Naďa
02.01.07,12:52
Pracovník čerpal v mesiaci december 2006 dovolenku. Jeho vymeriavací základ pre odvody do Soc. poisťovne je 7 477,-- Sk, teda menej ako minimálna mzda. Odvody sa budú počítať z jeho skutočného vymeriavacieho základu, alebo z minimálnej mzdy? V zákone 461/2003 sa uvádza, že sa platí % z dosiahnutého vymeriavacieho základu.
Poradíte?
Daska
02.01.07,12:06
Ak mu vychadza HM menej ako je minimalna, vy mu musite do tej minimalnej doplatit a VZ teda bude min. mzda
Marína
02.01.07,12:25
Okrem minim. mzdy musí aj usledovať minimálny mzdový nárok. V tejto téme je to pekne vysvetlené.
http://www.porada.sk/t33179-minimalna-mzda-stupne-narocnosti-prace.html
Naďa
02.01.07,13:10
Ďakujem za odpovede.
Pracovníkovi vychádza priem. hodinová mzda za december vyššia ako je minimálna hodinová mzda, takže som mu doplatok do minimálnem mzdy nedala, odvody som však počítala z minimálnej mzdy.
Marína
02.01.07,13:53
Mzda za daný mesiac musí dosahovať výšku minim. mzdy a súčasne musí v prepočte na jednu hodinu spĺňať výšku minim. mzdového nároku pre daný stupeň náročnosti práce. Je to vysvetlené v téme, na ktorú som Ti pripla link.
Naďa
02.01.07,14:04
Marína, ďakujem za odpoveď. Link som si prečítala opäť a musím priznať, asi mi to "nepáli".
Takže ešte raz. Pracovník má mesačnú mzdu 7 600,--. V decembri čerpal 10 dní dovolenky, takže mu mzda vychádza 3 981,-- základná mzda, 3496,-- náhrada za dovolenku, spolu 7 477,-- Sk. MRP mám nastavené tak, že mi stroj sám vypočíta doplatok k mzde, ak je potrebný. Hodinová mzda vychádza na 55,29, takže doplatok nie je potrebný.
Pri vypočítavaní mzdy sa ma program pýtal, či má vypočítať odvody zo sumy 7 477,-- Sk, alebo z minimálnem mzdy. Ja som určila odvody z minimálnej mzdy. Urobila som dobre?

Ak si ešte na Porade, a máš čas, skús posúdiť, či som urobila dobre.
Ďakujem.
Naďa
02.01.07,19:39
Marína, viem, že vieš viac ako ja a som rada, že sa mi snažíš pomôcť radou. Potrebujem rozumieť tomu, v čom som si nie istá, takže 7600/21*11dní (9 odpracovaných dní + 2 sviatky) mi vyšlo 3981,--
Preto sa ma stroj pýtal, čo s odvodmi. Ak ešte máš trpezlivosť na mňa, ďakujem za odpoveď.
Marína
02.01.07,20:26
Prepáč Nadi, že som Ťa zmiatla. Ja som počítala 9 dní dovolenky a nie 10. Svoj príspevok vymazávam.
M&J
02.01.07,20:29
Podľa môjho názoru je problém v priemerke na dovolenku, keďže priemerka sa berie za 3.štvrťrok, kde bola minimálna mzda 6900 resp.37,60/hod. Ak zamestnanec čerpá dovolenku v 4.štvrťroku, mala by sa priemerka vyrovnať terajšej hod.minim. mzde, a takto sa vyrieši aj problém s minimálnym VZ. Aspoň takto som to ja pochopila, a tak aj stále robím. Ak sa mýlim, aj ja chcem poradiť.
Naďa
02.01.07,20:29
Nezmiatla si ma, len ma v dobrom "nútiš" rozumieť tomu, čo ešte potrebujem vedieť. Viem, že vieš viac, ako ja. Chcem sa len opýtať: je to správne, ak som dala odvody vypočítať z minimálnem mzdy keď základná mzda a náhrada za dovolenku nedosahujú výšku 7 600,--? Ďakujem za všetky Tvoje odpove.
Marína
02.01.07,20:31
..........
Ak si ešte na Porade, a máš čas, skús posúdiť, či som urobila dobre.
Ďakujem.
Nadi, máš to dobre.
