Naďa
02.01.07,16:11
SZČO podľa zákona o dani z príjmu § 6 ods. 10 môže výdavky účtovať paušálom vo výške 40%. Takto sa môže rozhodnúť každý SZČO. Pochopila som tento bod správne?
Melnick
02.01.07,15:26
S výnimkou platiteľa DPH.
Johanka
02.01.07,16:02
Ak je daňovník platiteľom DPH iba časť zdaňovacieho obdobia, môže uplatniť výdavky percentom z príjmu.

Trocha opravím text v zadaní - výraz " účtovať" nie je v tomto prípade správny, pretože ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmu, nie je účtovnou jednotkou , nevedie účtovníctvo a neúčtuje ;) .
Naďa
02.01.07,17:03
Uvedomovala som si to pri písaní textu, ale v danom momente ma vhodnejší výraz nenapadol.

Ďakujem za odpovede
Funtomas
03.01.07,11:07
Nerozumiem jednej veci, vsetci sa tu bavime o tom, ze chcem uplatnit pausalne vydavky za rok 2006. Je mi jasne, ze to takto robia asi vsetci, ze sa po skonceni roku rozhoduju ci si uplatnia pausalna vydavky, alebo skutocne, lebo vopred nevedeli ako im dopadne cely predchadzajuci rok ... ale co ak sa ja chcem teraz rozhodnut, ze si budem uplatnovat pausalne vydavky v roku 2007, lebo uz vopred viem, ze moje skutocne naklady budu nizsie ako pausalne vydavky vo vyske 40% .Je to vobec vopred mozne a bezpecne? Vykaslem sa na vedenie uctovnictva, nebudem si odkladat ziadne blocky, nezaplatim cestnu dan, nebudem si robit cestovne nahrady a pod. Vie mi niekto zarucit, ze o pol roka vlada pausalne vydavky nezrusi? Alebo ich neznizi na 10%? Som sice optimista, ale co sa tyka pausalnych vydavkou, predpokladam aj katastrofalny scenar :) :) :)
dogicka
03.01.07,11:38
Nerozumiem jednej veci, vsetci sa tu bavime o tom, ze chcem uplatnit pausalne vydavky za rok 2006. Je mi jasne, ze to takto robia asi vsetci, ze sa po skonceni roku rozhoduju ci si uplatnia pausalna vydavky, alebo skutocne, lebo vopred nevedeli ako im dopadne cely predchadzajuci rok ... ale co ak sa ja chcem teraz rozhodnut, ze si budem uplatnovat pausalne vydavky v roku 2007, lebo uz vopred viem, ze moje skutocne naklady budu nizsie ako pausalne vydavky vo vyske 40% .Je to vobec vopred mozne a bezpecne? Vykaslem sa na vedenie uctovnictva, nebudem si odkladat ziadne blocky, nezaplatim cestnu dan, nebudem si robit cestovne nahrady a pod. Vie mi niekto zarucit, ze o pol roka vlada pausalne vydavky nezrusi? Alebo ich neznizi na 10%? Som sice optimista, ale co sa tyka pausalnych vydavkou, predpokladam aj katastrofalny scenar :) :) :)

