luebchenko
20.12.04,11:24
Zamestnanec slovenskej s.r.o. - platiteľa DPH, je rakúsky občan, býva vo Viedni, do práce v Bratislave dochádza 1x za týždeň, cesty si účtuje cez vyúčtovanie SC v EUR-ách (je to vôbec SC, keď prichádza do práce?, ale prácu zväčša vykonáva z domu, čiže miesto výkonu práce je v Rakúsku(tiež mi tu čosi varovne bliká o stálej prevádzkarni???)), súkromné auto zaparkuje v stráženej garáži. Môžem z týchto dokladov (z ERP v Sk) uplatniť do odpočtu DPH?
alexxandra
20.12.04,17:10
Ak je to sukromne auto toho rakusana,tak nemozes. To je jedno,ze je rakusan.Ked zamestnanec pouzije na sluzobnu cestu vlastne auto,tak si niesom ista,ci vobec ma narok na preplatenie parkovneho. Ale povedzme,ze ma. Ale nemoze si uplatnovat DPH, lebo to nieje naklad firmy,ale naklad toho cloveka.

Ale v tomto pripade ma zaraza skutocnost,co to je vlastne za hybrid :-)

V prvom rade cesta do prace v ziadnom pripade nieje sluzobna cesta,teda nema narok
na vobec ziaden cestak. Dolezite je,co ma napisane v pracovnej zmluve ako miesto vzkonu prace. Ak tam ma uvedenu slovensku adresu alebo firmu,tak ma holt smolu a nema narok na ziadne cestaky. Ak sa mu vedenie napriek tomu rozhodne cestaky preplacat, potom z hladiska firmy tieto niesu danovym nakladom a z hladiska dotycneho cestovatela je to normlany prijem,ktory podlieha dani z prijmu a v ramci vyplaty mu to treba oddanit. Akurat fondy sa z toho tusim neplatia.

Ak by mal ako miesto vykonu prace uvedenu svoju domacu adresu,tak by sa moyno teoreticky dala cesta do centraly firmy povayovat za sluzobnu cestu,ale velmi sa mi to nepaci.

O stalej prevadzkarni neviem,to si upravuje kazdy stat sam. Papa :-)
luebchenko
20.12.04,17:20
Už sme dve, ktorým sa to nepáčihttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif. Napísať do miesta výkonu práce Viedeň nie je problém (sám sebe si je šéfom, majiteľom, konateľom proste dievča(chlapec) pre všetko). Tým pádom by si mal to parkovné uplatniť cez cesťáky a ja nemusím špekulovať - len vyrobiť SC 1x do týždňa do Bratislavy. A náklady porastú jedna radosť. Len ako to dopadne pri kontrole... Asi to celé zbalím a zájdem s tým na DÚ, nech sa aj tam dievčatá potešia z nášho vstupu do EU a z toho čo život európsky priniesol. Ak máte niekto podobný prípad či skúsenosť - dajte prosím vedieť, nech mám čisté svedomie (účty) na Vianoce http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif