majkla
03.01.07,07:06
Kupila som v decembri byt,ale musim ho teraz predat.Ked budem podavat danove priznanie,tak musim zaplatit dan z predaja bytu,alebo len z rozdielu cien medzi predajom a kupou?
Zoltán Kovács
03.01.07,06:27
Kupila som v decembri byt,ale musim ho teraz predat.Ked budem podavat danove priznanie,tak musim zaplatit dan z predaja bytu,alebo len z rozdielu cien medzi predajom a kupou?

Daň zaplatíš len z rozdielu ceny.
chlap
03.01.07,07:58
Daň zaplatíš len z rozdielu ceny.

Len to trochu upresním - platíš daň zo zisku.

Tvoj zisk je určený rozdielom medzi príjmom z predaja bytu a nákladmi na obstaranie bytu. Medzi náklady na obstaranie bytu patrí kúpna cena bytu, poplatky za znalecký posudok, poplatky za návrh na vklad do katastra, poplatky notára za osvedčenie podpisov na kúpnej zmluve (pri kúpe bytu), prípadne iné preukázateľné poplatky spojené s nadobudnutím bytu.
majkla
04.01.07,06:07
Ďakujem veľmi pekne aj ja prajem pekný dníček.
Johanka
04.01.07,08:35
Len to trochu upresním - platíš daň zo zisku.

Tvoj zisk je určený rozdielom medzi príjmom z predaja bytu a nákladmi na obstaranie bytu. Medzi náklady na obstaranie bytu patrí kúpna cena bytu, poplatky za znalecký posudok, poplatky za návrh na vklad do katastra, poplatky notára za osvedčenie podpisov na kúpnej zmluve (pri kúpe bytu), prípadne iné preukázateľné poplatky spojené s nadobudnutím bytu.
Daň zo zisku v našom daňovom systéme nie je.
Stále je to daň z príjmov. Pri výpočte dane si ako výdavky uplatní výdavky, ktoré si vymenoval ;) .
chlap
04.01.07,14:54
Daň zo zisku v našom daňovom systéme nie je.
Stále je to daň z príjmov. Pri výpočte dane si ako výdavky uplatní výdavky, ktoré si vymenoval ;) .

Ďakujem za opravu :) Ty si to priviedla k úplnej dokonalosti :cool:
AHA
19.01.07,07:56
Ak nemá doklady o nadobudnutí bytu nemôžem uplatniť nejaké paušálne výdavky ?
skaspa
19.01.07,08:50
Ak nemá doklady o nadobudnutí bytu nemôžem uplatniť nejaké paušálne výdavky ?
paušálne výdavky sa môžu použiť len pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 a 3;
predaj nehnuteľsnosti je príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b);
podľa § 8 ods. 2: Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
v § 8 ods. 5 máš potom napísané co je výdavkom pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e):
Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

Takže žiadny paušál, jedine preukázateľné výdavky.
gita
15.02.07,16:09
Ak osoba predávajúca byt podáva DP, nemala žiadne iné príjmy, len príjem z predaja bytu, odpočítava si položku na daňovníka 90816?
Pepa
15.02.07,16:19
Ak osoba predávajúca byt podáva DP, nemala žiadne iné príjmy, len príjem z predaja bytu, odpočítava si položku na daňovníka 90816?
Áno .
minehaha
16.02.07,07:08
K tejto téme mám ešte dve otázky:
1. Ak bol predaj bytu v roku 2006 a kúpa nového bytu v roku 2007, môže si aj tak odpočítať náklad na obstaranie bytu v roku 2006?
2. Ak sa jedná o manželov, kto si takýto príjem má priznať? Môže si ho priznať manželka na rodičovskej dovolenke a tým si odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka, alebo si ho musia priznať obidvaja manželia nejakým podielom?
Ďakujem
chlap
19.02.07,21:47
K tejto téme mám ešte dve otázky:
1. Ak bol predaj bytu v roku 2006 a kúpa nového bytu v roku 2007, môže si aj tak odpočítať náklad na obstaranie bytu v roku 2006?
2. Ak sa jedná o manželov, kto si takýto príjem má priznať? Môže si ho priznať manželka na rodičovskej dovolenke a tým si odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka, alebo si ho musia priznať obidvaja manželia nejakým podielom?
Ďakujem

