Ing. Jozef Kováč
03.01.07,12:00
Včera som sa v Rádiu Expres dozvedel, že SZČO si môže od 1.1.2007 dať do nákladov na stravu 89.- Sk na každý odpracovaný deň. Aká právna úprava tento problém rieši ?
wicolka
03.01.07,12:38
Podľa doteraz platného znenia § 19 ods.2 písm.p) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov si SZČO mohol uplatniť medzi daňovo uznanými výdavkami aj výdavky na stravovanie za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (§ 152 Zákonníka práce) ak daňovníkovi súčasne nevznikol nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu (§ 152 Zákonníka práce) v súvislosti s výkonom závislej činnosti alebo si daňovník neuplatňoval výdavky (náklady) na stravovanie pri služobnej ceste.

Znamenalo to, že SZČO si mohol dať do nákladov sumu maximálne 55% zo sumy stravného pri služobnej ceste v trvaní 5 až 12 hodin, teda sumu najviac 55% z 89 Sk, čo bolo 48,95 Sk.

Novela zákona o dani z príjmov, prijatá v NR SR dňa 6.12.2006, však v bode 38. mení znenie § 19 ods.2 písm.p) nasledovne:

"p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu (zákon č. 283/2002 z.z. o cestovných náhradách) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu (§ 152 Zákonníka práce) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).“.

Znamená to, že od 1.1.2007 je daňovo uznaným výdavkom SZČO suma vynaloženého stravného, maximálne však suma stravného pri pracovnej ceste zamestnanca v rozsahu 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.

SZČO si teda od 1.1.2007 do daňovo uznaných nákladov môže dať sumu stravného až do výšky 89 Sk za každý odpracovaný deň.
Manual
18.04.07,18:09
Ahojte,
niekde som tu videl príspevok s prilepeným stanoviskom DRSR ohľadom nakupovania stravných lístkov pre SZČO /pozadu alebo dopredu/ Prosím nespomenie si niekto kde to je ?
Ďakujem
evina
18.04.07,18:15
Ahojte,
niekde som tu videl príspevok s prilepeným stanoviskom DRSR ohľadom nakupovania stravných lístkov pre SZČO /pozadu alebo dopredu/ Prosím nespomenie si niekto kde to je ?
Ďakujem

Skús, či myslíš toto:
http://www.porada.sk/t34521-p6-stravn-lstky-sptne.html

príspevok 53
Manual
18.04.07,18:23
Evka ďakujem, ano to som hladal a zaujíma ma toto, na čo ermon nedostala odpoveď
Tu je citát z jej otázky:
Ak nie, a daňovník je povinný si stravné lístky kúpiť vopred, znamená to, že ak tak neurobil 2.1.2006 ale až 15.1.2006 nemá nárok na stravné za obdobie od 2.1. do 15.1.?
Zákon o dani z príjmu problém nakupovania a uplatňovania výdavkov nedefinuje konkrétnejšie, preto vás prosím o odborné stanovisko DRSR.
evina
18.04.07,19:26
Evka ďakujem, ano to som hladal a zaujíma ma toto, na čo ermon nedostala odpoveď
Tu je citát z jej otázky:
Ak nie, a daňovník je povinný si stravné lístky kúpiť vopred, znamená to, že ak tak neurobil 2.1.2006 ale až 15.1.2006 nemá nárok na stravné za obdobie od 2.1. do 15.1.?
Zákon o dani z príjmu problém nakupovania a uplatňovania výdavkov nedefinuje konkrétnejšie, preto vás prosím o odborné stanovisko DRSR.


Podla mojej mienky si může uplatniť stravné až od 15.01.

"vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň vzhľadom na skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie, ktoré už ubehlo".

P.s. píse mi akoze ceska klavesnica a mam nastavenu slovensku :mee:
Manual
19.04.07,03:47
Podla mojej mienky si může uplatniť stravné až od 15.01.

"vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň vzhľadom na skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie, ktoré už ubehlo".

P.s. píse mi akoze ceska klavesnica a mam nastavenu slovensku :mee:
Podľa mňa vyjadrenie DRSR smerovalo hlavne k tomu, aby si SZČO neupravovala základ dane nákupom straveniek v decembri za celý rok pozadu. Lenže tu sa jedná o pravidelný mesačný nákup mesiac pozadu na základe odpracovaných dní.
Aby sme predišli "sporom" tak sa budú kupovať stravenky vždy k poslednému dňu mesiaca.:)
Paula
19.04.07,04:01
Ak už to v zákone "prirovnávajú" k stravovaniu zamestnancov, prirovnám i ja. Zamestnancom síce dávam počet SL podľa odpracovaných dní v minulom mesiaci, ale dávam im ich vopred na aktuálny mesiac (na jeho začiatku) . Teda nie pozadu.
Manual
19.04.07,04:23
Paula, ale v tom prípade úplne na začiatku poskytovania str. lístkov, museli byť zamestnanci mesiac bez stravných lístkov. Pravdepodobne "skoro ako všade". Aj u mňa:D Ale v podstate tu nejde o nič...
evina
19.04.07,05:56
Podľa mňa vyjadrenie DRSR smerovalo hlavne k tomu, aby si SZČO neupravovala základ dane nákupom straveniek v decembri za celý rok pozadu. Lenže tu sa jedná o pravidelný mesačný nákup mesiac pozadu na základe odpracovaných dní.
Aby sme predišli "sporom" tak sa budú kupovať stravenky vždy k poslednému dňu mesiaca.:)

Ak kúpiš stravné lístky napr. 15.2., tak odpracované dni pred týmto dátumom nemôžeš podľa mňa zahrnovať do výdavkov, bez ohľadu, že zúčtovanie robíš na konci roka. Stravné lístky sa nekupujú mesiac dozadu a nemá sa tak robiť ani u zamestancov ani u podnikateľov.