MS77
02.01.07,11:59
Ahojte, chcem si len niektore veci ujasnit. Zamestnankyna ukoncila PP 30.11. a nebola jej preplatená nevycerpana dovolenka. Teraz si dala žiadosť o preplatenie. Ide o plnenie po skonceni PP alebo mam opravit mzdu za 11/06. Pretoze zakonnik prace nehovori o tom ze preplatit nevycerpanu dovolenku mozem na zaklade ziadosti zamestnanca a suhlasu zamestnavatela. §116 ZP hovori že zamestnavatel moze preplatit nevyčerpanu dovolenku zamestnancovi. Teraz mam dilemu, ci mu to mal zamestnavatel vyplatit v 11/06 a mam opravit mzdy za 11/06, alebo mam to vyplatit ako plnenie po skonceni PP.
Dakujem
katkaj
02.01.07,11:35
Ahojte, chcem si len niektore veci ujasnit. Zamestnankyna ukoncila PP 30.11. a nebola jej preplatená nevycerpana dovolenka. Teraz si dala žiadosť o preplatenie. Ide o plnenie po skonceni PP alebo mam opravit mzdu za 11/06. Pretoze zakonnik prace nehovori o tom ze preplatit nevycerpanu dovolenku mozem na zaklade ziadosti zamestnanca a suhlasu zamestnavatela. §116 ZP hovori že zamestnavatel moze preplatit nevyčerpanu dovolenku zamestnancovi. Teraz mam dilemu, ci mu to mal zamestnavatel vyplatit v 11/06 a mam opravit mzdy za 11/06, alebo mam to vyplatit ako plnenie po skonceni PP.
Dakujem

Nevyčerpaná dovolenka mala byť preplatená v poslednej výplate. Pokiaľ nebola tak ju môžeš preplatiť teraz ale už to bude bez odvodov ;)
Zoltán Kovács
02.01.07,11:36
Ahojte, chcem si len niektore veci ujasnit. Zamestnankyna ukoncila PP 30.11. a nebola jej preplatená nevycerpana dovolenka. Teraz si dala žiadosť o preplatenie. Ide o plnenie po skonceni PP alebo mam opravit mzdu za 11/06. Pretoze zakonnik prace nehovori o tom ze preplatit nevycerpanu dovolenku mozem na zaklade ziadosti zamestnanca a suhlasu zamestnavatela. §116 ZP hovori že zamestnavatel moze preplatit nevyčerpanu dovolenku zamestnancovi. Teraz mam dilemu, ci mu to mal zamestnavatel vyplatit v 11/06 a mam opravit mzdy za 11/06, alebo mam to vyplatit ako plnenie po skonceni PP.
Dakujem

Ja by som asi opravil mzdy za 11/2006. Vyplatenie nevyčerpanej dovolenky (samozrejme pomernej časti) má vplyv na odvody do SP a ZP. A keď už más zamestnanca odhláseného z poisťovni ako by si ho dostal do mesačného výkazu za 12/2006. Nevyčerpaná dovolenka by sa mala automaticky preplácať keď zamestnanec odchádza.(aspoň si to myslím, a aj tak praktizujem, predídem práve takýmto nepríjemnostiam).
MS77
02.01.07,14:08
Ked to vyplatim teraz ako plnenie po skonceni PP budu z toho niake sankcie?
petacuckova
03.01.07,10:37
Dovolenka musí byť preplatená alebo vyčerpaná. Kľudne tak môžete urobiť aj teraz, nemusíte opravovať mzdy, ale za takýchto podmienok z nej nejdú žiadne odvody.
emogeon
02.04.07,12:15
ahojte,prosim vas kolko by mi mali preplatit dovolenku,bude vyplatena az dalsi mesiac takze len dan sa zaplati...

mzda 15 000 brutto , priemerna mzda 75 Sk/hod. a dovolenka je 11 dni..
od 4.10.06 som bola PN do konca roka...
dakujem..
emogeon
03.04.07,08:39
ahojte,prosim pekne poradite kolko by to malo byt?
dakujem krasne...
GABAZ
03.04.07,09:22
Kolegyňa mala podobný prípad preplatenia dovolenky po skončení pracovného pomeru. Z preplatenej dovolenky nezrazila odvody. Mala kontrolu zo sociálnej poisťovne - z tejto dovolenky mali byť zrazené odvody. Kontrola bola v roku 2006 a týkala sa staršieho obdobia - presne neviem. Takže skús si preveriť, či naozaj z preplatenej dovolenky nemusia ísť odvody. Toľko skúsenosť.
katka50
03.04.07,09:26
Je to plnenie po ukončení PP - odvody sa neplatia. Zákon 461/2003 §138 ods.2 a zákon 580/2004 §13 ods. 4 písm. h.
emogeon
03.04.07,09:39
dakujem, tu na porade som sa prave docitala od skusenych, ze ak sa vyplaca dovolenka dalsi mesiac tak len dan sa odvadza....