Podľa platného zákona o dani z príjmov, by sa každá SZČO mala rozhodnúť už na začiatku roka, či bude viesť účtovníctvo, alebo si uplatní výdavky % z príjmov, pretože pri prechode z JÚ na paušál príp.z paušálu na JÚ, musí upraviť základ dane, ak má z predcházajúceho roka nejaké zásoby, alebo eviduje nejaké pohľadávky alebo záväzky. Ak sa rozhodne pre zmenu až po ukončení roka , pri takejto úprave dane môže vyjsť nedoplatok na dani, a SZČO bude musieť okrem nedoplatku uhradiť DÚ aj penále za celý rok. Skús pozrieť témy zo začiatku minulého roka, bolo to tu rozoberané.
Ak ide o SZČO, ktorá nemá ku koncu roka žiadne zásoby, pohľadávky ani záväzky, nie je tu problém rozhodnúť sa kedykoľvek. Nik ti predsa nebráni odkladať si priebežne všetky doklady a bločky a aj daň z motorových vozidiel sa dá zaplatiť spätne, ak by si náhodou zistil, že predsa skutočné výdavky máš vyššie. Nevidím v tom až taký veľký problém.
Johanka
03.01.07,11:44
Iba malé upozornenie - ak používaš automobil na podnikanie , daň z MV zaplatiť musíš. Platenie či neplatenie tejto dane nemá nič spoločné so spôsobom uplatňovania výdavkov v zmysle Zákona o dani z príjmov.
Funtomas
03.01.07,11:47
Iba malé upozornenie - ak používaš automobil na podnikanie , daň z MV zaplatiť musíš. Platenie či neplatenie tejto dane nemá nič spoločné so spôsobom uplatňovania výdavkov v zmysle Zákona o dani z príjmov.

Na podnikanie som vyuzival sukromne vozidlo. Takze ak budem vyuzvivat pausalne naklady, tak nema vyznam tuto dan platit.
Muška
03.01.07,11:50
Funtomas,
napr. aj taxikár je na paušálnych výdavkoch - musí platiť daň z MV
skaspa
03.01.07,12:07
Na podnikanie som vyuzival sukromne vozidlo. Takze ak budem vyuzvivat pausalne naklady, tak nema vyznam tuto dan platit.
zákon 582/2004 definuje daňovníka dane z motorových vozidiel nasledovne: § 85 Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
Zrejme si to mýliš, keď zamestnanec napr. s.r.o. alebo aj živnostníka využije pri pracovnej ceste súkromné vozidlo, ten platiť daň z motorových vozidiel nemusí, lebo ako zamestnanec nevyužil motorové vozidlo na podnikanie (ako zamestnanec nepodniká);
Ak si SZČO a využil si súkromné vozidlo stávaš sa daňovníkom, lebo si toto vozidlo použil na podnikanie - si predsa podnikateľ. Takisto sa vzťahujú na teba aj všetky ostatné miestne dane a musíš ich platiť aj keď využívaš paušálne výdavky (samozrejme myslím tie miestne dane, ktorých platenie ti vyplýva z podnikania)
misa
03.01.07,19:06
SZČO ukončila živnosť k 30.6.06, nebola platcom DPH, môže si tiež uplatniť paušálne výdavky?
drako
03.01.07,19:06
Podľa platného zákona o dani z príjmov, by sa každá SZČO mala rozhodnúť už na začiatku roka, či bude viesť účtovníctvo, alebo si uplatní výdavky % z príjmov, pretože pri prechode z JÚ na paušál príp.z paušálu na JÚ, musí upraviť základ dane, ak má z predcházajúceho roka nejaké zásoby, alebo eviduje nejaké pohľadávky alebo záväzky. Ak sa rozhodne pre zmenu až po ukončení roka , pri takejto úprave dane môže vyjsť nedoplatok na dani, a SZČO bude musieť okrem nedoplatku uhradiť DÚ aj penále za celý rok. Skús pozrieť témy zo začiatku minulého roka, bolo to tu rozoberané.
Ak ide o SZČO, ktorá nemá ku koncu roka žiadne zásoby, pohľadávky ani záväzky, nie je tu problém rozhodnúť sa kedykoľvek. Nik ti predsa nebráni odkladať si priebežne všetky doklady a bločky a aj daň z motorových vozidiel sa dá zaplatiť spätne, ak by si náhodou zistil, že predsa skutočné výdavky máš vyššie. Nevidím v tom až taký veľký problém.

ked sa rozhodnem pre takúto zmenu t.j. z paušálu na JÚ,je potrebné to oznámiť DÚ ?
luebchenko
03.01.07,19:09
Ak je daňovník platiteľom DPH iba časť zdaňovacieho obdobia, môže uplatniť výdavky percentom z príjmu.

