Simonab
02.01.07,16:13
Zadala som túto otázku v staršej téme. Možno som netrpezlivá, ale skúsim novú tému.
Prosím o radu pre svoju kamarátku, ktorá sa stará o svojho ťažko postihnutého syna. Dostáva príspevok za opatrovanie, ale keďže dieťa rastie sama si s ním už neporadí. Chodia každý deň do školy a tak si to viete predstaviť: naložiť do auta, vyložiť na vozík a naspäť, kúpanie..... Niekde na celodenné opatrovanie ho dať nechce, pýtala sa či by sa nedalo skombinovať opatrovateľské s osobnou asistenciou. Zistila som, že na osobného asistenta nárok nemajú, keďže je už nárok na príspevok na opatrovanie. Neviete mi poradiť nejakú inú kombináciu? Peniažkov nemajú nazvyš a tak si osobného asistenta zaplatiť sami nemôžu. Rozmýšľali aj nad tým, že by manžel pracoval na skrátený úväzok, ale zasa by prišli aj o to málo z jeho príjmu. Vopred ďakujem za všetky odpovede a návrhy.
Eulalia
03.01.07,04:49
Zadala som túto otázku v staršej téme. Možno som netrpezlivá, ale skúsim novú tému.
Prosím o radu pre svoju kamarátku, ktorá sa stará o svojho ťažko postihnutého syna. Dostáva príspevok za opatrovanie, ale keďže dieťa rastie sama si s ním už neporadí. Chodia každý deň do školy a tak si to viete predstaviť: naložiť do auta, vyložiť na vozík a naspäť, kúpanie..... Niekde na celodenné opatrovanie ho dať nechce, pýtala sa či by sa nedalo skombinovať opatrovateľské s osobnou asistenciou. Zistila som, že na osobného asistenta nárok nemajú, keďže je už nárok na príspevok na opatrovanie. Neviete mi poradiť nejakú inú kombináciu? Peniažkov nemajú nazvyš a tak si osobného asistenta zaplatiť sami nemôžu. Rozmýšľali aj nad tým, že by manžel pracoval na skrátený úväzok, ale zasa by prišli aj o to málo z jeho príjmu. Vopred ďakujem za všetky odpovede a návrhy.

Simonka, tieto 2 príspevky sa skutočne nedajú skombinovať. Ale keďže chlapec chodí do školy, zdá sa mi vhodnejšie požiadať o zmenu z opatrovateľského príspevku na príspevok na osobnú asistenciu. Ak je postihnutý odkázaný na osob.asist. myslím že viac ako 14 hodín denne, časť z toho príspevku môžu poberať aj rodičia (asi za 4 hod. denne). A nemusí mať rodina len 1 osobného asistenta, zmluvu o asistencii uzatvára postihnutý občan alebo jeho zák. zástupca s osobným asistentom a príspevok vypláca Úrad práce, soc. vecí a rodiny na základe mesačného výkazu hodín, odpracovaných asistentom. Ak by rodina vo svojom okruhu známych nenašla osoby, ktoré by sa chceli tejto práci venovať, pomerne široký okruh asistentov vedie Organizácia muskulárnych distrofykov v Blave, majú aj www stránku, možno by vedeli poradiť.
Simonab
03.01.07,10:40
Evka vďaka. Tušila som, že sa mi ozveš Ty. Niekde som tu čítala, že sa tejto problematike venuješ. Myslíš, že by sa im osobná asistencia viac oplatila? Vieš kamoška nepracuje, venuje sa len synovi. Takže ten opatrovateľský im príde vcelku vhod. Okrem neho má ešte dvoch chlapcov.
Takže niekoho z blízkeho okolia? A nemohol by to byť kamarátkin manžel, nie je to jeho syn. Žeby sa ona zamestnala a on zostal pri chlapcovi ako osobný asistent ( inak chlapec na ňom nesmierne lipne ).
Ja neviem strašne by som im chcela pomôcť v tejto ťažkej situácii, ale podľa toho čo som zatiaľ pozerala v zákone to vidím dosť blede.
Eulalia
05.01.07,12:55
Uf, tak toto Ti nepoviem presne. Škoda, že nie si z Ba, už by som Ťa nasmerovala na konkrétnu osobu. Ale úplne ideálne by bolo, ísť sa popýtať na Úrad práce, soc. vecí a rodiny a priamo na oddelenie posudkových činností. Tam ovládajú zákon presne a v podstate na základe ich posudku sa stanovuje počet hodín asistencie, ktorý sa môže vyplácať. Či to môže byť nevlastný otec.....? Nie som si istá. Stretla som sa bežne s tým, že osobnú asistenciu robia vysokoškoláci, ktorí si tým privvyrábajú popri štúdiu. Ešte pred niečo viac ako rokom nemohol robiť OA rodinný príslušník, teraz je to už povolené, len rodičia alebo iní blízki rod. príslušníci dostanú za to málo zaplatené. Vychádza sa totiž z toho, že zákon o rodine ukladá rodičom a deťom vzájomné povinnosti pri starostlivosti o zverenú osobu (analógia s vyživovacou povinnosťou). Za OA je prípevok vyšší, ale rodina z neho má menší príjem, lebo dostane zaplatené len tie 4 hod. denne, pre cudzích OA je to zárobok.
Simonab
05.01.07,13:58
Evi ďakujem.
Dana 22
11.01.07,15:20
Simonab
Tvoja kamarátka môže k príspevku za opatrovanie mať ďalší príjem zo zamestnania, živnosti vo výške dvojnásobku ŽM ( 9 960 Sk) za predpokladu, že je o dieťa postarané (dieťa je v škole).

