosti aspoň po dobu 10 rokov,
ujala výchovy dieťaťa po dosiahnutí ôsmeho roku jeho veku, za podmienky, že sa žena osobne starala o dieťa vo veku do dosiahnutia plnoletosti aspoň po dobu piatich rokov,
starala o dieťa od jeho narodenia do jeho úmrtia, pokiaľ dieťa zomrelo po dosiahnutí šiestich mesiacov veku,
starala sa o dieťa aspoň posledné tri roky pred dosiahnutím veku, určeného na vznik nároku na starobný dôchodok.Do potrebnej doby starostlivosti sa započítavala aj doba keď sa žena nemohla o dieťa osobne starať pre chorobu alebo preto, že dieťa bolo zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti

Príklad

Pani Drahomíra sa narodila 25. septembra 1953. Vychovala 5 detí. Vek 53 rokov dovŕši 25. septembra 2006. Jej dôchodkový vek bude 53 rokov a 27 kalendárnych mesiacov, teda 55 rokov a 3 mesiace. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 25. decembru 2008.

Príklad

Pani Dita sa narodila 4. mája 1954. Vychovala 3 deti. Vek 54 rokov dovŕši 4. mája 2008. Jej dôchodkový vek bude 54 rokov a 45 kalendárnych mesiacov, teda 57 rokov a 9 mesiacov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 4. februáru 2012.

Príklad

Pani Dorota sa narodila 29. januára 1954. Vychovala 2 deti. Vek 55 rokov dovŕši 29. januára 2009. Jej dôchodkový vek bude 55 rokov a 54 kalendárnych mesiacov, teda 59 rokov a 6 mesiacov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 29. júlu 2013.

Príklad

Pani Dušana sa narodila 12. novembra 1953. Vychovala jedno dieťa. Vek 56 rokov dovŕši 12. novembra 2009. Jej dôchodkový vek bude 56 rokov a 54 kalendárnych mesiacov, teda 60 rokov a 6 mesiacov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 12. máju 2014.

Príklad

Pani Dagmar sa narodila 9. marca 1950. Deti nevychovala žiadne. Vek 57 rokov dovŕši 9. marca 2007. Jej dôchodkový vek bude 57 rokov a 36 kalendárnych mesiacov, teda presne 60 rokov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 9. marcu 2010.


K ods. 9 a 10

Rieši situáciu, kedy sa postupuje podľa ods. 3 až 8 v prechodnom období. Viď príklad.

Príklad

Pán Dávid sa narodil 31. marca 1945. Vek 60 rokov dovŕšil 31.marca 2005. Jeho dôchodkový vek bude 60 rokov a 18 kalendárnych mesiacov, teda 61 rokov a 6 mesiacov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 30. septembru 2007 (31. september neexistuje).

ZSP_§65



[B]K § 65 Podmienky nároku na starobný dôchodok

K ods.1

Podmienky nároku na starobný dôchodok sú dve:
- poistenec musí byť dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov,
- musí dovŕšiť dôchodkový vek.

Príklad

Pani Dana počas svojho života bola väčšinou „žena v domácnosti“ – nebola nikde zamestnaná, nebola ani poistená ako samostatne zárobkovo činná osoba. Počas siedmich rokov za ňu platil poistné štát – a to v období štúdia na strednej škole a neskôr v období, kedy sa pani Dana starala o svoje dieťa do troch rokov veku. Okrem toho pani Dana poistená nebola.
Pani Dana sa blíži k dôchodkovému veku a chce poberať starobný dôchodok. Má v zásade dve možnosti ako získať „chýbajúce roky“.
Prvá možnosť je zamestnať sa v pracovnom pomere na dobu potrebnú do dovŕšenia doby 10 rokov dôchodkového poistenia.
Druhá možnosť je prihlásiť sa v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Pretože šanca pani Dany na zamestnanie sa v jej veku a s jej praxou je minimálna, pani Dana sa prihlási v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. Sama si platí poistné až kým nenaplní dobu 10 rokov dôchodkového poistenia. Po dovŕšení dôchodkového veku bude mať pani Dana nárok na starobný dôchodok.


K ods.2

Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak dovŕši dôchodkový vek a to 62 rokov. Táto veková hranica je však v prechodnom období nižšia, viď § 65 ods.3 až 8.

Príklad

Pán Dušan sa narodil 16.augusta 1950. Dôchodkový vek – 62 rokov – dovŕši dňa 16.augusta 2012. Ak splní i podmienku najmenej 10-tich rokov dôchodkového poistenia, k 16.augustu 2012 môže žiadať o starobný dôchodok.


K ods.3

Prechodné obdobie, v ktorom sa postupne zvyšuje dôchodkový vek pre mužov, je stanovené na roky 2004 a 2005. Od roku 2006 pre mužov jednotne platí dôchodkový vek 62 rokov.

