alexxandra
02.01.07,11:53
Dobry den,

chcela by som sa uistit, ze v danom pripade nevznika ziaden danovy vynos:

firma s.r.o. A si pozicala od subjektu B peniaze./5 milionov/ Po dvoch rokoch firma C prevzala od veritela B tuto pohladavku.

Teraz novy veritel, teda firma C, uzavrela s dlznikom zmluvu o mimosudnom vyrovnani, kde sa dohodli, ze dlznik A zaplati veritelovi C sumu 3 miliony a vec bude vybavena.

Chcem sa uistit, ze zvysne 2 miliony nebudu predmetom dane z prijmov u dlznika . Mal by to riesit §17 ods.f zakona o dani z prijmu, kde sa hovori, ze Do zakladu dane sa nezahrna vynos z odpisaneho zavazku, ktoreho plnenie prevzal novy dlznik. Je tam nejaky hacik?

dakujem :-)
KEJKA
02.01.07,12:08
háčik vidím v tom, že dlh nikto neprevzal. Zmenil sa veriteľ prevzatím pohľadávky, ale nie dlžník....
alexxandra
02.01.07,12:20
takze ten rozdiel bude podliehat dani? Pomohlo by tomu, keby sa v tej dohode o mimosudnom vyrovnani medzi A a C vypustilo,ze uhradou 3 mil je zavazok vysporiadany? Teraz A vstupilo do likvidacie. Keby si C zvysnu sumu uplatnil v ramci likvidacie? Podiel na likvidacnom zostatku vsak bude veskery zadny. Likvidaciu som uz strasne davno nerobila. Potom by sa to tak ci tak muselo zdanit? vdaka :-)
KEJKA
02.01.07,12:38
nie, nejdem to síce pozerať, ale zdá sa mi, že práve zúčtovanie záväzkov do výnosov vo firme, ktorá je v konkurze, nepodlieha dani.
Teraz treba zaúčtovať úhradu, a záväzok trvá.
Ak je dohoda, tak treba zaúčtovať aj rozdiel do výnosov - daňových.
alexxandra
02.01.07,12:47
aha, takze to by mohla byt jedna cesta? este to overim,ako to je s tym zuctovanim zavazkov v likvidacii. Bola by mozna aj taka cesta, ze dohoda medzi B a C by sa zrusila, urobila by sa nova dohoda medzi A a C v tom zmysle, ze iba C prebera zavazok firmy A na seba, no a B a C by si to medzi sebou proste vyrovnali? C to povodnemu veritelovi zaplatil, takze tam nie je problem,firme B by mohlo byt jedno,na zaklade akej zmluvy dostalo peniaze od B ... mylim sa? Bol by problem, ze B prevzalo zavazok len tak,bez protihodnoty? dakujem :-)
KEJKA
02.01.07,12:53
myslím, že si nerozumieme. Podľa témy ide len o jedného dlžníka... A
B a C sú veritelia, kde B postúpilo pohľadávku na C a dostalo plnu hodnotu.
C mal vymáhať od A, ale dostane menej.
Takže dohoda medzi B a C sa neruší, je to Dohoda o postúpení pohľadávky.
Iná dohoda zrejme už neexistuje, tak A uhradí firme C 3mil.Sk zaúčtuje zníženie záväzku ... a bude čakať na likvidáciu.
C bude evidovať zvyšok pohľadávky a mal by si ju aj prihlásiť, ak bude konurz.....atď.
alexxandra
02.01.07,13:01
no,s tou likvidaciou si nie som celkom ista ... §13 ods.d sice hovori, ze odpis zavazku je oslobodeny od dane z rpijmov, ale pri konkurze ... ale plati to aj pri likvidacii? Teraz som na pochybach ...
alexxandra
02.01.07,13:08
myslela som to s tym postupenim zavazku takto : pise sa, ze sa do zakladu dane nezahrna prijem z odpisaneho zavazku,ktoreho plnenie prevzal novy dlznik. Firmy A,B, C su v dobrom kontakte, je mozne niektore zmluvy "prerobit". No, samozrejme,ze sa mi to nepaci, ale aj tak budu tlacit na mna, aby som nieco vymyslela ja. Takze vymyslam dopredu :-).

Cize tvarme sa, ze dohoda o postupeni pohladavky medzi B a C neexistuje. C je ochotny to zaplatit zadarmo namiesto firmy A. Takze firmy A a C napisu akusi Dohodu o prevzati zavazku, z ktorej bude zrejme,ze C prevzal zavazok a voci B je teda novy dlznik. Bude takto naplnena podstata §17 ods.f, alebo si to predstavujem ako hurvinek valku? :-) Pardon, ze tolko otravujem, ale je to vazna vec, nerada by som niekomu urobila pruser ... dakujem.
KEJKA
02.01.07,13:15
citujem ....firma s.r.o. A si pozicala od subjektu B peniaze./5 milionov/ Po dvoch rokoch firma C prevzala od veritela B tuto pohladavku.
=============
ak si niekto požičia, tak je dlžník - teda firma A.
Ak teda je dohoda o prevzatí záväzku medzi A a C, tak potom A môže odpísať záväzok do nedaňových výnosov.
Ak však C zaplatí ... kam to zúčtuje? Zrejme do nedaňových nákladov.... v tom je podstata, prečo sú zákony upravené tak ako sú....
==========
konkurz a likvidácia nie sú totožné... ale to už je mimo témy.



Cize tvarme sa, ze dohoda o postupeni pohladavky medzi B a C neexistuje. C je ochotny to zaplatit zadarmo namiesto firmy A. Takze firmy A a C napisu akusi Dohodu o prevzati zavazku, z ktorej bude zrejme,ze C prevzal zavazok a voci B je teda novy dlznik. Bude takto naplnena podstata §17 ods.f, alebo si to predstavujem ako hurvinek valku? :-) Pardon, ze tolko otravujem, ale je to vazna vec, nerada by som niekomu urobila pruser ... dakujem.
alexxandra
02.01.07,13:19
C je sukromna osoba, tomu by to mohlo byt jedno :-) /bohaty ocko :-)/. Bolo by to teda takto priechodne?
alexxandra
02.01.07,13:25
a dakujem za radu :-) Este sice neviem,ako to vyriesim, ale riesenie zda sa moze existovat :-) dakujem
KEJKA
02.01.07,13:35
bohatý ocko môže požičať firme A, tá zaplatí priamo, bude evidovať síce záväzok voči ockovi, ale ten si svoju pohľadávku neprihlási..... a je to vyriešené bez dohôd a komplikácií.