MartinBo
03.01.07,12:46
Dobry den

Chcel by som s Vasou pomocou vyriesit jeden konkretny problem s platenim odvodov a vlastne aj so zamestnavanim na skrateny pracovny uvazok. Situacia je nasledovna: mam ambulanciu, kde zamestnavam sestricku.

1. Ake su podmienky zamestannia na skrateny pracovny uvazok?
2. Mzda bude vo vyske minimalnej mzdy mesacnej (ak sme sa tak dohodli), alebo moze byt iba podla skutocne odpracovanych hodin vynasobenych hodinovou sadzbou podla zakona o minimalnej mzde?
3. Ake budu vymeriavacie zaklady za SP,ZP (pre zamestanca a ake pre zamestnavatela)....ak pracuje napr: mesacne 3 dni v tyzdni po 8 hodin?
4. Ake mam povinnosti voci danovemu uradu, SP....z pozicie zamestnavatela?

velmi pekne vopred dakujem za pomoc

Martin
DanielaSL
03.01.07,11:53
Zdravotná sestra najprv na dohodu a teraz za minimálnu mzdu? To je všetko v rozpore so zákonmi.
MartinBo
03.01.07,12:22
odpracovala pre mna v uhrne 30 hod, mal som to riesit inym sposobom?

dakujem
Marína
03.01.07,12:31
Dobry den

Chcel by som s Vasou pomocou vyriesit jeden konkretny problem s platenim odvodov a vlastne aj so zamestnavanim na skrateny pracovny uvazok. Situacia je nasledovna: mam ambulanciu, kde zamestnavam sestricku.

1. Ake su podmienky zamestannia na skrateny pracovny uvazok?
2. Mzda bude vo vyske minimalnej mzdy mesacnej (ak sme sa tak dohodli), alebo moze byt iba podla skutocne odpracovanych hodin vynasobenych hodinovou sadzbou podla zakona o minimalnej mzde?
Môže byť vo výške minim. mzdy ale vo vyššom stupni(3 resp.4) náročnosti práce, t.z. násobená koeficientom 1,2, radšej však 1,4 alebo 1,6. Uvediem príklad. Pri plnom úväzku(40 hod./týždeň) by jej mesačná mzda dosahovala výšku 7600*1,4=10640. Pri 1/2 5320, pri 6 hod./deň 7980 Sk. Pri tom je potrebné sledovať aj minim. mzdový nárok/hod., ktorý je 43,70 x koef. 1,4 = 61,20 Sk. Ak dobre počítam, tak úväzok 3x8hod./týždeň je 80%, t.z. 10640x80%=8512 Sk.
8512 je minim. mzda pri stupni náročnosti práce 3(keficient 1,4) a pri 3x8 hod./týždeň
3. Ake budu vymeriavacie zaklady za SP,ZP (pre zamestanca a ake pre zamestnavatela)....ak pracuje napr: mesacne 3 dni v tyzdni po 8 hodin?
Vymeriavací základ pre odvody do SP a ZP bude výška mzdy, v tomto prípade 8512 Sk.
4. Ake mam povinnosti voci danovemu uradu, SP....z pozicie zamestnavatela?
prečítaj si túto tému http://www.porada.sk/t38603-prihlasenie-zamestnavatela.html
velmi pekne vopred dakujem za pomoc

Martin Odpoveď v citáte.
mysimis
03.01.07,12:36
[quote=MartinBo]Dobry den

Chcel by som s Vasou pomocou vyriesit jeden konkretny problem s platenim odvodov a vlastne aj so zamestnavanim na skrateny pracovny uvazok. Situacia je nasledovna: mam ambulanciu, kde zamestnavam sestricku.