Príklad

Pán Dalibor sa narodil 8.júla 1945. Vek 60 rokov dovŕšil 8.júla 2005. Jeho dôchodkový vek bude 60 rokov a 18 kalendárnych mesiacov, teda 61 a pol roka. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 8. januáru 2007.


K ods.4 až 8

Prechodné obdobie, v ktorom sa postupne zvyšuje dôchodkový vek pre ženy, závisí od počtu vychovaných detí.

V zmysle § 258 zákona sa výchova dieťaťa sa posudzuje podľa § 9 odsek 1 písm. e) zákona č.100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v súčinnosti s § 15 vyhlášky FMPSV č.149/1988 Zb.

Podmienka výchovy sa považuje za splnenú ak sa žena:
- osobne starala o dieťa od jeho narodenia do dosiahnutia plnoletosti aspoň po dobu 10 rokov,
- ujala výchovy dieťaťa po dosiahnutí ôsmeho roku jeho veku, za podmienky, že sa žena osobne starala o dieťa vo veku do dosiahnutia plnoletosti aspoň po dobu piatich rokov,
- starala o dieťa od jeho narodenia do jeho úmrtia, pokiaľ dieťa zomrelo po dosiahnutí šiestich mesiacov veku,
- starala sa o dieťa aspoň posledné tri roky pred dosiahnutím veku, určeného na vznik nároku na starobný dôchodok.

Do potrebnej doby starostlivosti sa započítavala aj doba keď sa žena nemohla o dieťa osobne starať pre chorobu alebo preto, že dieťa bolo zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti

Príklad

Pani Drahomíra sa narodila 25.septembra 1953. Vychovala 5 detí. Vek 53 rokov dovŕši 25.septembra 2006. Jej dôchodkový vek bude 53 rokov a 27 kalendárnych mesiacov, teda 55 rokov a 3 mesiace. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 25. decembru 2008.

Príklad

Pani Dita sa narodila 4.mája 1954. Vychovala 3 deti. Vek 54 rokov dovŕši 4.mája 2008. Jej dôchodkový vek bude 54 rokov a 45 kalendárnych mesiacov, teda 57 rokov a 9 mesiacov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 4. februáru 2012.

Príklad

Pani Dorota sa narodila 29.januára 1954. Vychovala 2 deti. Vek 55 rokov dovŕši 29.januára 2009. Jej dôchodkový vek bude 55 rokov a 54 kalendárnych mesiacov, teda 59 rokov a 6 mesiacov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 29.júlu 2013.

Príklad

Pani Dušana sa narodila 12.novembra 1953. Vychovala jedno dieťa. Vek 56 rokov dovŕši 12.novembra 2009. Jej dôchodkový vek bude 56 rokov a 54 kalendárnych mesiacov, teda 60 rokov a 6 mesiacov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 12. máju 2014.

Príklad

Pani Dagmar sa narodila 9.marca 1950. Deti nevychovala žiadne. Vek 57 rokov dovŕši 9.marca 2007. Jej dôchodkový vek bude 57 rokov a 36 kalendárnych mesiacov, teda presne 60 rokov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 9.marcu 2010.


K ods.9 a 10

Rieši situáciu, kedy sa postupuje podľa ods.3 až 8 v prechodnom období. Viď príklad.

Príklad

Pán Dávid sa narodil 31.marca 1945. Vek 60 rokov dovŕšil 31.marca 2005. Jeho dôchodkový vek bude 60 rokov a 18 kalendárnych mesiacov, teda 61 rokov a 6 mesiacov. Nárok na starobný dôchodok bude mať k 30. septembru 2007 (31.september neexistuje).

ZSP_§65
Mila123
05.10.22,20:15
Dobrý deň,
naša klientka má nárok na SD, pracovala celý život, nemala deti. Po skončení SVŠ v roku 1979 ,sa nedostala na VŠ, vybavila si , citujem ju "nejaký dočasný invalidný dôchodok", ktorý trval jeden rok, ukončený bol nástupom na VŠ. Pri dnešnej návšteve pobočky SP jej pracovníčka oznámila, že nemajú žiaden doklad (informáciu) o poberaní uvedeného dôchodku. Pracovníčka SP tvrdila, že "staré doklady", ktoré niekedy ručne spracovávali všetky pobočky SP naskenovali, teda nechápe prečo o tom nemajú žiadnu zmienku.

Teda naša klientka má hľadať niečo čo jej SP (predchádzajúca inštitúcia) vydala v roku 1979. Viete mi poradiť čo s tým, ako sa dokladuje obdobie, ktoré nemá štátna/verejná správa vo svojej databáze? ďakujem
Jana Motyčková
05.10.22,20:24
Neporadím. Neviem o čo ide, nech si zistí, kto jej to vyplácal, či nemá dáke doklady doma.