Marína
02.01.07,20:33
Podľa môjho názoru je problém v priemerke na dovolenku, keďže priemerka sa berie za 3.štvrťrok, kde bola minimálna mzda 6900 resp.37,60/hod. Ak zamestnanec čerpá dovolenku v 4.štvrťroku, mala by sa priemerka vyrovnať terajšej hod.minim. mzde, a takto sa vyrieši aj problém s minimálnym VZ. Aspoň takto som to ja pochopila, a tak aj stále robím. Ak sa mýlim, aj ja chcem poradiť.
Ťažko sa vyjadriť k priem. hod. mzde za 3.Q. Nevieme, či neboli odmeny, PN, neplatené voľno a pod.
M&J
02.01.07,20:35
No, keď som to teraz prepočítala, tak je tam tá mini.hod.mzda(43,70), takže sorry.
Marína
02.01.07,20:35
Nezmiatla si ma, len ma v dobrom "nútiš" rozumieť tomu, čo ešte potrebujem vedieť. Viem, že vieš viac, ako ja. Chcem sa len opýtať: je to správne, ak som dala odvody vypočítať z minimálnem mzdy keď základná mzda a náhrada za dovolenku nedosahujú výšku 7 600,--? Ďakujem za všetky Tvoje odpove. Nadi, ešte raz, máš to dobre vypočítané. Pozri sa na výplatný lístok, či Ti program dopočítal do výšky minim. mzdy. Ak áno, je to O.K.
Marína
02.01.07,20:54
Pozri si výplatny lístok. Mne doplatok do MM program nedopočítal, tak som to dala "natvrdo".
Naďa
02.01.07,21:18
Mám to "podobne" ako Ty, ale bez doplatku minimálnej mzdy. Sadám za svoj počítač a idem "maturovať". Ďakujem za ochotu a čas, ktorý si mi venovala. http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Marína
02.01.07,21:41
Nadi, teraz sa mi rozsvietilo. Program robí prepočet na doplatok do minim. mzdy(MM) len k tým 11 dňom(9 odpracových+2sviatok), ak je to potrebné. Zisti, že minim. mzdový nárok je O.K. Keďže náhrada mzdy za dovolenku sa podľa ZP nepovažuje za "mzdu za dovolenku", preto sa nepripočítava ku mzde zamestnanca na účely zistenia doplatku do sumy príslušného mzdového nároku. Preto aj program nevypočítava doplatok do minim. mzdy. Ja aj napriek tomu, ak zamestnanec v danom mesiac nedosiahne mzdu s náhradami sumu rovnajúcu sa výške MM, dávam doplatok tak, ako som Ti uviedla vyššie.
Farks
02.03.07,09:14
čítam čítam a stále mi to nie je úplne jasné. Zamestnanec má minimálnu mzdu 7600 Sk, v mesiaci február čerpal 5 dní dovolenky. Jeho mzda je 5700,- + 1727,- náhrada mzdy za dovolenku, čo predstavuje konečnú hrubú mzdu vo výške 7427,- SK. Chcem sa spýtať, či mám zmeniť priemer za dovolenku, alebo mám urobiť doplatok pri každom odvode do minimálnej mzdy? Ďakujem pekne
Farks
02.03.07,09:31
Tak ja si myslím, že riešenie je v zmene priemeru na dovolenku, len sa potrebujem uistiť.
Farks
02.03.07,12:33
Koľko by vlastne ten minimálny dovolenkový priemer mal byť?
Marína
03.03.07,06:19
Predpokladám, žeŤa zaujíma, či aj u náhrady za dovolenku sa sleduje minimálny mzdový nárok(MMN). Náhrada mzdy za dovolenku sa v zmysle § 118 ods. 2 nepovažuje za mzdu, preto ju nie je možné pripočítať ku mzde na účely zistenia výšky prípadného doplatku do sumy príslušného MMN. To isté platí aj pri náhrade príjmu pri dočasnej PN.
ZP_§118_ods.2
(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom
zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Farks
05.03.07,08:39
Riešim takýto problém... Zamestnanec má minimálnu mzdu 7600 Sk, v mesiaci február čerpal 5 dní dovolenky. Jeho mzda je 5700,- + 1727,- náhrada mzdy za dovolenku, čo predstavuje konečnú hrubú mzdu vo výške 7427,- SK. Chcem sa spýtať, či mám zmeniť priemer za dovolenku, alebo mám urobiť doplatok pri každom odvode do minimálnej mzdy? Ďakujem pekne