radories
03.01.07,12:14
dobry den,

popri zamestnani som si minuly rok zalozil zivnost, z tejto cinnosti som

dosiahol prijmy 40.000,- Sk teda nemusim podat danove priznanie, ak som

to spravne pochopil. Je to tak?
Funtomas
03.01.07,11:21
dobry den,

popri zamestnani som si minuly rok zalozil zivnost, z tejto cinnosti som

dosiahol prijmy 40.000,- Sk teda nemusim podat danove priznanie, ak som

to spravne pochopil. Je to tak?

Danove priznanie podat musis. Musi to byt danove priznanie typu B. A tych 40000 sa ti zapocita do zakladu dane, ktore mas zo zamestnania. Tvoje vydavky zo zivnosti ti ho zasa znizia. Riadne zaplatis nedoplatok dane (ak vznikne). Kedze prijem zo zivnosti bol nizsi ako 12 nasobok minimalnej mzdy, nemusis akurat platit odvody do socialnej a zdravotnej poistovne.
Milan Benka
03.01.07,11:27
Čo sa týka ZP - urobíš ročné zúčtovanie preddavkov na ZP a doplatíš nedoplatok.
Milan Benka
03.01.07,11:34
Danove priznanie podat musis. Musi to byt danove priznanie typu B. A tych 40000 sa ti zapocita do zakladu dane, ktore mas zo zamestnania. Tvoje vydavky zo zivnosti ti ho zasa znizia. Riadne zaplatis nedoplatok dane (ak vznikne). Kedze prijem zo zivnosti bol nizsi ako 12 nasobok minimalnej mzdy, nemusis akurat platit odvody do socialnej a zdravotnej poistovne.

Zhruba sedí.
Od príjmov zo živností odrátaš výdaje ( skutočné, alebo paušálne). Rozdiel medzi nimi bude základom dane podľa § 6. ( Ak ti vyjde zo živnosti strata, nemôžeš si ju uplatniť proti príjmom podľa § 5!)

Od zamestnávateľa dostaneš potvrdenie o príjme s vyčísleným základom dane (podľa §5).

Tieto základy dane v daňovom priznaní (B) zrátaš, dostaneš celkový základ dane. Od neho si odrátaš nezdaniteľné čiastky - dostaneš upravaný základ dane, z kt. si vypočítaš daň. Túto ponížiš o zamestnávateľom zaplatené preddavky a dostaneš výslednú daňovú povinnosť (ak sa nemýlim)