kristina.hr
03.01.07,08:11
Ahojte poraďáci,
potrebujem sa v jednej veci uistiť. Máme zamestnankyňu, ktorá je DPN nad 52. týždňov. Z tohto dôvodu má aj prerušené sociálne poistenie. V decembrovej výplate sa u nás vypláca 13. plat a podľa KZ má naň nárok aj táto zamestnankyňa. Chcem sa opýtať, ako to bude s jej odvodmi. Pôvodne som chcela postupovat podľa § 140 zákona 461/2003 o sociálnom poisteni, podľa ktorého zamestnávateľ odvádza len úrazové poistenie ak je zamestnanec chorý. Potom ma ale napadlo, že táto zamestnankyňa má sociálne poistenie prerušené, a teda by som za ňu nemala odvádzať nič. Volala som do sociálky, a tam mi povedali, že nemusím odviesť nič, no viete ako to je, na 100 % sa na nich tiež nemožno spoľahnúť.
Ak ste mali niekto takýto prípad, poraďte mi prosím.
Díky moc.
Nutricia
03.01.07,07:29
Musíš odviest do ZP pretože je to príjem podliehajúci zdaneniu a na SP len úrazové.
kristina.hr
03.01.07,07:45
To zo ZP súhlasím, ale mne ide o to sociálne poistenie. Od 1.8.2006 platí, že ak je zamestnanec DPN nad 52. týždňov tak stráca nárok na nemocenské a súčasne je potrebné do SP nahlásiť prerušenie poistného z tohto dôvodu, a keď má niekto prerušené poistné, tak by sa za neho nemalo odvádzať žiadne poistné. Takže logicky si myslím, že by som nemala odviesť nič.
Nutricia
03.01.07,07:50
Ak sa pozrieš na § 26 zákona o SP tak k prerušeniu dochádza iba pri nemocenskom,dochodkovom a poistení v nezamestnanosti.A potom si pozri § 140 zákona o SP odst.6