Trocha opravím text v zadaní - výraz " účtovať" nie je v tomto prípade správny, pretože ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmu, nie je účtovnou jednotkou , nevedie účtovníctvo a neúčtuje ;) .

Prosím o názor poradákov: szčo (rakúšan s trvalým bydliskom v SR) bol v r. 2006 kvartálny dobrovoľný platca DPH (prakticky už od novembra 2005 - minimálne musí byť platcom 1 rok zo zákona pokiaľ viem). Celý rok poskytoval výlučne služby rakúskej firme - t.j. nevznikla mu žiadna povinnosť platiť a ani vykazovať vo výkaze dph-čku (ani si žiadnu neuplatňoval späť, on je tu len "fiktívne"). Podávala som za 1.-3. kvartál vždy len "x-kové" priznanie k DPH, účtovníctvo nerobím - len evidujem príjmy. Tento živnostník ku 30.11. požiadal o zrušenie registrácie za platcu dph (práve aby nebol celý rok platiteľ DPH a mohol si uplatniť tých 40%, nakoľko žiadne iné náklady nemá. Daňový úrad mu ale určil posledné zdaňovacie obdobie IV. Q 2006. Na to dotyčný szčo zrušil živnosť v SR k 22.12.2006. Pýtam sa - môže si uplatniť paušál, nakoľko vlastne nebol celý rok platiteľom DPH? (kedže ukončil živnosť, asi nemôže byť už ani považovaný za platiteľa DPH). Alebo ako to vidíte vy?
Anja111
03.01.07,19:09
ked sa rozhodnem pre takúto zmenu t.j. z paušálu na JÚ,je potrebné to oznámiť DÚ ?

Nie, DU to neoznamuješ.
Muška
03.01.07,19:10
ked sa rozhodnem pre takúto zmenu t.j. z paušálu na JÚ,je potrebné to oznámiť DÚ ?
Nič nemusíš oznamovať
Na daňovom priznaní zaškrtávaš políčko, či používaš paušálne výdavky, alebo nie. To stačí.
skaspa
03.01.07,19:40
Prosím o názor poradákov: szčo (rakúšan s trvalým bydliskom v SR) bol v r. 2006 kvartálny dobrovoľný platca DPH (prakticky už od novembra 2005 - minimálne musí byť platcom 1 rok zo zákona pokiaľ viem). Celý rok poskytoval výlučne služby rakúskej firme - t.j. nevznikla mu žiadna povinnosť platiť a ani vykazovať vo výkaze dph-čku (ani si žiadnu neuplatňoval späť, on je tu len "fiktívne"). Podávala som za 1.-3. kvartál vždy len "x-kové" priznanie k DPH, účtovníctvo nerobím - len evidujem príjmy. Tento živnostník ku 30.11. požiadal o zrušenie registrácie za platcu dph (práve aby nebol celý rok platiteľ DPH a mohol si uplatniť tých 40%, nakoľko žiadne iné náklady nemá. Daňový úrad mu ale určil posledné zdaňovacie obdobie IV. Q 2006. Na to dotyčný szčo zrušil živnosť v SR k 22.12.2006. Pýtam sa - môže si uplatniť paušál, nakoľko vlastne nebol celý rok platiteľom DPH? (kedže ukončil živnosť, asi nemôže byť už ani považovaný za platiteľa DPH). Alebo ako to vidíte vy? nemôže, lebo bol platiteľom DPH celé zdaňovacie obdobie (od 1.1.2006 - 22.12.2006); v § 6 ods. 10 sa píše: Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov... nehovorí sa o kalendárnom roku


SZČO ukončila živnosť k 30.6.06, nebola platcom DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2), môže si tiež uplatniť paušálne výdavky? môže
Muška
03.01.07,19:44
Podľa mňa zdaňovacie obdobie je od 1.1.2006 do 31.12.2006.
Ak sa mýlim opravte ma :)
Muška
03.01.07,19:46
Lenže Ľubka, ak mu to DPH rušia až 31.12.2006 - tak aj tak bol celé zdaňovacie obdobie platiteľ DPH.

