Zuzanka0302
02.01.07,19:16
Chcela by som Vás poprosiť o radu ako mám zaúčtovať nákup tovaru v maloobchodnej predajni kedy sú použité ako platidlo nie peniaze, ale stravné lístky v rôznych nominálnych hodnotách ?

Ďakujem
KEJKA
02.01.07,19:43
vy ste MO predajňa a prijímate lístky, alebo ste urobili drobný nákup v MO predajni?
ondrejvla
02.01.07,20:01
Ak prijímaš stravné poukážky na nákup tovaru, musíš mať zmluvu so spoločnosťami, ktoré ich predávajú o ich odkúpení za províziu, ktorú ti stiahnu zo sumy, ktorú máš od nich dostať. Nemôžeš ich ďalej používať ako platidlo, tzn.nakupovať za ne, ale účtuješ to ako pohľadávku voči týmto spoločnostiam.
Zuzanka0302
03.01.07,05:09
My sme s.r.o.ktorá svoje výrobky predáva v podnikovej predajni a tam niektorí zákazníci platia stravnými lístkami.
ucetni_fantozzi
03.01.07,05:41
Ak prijímaš stravné poukážky na nákup tovaru, musíš mať zmluvu so spoločnosťami, ktoré ich predávajú o ich odkúpení za províziu, ktorú ti stiahnu zo sumy, ktorú máš od nich dostať. Nemôžeš ich ďalej používať ako platidlo, tzn.nakupovať za ne, ale účtuješ to ako pohľadávku voči týmto spoločnostiam.

preco by ich ako platidlo nemohla pouzivat? toto sa mi nezda, ved je to predsa cenina. to by potom napriklad ako platidlo za specificke ukony nemohla pouzivat ani kolky...

je samozrejme jasne, ze treba mat zmluvu so spolocnostou, ktora ich vydava, ale za pohladavku by som ich povazoval az po formalnom odovzdani tejto spolocnosti.

konkretnejsie:
1/ prijate poukazky ako trzba za vlastny tovar: 213/604
2/ nakup tovaru za poukazky 504/213
3/ odovzdanie poukazok spolocnosti a vznik pohladavky 378/213
ondrejvla
03.01.07,18:00
preco by ich ako platidlo nemohla pouzivat? toto sa mi nezda, ved je to predsa cenina. to by potom napriklad ako platidlo za specificke ukony nemohla pouzivat ani kolky...

je samozrejme jasne, ze treba mat zmluvu so spolocnostou, ktora ich vydava, ale za pohladavku by som ich povazoval az po formalnom odovzdani tejto spolocnosti.

konkretnejsie:
1/ prijate poukazky ako trzba za vlastny tovar: 213/604
2/ nakup tovaru za poukazky 504/213
3/ odovzdanie poukazok spolocnosti a vznik pohladavky 378/213

Áno, stravný lístok je cenina, ale po jeho použití už nie je ceninou, cez ERP sa stáva tržbou, po preúčtovaní pohľadávkou :
tržba 1500,- Sk, z toho stravné poukážky 500,- Sk
MD 211/A/D 602/A 760,50
MD 211/A/D 343/A 239,50
MD 315/A ( 378/A) /D 602/A 500,00
stravnú poukážku opečiatkuješ a už je len pohľadávkou. Súhlasím, bola ceninou, ale pre teba sa už nestáva platidlom.
Pozri :
http://www.porada.sk/t11687-uhrada-tovaru-stravnymi-listkami
ucetni_fantozzi
04.01.07,06:51
ale z praxe je zname, ze niekto tieto listky nepeciatkuje a pouziva na nakupy - ako v hore uvedenom priklade. chces mi povedat, ze sa v takomto pripade tvarit, ze mam prebytok listkov/cenin a vkladam do pokladne vlastne peniaze?

snazme sa tu riesit konkretny problem.
ucetni_fantozzi
04.01.07,06:53
okrem toho, tvoj priklad je aplikovatelny v pripade, ak je presna evidencia, kolko z trzby tvoria listky. ale aj toto nie je vzdy v praxi pravda, nakolko skus si uvedomit - ked si v restauracii a objednas si ucet, najprv ho casnik donesie, az potom sa dozvie, akou formou vlastne platis. cize denna trzba spravidla vyzera byt cela v hotovosti...
ondrejvla
04.01.07,20:38
okrem toho, tvoj priklad je aplikovatelny v pripade, ak je presna evidencia, kolko z trzby tvoria listky. ale aj toto nie je vzdy v praxi pravda, nakolko skus si uvedomit - ked si v restauracii a objednas si ucet, najprv ho casnik donesie, az potom sa dozvie, akou formou vlastne platis. cize denna trzba spravidla vyzera byt cela v hotovosti...

Snažím sa riešiť konkrétny problém v prospech zadávateľky, teda aby nemala problémy...
Samozrejme, že myslím, že je presná evidencia str.poukážok cez ERP, taktiež
v predajni - maloobchode. Ale ak si presvedčený, že v tomto prípade je stravný lístok platidlo a neporušíš žiaden predpis, neberiem ti tvoje konštatovanie. Aj tak sa dá...
andrej_rv
04.01.07,21:23
ale z praxe je zname, ze niekto tieto listky nepeciatkuje a pouziva na nakupy - ako v hore uvedenom priklade. chces mi povedat, ze sa v takomto pripade tvarit, ze mam prebytok listkov/cenin a vkladam do pokladne vlastne peniaze?

preco by ich ako platidlo nemohla pouzivat? toto sa mi nezda, ved je to predsa cenina... konkretnejsie:
1/ prijate poukazky ako trzba za vlastny tovar: 213/604
2/ nakup tovaru za poukazky 504/213
3/ odovzdanie poukazok spolocnosti a vznik pohladavky 378/213
Ak vychádzame z vecnej náplne účtu 213 - Ceniny v § 47 ods. 2 PPÚ, prijaté stravné lístky v tomto prípade podľa mňa nemožno považovať za ceninu a účtovať cez účet 213. Ceninou je len u toho, kto ju nakúpi a vydá do spotreby za účelom nákupu stravovacích služieb. Ak sa SL nepoužíva ako stravovacia poukážka ale platidlo, rovnako ako platidlo by sa mala - kvôli vernému zobrazeniu atď. :) - aj účtovať. Táto možnosť resp. povinnosť vyplýva aj z náplne účtu 211 v PPÚ - "Na účte 211 - Pokladnica sa účtuje stav a pohyb peňazí v hotovosti, šekov prijatých namiesto hotových peňazí, poukážok na zúčtovanie, napr. poukážok na odber tovaru a služieb" . A keďže stravný lístok nepochybne poukážkou na odber stravovacích služieb je, mal by sa podľa môjho názoru ich príjem (tržba) účtovať so samostatnou analytikou 211A /604. A prípadné nákupy za SL potom účtovať ako úbytok v analytickej pokladni 5xx/211A.
Ale keďže takéto prípady neúčtujem a niektoré súvislosti mi mohli uniknúť, môžem si to vysvetľovať nie celkom správne.