Orsz
03.01.07,11:13
Naskytla sa mi situácia, ktorá neviem, či je možná. Zamestnankyňa dala v decembri výpoveď podľa §67, pričom podľa § 62 stanoveného v pracovnej zmluve jej plynie výpovedná lehota, na ktorej zamestnávateľ trval - má teda byť od 1.1.2007 do 28.2.2007. Zamestnankyňa odmietla prísť do práce, a dňa 2.1.2007 odoslala žiadosť o neplatené voľno v dobe od 1.1.2007 do 28.2.2007 (list bol napísaný 30.1.2006, odoslaný 2.1.2007 a prevzatý 3.1.2007). Po uplynutí neplateného voľna jej končí pracovný pomer. Ako to môžem riešiť? Ona chcela skončiť hneď, tak to rieši takýmto spôsobom. Možno to akceptovať zo strany zamestnávateľa? Čo ak zamestnávateľ žiadosti nevyhovie? Dá sa jej absencia, a napokon aj tak dosiahne skončenie skôr, ako chcela? Len podotknem, že zamestnávateľ trval na výpovednej lehote z dôvodu, že potrebuje za ňu náhradu, a nie je ľahké si hneď niekoho zohnať, preto potrebuje čas, a je to v zmysle zákonníka práce.
Ďakujem za každú radu.
Orsz
03.01.07,11:19
Nikto ste sa s tým ešte nestretli? Budem rada, ak mi niekto vyjadrí svoj názor na daný problém.
Tweety
03.01.07,11:31
Naskytla sa mi situácia, ktorá neviem, či je možná. Zamestnankyňa dala v decembri výpoveď podľa §67, pričom podľa § 62 stanoveného v pracovnej zmluve jej plynie výpovedná lehota, na ktorej zamestnávateľ trval - má teda byť od 1.1.2007 do 28.2.2007. Zamestnankyňa odmietla prísť do práce, a dňa 2.1.2007 odoslala žiadosť o neplatené voľno v dobe od 1.1.2007 do 28.2.2007 (list bol napísaný 30.1.2006, odoslaný 2.1.2007 a prevzatý 3.1.2007). Po uplynutí neplateného voľna jej končí pracovný pomer. Ako to môžem riešiť? Ona chcela skončiť hneď, tak to rieši takýmto spôsobom. Možno to akceptovať zo strany zamestnávateľa? Čo ak zamestnávateľ žiadosti nevyhovie? Dá sa jej absencia, a napokon aj tak dosiahne skončenie skôr, ako chcela? Len podotknem, že zamestnávateľ trval na výpovednej lehote z dôvodu, že potrebuje za ňu náhradu, a nie je ľahké si hneď niekoho zohnať, preto potrebuje čas, a je to v zmysle zákonníka práce.
Ďakujem za každú radu.
Na čerpanie neplateného voľna potrebuje súhlas od zamestnávateľa. Zamestnávateľ by mal na jej žiadosť odpovedať.( buď súhlas, alebo nesúhlas). Ak napriek nesúhlasu nenastúpi, tak A.
Orsz
03.01.07,11:38
Trošku sa mi zdá ale problémové to, že to poslala až vtedy, keď mala nastúpiť. Vlastne 2.1.2007 - neprišla, ano nevolala, až dnes 3.1.2007 sme dostali tú žiadosť. Do rozhodnutia zamestnávateľa predsa mala chodiť do práce, ak by jej vyhovel, potom tým dňom môže začať čerpať voľno. Predsa nemôžem najprv niečo konať ( teda čerpať neplatené voľno), a až potom o oň žiadať. Neviem ako sa k tomuto postaviť.
Tweety
03.01.07,11:43
Trošku sa mi zdá ale problémové to, že to poslala až vtedy, keď mala nastúpiť. Vlastne 2.1.2007 - neprišla, ano nevolala, až dnes 3.1.2007 sme dostali tú žiadosť. Do rozhodnutia zamestnávateľa predsa mala chodiť do práce, ak by jej vyhovel, potom tým dňom môže začať čerpať voľno. Predsa nemôžem najprv niečo konať ( teda čerpať neplatené voľno), a až potom o oň žiadať. Neviem ako sa k tomuto postaviť. Tá žiadosť mala byť ešte predtým, ako chcela to voľno mať, je na Vás, ako k tomu pristúpite. Buď žiadosť budete, alebo nebudete akceptovať.
fipina
03.01.07,11:46
Naskytla sa mi situácia, ktorá neviem, či je možná. Zamestnankyňa dala v decembri výpoveď podľa §67, pričom podľa § 62 stanoveného v pracovnej zmluve jej plynie výpovedná lehota, na ktorej zamestnávateľ trval - má teda byť od 1.1.2007 do 28.2.2007. Zamestnankyňa odmietla prísť do práce, a dňa 2.1.2007 odoslala žiadosť o neplatené voľno v dobe od 1.1.2007 do 28.2.2007 (list bol napísaný 30.1.2006, odoslaný 2.1.2007 a prevzatý 3.1.2007). Po uplynutí neplateného voľna jej končí pracovný pomer. Ako to môžem riešiť? Ona chcela skončiť hneď, tak to rieši takýmto spôsobom. Možno to akceptovať zo strany zamestnávateľa? Čo ak zamestnávateľ žiadosti nevyhovie? Dá sa jej absencia, a napokon aj tak dosiahne skončenie skôr, ako chcela? Len podotknem, že zamestnávateľ trval na výpovednej lehote z dôvodu, že potrebuje za ňu náhradu, a nie je ľahké si hneď niekoho zohnať, preto potrebuje čas, a je to v zmysle zákonníka práce.
Ďakujem za každú radu.

V prvom rade musí neplatené voľno schváliť zamestnávateľ a určite nie je správne podať žiadosť o deň neskôr. Vy ako zamestnávateľ jej môžete dať absenciu, následnu ju upozorniť na porušenie pracovnej disciplíny a vyzvať k tomu, aby prišla do práce - v opačnom prípade si uplatníte prostredníctvom súdu škodu, ktorú Vám spôsobila (môžete, nemusíte). Niekedy stačí postrašiť súdom. Myslím, že iná možnosť nie je. Ak sa mýlim, opravte ma.
Orsz
03.01.07,11:49
Ďakujem Vám.