K bodu 1:

Obávam sa, že si pletiete veci. Daňové priznanie podávate iba v prípade, že byt, ktorý ste predali, vlastníte menej, ako 2 roky, ak ste v ňom mali počas tej doby trvalý pobyt, resp. menej ako 5 rokov, ak ste v ňom trvalý pobyt nemali. A v tomto prípade je Vašim príjmom príjem za predaj bytu, ktorý ste predali v roku 2006 a nákladom náklad na obstaranie bytu (ktorý ste v roku 2006 predali) bez ohľadu na to, či ste ho kúpili v roku 2006, alebo v roku 2004 (alebo inokedy). --- Náklady na kúpu bytu, ktorý ste kúpili v roku 2007 nie sú nákladom na obstaranie bytu, ktorý ste predali v roku 2006!

K bodu 2:
odpoveď prenechávam lepšiemu odborníkovi na dane, ako som ja :)
skaspa
20.02.07,05:46
2. Ak sa jedná o manželov, kto si takýto príjem má priznať? Môže si ho priznať manželka na rodičovskej dovolenke a tým si odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka, alebo si ho musia priznať obidvaja manželia nejakým podielom?
Ďakujem
príjem z predaja bytu je príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov;
podľa § 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov: Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Záleži na dohode, môže si ho celý priznať len manželka a k tomuto príjmu si priradí aj všetky súvisiace výdavky a samozrejme aj nezdaniteľné časti.
omega007
09.03.07,13:37
Dobrý deň!
Môže mi niekto upresniť, čo mám rozumieť pod tým že "trvalý pobyt bezprostredne pred predajom bytu"? Ja som predával byt v 11/2006, ale trvalý pobyt tam mal do 08/2005. Mám platiť dan z prevodu nehnutelnosti aj daň z prijmu. Byt som nadobudol v 05/2002 a od r.1992 do r.2006 mal trvalý pobyt.
Pepa
09.03.07,14:07
Dobrý deň!
Môže mi niekto upresniť, čo mám rozumieť pod tým že "trvalý pobyt bezprostredne pred predajom bytu"? Ja som predával byt v 11/2006, ale trvalý pobyt tam mal do 08/2005. Mám platiť dan z prevodu nehnutelnosti aj daň z prijmu. Byt som nadobudol v 05/2002 a od r.1992 do r.2006 mal trvalý pobyt.
Príjem z predaja tohto bytu nie je oslobodený od dane z príjmu. Doba vlastníctva 5 rokov tiež nie je - hm smola. Daň z príjmu - áno, daň z prevodu sa neplatí.
tanti
27.03.07,14:07
Mám jednu dilemu k tejto téme. :confused:
Vlastním polovicu bytu s bratom a chceli by sme sa tento rok vyrovnať teda jeden ho druhému predáme, lenže nespĺňam podmienku na oslobodenie od dane z príjmu na predaj tohto bytu. Dalo by sa to vyriešiť aj darovacou zmluvou? Ja by som si vzápätí kúpila druhý byt, ale samozrejme moje príjmy by naň nestačili :( môžu mi nejak napadnúť darovaciu zmluvu?
tanti
28.03.07,06:33
Nevedeli by ste mi niekto poradiť prosím? :(
glogol
25.09.07,21:02
Zdravim, mal by som tiez otazku (vlastne dve)
1. Môžem si do preukázateľne vynaložených výdavkov pri predaji bytu do 2 rokov od kupy započítať aj cenu ktorú zaplatim za prevod členských práv na družstevný byt ? Ten totiž následne odkúpim do OV a mozno do 2 rokov predam.
(Dufam ze ano,lebo inac ma porazi - ten okup do OV je 30 tis....)

