Nandrolon
03.01.07,08:50
Dobry den.
Chcem sa opytat, konci nam v 12 mesiaci 2006 leasing este zo stareho systemu uctovania teda z 12/2003.
Uhradili sme poslednu fakturu za odkupenie predmetu leasingu.
Mam toto brat ako vstupnu cenu na uctovanie do majetku firmy a nasledneho odpisovania /uctovneho aj danoveho/ podla prislusnej doby odpisovania???
-pretoze uctovanie mesacnych splatok islo do nakladov na 518 /bez dph/ v prislusnom mesiaci.
Takze toto /odkupna cena/ bude normalne vstupna cena majetku /je nad 30 tis./ a normalne sa zacne teraz odpisovat dalsich 6 rokov danovo a uctovne podla nasej platnej smernice ??
Tweety
03.01.07,07:57
Dobry den.
Chcem sa opytat, konci nam v 12 mesiaci 2006 leasing este zo stareho systemu uctovania teda z 12/2003.
Uhradili sme poslednu fakturu za odkupenie predmetu leasingu.
Mam toto brat ako vstupnu cenu na uctovanie do majetku firmy a nasledneho odpisovania /uctovneho aj danoveho/ podla prislusnej doby odpisovania???
-pretoze uctovanie mesacnych splatok islo do nakladov na 518 /bez dph/ v prislusnom mesiaci.
Takze toto /odkupna cena/ bude normalne vstupna cena majetku /je nad 30 tis./ a normalne sa zacne teraz odpisovat dalsich 6 rokov danovo a uctovne podla nasej platnej smernice ??
Presne tak.
Nandrolon
03.01.07,09:06
a nevies kde by som si to mohol pozriet??
Tweety
03.01.07,09:10
a nevies kde by som si to mohol pozriet?? Postupy účtovania do roku 2003, tam uvedené príklady účtovania lízingu pred rokom 2004.
Nandrolon
03.01.07,09:40
diky idem to pozriet....
mam tolko prace ze mi to dnes uz nemysli :-))
beatap
03.01.07,12:04
Ako postupovať v prípade, že zostatková cena predmetu leasingu z roku 2003 (auto) je len 100,- Sk ?

Môžem zaúčtovať celú sumu riadne do nákladov? A čo ďaľšia evidencia, auto bude naďalej v majetku firmy, nie je problém potom účtovať spotrebu ph, opravy a ostatné náklady ak to auto nemám účtované v majetku? Netreba napr. nejakú podsúvahovú evidenciu, veď hodnota toho auta je reprodukčnej cene aj 500 000,- Sk?
Tweety
03.01.07,12:19
Ako postupovať v prípade, že zostatková cena predmetu leasingu z roku 2003 (auto) je len 100,- Sk ?

Môžem zaúčtovať celú sumu riadne do nákladov? A čo ďaľšia evidencia, auto bude naďalej v majetku firmy, nie je problém potom účtovať spotrebu ph, opravy a ostatné náklady ak to auto nemám účtované v majetku? Netreba napr. nejakú podsúvahovú evidenciu, veď hodnota toho auta je reprodukčnej cene aj 500 000,- Sk?
Auto zaradíš do majetku v tejto hodnote 100.- a urobíš jednorázový odpis do nákladov na 501.
mudroš
08.01.07,15:01
Auto zaradíš do majetku v tejto hodnote 100.- a urobíš jednorázový odpis do nákladov.

S tým odpisom by som bol opatrný.
Buď je to dlhodobý hmotný majetok a potom ho musím odpisovať viac ako 1. rok (aj keď je obstrávacia cena 100,- Sk)
Alebo sú to zásoby a zaúčtujem ich spotreby na 501 (môžem ich evidovať v operatívnej evidencii, z hľadiska obcodného zákonníka je to stále majetok firmy, t.j. nie je problém s opravami a ďalšími nákladmi na jeho používanie).

Drobný hmotný majetok už nepoznáme a teda nepoznáme ani 100% odpis pri zaradení.

Tých 100,- Sk je smiešna suma. Ale čo ak obstarám samostatné hdnuteľné veci do 30 000,- Sk za 1 mil. Sk?
Ak by som účtoval 100% odpis na 551, tak mi to DÚ kľudne vyhodí (uzná náklady iba vo výške odpisov) a ešte mi môže dať pokutu podľa zákona o účtovníctve.
Nandrolon
16.01.07,07:24
Teraz to citam v jednom poradcovi z roku 2002 a neviem, ci to mam zaradit v tej sume 50000 bez dph /odkupna cena/ a odpisovat normalne z tejto sumy, teda danovo 6 rokov a uctovne 8 rokov /II. odp. skupina v sulade s nasou smernicou/, alebo mam ten odpis vypocitat z obstaravacej ceny leasingovej spolocnosti, co je zhruba 10 milionov a uplatnit si rocny odpis vo vyske tych 50 000, teda jednorazovo.
prosim este raz napisat, z akej hodnoty sa pocita ten odpis, ci z tych 50000 co je odkupna hodnota...
Nandrolon
17.01.07,05:25
nikto teda konkretne nepovie, ci sa odpis pocita z 50 tis. alebo z 10 mil???
zuzanavo
30.01.07,11:04
Mňa by tiež zaujímalo, v akej cene majetok zaradíme do účtovníctva. Už len napr. kvôli výkazom, ktoré chceme poskytnúť banke kvôli úveru by bolo lepšie mať majetok zaradený v jeho reálnej hodnote - ktorá je oveľa vyššia ako jeho kúpna cena. Napr. odkúpim od lesingovky stroj za 5000 Sk , no ocenený by bol minimálne na 1500 000 Sk. Aký je Váš názor?
jana stecova
30.01.07,12:19
Ocenila by som ho reproduk.cenou.Takto som riešila ukončenie leasigu na os.automobil v r.2004. Odporučil mi to aj daň.poradca.