bjjoba
01.01.07,21:23
mam RENAULT THALIU a chcem kupit aspon 2 ks ZIMNYCH PNEUMATIK.
Ma predny nahon kolies.
Odporucili by ste apon 2 ks vymenit a kde dopredu alebo dozadu ?
tinaM
01.01.07,20:26
mam RENAULT THALIU a chcem kupit aspon 2 ks ZIMNYCH PNEUMATIK.
Ma predny nahon kolies.
Odporucili by ste apon 2 ks vymenit a kde dopredu alebo dozadu ?
Ak chceš odporúčanie, tak 4 ks, dopredu aj dozadu. Ak chceš kúpiť 2 ks, tak dopredu.
chlap
01.01.07,20:27
mam RENAULT THALIU a chcem kupit aspon 2 ks ZIMNYCH PNEUMATIK.
Ma predny nahon kolies.
Odporucili by ste apon 2 ks vymenit a kde dopredu alebo dozadu ?

Odporúčam vymeniť všetky 4 pneu - neriskoval by som pre 3.000,- korún život seba a svojej rodiny.

Ak ale riskovať chcete, tak potom sa zimné pneu obúvajú na poháňanú nápravu - vo Vašom prípade predná.
Chobot
02.01.07,08:53
mimotemy
Dám trochu úvahy mimo témy. "Páči" sa mi, keď pri autohavárii na zasneženej alebo zľadovatelej ceste poukazujú na to, že auto malo letné pneumatiky. V takom prípade nepomôžu ani zimné pneu najrenomovanejších značiek, leda, že by mali integrované kovové drapáky.

Veľmi sa preceňuje význam zimných pneumatík, mnohí si myslia, že keď majú zimné gumy, nemôžu dostať šmyk, lebo zimné gumy sa nešmýkajú. Je to však len o tom, že zimné pneumatiky majú trochu iné zloženie ako letné. Letné sú tvrdšie a v chladnom počasí je guma tvrdšia a horšie sa prispôsobuje vozovke. Zimné sú mäkšie a v zime lepšie "dosadnú" na vozovku. Podstatný význam majú len pri suchom počasí.

Dôležitá je aj hĺbka vzoru. Na mokrej vozovke je podľa mňa lepšie mať letné pneu s hlbším vzorom než zimné s vzorkom na hranici normy.

Ale ako už bolo hore uvedené, radšej by si si mal dať všetky 4 zimné. Už len pre ten pocit istoty.
ucetni_fantozzi
02.01.07,09:03
urcite vsetky 4, vsak aj von si neobujes jednu cizmu a jednu poltopanku... :D
chlap
02.01.07,09:44
mimotemy
Dám trochu úvahy mimo témy. "Páči" sa mi, keď pri autohavárii na zasneženej alebo zľadovatelej ceste poukazujú na to, že auto malo letné pneumatiky. V takom prípade nepomôžu ani zimné pneu najrenomovanejších značiek, leda, že by mali integrované kovové drapáky.
Na čistom ľade naozaj nič nepomôže, ale na snehu a utlačenom snehu sú zimné pneu na nezaplatenie - dopĺňam vlastnou skúsenosťou:
svokor má pred garážou mierny kopček. Mal Škodu 120 (vzadu motor a zadný náhon) s letnými pneu. Akonáhle napadol sneh, nevyliezol hore kopečkom (pričom vo všeobecnosti platí, že auto s motorom vzadu a zadným náhonom je na tom lepšie ako auto s motorom vpredu a predným náhonom). Ja mám motor vpredu a predný náhon a so zimnými som vyliezol bez problémov.

Veľmi sa preceňuje význam zimných pneumatík, mnohí si myslia, že keď majú zimné gumy, nemôžu dostať šmyk, lebo zimné gumy sa nešmýkajú. Súhlasím - mnoho ľudí si myslí, že keď si dajú zimné pneu a majú ABS, ASR, a podobné elektronické hračky, tak pre nich neplatia fyzikálne zákony. Je to však len o tom, že zimné pneumatiky majú trochu iné zloženie ako letné. Letné sú tvrdšie a v chladnom počasí je guma tvrdšia a horšie sa prispôsobuje vozovke. Zimné sú mäkšie a v zime lepšie "dosadnú" na vozovku. Podstatný význam majú len pri suchom počasí. S poslednou vetou nesúhlasím.

Dôležitá je aj hĺbka vzoru. Na mokrej vozovke je podľa mňa lepšie mať letné pneu s hlbším vzorom než zimné s vzorkom na hranici normy. Súhlasím.

Ale ako už bolo hore uvedené, radšej by si si mal dať všetky 4 zimné. Už len pre ten pocit istoty.

Reakcie v texte.

