74eva
03.01.07,10:17
Dobrý deň,

prosím Vás ako zaúčtujem v alfe splátku istiny z úveru? Do čoho to patrí? a je to s daňou či bez? Ďakujem!
ekopo
03.01.07,09:26
Najskôr : podľa charakteru otázka patrí do účtovných softwérov. Istina je vlastne splátka úveru a tá sa účtuje ako VNZD. Prípadné úroky sa účtujú ako VOZD alebo tiež VNZD / to v prípade ak bol úver použitý na nákup IM a ten ešte nebol kolaudovaný/zaradený /.
emily
06.01.07,13:51
Chcela by som sa spýtať, keď úver zobral živnostník ako obyčajná FO-občan,
na zmluve nie je IČO ani úplný názov firmy, úver prišiel na podnikateľský účet a bol používaný na splatenie tovaru (ale ako to dokázať, keď z účtu bolo kúpené aj súkromné auto a boli vyberané aj peniaze na osobnú spotrebu) môže si úroky z tohoto úveru uplatniť ako výdavky ODZ.
Zoltán Kovács
06.01.07,13:57
Chcela by som sa spýtať, keď úver zobral živnostník ako obyčajná FO-občan,
na zmluve nie je IČO ani úplný názov firmy, úver prišiel na podnikateľský účet a bol používaný na splatenie tovaru (ale ako to dokázať, keď z účtu bolo kúpené aj súkromné auto a boli vyberané aj peniaze na osobnú spotrebu) môže si úroky z tohoto úveru uplatniť ako výdavky ODZ.

Podľa môjho názoru úroky z takéhoto úveru budú VNZD, nakoľko je to úver občana a nie podnikateľa. To, že použil na splatenie svojích podnikateľských dlhov nemá vplyv na to či úroky sú alebo nie sú VOZD.
Melnick
06.01.07,13:58
Chcela by som sa spýtať, keď úver zobral živnostník ako obyčajná FO-občan,
na zmluve nie je IČO ani úplný názov firmy, úver prišiel na podnikateľský účet a bol používaný na splatenie tovaru (ale ako to dokázať, keď z účtu bolo kúpené aj súkromné auto a boli vyberané aj peniaze na osobnú spotrebu) môže si úroky z tohoto úveru uplatniť ako výdavky ODZ.
Určite si nemôžeš uplatniť úroky v plnej sume,ale pomernú časť zo sumy,ktorú si preukázateľne použila na podnikateľské účely,ja by som si uplatnila.
To je môj názor a tak by som postupovala ja.:)

Opravujem: takto je možné postupovať v prípade,že pôžičku by si brala ako FO-podnikateľ a časť peňazí by si použila na súkromnú spotrebu.
Zoltán Kovács
06.01.07,14:07
Určite si nemôžeš uplatniť úroky v plnej sume,ale pomernú časť zo sumy,ktorú si preukázateľne použila na podnikateľské účely,ja by som si uplatnila.
To je môj názor a tak by som postupovala ja.:)

Nemôžem s tým súhlasiť. Nakoľko ten úver nie je braný na podnikateľské účely, teda ani "cena" tých peňazí (úrok) nemôže byť VOZD. To že časť použil na podnikateľské účely je jeho rozhodnutie.
Úverový vzťah nevznikol medzi podnikateľom a bankou, ale medzi občanom a bankou.
Mal som podobný prípad, síce pôžička bola od jednej sro. Podnikateľ to zobral ako občan-nepodnikateľ, požil to na podnikateľské účely. Úroky z tohto úveru DÚ neuznala ako VOZD.
Melnick
06.01.07,14:28
úver prišiel na podnikateľský účet .

Opravujem: uniklo mi,že pôžičku nebrala ako podnikateľ,ale FO-nepodnikateľ.
Zoltán Kovács
06.01.07,14:59
Opravujem: uniklo mi,že pôžičku nebrala ako podnikateľ,ale FO-nepodnikateľ.

mimotemy Je ti odpustené. :D
emily
06.01.07,19:11
mimotemy Je ti odpustené. :D
a obom Vám ďakujem.
Ja som toho istého názoru, len ako to vtlcť do hlavy "môjmu" živnostníkovi.
Melnick
06.01.07,22:00
mimotemy Je ti odpustené. :D:) :) :) :) :) :) Ďakujem.
emily
23.02.07,18:16
Chcela by som sa spýtať, keď úver zobral živnostník ako obyčajná FO-občan,
na zmluve nie je IČO ani úplný názov firmy, úver prišiel na podnikateľský účet a bol používaný na splatenie tovaru (ale ako to dokázať, keď z účtu bolo kúpené aj súkromné auto a boli vyberané aj peniaze na osobnú spotrebu) môže si úroky z tohoto úveru uplatniť ako výdavky ODZ.
Ešte by som Vás poprosila o jeden názor ohľadne tohoto úveru.
Má byť takýto úver vo výkaze uvedený ako záväzok? Podľa mňa nie,keďže ho živnostník bral ako občan. Len neviem prečo ho tam predchádzajúca účtovníčka uvádzala. Nebude to čudné, keď v počiatočnom stave budem mať 500 tis a na konci 0,-?