2. Ak ano - postačuje ak podpisy na Zmluve o prevode členských práv (s cenou za ten prevod ) len overime na Matrike ?" Uznaju to na Danovom ?
Chobot
26.09.07,07:40
Zdravim, mal by som tiez otazku (vlastne dve)
1. Môžem si do preukázateľne vynaložených výdavkov pri predaji bytu do 2 rokov od kupy započítať aj cenu ktorú zaplatim za prevod členských práv na družstevný byt ? Ten totiž následne odkúpim do OV a mozno do 2 rokov predam.
(Dufam ze ano,lebo inac ma porazi - ten okup do OV je 30 tis....)

2. Ak ano - postačuje ak podpisy na Zmluve o prevode členských práv (s cenou za ten prevod ) len overime na Matrike ?" Uznaju to na Danovom ?

Obávam sa, že nie. To totiž nesúvisí s technickým zhodnotením, opravou alebo údržbou. Viď § 8 ods. 5:

"(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii."

Ty vlastne zaplatíš 2 sumy, aby si získal ten byt - a to poplatok za prevod členských práv a následne kúpnu cenu bytu. Myslím, že v zmysle toho písm. a) sa považuje za kúpnu cenu za vec len cena, za ktorú ty kúpiš byt od družstva. Cena za ktorú ty kúpiš členské práva nie je v zmysle tohto článku "kúpna cena zaplatená za vec". To je kúpna cena za členstvo v družstve a nie za prevod bytu.

Jedine keby si ten byt po odkúpení prerobil, potom by si si vynaložené náklady na rekonštrukciu mohol podľa písm. d) zahrnúť do nákladov a tým znížiť daň základ.
JAJA11
26.09.07,07:56
Ty vlastne zaplatíš 2 sumy, aby si získal ten byt - a to poplatok za prevod členských práv a následne kúpnu cenu bytu. Myslím, že v zmysle toho písm. a) sa považuje za kúpnu cenu za vec len cena, za ktorú ty kúpiš byt od družstva. Cena za ktorú ty kúpiš členské práva nie je v zmysle tohto článku "kúpna cena zaplatená za vec". To je kúpna cena za členstvo v družstve a nie za prevod bytu.

A čo v prípade, že byt sa neodkúpi a predajú sa len členské práva ďalšiemu. Potom sa daň z príjmu platí len z rozdielu medzi príjmom a výdavkom? :confused:
glogol
26.09.07,08:06
Človeče nestraš - zajtra ho mam kupovat ....Členom družsta už som. Ja si nekupujem členstvo do družsta ale členské práva na ten konkrétny byt, ktoré sú nevyhnutné k odkúpeniu do OV. Faktúru na prerobenie na tak vysokú sumu mi nik neuzná. Dokladujú sa vôbec tie výdavky v Daňovom priznaní ? Ak sa nedokladujú tie výdavky tak to asi to v "dobrej viere" započítam. Hádam len prípadná daňová kontrola použije logický prístup k veci. Kto dnes kúpi byt za 30 tis.....Skúste prosím ešte nad tým pošpekulovať - veď určite nie som na Slovensku sám kto kupuje družstevný byt.
Johanka
26.09.07,08:51
A čo v prípade, že byt sa neodkúpi a predajú sa len členské práva ďalšiemu. Potom sa daň z príjmu platí len z rozdielu medzi príjmom a výdavkom? :confused:
§9 Zákona o dani z príjmov
Od dane je oslobodený príjem
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.
JAJA11
26.09.07,08:55
§9 Zákona o dani z príjmov
Od dane je oslobodený príjem
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.


