ZuzanaA
20.12.04,13:36
Chcem sa opýtať, či sa dá prerušiť odpisovanie podľa §22 ods. 9 aj pri majetku zakúpenom na leasing. Príklad - SZČO začal podnikať na konci roka 2004, kúpil si auto a má ešte aj iné výdavky, nemá žiadne príjmy, teda zbytočne nechce ísť do straty. Môže sa rozhodnúť, že odpis leasovaného auta za pomerný počet mesiacov roka 2004 neuplatní?
Marta L
20.12.04,13:00
No to asi nie, pretože u leasingu je odpisovanie "rovnomerne" počas trvania LZ.
ZuzanaA
20.12.04,13:10
To práve potrebujem zistiť, či "asi nie".:o
Yvvetta
20.12.04,13:27
U mňa je to podobné, že zbytočne pôjdem do straty. Ale asi pri leasingu nie je možné prerušenie odpisov.
ik-a
20.12.04,13:41
Chcem sa opýtať, či sa dá prerušiť odpisovanie podľa §22 ods. 9 aj pri majetku zakúpenom na leasing. Príklad - SZČO začal podnikať na konci roka 2004, kúpil si auto a má ešte aj iné výdavky, nemá žiadne príjmy, teda zbytočne nechce ísť do straty. Môže sa rozhodnúť, že odpis leasovaného auta za pomerný počet mesiacov roka 2004 neuplatní?
Je iba na Tebe, ci si uplatnis danove naklady do zakladu dane, ale preniest si ich nemozes. Vykazovat stratu je dobre, lebo raz sa Ti moze zist pri kladnom zaklade dane.
anina
24.01.05,12:45
Chcem sa opýtať, či sa dá prerušiť odpisovanie podľa §22 ods. 9 aj pri majetku zakúpenom na leasing. Príklad - SZČO začal podnikať na konci roka 2004, kúpil si auto a má ešte aj iné výdavky, nemá žiadne príjmy, teda zbytočne nechce ísť do straty. Môže sa rozhodnúť, že odpis leasovaného auta za pomerný počet mesiacov roka 2004 neuplatní?
K akému záveru si došla, dá sa prerušiť odpisovanie na leasingu po 1.1.2004, alebo nie?
Nenašla som výnimku, že by sa odpis nemohol prerušiť.
babenko1
24.01.05,12:56
Ja by som to riešila tak, že odpisať by som odpísala, ale nedala do výdavkov, aby som sa nedostala do straty. Ale ako píše i-ka, je to aj na niečo dobré, vykázať stratu.
ZuzanaA
24.01.05,12:56
Anina, asi ťa sklamem. Prestala som po tom pátrať, situácia sa zmenila, dotyčná SZČO predsa len niečo fakturovala, takže si odpis uplatňuje. Ale asi to bude tak, že uplatniť si ho nemusím, ale preniesť si ho nemôžem. Takže by som o tie odpisy prišla,čo nie je veľmi výhodné.....
macko
24.01.05,14:11
Odpis sa vsťahuje na zaradený IM. Odpis majetku môžeš prerušiť a v nasledujúcom roku pokračuješ ďalej. Lesing ne je klasický odpis majetku. To znamená že zaplatenú splátku môžeš aj nemusíš dať do daň. výdavkov. preniesť na nasledujúce obdobie však nie.