P.S.
Ľubi správne je PLATITEĽ /nie platca/ - ale to Ťa už asik nemzaujíma :D
skaspa
03.01.07,19:47
Podľa mňa zdaňovacie obdobie je od 1.1.2006 do 31.12.2006.
Ak sa mýlim opravte ma :) keď k 22.12.2006 zrušil živnosť spadá do jeho zdaňovacieho obdobia aj 23.12 - 31.12.? veď už nie je živnostník
Muška
03.01.07,19:50
keď k 22.12.2006 zrušil živnosť spadá do jeho zdaňovacieho obdobia aj 23.12 - 31.12.? veď už nie je živnostník
ale zdaňuješ celý rok, čiže zdaňovacie obdobie je podľa mňa celý rok
Muška
03.01.07,20:01
§ 2 - daň z príjmu
l) zdaňovacím obdobím kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak,
skaspa
03.01.07,20:04
§ 2 - daň z príjmu
l) zdaňovacím obdobím kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak, ano to viem,len ešte hladám, či niekde nebude zákon ustanovovať inak, ale, budeš mať pravdu, bude to celý rok, lebo by mohol mať príjem napr. zo závislej činnosti aj za celý december, čiže až do 31.12.;
Muška
03.01.07,20:06
To inak - je v prípade napr. úmrtia, alebo v prípade PO - inak určený hospodársky rok
luebchenko
03.01.07,22:29
ano to viem,len ešte hladám, či niekde nebude zákon ustanovovať inak, ale, budeš mať pravdu, bude to celý rok, lebo by mohol mať príjem napr. zo závislej činnosti aj za celý december, čiže až do 31.12.;
Takže ako? Môže? Nemôže? Mám pýtať DU? Zbytočne upozorniť:(...
Evanka
03.01.07,23:31
Takže ako? Môže? Nemôže? Mám pýtať DU? Zbytočne upozorniť:(... Daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, môže uplatniť výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov....
Teda podľa zákona jednoznačne môže...
Johanka
04.01.07,08:26
Keď mu DÚ určil posledné zdaňovacie obdobie IV.Q, tak je platiteľom DPH až do 31.12.2006 . To, že od 22.12. nie je živnostník s tým nič nemá. Zákon o DPH je (okrem iného ) aj o zdaniteľných osobách .....
Podľa mňa nemá nárok na uplatnenie výdavkov percentom z príjmu .
eskoes
04.01.07,08:32
Keď mu DÚ určil posledné zdaňovacie obdobie IV.Q, tak je platiteľom DPH až do 31.12.2006 . To, že od 22.12. nie je živnostník s tým nič nemá. Zákon o DPH je (okrem iného ) aj o zdaniteľných osobách .....
Podľa mňa nemá nárok na uplatnenie výdavkov percentom z príjmu .
tiež si myslím, že nemá nárok na paušálne výdavky
ale vzniká tu iný problém, ako môže byť platcom DPH občan, od 22.12. táto osoba už je obyčajným občanom, ale do 31.12. je platcom DPH, o čom rozhodol sám daňový úrad, keď určoval posledné zdaňovacie obdobie, 23.12 - 31.12. by tak platcom DPH bol FO občan, je to možné v tomto prípade? (neberme do úvahy rôzne výnimky podľa zákona o DPH, keď sa je treba registravoť na DPH z takých a takých dôvodov, berme do úvahy len tento prípad).
Johanka
04.01.07,08:45
Však v tom je čaro:) zdaniteľných osôb :
§3 Zákona o DPH:
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