1. Ake su podmienky zamestannia na skrateny pracovny uvazok?podmienky na zamestnávanie na skrátený prac. čas sú také isté ako keď zamestnávaš pracovníka na plný úväzok.
2. Mzda bude vo vyske minimalnej mzdy mesacnej (ak sme sa tak dohodli), alebo moze byt iba podla skutocne odpracovanych hodin vynasobenych hodinovou sadzbou podla zakona o minimalnej mzde? hovorí Ti niečo stupeň náročnosti práce???
3. Ake budu vymeriavacie zaklady za SP,ZP (pre zamestanca a ake pre zamestnavatela)....ak pracuje napr: mesacne 3 dni v tyzdni po 8 hodin?Vymeriavacím základom je hrubá mzda.
4. Ake mam povinnosti voci danovemu uradu, SP....z pozicie zamestnavatela? musíš podávať výkazy do SP, ZP. Ak budeš zrážať daň zo závislej činnosti tak sa musíš za platiteľa tejto dane prihlásiť na DÚ.
Marína
03.01.07,12:38
odpracovala pre mna v uhrne 30 hod, mal som to riesit inym sposobom?

dakujem
Tým, že je to opakujúca sa činnosť, mal si jej dať kratší úväzok. Napr. aj 1 hod./deň. Už s tým nič nenarobíš, tak to nechaj tak. Dobre si sa rozhodol, že ju zamestnáš. Len na vysvetlenia na čo sa dá použiť DoVP. Napr. Potrebuješ po maľovaní ambulancie umyť okná. Je to jednorázová činnosť, periodicky sa neopakuje.
MartinBo
03.01.07,13:12
Marina velmi pekne dakujem za odpoved. Aj ma tak kdesi matal ten stupen narocnosti prace, ale teraz uz mam istotu. Co sa tyka odvodov do SP aj ked bude pracovat len 3 dni v tyzdni po 8 hod, co bude 96 hod mesacne, poistenie sa bude vztahovat na cely mesiac? Ide mi o pocet kalendarnych dni, ktore uvediem do mesacneho vykazu poistneho a prispevkov. Proste ako to budem pocitat.


Dakujem ... no co uz, zacinam ... :)
Marína
03.01.07,13:28
Do výkazov budeš písať kalendárne dni. Poistenie sa vzťahuje na celé obdobie trvania pracovno-právneho vzťahu. Veď aj zamestnanec, ktorý pracuje Po-Pi je poistený aj cez sobotu, nedeľu, sviatok.
Charakteristiky stupňov náročnosti pracovných miest nájde ako prílohu ZP tu:
http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#257
vema
08.06.10,13:42
Prosím Vás, keď niekto má riadny pracovný pomer, ale skrátený úvazok na 4 hod. denne, viem že odvádza do všetkých poisťovní najmenej polovicu z minimálnej mzdy. Mňa zaujíma že kto odvádza druhú polovicu za tohoto pracovníka do zdravotnej poisťovne. Myslím, že keď je niekto dobrovolne nezamestnaný, tak si musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne z celej minimálnej mzdy. Ako to je, vysvetlí mi niekto?
veronikasad
08.06.10,15:18
Prosím Vás, keď niekto má riadny pracovný pomer, ale skrátený úvazok na 4 hod. denne, viem že odvádza do všetkých poisťovní najmenej polovicu z minimálnej mzdy. Mňa zaujíma že kto odvádza druhú polovicu za tohoto pracovníka do zdravotnej poisťovne. Myslím, že keď je niekto dobrovolne nezamestnaný, tak si musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne z celej minimálnej mzdy. Ako to je, vysvetlí mi niekto?
Nikto - odvody zamestnanca sú z minimálnej mzdy prepočítanej na úväzok zamestnanca.

Zákon o min.mzde pozná aj hodinovú MM, nielen mesačnú.
vema
08.06.10,16:58
Nikto - odvody zamestnanca sú z minimálnej mzdy prepočítanej na úväzok zamestnanca.

Zákon o min.mzde pozná aj hodinovú MM, nielen mesačnú.
Ďakujem Veronika, mňa to len tak napadlo, že ten čo nikde nepracuje, zaplatí viac, ako ten čo pracuje na skrátený úvazok, nejako mi to nasedelo. Ahoj