a neviete kolko by to asi vychadzalo podla udajov co som vyssie uviedla?
Tweety
03.04.07,09:44
ahojte,prosim vas kolko by mi mali preplatit dovolenku,bude vyplatena az dalsi mesiac takze len dan sa zaplati...

mzda 15 000 brutto , priemerna mzda 75 Sk/hod. a dovolenka je 11 dni..
od 4.10.06 som bola PN do konca roka...
dakujem..
priemerka pre náhrady x 8( koľko je denný PČ) x11 .
emogeon
03.04.07,10:25
dakujem velmi pekne :-)
GABAZ
13.04.07,07:30
Je to plnenie po ukončení PP - odvody sa neplatia. Zákon 461/2003 §138 ods.2 a zákon 580/2004 §13 ods. 4 písm. h.


Malo by sa to týkať prémií a podobných plnení, ktorých výška sa vyhodnocuje až s určitým časovým odstupom po odchode zamestnanca. Nevyčerpanú dovolenku je však možné presne vyčísliť pri odchode zamestnanca a vyplatiť mu ju v poslednej výplate.
angee
04.05.07,16:13
Prosím poraďte mi. V skúšobnej dobe odišla zamestnankyňa a ja som jej nepreplatila alikv.časť dovolenky. Nahodila som to do Olympu teraz, o mesiac neskôr. Za 3 dni to robí 4311,- Sk, ale nestrhlo mi to ani poistné, ani daň. Na Porade som čítala, že treba zraziť daň a kamoška mi tvrdí, že aj zdravotné a úrazové poistenie. Ako je to správne?:confused: Vďaka za pomoc
vikinka
04.05.07,16:29
Jedná sa o plnenie po ukončení pracovného pomeru,takže odvedieš len daň z príjmu,soc.a zdrav.poistenie nie.
angee
04.05.07,17:03
Vikinka ďakujem, už som špekulovala, ako to poistné dostanem do Olympu. Nakoľko je to menšia suma ako mesačná odpočitateľná položka, nerobí mi to ani žiadnu daň, takže Olymp asi pracuje správne. Pekný večer
Juliska2
04.05.07,20:11
Vikinka ďakujem, už som špekulovala, ako to poistné dostanem do Olympu. Nakoľko je to menšia suma ako mesačná odpočitateľná položka, nerobí mi to ani žiadnu daň, takže Olymp asi pracuje správne. Pekný večer
A ty po skončení pracovného pomeru nechávaš odpočítateľnu položku na daň? Nemala by byť uplatnená súčasne u dvoch zamestnávateľov. http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
Zita4
04.05.07,20:27
Súhlasím s Juliskou. Ak už nie je zamestnancom, nemôže mať ani uplatnenú nezdaniteľnú časť. Na to si treba dať pozor.
angee
05.05.07,08:23
Juliška, prosím ťa, inde na Porade som čítala, že ak si zamestnanec neuplatňuje u nikoho iného po skončení PP nezdaniteľnú časť ZD, môžem mu ju uplatniť ja. Mám sa bývalej zamestnankyne pýtať, či si uplatňuje NČZD u niekoho iného, alebo sa nemám o to starať a jednoducho jej NČZD neuplatniť a preplatenú dovolenku zdaniť?
jankasm
07.05.07,08:11
Juliška, prosím ťa, inde na Porade som čítala, že ak si zamestnanec neuplatňuje u nikoho iného po skončení PP nezdaniteľnú časť ZD, môžem mu ju uplatniť ja. Mám sa bývalej zamestnankyne pýtať, či si uplatňuje NČZD u niekoho iného, alebo sa nemám o to starať a jednoducho jej NČZD neuplatniť a preplatenú dovolenku zdaniť?