Možno by bolo dobré spýtať sa na daňovom úrade dokedy je vlastne tento daňovník platiteľom DPH. Možne je zrušený ako platiteľ DPH k 22.12. , aj v takom prípade by mal posledné zdaňovacie obdobie IV.Q ....
Evanka
04.01.07,08:54
Ja som pochopila príspevok od Lubky tak, že daňovník požiadal k 30.11. o zrušenie, DÚ mu k tomuto termínu vyhovel, ale posledné zdaňovacie obdobie pre neho určil 4.Q, pretože bol štvrťročný platiteľ dane. V tom prípade by nebol počas celého zdaňovacieho obdobia platiteľom dane a mohol by si odpočítať výdavky paušálne - 40%.
Je teda otázne k akému termínu je na DÚ zaregistrovaný ako neplatiteľ DPH.
eskoes
04.01.07,08:58
Však v tom je čaro:) zdaniteľných osôb :
§3 Zákona o DPH:
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. [quote]
no hej, len on by od 23.12.- 31.12. nevykonával žiadnu ekonomickú činnosť a tým duplom nezávisle, berme do úvahy, že by bol nezamestnaný, nespĺňal by teda definíciu zdaniteľnej osoby, ale bol by platca DPH

[quote=Johanka]Možno by bolo dobré spýtať sa na daňovom úrade dokedy je vlastne tento daňovník platiteľom DPH. Možne je zrušený ako platiteľ DPH k 22.12. , aj v takom prípade by mal posledné zdaňovacie obdobie IV.Q ....
zdaniteľným obdobím môže byť len mesiac alebo štvrťrok, ťažko by bol platiteľ len do 22.12.
Muška
04.01.07,08:59
Vidíš Evanka, to je tiež zaujímavý názor.
Asi by to mala predsa len Ľubica prejednať so správcom dane. Lebo ako viem....ten jej klient nemá žiadne výdavky a dosť vysoký príjem, takže tých 40 % by mu určite "bodlo".
eskoes
04.01.07,09:08
Ja som pochopila príspevok od Lubky tak, že daňovník požiadal k 30.11. o zrušenie, DÚ mu k tomuto termínu vyhovel, ale posledné zdaňovacie obdobie pre neho určil 4.Q, pretože bol štvrťročný platiteľ dane. V tom prípade by nebol počas celého zdaňovacieho obdobia platiteľom dane a mohol by si odpočítať výdavky paušálne - 40%.
Je teda otázne k akému termínu je na DÚ zaregistrovaný ako neplatiteľ DPH.
nie je dôležté kedy bola podaná žiadosť o zrušenie, ale ktoré je posledné zdaň. obdobie, keď daň. úrad rozhodol, že je to 4.Q tak je platcom do 31.12. a ešte aj 30.12. je povinný vystavovať faktúry s DPH, je teda platcom celé zdaň. obdobie; daň. úrad mohol žiadosti vyhovieť v tom zmysle, že mu určil posledné zdaň. obdobie práve to, ktoré prebiehalo - 4.Q, daň. úrad nemôže vyhovieť a zrušiť registráciu na DPH, keď je kvartálnym platcom k 30.11., keby bol mesačným mohol by určiť posledné zdaň. obdobie november.
eskoes
04.01.07,09:15
My sme platiteľom dane od 07.02.xxxx, tak naše zdaňovacie obdobie bol 1.Q, ale uplatňovať daň sme mohli až po tomto termíne.
no hej, ale to je pri zaregistrovaní sa, tu ide o zrušenie registrácie a sám daň. úrad určil zdaňovacie obdobie 4.Q a ten končí 31.12. a nie 22.12.
Johanka
04.01.07,09:30
Toto my nevyriešime, určite sa treba spýtať buď daňovníka alebo na príslušnom DÚ, kedy ho "zrušili" .
skaspa
04.01.07,10:16
Toto my nevyriešime, určite sa treba spýtať buď daňovníka alebo na príslušnom DÚ, kedy ho "zrušili" .
všetko sa dá vyriešiť, § 81 ods. 5 zákona o DPH: Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.
Myslím, že z uvedeného je jasné, že keď daňový úrad určil posledné zdaňovacie obdobie 4. štvrťrok, tak prestáva byť platiteľom DPH až skončením tohoto obdobia, je to jasne uvedené v cit. odseku. Nie je dôležité, kedy podal žiadosť o zrušenie, ale ako rozhodol daňový úrad. § 81 ods. 4 písm. a) Daňový úrad zruší registráciu pre daň na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie.
Evanka
04.01.07,10:24
Máš pravdu, to som prehliadla. Tak je to jednoznačné. :mee:
Muška
04.01.07,10:37
No, tak sme si urobili aspoň pekné školenie :)