V tom čase platil zákon 121/1975, nejaký dočasný ID som tam narýchlo nenašla, ale študovať to nebudem, čo mohla a za akých predpokladov poberať.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1975/121/19760101.html
dogicka
15.03.23,17:00
Dobrý deň,
mala by som k Vám prosbu.
Chcela by som sa spýtať aký mzdový bod sa mi počíta do dôchodku ak som invalidný dôchodca do 70% ( mám 50%)
a zároveň som samostatne zárobková osoba a platím si odvody do sociálnej poisťovne.
Chcem vedieť, či sa mi počíta doba na mzdový bod do starobného dôchodku aj z invalidného a aj zo samostatne zárobkovej osoby alebo len z jedného?

Ide mi o to, či sa mi vôbec oplatí platiť si odvody - o koľko mi to zvýši starobný dôchodok? Ďakujem za radu.
Jana Motyčková
15.03.23,19:38
Dobrý deň,
mala by som k Vám prosbu.
Chcela by som sa spýtať aký mzdový bod sa mi počíta do dôchodku ak som invalidný dôchodca do 70% ( mám 50%)
a zároveň som samostatne zárobková osoba a platím si odvody do sociálnej poisťovne.
Chcem vedieť, či sa mi počíta doba na mzdový bod do starobného dôchodku aj z invalidného a aj zo samostatne zárobkovej osoby alebo len z jedného?

Ide mi o to, či sa mi vôbec oplatí platiť si odvody - o koľko mi to zvýši starobný dôchodok? Ďakujem za radu.

Je to v rôznych obdobiach rôzne. Ale s výnimkou cca v 2 rokoch (okolo 2005, nezisťujem presne) platí, že ak popri ID ste szčo povinne poistená, tak :

- pri priznaní ID sa zisťoval POMB

- pri žiadosti o SD sa znovu zistí POMB za celú dobu poistenia (resp. rozhodujúce obdobie od r. 1984) - z poistenia szčo, zamestnania a pod. Pritom za dobu invalidity sa k VZ zo szčo nepripočítava nič kvôli invalidite (s výnimkou tých cca 2 rokov)

Pri výpočte SD sa SD vypočíta z vyššieho z týchto dvoch POMB. Doba poberania invalidného dôchodku sa započíta ako doba poistenia, aj keby ste v tom čase žiadne poistenie nemali.

Napr. ID priznaný v roku 2010 z POMB 1 (povedzme 30 rokov s OMB 1)

Popri ID 5 rokov poistenia szčo s VZ, z ktorého vznikol OMB 0,5

SD od roku 2023 : Pre SD sa zistí POMB (30x1+ 5x0,5)/35 = 0,9286

Pre SD sa použije vyšší z POMB 1 a 0,9286, čiže 1
do doby poistenia sa započíta doba poistenia získaná pred priznaním invalidity (30 r) + doba do dovŕšenia dôchodkového veku, cca 13 rokov = spolu 43 rokov.
Počas poberania ID sa odvody kvôli SD neoplatí platiť, hlavne nie z nízkeho príjmu.
(neuvádzam, ak je niekto v II. pilieri)
Negoce
12.12.23,16:47
Dobrý deň,
poberateľ výsluhového dôchodku(nar. v 1964) SP priznala v 8/2023 nárok na starobný dôchodok.


I keď nedosiahol vek na riadny nárok na SD pri poberateľov VD je výnimka? stačí ak je dôchodkovo poistený 15 rokov v SP? Táto osoba riadne naďalej pracuje. (pozn. nepýtala som sa na vychované deti, keďže má manželku - matku svojich detí, predpokladám, že si deti ako vyživované osoby neuplatňoval)

Ďakujem
Jana Motyčková
13.12.23,08:52
Dobrý deň,
poberateľ výsluhového dôchodku(nar. v 1964) SP priznala v 8/2023 nárok na starobný dôchodok.


I keď nedosiahol vek na riadny nárok na SD pri poberateľov VD je výnimka? stačí ak je dôchodkovo poistený 15 rokov v SP? Táto osoba riadne naďalej pracuje. (pozn. nepýtala som sa na vychované deti, keďže má manželku - matku svojich detí, predpokladám, že si deti ako vyživované osoby neuplatňoval)

Ďakujem
Osoby, ktoré získali určitý počet odpracovaných rokov v 1. alebo 2. kategórii pred rokom 2004 mali pred rokom 2004 nárok na nižší dôchodkový vek. Ak tento nárok na konkrétny dôchodkový vek tento pán získal, tak tento dôchodkový vek mu ostáva aj po r. 2004 aj po všetkých ďalších novelách. Presné čísla, koľko potrebovali tých rokov a aký majú dôchodkový vek vám z hlavy nepoviem, ale týkalo sa to okrem baníkov a pod. aj napr. vojakov. Takže ak je to len otázka, či je to možné, áno je to možné.