Ak už nie je Vašim zamestnancom, tak máte pravdepodobne už podpísané aj ukončenie platnosti vyhlásenia ku dňu skončenia PP.
Alebo by Vám ho musela na ten jeden mesiac znovu podpísať, alebo jej jednoducho NČZD neuplatníš. Ja si myslím, že druhá možnosť je lepšia. Však ak náhodou aj nie je zamestnaná niekde inde, tá daň sa jej vráti pri ročnom zúčtovaní. ;)
janka.mo
05.01.11,01:06
dobry den, snazila som sa hladat a precitala som si vsetko co sa mi podarilo najst, ale potrebujem sa uistit....
zamestnankyna ukoncila PP 31,10,2010. pri poslednej vyplate som jej zabudla preplatit alikvotnu ciastku dovolenky. prisla som na to az teraz. chcem sa opytat, ci som pochopila spravne co som citala. preplatit dovolenku jej mozem teraz vo vyplatach za december. nebudu sa z toho platit ziadne odvody, len sa odvedie dan, pripadne, ked nikde nepracuje (viem, ze nie), tak moze podpisat vyhlasenie a nemusi platit ani dan. rozumiem tomu spravne? som z toho dost na nervy, pretoze sa to stalo mojou nepozornostou.... alebo musim urobit nieco ine?
dakujem za vsetky rady...
Mirica-LV
05.01.11,05:22
dobry den, snazila som sa hladat a precitala som si vsetko co sa mi podarilo najst, ale potrebujem sa uistit....
zamestnankyna ukoncila PP 31,10,2010. pri poslednej vyplate som jej zabudla preplatit alikvotnu ciastku dovolenky. prisla som na to az teraz. chcem sa opytat, ci som pochopila spravne co som citala. preplatit dovolenku jej mozem teraz vo vyplatach za december. nebudu sa z toho platit ziadne odvody, len sa odvedie dan, pripadne, ked nikde nepracuje (viem, ze nie), tak moze podpisat vyhlasenie a nemusi platit ani dan. rozumiem tomu spravne? som z toho dost na nervy, pretoze sa to stalo mojou nepozornostou.... alebo musim urobit nieco ine?
dakujem za vsetky rady...

odpoveď v texte
katka50
05.01.11,05:22
dobry den, snazila som sa hladat a precitala som si vsetko co sa mi podarilo najst, ale potrebujem sa uistit....
zamestnankyna ukoncila PP 31,10,2010. pri poslednej vyplate som jej zabudla preplatit alikvotnu ciastku dovolenky. prisla som na to az teraz. chcem sa opytat, ci som pochopila spravne co som citala. preplatit dovolenku jej mozem teraz vo vyplatach za december. nebudu sa z toho platit ziadne odvody, len sa odvedie dan, pripadne, ked nikde nepracuje (viem, ze nie), tak moze podpisat vyhlasenie a nemusi platit ani dan. rozumiem tomu spravne? som z toho dost na nervy, pretoze sa to stalo mojou nepozornostou.... alebo musim urobit nieco ine?
dakujem za vsetky rady...

Rozumieš tomu správne. Ak má podpísané Vyhlásenie-uplatníš jej NČZD a zvyšok zdaníš. Poistné nezrážaš ani do SP, ani do ZP.

Podľa §138 ods.2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, sa do vymeriavacieho základu na účely platenia poistného na sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezahŕňa plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru a štátnozamestnaneckého pomeru.

Podľa § 13 ods.4 písm. h) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov sa do vymeriavacieho základu na účely platenia preddavkov na poistné na zdravotné poistenie nezahŕňa plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru.