A keď to nie je tých 5 rokov? :confused:
Johanka
26.09.07,09:02
Tak príjem z prevodu členských práv nie je oslobodený od dane ;) a zdaníš ho v § 8 ods.1 písm.f/.
glogol
26.09.07,13:49
Ludia prosim skuste este nieco poradit. Uz som prelozil zajtrajsiu kupu bytu na piatok, aby som ziskal cas na rozmyslenie. Ved ja nechcem ziadny danovy podvod. Chcem len realne zaplatene peniaze za byt dostat legalne do nakladov. Nechce mi menit trvaly pobyt, ved ani neviem ci v tom byte 2 roky vydrzim.
Chobot
26.09.07,14:02
Ludia prosim skuste este nieco poradit. Uz som prelozil zajtrajsiu kupu bytu na piatok, aby som ziskal cas na rozmyslenie. Ved ja nechcem ziadny danovy podvod. Chcem len realne zaplatene peniaze za byt dostat legalne do nakladov. Nechce mi menit trvaly pobyt, ved ani neviem ci v tom byte 2 roky vydrzim.

Ale prečo chceš kúpiť byt, keď vieš, že tam nebudeš dlho bývať? Nebolo by lepšie kúpiť si taký, kde zostaneš dlhšie?

Reálne zaplatené peniaze za byt sú v tvojom prípade len tých 30.000, čo zaplatíš za kúpu bytu od družstva. Za ostatné peniaze si kupuješ členstvo.

Tak potom neodkupuj byt do osobného vlastníctva, ale neskôr predaj znovu len to členstvo, ak tam nebudeš chcieť zostať. Neviem, ako ti lepšie poradiť.
glogol
26.09.07,14:23
Situacia je dost komplikovana na to aby som ju tu opisoval. Chapem to ako nedokonalost zakona a prave ja na to musim doplatit. Kua. Asi ten byt budem teda predavat opat ako druzstevny. Ale tie v OV sa mi mari, ze su drahsie aj sa lepsie predavaju. Smola. Maj sa a vdaka. Ale ten pocit krivdy zo zleho zakona vo mne ostava (ved ako moze dnes niekto kupit byt za 30 tis....).
kukla
22.11.07,10:37
To znamená, že ak som kupila družstevny byt, nie som členom 5 rokov a teda nie som oslobodená ani od platenia dane a teraz chcem tento dr. byt predať - presnejšie predať členstvo, budem platiť akú dať z prevodu? Rozdiel medzi kúpou a predajom členstva. A aký doklad je daňovo uznaný, kedže v zmluve o prevode sa ceny neuvádzajú, kedže túto zmluvu vystavuje družstvo?
Chobot
22.11.07,10:59
To znamená, že ak som kupila družstevny byt, nie som členom 5 rokov a teda nie som oslobodená ani od platenia dane a teraz chcem tento dr. byt predať - presnejšie predať členstvo, budem platiť akú dať z prevodu? Rozdiel medzi kúpou a predajom členstva. A aký doklad je daňovo uznaný, kedže v zmluve o prevode sa ceny neuvádzajú, kedže túto zmluvu vystavuje družstvo?

Tak buď predávaš členstvo alebo odkúpený byt, ujasni si to. Pokiaľ si už byt odkúpila do osobného vlastníctva, tak členstvo nepredávaš. Predávaš byt, ktorý si si odkúpila do osobného vlastníctva.

Daň zaplatíš z rozdielu ceny predaja a ceny, za ktorý si kúpila ten byt. Neverím, že by odkupná cena bytu nebola uvedená v kúpnej zmluve s družstvom. Na základe čoho si potom zaplatila a akú sumu? To ti len ústne povedali, že zaplaťte xxxxx korún a ty si zaplatila?

Dporučujem ti poriadne si prečítať celú diskusiu. Tvoje otázky už boli zodpovedané.