Zasa som múdrejšia.....dúfam, že to sama so sebou fčul vydržím :D
luebchenko
04.01.07,21:47
No ani trochu ste ma nepotešili :( Fakt by sa to nedalo navliecť na ten paragraf, ktorý hovorí o tom že "ak vykonáva ekonomickú činnosť"?( §3 Zákona o DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2):
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.)
On ani náhodou už po 22.12.2006 tu žiadnu ekonomickú činnosť nevykonával...Nie je to náhodou tak, že DU môže určovať neajké to zdaniteľné obdobie, resp. jeho ukončenie iba zdaniteľným osobám? A on už predsa nie je takou osobou! Aspoň teda nie tie posledné decembrové dni! :eek: Ani neviete ako sa pri takýchto klientoch teším, že už budem "enem" starostovať :D :D :D
Muška
04.01.07,22:01
Ľubka, viem, že je už po "funuse", ale možnosť tu asi mohla byť a to:
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Keby si v októbri zvolila, že bude mesačný platiteľ, tak by ho zrušili k 30.11.2006.
Ak by si urobila DPH za X/2006 a XI/2006 /pokuta za nepodanie/ ,oznámenie, že si mesačný platiteľ, a neviem či sa dá /možno napíšem blbosť/ - odvolanie sa na určenie ukončenia platiteľa DPH k 31.12.2006 a trvanie na ukončenie k 30.11.2006

Dobre som to prekombinovala, čo? :D

Ale za pokus by to stálo - skús povypráviať so správcom
luebchenko
04.01.07,22:36
Ľubka, viem, že je už po "funuse", ale možnosť tu asi mohla byť a to:
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Keby si v októbri zvolila, že bude mesačný platiteľ, tak by ho zrušili k 30.11.2006.
Ak by si urobila DPH za X/2006 a XI/2006 /pokuta za nepodanie/ ,oznámenie, že si mesačný platiteľ, a neviem či sa dá /možno napíšem blbosť/ - odvolanie sa na určenie ukončenia platiteľa DPH k 31.12.2006 a trvanie na ukončenie k 30.11.2006