Pozor, čo sa týka poistného - to platí, ak jej preplatíš dovolenku do 31.12.2010.
janka.mo
05.01.11,07:26
dakujem.... uz som trosku kludnejsia :) prajem pekny den
Danielam
13.01.13,17:05
Dobrý deň, mám podobný problém tiež som nepreplatila dovolenku.Zamestnanec končil 30.4. 2012 došla som na to teraz ked som si kontrolovala čerpanie a zostatky dovoleniek za rok 2012.
Zamestnanec bol od 17.1.2012 až do 30.4.2012 (do skončenia doby určitej) PN. takže nárok za rok 2012 mu nevznikol.
Ale zostali mu 3 dní starej dovolenky z roku 2011, ktorú som mala preplatiť v mzde za 4/2012 na čo som zabudla...
ako by som to mohla dať do poriadku????
Danielam
13.01.13,18:08
Dobrý deň, mám podobný problém tiež som nepreplatila dovolenku.Zamestnanec končil 30.4. 2012 došla som na to teraz ked som si kontrolovala čerpanie a zostatky dovoleniek za rok 2012.
Zamestnanec bol od 17.1.2012 až do 30.4.2012 (do skončenia doby určitej) PN. takže nárok za rok 2012 mu nevznikol.
Ale zostali mu 3 dní starej dovolenky z roku 2011, ktorú som mala preplatiť v mzde za 4/2012 na čo som zabudla...
ako by som to mohla dať do poriadku????
poradíte prosím, mala by som to dať do zajtra do poriadku...
Mila123
13.01.13,18:29
má nárok na preplatenie, preplať mu ju....kedy máte VT za 12/2012?
Danielam
13.01.13,18:38
má nárok na preplatenie, preplať mu ju....kedy máte VT za 12/2012?
15.1.2013 to by som ešte stihla. len ako to dať do poriadku otvoriť mesiac apríl 2012 a podať opravné výkazy do SP a ZP a na daňový opravný prehľad alebo ako lebo ja ju už v stave zamestnancov nemám
Mila123
13.01.13,19:00
15.1.2013 to by som ešte stihla. len ako to dať do poriadku otvoriť mesiac apríl 2012 a podať opravné výkazy do SP a ZP a na daňový opravný prehľad alebo ako lebo ja ju už v stave zamestnancov nemám
ja by som tú D doplatila v 12/2012.....
nebudú nedoplatky na ZP či SP a ani DU prehľady nemusíš dodatočné robiť....
Danielam
13.01.13,19:11
ja by som tú D doplatila v 12/2012.....
nebudú nedoplatky na ZP či SP a ani DU prehľady nemusíš dodatočné robiť....
aj pre mňa by to bolo najlepšie opraviť to teraz v mzdách za december, ale ako ju dostať do výkazu SP a ZP mám ju prihlásiť ako čo zamestnanca????aj keď už ním nie je ?
Mila123
13.01.13,19:14
aj pre mňa by to bolo najlepšie opraviť to teraz v mzdách za december, ale ako ju dostať do výkazu SP a ZP mám ju prihlásiť ako čo zamestnanca????aj keď už ním nie je ?
do SP doplatky miezd sa neprihlasujú, a v ZP ho nahlásiš a zároveň odhlásiš k 31 12 2012....(zalistuje si aj tu na porade, a správnosť prihlasovania do SP či ZP s over, nemám tu doma materiály zo školenia s Jankou Motyčkovou).....a ešte som nič nedoplácala po ukončení PPV.....
nedávaj mu odpočítateľnú položku na preddavkoch na dani.....
Xanti
13.01.13,19:14
aj pre mňa by to bolo najlepšie opraviť to teraz v mzdách za december, ale ako ju dostať do výkazu SP a ZP mám ju prihlásiť ako čo zamestnanca????aj keď už ním nie je ?
Podľa toho ako som pochopila pracovníčku SP, tak áno musíš prihlásiť ako zamestnanca s nepravidelným príjmom na tlačive inej farby ...
Na tvojom mieste radšej zavolám do SP a tiež aj tomu dotyčnému zamestnancovi. Lebo čo ak je evidovaný na UP a má príjem z dohody, a nesmie prekročiť určitú výšku a ty mu tam buchneš preplatenie dovolenky, a ex zamestnanec má problém lebo ho vyradia z UP.
Mila123
13.01.13,19:16
aký soft používaš?
Danielam
13.01.13,19:18
do SP doplatky miezd sa neprihlasujú, a v ZP ho nahlásiš a zároveň odhlásiš k 31 12 2012....(zalistuje si aj tu na porade, a správnosť prihlasovania do SP či ZP s over, nemám tu doma materiály zo školenia s Jankou Motyčkovou).....a ešte som nič nedoplácala po ukončení PPV.....
nedávaj mu odpočítateľnú položku na preddavkoch na dani.....
to viem že nemám dať odpočítateľnú položku a riadne vypočitať daň a odviesť....veľmi pekne ďakujem za radu