Ešte pre upresnenie - ty neplatíš daň z prevodu, ale daň z príjmu. Daň z prevodu nehnuteľnosti už bola zrušená.
kukla
22.11.07,12:18
Kúpila som družstevný byt, ktorý som neodkúpila do osobného vlastníctva, a znova ho chcem predať ako družstevný byt. Akú daň z príjmu budem platiť?
Chobot
22.11.07,12:25
Kúpila som družstevný byt, ktorý som neodkúpila do osobného vlastníctva, a znova ho chcem predať ako družstevný byt. Akú daň z príjmu budem platiť?

Potom daň budeš platiť z rozdielu ceny, za ktorú predáš svoj členský podiel (podľa § 8 ods. 1 písm. f) a ceny, za ktorú si kúpila členský podiel (§ 8 ods. 8 zákona o dani z príjmov).
kukla
23.11.07,06:21
ešte jeden dotaz - je zmluva s realitnou kanceláriou, ktorá mi predaj tohoto bytu sprostredkovala, daňovo uznaným dokladom (nie je podpísaná u notára)? V tejto zmluve sa uvádza kúpna cena bytu. Následne sa robil prepis na družstve a týchto dokladoch sa cena už nikde neuvádza.
Chobot
23.11.07,09:01
ešte jeden dotaz - je zmluva s realitnou kanceláriou, ktorá mi predaj tohoto bytu sprostredkovala, daňovo uznaným dokladom (nie je podpísaná u notára)? V tejto zmluve sa uvádza kúpna cena bytu. Následne sa robil prepis na družstve a týchto dokladoch sa cena už nikde neuvádza.

V zmluve nemôže byť uvedená kúpna cena bytu, lebo ty si byt nekúpila. Tam bude asi uvedené, že odkupuješ členský podiel v družstve za cenu XXX SKK. Samotný prevod členských práv (to čo vypracovalo družstvo) už cenu neobsahuje, ako píšeš, lebo voči družstvu nič neplatíš.

Pokiaľ je tá zmluva preukázateľná (a nie je overený ani podpis prevodcu, t.j. predávajúceho?), tak to je podkladom na odpočítanie nákladov. Takú istú zmluvu budeš spisovať aj ty a následne na družstve prevedieš členstvo na niekoho iného.
stels
03.12.07,06:17
dobrý deň
som zač. účtovníčka poradíte mi prosím
pri predaji bytu ktorý bol kúpený v r. 2006 na úver
do výdavkov si môže predávajúci uplatniť kúpnu cenu,poplatok za vklad do katastra, notárske poplatky, prípadne náklady na rekonštrukčné práce ,otázka úroky úveru a poplatky banke sa môžu dať tiež do výdavkov? potom predajná cena mínus nák.cena + výdavky = základ dane
prosím o radu k úrokom z úveru či môžu ísť do výdavkov.
dakujem
sway
03.12.07,06:53
dobrý deň
som zač. účtovníčka poradíte mi prosím
pri predaji bytu ktorý bol kúpený v r. 2006 na úver
do výdavkov si môže predávajúci uplatniť kúpnu cenu,poplatok za vklad do katastra, notárske poplatky, prípadne náklady na rekonštrukčné práce ,otázka úroky úveru a poplatky banke sa môžu dať tiež do výdavkov? potom predajná cena mínus nák.cena + výdavky = základ dane
prosím o radu k úrokom z úveru či môžu ísť do výdavkov.
dakujem

ak sa jednalo o nehnuteľnosť v majetku firmy - čo asi ano, podľa popísaného, tak aj úroky z úveru idú do nákladov/výdavkov.;)
stels
03.12.07,08:44
a ak by si ho nezaradili do majetku - len súkromne čo do výdavkovmôžu dať pri predaji ?
sway
03.12.07,15:18
a ak by si ho nezaradili do majetku - len súkromne čo do výdavkovmôžu dať pri predaji ?

Pokiaľ nebol zaradený do firmy, vo firme o ňom vôbec neúčtujeme.;)