cammino
02.01.07,17:48
Mám zopár otázok týkajúcich sa fakturácie a skladu:
1. v účtovníctve je potrebné číslovať odoslané faktúry tuzemské a zahraničné osobitne? Ide mi o to(aby som to priblížila), že faktúry tuzemské a zahraničné sú číslované priebežne v jednom číselnom rade. A teda či tento číselný rad, by mal byť zachovaný aj v účtovníctve - či číslovanie má byť totožné s faktúrami, alebo to nie je potrebné.
2. na faktúre je faktúrované prepravné, dobierečné - môže to ísť aj s tovarom na 604? Niekto mi radí dávať to na mimoriadne výnosy, niekto rovno na 604.
3. pri niektorých faktúrach nie je totožná suma na výdajke - t. j. môže sa navýšiť suma na faktúre s tým, že bude zahŕňať napr. prepravu (ktorá nie je samostatnou položkou na faktúre) ?
4. môžu sa používať okrem výdajok tlačených z počítača pri niektorých faktúrach aj ručne vyplnené tlačivá - výdajky?
:confused: :confused: :confused:

ďakujem
lenkak
02.01.07,17:54
1. ako chceš, záleží od Teba
2. Ak by to bolo súčasťou ceny tak potom rovno na 604.
3. Ak by bola rozdielna cena na faktúre a výdajke, potom by si mala mať na faktúre o tú položku navyše, že zvlášť preprava. V tom prípade by som to účtovala zvlášť.
4. prečo zvlášť? Prečo nie cez skladový soft?
cammino
02.01.07,18:42
2. a ak to nie je súčasťou ceny tak mimoriadne výnosy? ak by som to dala predsa len na 604 - bola by to chyba?
3. to nie je tak ako si napísala - proste je tam na faktúre tovar vo vyššej cene a na výdajke je cena v rozmedzí od 200 do 500 Sk nižšia cena - tie výdajky som nerobila ja, takže fakturantka ich určite už neopraví - považuje sa to za chybu?
4. neviem prečo zopár výdajok robila ručne - aj to sa považuje za chybu?

možno sa pýtam trápne otázky, ale potrebujem mať jasno, aby som to vedela ja správne a aby som vedela dotyčnú fakturantku tiež upozorniť na to ako to má byť
lenkak
02.01.07,18:51
4. Potom sedí aj inventúrna zostava? Toto sa mi nepozdáva.
cammino
02.01.07,18:56
neviem - ja som začala robiť pre dotyčnú len účtovníctvo - sklad hovorila, že jej sedí, ... či jej naozaj sedí to fakt neviem, ale mne sa to tiež nezdá - mne ide len o to, či je to chyba - ak by jej v budúcnosti prišla kontrola, alebo či by to mala nejako ešte opraviť (asi tak že by vyhotovila opravenú výdajku na tú istú sumu, aká je na faktúre) a tiež aby som jej vedela povedať, ako by to mala robiť od nového roka, aby sa vyhla zbytočným problémom
lenkak
02.01.07,19:00
a nemá to náhodou potom v softe dohraté, len nepricapenú výdajku z pc, ale ručne vypísanú? Lebo v tomto prípade jej sklad sedieť nemohol. Alebo nech Ti ukáže podpísané inv. stavy.
cammino
02.01.07,19:02
OK ... to sa jej spýtam - keď som dobre pochopila tak musí byť výdajka z počítača? A mohla by si mi ešte dať odpoveď na tú 2 a 3? Či som to správne pochopila...
lenkak
02.01.07,19:06
Ak by nebola spravená výdajka v PC, tak by jej nemohli sedieť inv. stavy z pc a skutočnosťou.
3. Tam sa mi nepozdáva, že na faktúre nie je zvlášť riadok na tú prepravu oproti výdajke (keď píšeš, že na výdajke to nie je). Lebo len tak zmeniť cenu na faktúre, a pritom skladové ceny tovaru sedia - to si neviem ani predstaviť, ako si príjemkovali fa odberatelia.
2. Ak by to bolo súčasťou ceny, tak potom OK.
cammino
02.01.07,19:16
ďakujem za odpovede
cammino
02.01.07,19:32
ešte by som sa chcela spýtať na účtovanie nákup tovaru - môže to byť takto, že sa nákup tovaru zaúčtuje rovno na 132 (a nie na 131) a potom na konci mesiaca sa zaúčtuje jedným zápisom spotreba tohto tovaru? pýtam sa preto možno základnú vec (keďže ešte len začínam s PU)- pretože mi bolo povedané tak, že to musí ísť cez 131 a 132 musí byť rozčlenená na analytiku
lenkak
02.01.07,19:36
Ak účtuješ spôsobom A, kedže máš tú 132, tak postupuješ:
nákup tovaru / máš fa - 131,343/321
prijatie tovaru na sklad - príjemka- 132/131 (131 sa Ti nuluje)
pedaj tovaru - výdajka - 504/132
ak nepredáš všetok tovar čo kúpiš tak 132 sa Ti musí rovnať inv. zostave.
vydanie faktúry pre odb - 311/604,311
rozdiel medzi 504 a 604 je tvoj zisk
a ja anl. účty rozdeľujem.
cammino
03.01.07,11:08
K tomu poslednému príspevku od lenkyk by som sa chcela ešte vrátiť. Je možné účtovať aj tak, že keď je priložená pri každej faktúre príjemka vynechá sa účtovanie na účet 131, ale rovno by to išlo na 132? A spotreba tovaru sa môže účtovať spolu za celý mesiac, alebo sa musí účtovať každá jedna výdajka? Ďakujem za odpoveď
Gabi03
03.01.07,11:15
vydanie faktúry pre odb - 311/604,311