Mila123
13.01.13,19:20
to viem že nemám dať odpočítateľnú položku a riadne vypočitať daň a odviesť....veľmi pekne ďakujem za radu
Ako ti radila Gabika, over si telefonicky čo a ako je to v SP či ZP......
zamestnanec išiel na UP, či do dôchodku?po ukončení PPV u Vás?
Danielam
13.01.13,19:21
Podľa toho ako som pochopila pracovníčku SP, tak áno musíš prihlásiť ako zamestnanca s nepravidelným príjmom na tlačive inej farby ...
Na tvojom mieste radšej zavolám do SP a tiež aj tomu dotyčnému zamestnancovi. Lebo čo ak je evidovaný na UP a má príjem z dohody, a nesmie prekročiť určitú výšku a ty mu tam buchneš preplatenie dovolenky, a ex zamestnanec má problém lebo ho vyradia z UP.
zamestnanec nie je evidovaný je stále na PN-ke a čaká na schválenie invalidného dôchodku takže aj tie korunky sa jej teraz zidú a ja to chcem dať do poriadku hlavne...takže ako som pochopila na SP treba podať nie mesačný výkaz ale výkaz poistného?
Xanti
13.01.13,19:25
zamestnanec nie je evidovaný je stále na PN-ke a čaká na schválenie invalidného dôchodku takže aj tie korunky sa jej teraz zidú a ja to chcem dať do poriadku hlavne...takže ako som pochopila na SP treba podať nie mesačný výkaz ale výkaz poistného?
A si si istá, že po skončení PP nešiel prv na UP a potom na PN? Ja chápem že peniaze sa mu zídu, komu nie ale toto by som si overila . A naozaj netuším aký výkaz treba podať, ja som si overovala pri skončení PP zamestnanca na PN a pri preplatení dovolenky v posledný deň čo treba ako treba, a tam mi tetušky dáky inej farby hovorili papier ak by sme dovolenku preplácali nie v posledný den PP ale napr. teraz v januári.
Mila123
13.01.13,19:26
áno, tým pádom toho ZC podľa mňa nemusíš prihlasovať.....
Danielam
13.01.13,19:26
Ako ti radila Gabika, over si telefonicky čo a ako je to v SP či ZP......
zamestnanec išiel na UP, či do dôchodku?po ukončení PPV u Vás?
Zamestnancovi končila doba určitá zmluva sa mu ďalej nepredlžovala a je stále na PN-ke ...a preto mi to aj vypadlo preplatiť mu zostatok dovolenky zo starého roku lebo v novom mu nevznikol nárok bol stále PN a na starú som nejako pozabudla...jááááj
ale overím si to v ZP a aj v SP.Dievčence ozaj Vám veľmi pekne ďakujem :)
Mila123
13.01.13,19:27
Daniela, oprav mu potom aj ELDP......
Danielam
13.01.13,19:30
Daniela, oprav mu potom aj ELDP......
Hej aj na to som myslela a aj potvrdenie o mzde a tak...skontrolujem všetky doklady, ktoré sa tej pani týkajú....a komunikujem s ňou neprerušila PN-ku.
Mila123
13.01.13,19:31
asi ťa neminie RZD.....
Danielam
13.01.13,19:38
každému budem robiť DP :) konateľka prikázala nebude platiť zo svojich :)
Danielam
13.01.13,19:47
Zajtra zavolám do SP a aj do ZP čo mi poradia sem napíšem možno to ešte niekto bude potrebovať :)
Danielam
14.01.13,17:37
Takže stanovisko SP:
- podať výkaz poistného a príspevkov a rozpočítať na mesiace (od 1.1.2012-do 16.1.2012 bola v práci takže bol riadne podaný mesačný výkaz) a od 17.1.2012 kedy išla na PN až do 30.4.2012 kedy skončila PP rozpočítať sumu vyplatenú po skončení PP a platí sa len úrazové poistenie
- ZP prihlasiť 31.12.2012 a odhlásiť 31.12.2012 kodom 2Y (ked to chcem vyplatiť v decembri a riadne odviesť 10 a 4 %
možno to niekomu pomôže :)
Danielam
16.01.13,18:33
Takže stanovisko SP:
- podať výkaz poistného a príspevkov a rozpočítať na mesiace (od 1.1.2012-do 16.1.2012 bola v práci takže bol riadne podaný mesačný výkaz) a od 17.1.2012 kedy išla na PN až do 30.4.2012 kedy skončila PP rozpočítať sumu vyplatenú po skončení PP a platí sa len úrazové poistenie
- ZP prihlasiť 31.12.2012 a odhlásiť 31.12.2012 kodom 2Y (ked to chcem vyplatiť v decembri a riadne odviesť 10 a 4 %
možno to niekomu pomôže :)
Takže je to overené dnes na školení u p.Mihála, má sa postupovať presne takto ako som Vás vyššie informovala :)