ADA
02.01.07,20:41
Mám jednu otázočku. Viem, že o leasingu sú tu mnohé príspevky. Nikde som však nenašla odpoveď. Ak mi skončil leasing a os. auto som odkúpila za ZC 99 SK s DPH ako postupovať v JU? Celú sumu zaúčtovať ako výdaj na prev. réžiu a auto zaradiť do majetku v akej cene? Prosím o odpoveď. Ďakujem za pomoc
KEJKA
02.01.07,21:22
99,- prevádzková réžia
auto nezaraďuj do majetku .... v prípade predaja príjem musíš zdaníť.
andrej_rv
02.01.07,23:05
Podľa názvu príspevku ide o lízingovú zmluvu uzavretú pred 1.1.2004. V zmysle prechodného ustanovenia - § 52 ods. 17 ZoDP sa "..na zmluvy o nájme pri dojednaní práva kúpy prenajatej veci uzatvorené do 31. decembra 2003 použije doterajší predpis. ", čiže ZoDP v znení č. 366/1999 Z.z. Podľa starého zákona bolo jednou z podmienok pre uznanie zaplateného nájomného do daňových výdavkov, uvedenou v § 24 ods. 4 písm. c) aj to, že: " po skončení doby nájmu prenajatej veci daňovník uvedený v § 2 bude o odkúpenej veci účtovať ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo na prenájom, alebo ho bude evidovať podľa § 9 ods. 4.".
Podľa mňa teda sa teda auto po odkúpení musí zaradiť do obchodného majetku - dlhodobého, alebo drobného v operatívnej evidencii (práve z dôvodu, aby prípadný predaj nebol oslobodený od dane), pretože v opačnom prípade by neboli splnené podmienky stanovené v ZoDP a správca dane by mohol uvedenú skutočnosť posudzovať ako porušenie podmienok lízingu aj s príslušným dopadom.
Čo sa týka samotného účtovania auta, ide o odplatné obstaranie dlhodobého majetku s OC pod 30,000,-. Účtovná jednotka sa môže rozhodnúť, či OC zahrnie priamo do spotreby alebo o aute bude účtovať ako o dlhodobom majetku a odpisovať ho podľa predpokladanej doby používania (ale je to len teoretická možnosť :) ). Či sa jednorazový náklad zaúčtuje do prevádzkovej réžie alebo spotreby materiálu, závisí od spôsobu účtovania nákupu drobného majetku, ktorý by mal byť upravený smernicou (ja osobne uprednostňujem účtovanie do kolónky "materiál").
KEJKA
02.01.07,23:12
máš pravdu, oceňujem. Ale zaradenie predsa nemusí byť trvalé.... podľa mňa by sa zaradiť mohlo=malo, ale vyradiť sa dá tiež. ZDP neurčuje ako dlho má byť v evidencii. Nechcem porušiť bod 14. etikety, ....
andrej_rv
02.01.07,23:21
V tom máš úplnú pravdu - zákon vôbec neurčuje, na akú dobu sa malo o odkúpenom predmete lízingu účtovať ako o používanom na podnikanie, na splnenie podmienky by teoreticky stačilo zaradiť auto na 1 deň. Ale už by sa dosiahol zámer tej podmienky - pri prípadnom predaji tento príjem v zmysle § 9 ods. 1 písm. d) ZoDP nebude oslobodený od dane.
KEJKA
02.01.07,23:28
.... s výnimkou splnenia časového testu.....
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
Anik
10.05.07,20:00
Príjemný večer milí poraďáci mám na Vás prosbu
potrebujem poradiť ohľadne skončeného leasingu a následného presunu -leasing sa skončí k 10.05.2007 trval 36 mes.je z roku 2004 čo je pre podnikateľa výhodnejšie
-zaradiť do podnikania a ďalej účtovať nákl. na opravy ,daň z mot.voz.(cest,daň)hav.poist.PZP a náklady, ktoré pri prevádzke mot. vozidla vzniknú + PHM,alebo radšej preradiť z DIČ -Obch.M do osobného vlastníctva a účtovať len cestnú daň,PHM + km náhradu-6,2 podľa mňa aj keď sa auto prepíše do osob.maj. a bude o ňom účtovať bude sa nato vzťahovať to že ho 5 rokov nemôže predať bez toho, aby príjem z predaja nebol jeho zdaniteľným príjmom,alebo sa mýlim ?
Za skorú odpoveď ďakujem
Anika
Katarina
10.05.07,20:29
Ak sa jedná o leasing z roku 2004, tak mal byť zaradený do majetku už v roku 2004. Pri obstaraní sa mala otvoriť karta HM a predmet leasingu odpisovať a to z ceny vypočítanej ako istina + spracovateľský poplatok + odkúpna cena.
Anik
10.05.07,21:25
Ten automobil už bol zaradený do majetku avšak teraz sa má prepísať z leasingovky a firma uvažuje či ho nemá preradiť do osobného vlastníctva, ale aj naďalej ho chce využívať na podnikanie - platí to čo som napísala v príspevku 7. Čo je preňu výhodnejšie ?
Anika
Anik
22.08.07,19:58
Ak Vás skúsenejších môžem poprosiť o radu veľmi by mi pomohlo
ďakujem
Anika
Ondrejková
23.08.07,06:38
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom predčasného skončenia lízingu.
SZČO splatila lízing na auto predčasne ( 3 mesiace), auto som odhlásila z daňového úradu a prihlásila nové, ktoré má tiež minochodom na lízing. To auto dal do autobazáru, predalo sa za 300 000 korún a túto sumu použil ako akontáciu na to nové auto. Ako mán postupovať? Mám strach, aby som niečo nezabudla. Ďakujem za pomoc.