Lydka R
02.01.07,00:15
Pomôžete?S.r.o. platca DPH likvidovala predajňu a predala staré zásoby za desatinu nákupnej, resp. skladovej ceny. Predaj bol cez ERP a DPH bola odvedená z tejto predajnej ceny. Mám trochu pochybnosti, či:- Nie je potrebné odviesť DPH ešte aj z rozdielu nákupnej a predajnej ceny, keďže táto predajná cena bola oveľa nižšia ako nákupná?- Môže mi celá nákupná cena ostať na 504, resp. bude rozdiel nákupnej a predajnej ceny pripočítateľnou položkou v daňovom priznaní?
Anja111
02.01.07,05:27
Pomôžete?S.r.o. platca DPH likvidovala predajňu a predala staré zásoby za desatinu nákupnej, resp. skladovej ceny. Predaj bol cez ERP a DPH bola odvedená z tejto predajnej ceny. Mám trochu pochybnosti, či:- Nie je potrebné odviesť DPH ešte aj z rozdielu nákupnej a predajnej ceny, keďže táto predajná cena bola oveľa nižšia ako nákupná?- Môže mi celá nákupná cena ostať na 504, resp. bude rozdiel nákupnej a predajnej ceny pripočítateľnou položkou v daňovom priznaní?

Pri likvidácii predajne je možné dopredať zásoby aj za nižšiu, ako nákupnú cenu. Z rozdielu nákupnej a predajnej ceny netreba odviesť DPH. Celá nákupná cena zostane na 504 a rozdiel nie je pripočítateľnou položkou v DP.
Lydka R
02.01.07,06:03
ďakujem Anja111, som rada, že si ma vyviedla z pochybností.
Evana
03.01.09,21:09
Mam opacny problem. Ide tiez o firmu, ktora likviduje predajnu a spravila velky vypredaj s vyraznymi zlavami. Firma sa ale nechce dostat do straty a ak by som to spravila tak, ako je spominane vyssie, urcite by v nej bola. Poradite mi, ako to urobit? Ide mi hlavne o to, vyhnut sa uctovnej strate, takze pripocitatelna polozka v DP mi asi nepomoze. Skor, ci existuje nejaky iny sposob, ako znizit naklady...
Dakujem!
dalilada
04.01.09,16:33
Mam opacny problem. Ide tiez o firmu, ktora likviduje predajnu a spravila velky vypredaj s vyraznymi zlavami. Firma sa ale nechce dostat do straty a ak by som to spravila tak, ako je spominane vyssie, urcite by v nej bola. Poradite mi, ako to urobit? Ide mi hlavne o to, vyhnut sa uctovnej strate, takze pripocitatelna polozka v DP mi asi nepomoze. Skor, ci existuje nejaky iny sposob, ako znizit naklady...
Dakujem!

Znížiť náklady sa dajú tak, že o nich nebudeš účtovať. Zaúčtovať náklady nie je povinnosť.
Evana
04.01.09,17:34
Tiez som o tom takto uvazovala, ale co potom s tovarom na ucte 132? Uctovala som zasoby sposobom B a teda k 1.1. som mala na tomto ucte urcitu sumu. Na zaciatku roka som tovar vyskladnila: 504/132. Ak to na tu 504-ku nedam, nezmizne to ani zo 132-jky...
HankaS
04.01.09,17:47
O zásobách účtovať musíš,lebo zase máš tržbu . Tu by som to nerobila.
Sama uvažujem, ako o nákladoch neúčtovať. Napr.dostanem faktúru za neakú službu napr. odvoz smetí. Musím ju zaplatiť, teda na 321 Dodávateľ strana D účtovať musím, tak ako potom toto zaúčtovať. Čo dám na stranu MD ?
optimistka
04.01.09,17:57
môžeš napr. prerušiť odpisovanie IM
Evana
04.01.09,18:00
O zásobách účtovať musíš,lebo zase máš tržbu . Tu by som to nerobila.
Sama uvažujem, ako o nákladoch neúčtovať. Napr.dostanem faktúru za neakú službu napr. odvoz smetí. Musím ju zaplatiť, teda na 321 Dodávateľ strana D účtovať musím, tak ako potom toto zaúčtovať. Čo dám na stranu MD ?

Ja by som v tomto pripade asi nezauctovala fakturu (nedostala by sa na 321) a uhradila by som ju v hotovosti alebo vkladom na ucet a doklad by som nedala do uctovnictva.
HankaS
04.01.09,18:01
Keď prerušíš odpisovanie tak to má vplyv na daňový základ dane, čo sa týka účtovníctva tak ti to nič nerieši, lebo účtovný odpis nesmieš prerušiť, o účtovnom odpise musíš účtovať ak máš majetok k 31.12. v evidencii.
Stefan2005
04.01.09,18:48
Znížiť náklady sa dajú tak, že o nich nebudeš účtovať. ...

no k danej téme dávam do pozornosti zákon o účtovníctve:

§ 7
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

(2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.