Dopĺňam - už roky používam zimné pneu Matador MP58 (predtým MP56) a konštatujem, že na utlačenom snehu a snehu sa im vyrovná iba málo pneumatík. Na mokrej ceste a na suchu patria k priemeru. A za 4 ks nových som minulú sezónu zaplatil menej ako 8.000,- Sk (185/70 R14). Myslím, že to je dobrá cena za záchranu života na nasledujúce 3 zimné sezóny. :cool:
misomiso
07.01.07,16:10
Kto zazil rozdiel medzi zimnymi a letnymi obycajne vie o com to je a u z nediskutuje. Ono to nie je len o maksej zmesi. Hlavny efekt je v "nasekani" gumy na tenke (uzke) priecne lamely. Ked zacne na gumu posobit nejaka bocna sila (zaber, brzdenie) tieto sa vyslovene "najezia" a tym sa cela plocha gumy (ktora sa dotyka zeme) stale "drsnou". Mozete si to lahko vyzkusat. Zatlacte na dezen pneumatiky palcom smerom v smete jazdy (alebo opacne) a pocitite to velmi zretelne. Tento efekt bude mensi u celkom novych pneu (napr. v obchode), lebo este nemaju "rozhybane" lamely a potom sa samozrejme postupne zasa zmensuje s opotrebovanim dezenu.

Zimne pneu pod 4 mm patria iba na dojazdenie v lete. Apropos - najnovsie seriozne testy vyvratili vseobecne rozsireny nazor, ze uz pod -10 stupnov C su aj na suchom/mokrom asfalte vyhodnejsie zimne v dosledku makkej zmesi. Naopak, brzdna draha zimnych na suchom/mokrom je vzdy o nieco dlhsia, ako u letnych (lamely sa prilis ohybaju, co pri prudkom, brzdeni je nevyhoda). Takisto nie su urcene na vysoke rychlosti, reakcie na volant (bocny vietor na dialnici) byvaju vzdy horsie. To caro zimnych je ale v tom, ze ked ide naozaj do tuheho (sneh, lad) ich vlastnosti su PODSTATNE lepsie, ako u letnych.

Zimne iba na predok by som neodporucal, sam som spravil na takomto aute na snehu v zakrute hodiny. Ja jazdim na vobec najlacnejsich zimnych pneu na Slovenskom trhu - DEBICA (Polske, koncern Michelin), kupene v Carefour-e a su uplne spickove, absolutne spickovy zaber i brzdenie, a su uplne tiche. Pri takychto cenach je o nicom nejaky ekonomicky argument, pretoze su lacnejsie ako vacsina letnych a v zime sa zasa neopotrebuvaju letne, ktore preto vydrzia viac.

Ja som osobne vzdy bol za uzakonenie zimnych pneu. Ziadna opatrnost za volantom nedokaze nahradit zimne gumy (plati to samozrejme aj opacne). Ked niekto pred vami zacne na snehu prudko brzdit na kvalitnych zimnych tak nemate za nim na letnych sancu. To by ste museli od kazdeho dodrziavat 200m odstup a to je nerealne.
kitek
01.02.07,11:02
mam RENAULT THALIU a chcem kupit aspon 2 ks ZIMNYCH PNEUMATIK.
Ma predny nahon kolies.
Odporucili by ste apon 2 ks vymenit a kde dopredu alebo dozadu ?

:D :D :D :D kokso ... to by som chcel vidieť, ako by si jazdil v zime, key si vymenil zadne pneu na Thalii, ktoré má pohon predných kolies ... :D :D :D
Janka6685
01.02.07,11:12
Tiež sme dlho jazdili na letných (tzv. celoročných:D), ale od kedy sme ich v zime vymenili za zimné, je to neporovnateľne lepšiehttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
misomiso
01.02.07,11:29
Ale zatial som tuto zimu prehadzoval uplne zbytocne. Doteraz 0 km na snehu...
pk-mirec
01.02.07,11:31
Podla mna si mozes kludne dat len tie dve zimne dopredu ak mas pohon prednych kolies, ale zamysli sa aj nad tym ze ako casto jazdis v akych podmienkach si myslis ze budes jazdit ak sa vyberes prikladne niekam na chatu trebars a ake mas schopnosti vodica :) , pocitam ze aj ohladom poistneho aj s tym mozu byt problemy, osobne mam znameho kt. pouziva skoro vzdy len 2 zimne na hnaciu napravu a jazdi bezpecne a este s tym nemal problemy.. ale ak do Teba niekto vleti si myslim ze je jedno ake mas gumy :)
jajko50
01.02.07,11:45
prečo nad tým každý dumá?
jasne výhodná je zimná guma
aj keď buksu to oplieska
obuj všetky kolieska
ak napadne biely prášok
bude menej ťukov-zrážok
na škody mysli -na vťdycky
veď človek si ekonomický