Dobre som to prekombinovala, čo? :D

Ale za pokus by to stálo - skús povypráviať so správcom

To si teda prekombinovala!!! :eek: enem by som zbytočne upozornila!
Muška
04.01.07,22:44
To si teda prekombinovala!!! :eek: enem by som zbytočne upozornila!
Ľubi, lenže ak zaškrtneš v DP , že si uplatnil paušálne výdavky /a správca predsa vie, že bol celý rok platiteľ DPH/....tak ??????
luebchenko
04.01.07,22:49
Napíšem sprievodný list (t.j. upozorním tak či tak :( ) že nakoľko nevykonáva od 22.12.2006 ekonomickú činnosť tak nebol zdaniteľnou osobou....a nebol ani celý rok platiteľom dph! švak prinajhoršom povedia že ee a plať.... človák bude dávno v rajchu...myslíš že ho cez EU budú hľadať?http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
eskoes
05.01.07,04:55
Napíšem sprievodný list (t.j. upozorním tak či tak :( ) že nakoľko nevykonáva od 22.12.2006 ekonomickú činnosť tak nebol zdaniteľnou osobou....a nebol ani celý rok platiteľom dph! švak prinajhoršom povedia že ee a plať.... človák bude dávno v rajchu...myslíš že ho cez EU budú hľadať?http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
ETIKETA
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Nič v zlom, ale nezdá sa ti to prinajmenšom v rozpore s týmto bodom etikety; ak mal príjem bez výdavkov a urobil chybu a stratil tak možnosť uplatniť si paušálne výdavky, prečo tú daň nezaplatí? Príjem na tú daň mal, štát od neho nechce nič, čo by nemohol zaplatiť, to sem akože cudzinci budú chodiť zarábať a potom ujdú a nám ostanú len nedoplatky??? Mal to spraviť tak, že keď vedel, že bude rušiť živnosť mal si najprv zrušiť tú a upovedomiť o tom aj daň. úrad a ten mu mohol určiť zdaňovacie obdobie práve do dňa zrušenia živnosti a bolo by to vyriešené. Riešiť to tak, že veď nezaplať aj ujdi je typické pre... (podvodníkov).
evina
05.01.07,13:45
Napíšem sprievodný list (t.j. upozorním tak či tak :( ) že nakoľko nevykonáva od 22.12.2006 ekonomickú činnosť tak nebol zdaniteľnou osobou....a nebol ani celý rok platiteľom dph! švak prinajhoršom povedia že ee a plať.... človák bude dávno v rajchu...myslíš že ho cez EU budú hľadať?http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif

Súhlasím s názormi, že v tomto prípade si uvedený daňovník nemôže uplatniť paušálne výdavky, nakoľko nespĺňa podmienku, že bol platiteľom DPH iba časť zdaňovacieho obdobia. Pri úvahách nemôžeme spájať dve záležitosti podľa mojej mienky: a to spojitosť zrušenia živnosti so zrušením registrácie platiteľa DPH. Prečo:

Podmienky zrušenia registrácie platiteľa DPH určuje zákon o DPH /to je tu už rozobrané/ a DÚ je ten, ktorý určuje posledné zdaňovacie obdobie /nie daňovník/a DÚ ho určil k 31.12.2006 a tu je bodka. K tomuto dátumu musí podať DP za DPH, to znamená za IV. kvartál 2006 a je úplne jedno, že pár dni v decembri nevykonával žiadnu ekonomickú činnosť /to nakoniec i niektorí iní, ktorí registráciu nerušili/, ale platiteľom DPH bol zo zákona po celý rok 2006.
Druhá záležitosť je daň z príjmu a podanie DP na DzP za rok 2006 /zdaňovacie obdobie/. Tu ukončil živnosť k 22.12.2006 podáva DP podľa zákona o DzP so všetkými dôsledkami vyrovnania záväzkov pohľadávok atď. /nebudem rozpisovať to je už rozobrané x-krát inde/...DP podáva za rok 2006 a na výkazoch podľa mojej mienky udáva "za obdobie od 1.1..2006-22.12.2006"...
Počas celej tejto doby bol platiteľom DPH -z hľadiska zákona zákona o DPH do 31.12.2006 a z hľadiska DzP počas celého zdaňovacieho obdobia ...

Je to už všetko bohužiaľ riešené ex post a neriskovala by som daňový únik.
Zrušenie registrácie platiteľa DPH a zrušenie živnosti sú dve samostatné "disciplíny" a posudzujeme len podmienku, či bol daňovník počas celého zdaňovacieho obdobia platiteľom DPH, a to bol...

P.s. Ešte je zaujímavá odpove´d na otázku /čo môže len priťažiť a nie prilepšiť, či daňovník nezrušil živnosť až po dátume, kedy mu bola oznámená skutočnosť, že prestáva byť platiteľom DPH k 31.12.2006...
Muška
05.01.07,19:24
P.s. Ešte je zaujímavá odpove´d na otázku /čo môže len priťažiť a nie prilepšiť, či daňovník nezrušil živnosť až po dátume, kedy mu bola oznámená skutočnosť, že prestáva byť platiteľom DPH k 31.12.2006...
Evinka, súhlasím čo si napísala, väčšinou sme došli k rovnakému záveru, lebo hľadať po "funuse" cestu je už ťažké.