:D

To cammino: Práve pri účtovaní skladu spôsobom A ide o to, že treba účtovať každú príjemku (132/131) a každú výdajku (504/132). Možno keby tie výdajky boli v rovnaký deň, dalo by sa účtovať 1 položkou. Ale pre sledovanie stavu zásob na sklade ja účtujem podľa pohybu každú jednu výdajku.
cammino
03.01.07,11:36
Pýtam sa preto, lebo účtovníčka, po ktorej som vzala účto ja účtovala rovno na 132, každú faktúru s príjemkou a výdaj robila raz za mesiac jednou sumou. A teda som nevedela, či môžem v takomto spôsobe pokračovať, alebo je to úplne neprípustný spôsob.
Gabi03
03.01.07,11:40
Pýtam sa preto, lebo účtovníčka, po ktorej som vzala účto ja účtovala rovno na 132, každú faktúru s príjemkou a výdaj robila raz za mesiac jednou sumou. A teda som nevedela, či môžem v takomto spôsobe pokračovať, alebo je to úplne neprípustný spôsob.

Príjem na sklad je určite zle. Aj keď to má na jednom zápise spolu s faktúrou, treba zaúčtovať:
fa 131,343/321
príjemka 132/131 viď postupy účtovania § 43, ods. 2, písm. b).
Čo sa týka výdajok, zrejme použila zberný doklad a šupla to jednou sumou. Podľa mňa to účtovne nie je zle, len ako sa potom sleduje stav na sklade?! :eek:

mimotemy Mám pocit, že tvoja predchodkyňa miešala účtovanie skladu aj A-čkom aj B-čkom. :D A to ešte v mesačnej periodicite.
cammino
03.01.07,11:45
Ďakujem za odpoveď - mám k tomu ešte jeden dotaz (keďže PÚ robím fakt 1. rok) - teda ak budem účtovať tak ako si povedala - teda A-čkom - príjemky mám nechať pri faktúrach? Alebo viesť zvláštny šanon s príjemkami a výdajkami - teda skladom. A predkontačné lístky sa potom dávajú aj na tie príjemky a výdajky... predpokladám.
Gabi03
03.01.07,11:57
Ďakujem za odpoveď - mám k tomu ešte jeden dotaz (keďže PÚ robím fakt 1. rok) - teda ak budem účtovať tak ako si povedala - teda A-čkom - príjemky mám nechať pri faktúrach? Alebo viesť zvláštny šanon s príjemkami a výdajkami - teda skladom. A predkontačné lístky sa potom dávajú aj na tie príjemky a výdajky... predpokladám.

Vedenie evidencie je na tebe, teda kde si to budeš zakladať. Ja si všetko dávam zvlášť. K príjemkám a výdajkám si dávam iba taký súhrn predkontácií, ale keď máš ku všetkému zvlášť, určite to nezaškodí. ;) Ide o to, aby si ty v tom mala prehľad. Ja som si v exceli spravila takú tabuľku, ku ktorej faktúre aké číslo príjemky, resp. výdajky patrí... Je to na tebe.
cammino
03.01.07,12:13
ďakujem veľmi pekne
lenkak
03.01.07,17:41
ja tiež mám súhrný doklad, na ktorom mám zaznačené, ktorý predpis patrí ku ktorej faktúre, takisto číslo príjemky, výdajky. Potom vytlačím zostavu zo softu.