luluha
03.01.07,13:06
Zakladateľ s.r.o. predal časť svojho podielu inému novému spoločníkovi na základe vystavenej faktúry. Ako to mám zaúčtovať? Ďakujem.
KEJKA
03.01.07,12:54
obchodné podiely sa v účto sro prejavia len na účte 411-základné imanie - analytika sa zmení, odporúčam rozdeliť podiely na
411.1 spoločník I a 411.2-spoločník II.

Faktúra sa nevystavuje - dohodnutú cenu si vyplatia medzi sebou - mimo firmy.
luluha
03.01.07,13:40
Len vtip je v tom že oni tú faktúru už vystavili.
Zoltán Kovács
03.01.07,13:43
Len vtip je v tom že oni tú faktúru už vystavili.

To akože mám chápať nasledovne: sro vystavila fa na predaj podielu v sro? Veď je to nemožné.
Johanka
03.01.07,14:51
Len vtip je v tom že oni tú faktúru už vystavili.
Majú zmluvu o prevode obchodného podielu?
Gido
03.01.07,17:07
S.r.o. nemôže byť vlastníkom obchodného podielu a preto nemôže svoje obchodné podiely ani predávať. Obchodný podiel v s.r.o. majú len spoločníci a môže sa prevádzať len zmluvou o prevode obchodného podielu, ako správne poznamenala Johanka. Zmluvu uzatvárajú doterajší majiteľ obchodného podielu, spoločník a nadobúdateľ, ktorý sa po splnení ďaľších podmienok stane spoločníkom. Pekný večer a všetkým prajem veľa zdravia, šťastia, úspechov a spokojnosti v roku 2007!
Timka1
29.01.07,09:38
Dnes predáva môj manžel zahraničnej spoločnosti svoj podiel v jednej s.r.o. Keďže nevedeli akým spôsobom to urobiť, vyhľadala som na porade, že faktúra sa nevystavuje (ako je to uvedené v predch. príspevkoch), ale predaj sa uskutoční na základe zmluvy. Túto im robia na notárskom úrade. Avšak pre istotu zavolal na daňový úrad, kde sa informoval ako to má byť, tam mu poradili, že ak predáva podiel sro, tak faktúra musí byť vystavená, len ak by predával sám ako fyzická osoba, tak sa faktúra nevystavuje. Prosím poraďte, je to nejak domotané alebo tomu nerozumiem? Ďakujem.
Johanka
29.01.07,09:50
Dnes predáva môj manžel zahraničnej spoločnosti svoj podiel v jednej s.r.o. Keďže nevedeli akým spôsobom to urobiť, vyhľadala som na porade, že faktúra sa nevystavuje (ako je to uvedené v predch. príspevkoch), ale predaj sa uskutoční na základe zmluvy. Túto im robia na notárskom úrade. Avšak pre istotu zavolal na daňový úrad, kde sa informoval ako to má byť, tam mu poradili, že ak predáva podiel sro, tak faktúra musí byť vystavená, len ak by predával sám ako fyzická osoba, tak sa faktúra nevystavuje. Prosím poraďte, je to nejak domotané alebo tomu nerozumiem? Ďakujem.
Tvoj manžel ako FO - občan je majiteľom obchodného podielu. Tým je všetko jasné - nevystavuje žiadnu faktúru.

Inak info z DÚ je riadne zmätočné, ale to by bolo na inú tému :) .
Timka1
29.01.07,10:15
Ďakujem Johanka. Podľa tvrdení z DÚ, že podiel predáva sro a nie fyzická osoba sa musí vystaviť faktúra. Možno som sa zle vyjadrila. Takže ešte raz. Manžel ma podiel v slov. sro1, ktorá má podiel v zahraničnej sro2 so sídlom v SR. Tento podiel sro1 v zahr. sro2. predáva ďalšej zahraničnej sro3 so sídlom v zahraničí. Takže je to domotané. Skús nad tým popremýšľať, nechcem sa hádať s daňovníkmi, ale chcem to mať správne. Veľmi ďakujem všetkým čo sa nad zamyslia a poradia.
Johanka
29.01.07,10:23
Ale z toho čo si napísala, nepredáva podiel manžel , ale s.r.o. ...:confused:
Skúsim rekapituláciu:
manžel je spoločníkom v X s.r.o.
X s.r.o. je spoločníkom v Y s.r.o, eviduje obch.podiel na účte 06x.
X s.r.o. predáva podiel v Y s.r.o. tretej osobe ( Z s.r.o. ) - tento prevod obchodného podielu riešime .
Ak som to uviedla správne, aj tak sa žiadna faktúra nevystavuje. Podiely sa prevádzajú zmluvou o prevode obchodného podielu a nie faktúrami, to som ešte u nikoho nevidela... Nie na všetko musia byť faktúry, typický príklad nájomné zmluvy.
Timka1
29.01.07,10:46
Správne si to pochopila, presne tak to je. No neviem či je ta faktúra podľa tvrdení DÚ podmienená zákonom, alebo je to len možnosť. Bude nejaký problém ak tá faktúra tam bude? Samozrejme Zmluva o prevode obchodného podielu je spísaná na notárskom úrade. Len potom mi nie je jasné, či to bude príjem jeho sročky alebo jeho vlastný čiže fyzickej osoby. Ak vystaví faktúru z sro, tak potom by to mal byť aj jej výnos.
Johanka
29.01.07,11:14
Áno ,je to výnos s.r.o. Faktúra je zbytočná. Never všetkému , čo povedia na DÚ. Na druhej strane, niekedy dostanú nejasnú otázku a potom z toho vyplývajú rôzne zavádzajúce odpovede.
Timka1
29.01.07,12:04
Ďakujem Johanka, skôr uverím poraďakom ako daňovníkom.