Misak
03.01.07,10:27
Dobry den. Pred rokom a pol sme s priatelkou kupili byt na hypouver. Mame ho pisany na polovicu ale priatelka prisla na to ze ma nelubi. Ona je ale na materskej takze ho aj tak splacam ja a zvladol by som to aj sam. Da sa ten byt prosim vas odpredat alebo ju musim vyplatit? Dakujem.
josh
03.01.07,09:48
Nie celkom chapem otazku, ale s tym bytom, v pripade obojstrannej dohody, sa da robit cokolvek.
1. Mozete od priatelky kupit jej polovicu.
2. Mozete sa dohodnut, ze byt predate, v tomto pripade:
a) ak mate kupca, ktory plati v hotovosti, máte vyhraté, lebo bez problemov moze cast kupnej ceny vyplatit banke, ktora vystavi potvrdenie o zaniku zalozneho prava (hypoteky), zostatok kupnej ceny si podelite 1/2-1/2 (alebo inak, ak sa dohodnete),
b) ak by kupec chcel kupit nehnutelnost na hypoteku (nema hotovost), je to trocha komplikovanejsie:
-bud si poziciate vy a vyplatite svoj uver, alebo si
-pozicia kupujúci a vyplati Vas uver, dalej
-mozete preniest hypoteku na inu nehnutelnost (rodicia a pod) alebo
-mozno sa banky dohodnu na tom, ze sa to zatazi v prospech inej banky a zostatok sa vam vyplati (pol na pol samozrejme, ak sa nedohodnete inak).
Drzim palce.
chlap
03.01.07,09:56
Každý byt sa dá predať - aj taký, ktorý je zaťažený hypotékou (samozrejme musí s tým súhlasiť banka alebo kupujúci). V tom problém nevidím. Podľa mňa je skôr problém, ako sa zachová Vaša priateľka.

Vaša priateľka je totiž 50% majiteľom bytu, za ktorý ste niečo zaplatili. Nie je mi jasné, či je aj spoludlžníčkou na hypoúvere. Ak nie je, tak s Vami môže ešte pekne "vypiecť". Môže totiž požiadať o vyplatenie svojho 50% podielu na byte ale hypotéku splácať nemusí.

Ak bude seriózna, tak sa vzdá svojho podielu na byte kúpnou zmluvou, kde bude kúpna cena stanovená v rovnakej výške, ako pri kúpe (kôli daniam). Ak nebude seriózna, teoreticky by sa dalo súdnou cestou domôcť práva.

Ak je ak ona spoludlžníčkou na úvere, tak je situácia jednoduchšia a treba ju riešiť v spolupráci s bankou zmenou dlžníka na úvere, pričom budete k tomu opäť potrebovať kúpnu zmluvu na jej podiel na byte (opäť v rovnakej kúpnej cene ako pri prvej kúpe).



A keďže medzitým, ako som ja písal, ma josh predbehol, tak konštatujem, že ja len dopĺňam jeho informácie, s ktorými súhlasím. :)
Misak
03.01.07,10:13
Je vedena ako spoludlžníčka na úvere ale na druhom uvere som len sam. Lebo mam dva uvery, jeden na hypoteku (kde je uvedena) a druhy je spotrebny.