Odporúčam Tvojej kamarátke zvážiť či požiadat o príspevok na osobnú asistenciu, ktorý by jej osobne pravdepodobne zaručil vyšší príjem ako má za opatrovanie a okrem toho by sa mohla aj zamestnať, lebo časť práce by za ňu odvádzal aj asistent.
Ja si myslím, že v tomto prípade, keď dieťa je schopné chodiť do školy bolo by priznanie osobnej asistencie posúdené podľa § 58 ods.3, písm.a, zákona č. 195/1998 na základe ktorého rodinný príslušník môže vykonávať až 50% z počtu priznaných hodín OA no maximálne 4 hodiny denne.
Uvediem príklad:
Predpoklad že by dieťaťu bolo priznané 8 hodín OA/deň
z toho bude osobný asistent robiť 4 hodiny
matka 4 hodiny
pochopiteľne z nižšieho počtu priznaných hodín to bude úmerne nižšia čiastka.

Príjem matky za deň bude: pri výške odmeny za OA 55 SK/hod.
4x55= 220 Sk
Meačný príjem 30x 220= 6 600 Sk
a v prípade, že sa zamestná by mala ďalší príjem.

Predpokladám, že v jej prípade je príspevok za opatrovanie podstatne nišší ako 6 000 Sk, lebo príspevok za opatrovanie sa znižuje ak dieťa navštevuje školu.

Upozornenie: Rozhodnutie pre príspevok na OA by bolo výhodné za predpokladu, že by matka bola súčasne aj zamestnaná, lebo odvody do sociálnej poisťovne by plynuli zo zamestnania a z OA by ich platiť nemusela.

Ak by poberala len príspevok na OA tak jej to neodporúčam meniť, lebo by si musela platiť odvody do sociálnej poisťovne sama a v prípade poberania príspevku za opatrovanie odvody platí za ňu štát.

Dana 22
Simonab
11.01.07,16:01
Danka ďakujem za rady. Kamarátka už dostala informácie. Evka nám dala kontakt na bývalú kolegyňu, ktorá s tým robí. Myslím, že už jej aj poradila. Ale ako sa rozhodla to neviem. Ďakujem ešte raz. Je to tu pekne zrozumiteľne napísané, dúfam, že to pomôže aj iným.