Len nerozumiem P.S. - prečo by to mohlo priťažiť?
evina
05.01.07,19:26
Evinka, súhlasím čo si napísala, väčšinou sme došli k rovnakému záveru, lebo hľadať po "funuse" cestu je už ťažké.

Len nerozumiem P.S. - prečo by to mohlo priťažiť?
Muška , to bola len taká moja osobná vsuvka. Lebo každému je jasné, že keď niekto zruší živnosť rýchlo /ke*ď už vie o zrušení registrácie DPH/, že pravdepodobne špekuluje....

P.s. priťažiť morálne :)
Muška
05.01.07,19:36
No ja som Ľubici hovorila, že jediná schodná cesta je tá čo som písala v príspevku 39, len mali to urobiť po 3.štvrťroku.....fčul to už asi DU nempustí. :)
evina
05.01.07,19:37
Som presvedčená, že to nepustí určite, lebo po vydaní Rozhodnutia o zrušení registrácie k 31.12.2006 ani nemmôže :)
Ofélia
06.01.07,16:28
Mám otázku, nemám živnosť, ale pracujem ako sprostretkovateľka na základe licencie. V minulom roku som si mohla od príjmu odčítať 25% paušálne výdavky a odpočítateľnú položku na dańovníka. Koľko je to v tomto roku? 40%?
Zuzka
06.01.07,16:34
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html#19



Zákon o dani z príjmov


Úplné aktuálne znenie zákona o dani z príjmov 595/2003 (http://www.porada.sk/autolink.php?id=16&script=showthread&forumid=90) Z.z.
účinnosť od 15.12.2005

Poznámka: ustanovenia poslednej novely účinné od 01.01.2006 sú zvýraznené poznámkou
.
.
.
.

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

ods. 10
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
Ofélia
06.01.07,16:38
To znamená, že si možem uplatniť 40% výdavky?

Mám k tomuto ešte podotázku možem si k tým 40 % výdavkov prirátať odvody do ZP a SP, ktoré som v roku 2006 zaplatila? Hlavne nerozumiem tomu, že SP a ZP ma rátajú ako Szčo, živnosť nemám a všetko ma potom pletie, čo môžem a čo nie.
Muška
06.01.07,18:06
Dadina, stále prevláda názor, že SZČO - je iba občan čo má živnosť. a pritom v § 6 , kde sú vymenovaní všetci , ktorí sú SZČO je iba jeden riadok venovaný živnosti.
Ako dôkaz ho pripájam:

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 az § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.
benefin
20.02.07,14:30
Prosím neviete poradiť? neviem tu nájsť odpoveď o skončení živnosti a paušálnych výdavkoch. živnostník skončil 31.12.2006. Podľa §17 Dzp upravuje základ dane. Zostala mu jedna pohľadávka a takisto poistné zaplatil za 12/06 v januári. Základ sa upraví len o pohľadávku? §17 ods.8 pís.c, alebo aj o tých 40% alebo aj o poistné. prosím poraďte, ďakujem.
berry
20.02.07,14:53
Zdravím.
Chcela by som sa pripojiť k téme. Takže ak som to správne pochopila , tak szčo nemusí viesť účtovníctvo ak má paušál? a nejakú evidenciu ? Tak to nemusí podávať ani výkazy?
evina
20.02.07,15:39
Zdravím.
Chcela by som sa pripojiť k téme. Takže ak som to správne pochopila , tak szčo nemusí viesť účtovníctvo ak má paušál? a nejakú evidenciu ? Tak to nemusí podávať ani výkazy?

Pri paušáli nevedie účtovníctvo, neprikladá výkazy. vedie evidenciu o príjmoch , pohľadávkach a zásobách.. Forma nie je predpísaná.