evuša
20.12.04,19:15
Chcela by som uzavrieť pracovný pomer s pracovníčkou, ktorá je v súčastnosti na ďalšej materskej dovolenke. Je nejaká možnosť ju zamestnať, aby neprišla o materský príspevok? Ide o matku, ktorá sama vychováva dvojročné dieťa. Poznáte nejaký spôsob? Ak áno, prosím, dajte mi vedieť. Ďakujem každému, kto mi poradí.
andreaH
13.01.05,11:51
Ak je žena - slobodná (osamelá) matka na materskej dovolenke, môže zarábať koľkokoľvek a má nárok aj na materskú.
zuzana11
13.01.05,12:09
Ja si myslím, že ak sa zamestná tak rodičovský prispevok sa jej skráti na 1300,- Sk ( aspoň tak to bolo)
Majka
02.02.05,07:24
ano rodicovsky prispevok sa jej krati na 1300.- a kolko moze mat max.mesacny prijem? je tam hranica kolko moze zarobit trebars na dohodu o vyk.prace?
Majka
02.02.05,08:08
prosim poradite mi niekto?dakujem
misurka
02.02.05,08:35
Neexistuje hranica zarobku na DoVP, avsak aby matka na rodič. dovolenke neprisla o plny rodicovský prispevok, je dobre dohodnut so zamestnavatelom obdobie vykonu prace napr. vzdy od 2. dna v mesiaci, cim matka nestraca narok na plny rodic.prispevok. Totizto staci, ze jeden jediny den splna podmienku celodennej starostlivosti o dieta. Mam to preverene, pretoze takto pracuje moja svagrina uz 4. mesiac na DoVP. Vzdy nova dohoda, kazdy mesiac az od 2. dna
ano rodicovsky prispevok sa jej krati na 1300.- a kolko moze mat max.mesacny prijem? je tam hranica kolko moze zarobit trebars na dohodu o vyk.prace?
Majka
02.02.05,09:46
no tak z tohto mam misung. cize bude poberat cely rodic. prispevok ak dohoda o vyk. prace bude napriklad od 10. 2. do 28.2. aj suma 10 000?
misurka
02.02.05,10:40
Ano, presne tak. Ma narok na riadny rodicovsky prispevok, hovorim, mam to overene, tak pracuje moja svagrina. Tiez sme nad tym dlho uvazovali, dokonca som si pýtala písom. stanovisko z ÚSVPaR v Ziline, kt. to potvrdili
no tak z tohto mam misung. cize bude poberat cely rodic. prispevok ak dohoda o vyk. prace bude napriklad od 10. 2. do 28.2. aj suma 10 000?
Reny
02.02.05,12:06
Viete mi poradiť aj s týmto: Ak máme zamestnankyňu na materskej dovolenka, ale potrebujem, aby nám prišla urobiť nejaké účtovnícke veci, môžeme ju súčasne zamestnať na DoVP? Je to možné?Ďakujem.
Majka
02.02.05,13:55
no fakt neviem, je naozaj pravda ze co mi v ZA povedali na zivnostenskom urade alebo na danovom urade v BA nad tym krutili hlavou odkial mam taku informaciu ze to nie je platne takze nejak sa mi ani toto moc nezda.

Pretoze kedysi platil zakon ze mohla zarobit polovicu zivotneho minima mesacne a nekratil sa jej rodic.prispevok.

Teraz je to ka ze ked to oznami na urad ze bude zamestnana, zmensi sa je jej prispevok na 1300.-mes. a moze mesacne zarabat aj 100tis. je to ok.
Pretoze kazda spolocnost ma povinnost posielat hlasenie na DU o odvedenej dani z prijmu a ked by som tam evidovala mamicku na materskej tak hned zistia ze neopravnene pobrala rodic.prispevok a nenahlasila ze ma prijem.

Dnes som si to overovala u viacerych mzdovych uctovnicok a dan.poradcu.
brm
03.02.05,07:29
rozlišujte maderskú dovolenku a poberanie rodičáku...jedno je nemocenská dávka a druhé je štátna dávka...a koľko okresov, toľko výkladov zákona...takže doporučujem pýtať si PÍSOMNE stanovisko príslušného úradu...zaprú potom aj nos medzi očami
misurka
03.02.05,10:31
Neviem co ma spolocne danovy urad s uradom soc. veci, prace a rodiny a hlavne s rodicov.prispevkom. Ved tieto veci su socialneho charakteru, ved pre dan. urad to neznamena ziadny unik, ten rodic. prispevok nevyplaca. Koho by to malo zaujimat a dat k tomu stanovisko, je predsa urad, kt. to vyplaca. Danovaci maju problem riesit danovu problematiku a este sa miesaju aj do social. davok? To sa mi nezda. Ved predsa sa musite informovat na ÚSVPaR, kt. ma tieto veci na starosti. Ja som dostala zo zilinskeho ÚSVPaR písomné stanovisko, ze staci, aby zena v mesiaci splnala jediny den celodennej starostlivosti a ma narok na rodic. prispevok. A hovorim, ze takto pobera rodic. prispevok moja svagrina a zatial s tym nemala problem, takze neviem...
no fakt neviem, je naozaj pravda ze co mi v ZA povedali na zivnostenskom urade alebo na danovom urade v BA nad tym krutili hlavou odkial mam taku informaciu ze to nie je platne takze nejak sa mi ani toto moc nezda.

Pretoze kedysi platil zakon ze mohla zarobit polovicu zivotneho minima mesacne a nekratil sa jej rodic.prispevok.

Teraz je to ka ze ked to oznami na urad ze bude zamestnana, zmensi sa je jej prispevok na 1300.-mes. a moze mesacne zarabat aj 100tis. je to ok.
Pretoze kazda spolocnost ma povinnost posielat hlasenie na DU o odvedenej dani z prijmu a ked by som tam evidovala mamicku na materskej tak hned zistia ze neopravnene pobrala rodic.prispevok a nenahlasila ze ma prijem.

Dnes som si to overovala u viacerych mzdovych uctovnicok a dan.poradcu.
Majka
03.02.05,11:19
no neviem, danovaci s tym nic nemaju spolocne s soc.urad. ale je to vraj na triko tej zeny na materskej. je to jej zodpovednost nahlasit zo zakona ze ma prijem ktory by zo zakona nemala poberat v celkovej ciastke !!!!

to je moj nazor a budem sa riadit zakonom ktory na SR a pokial mas pisomne vyjadrenie mas sa cim branit ked ti pridu na kontrolu len ci ti to uznaju,pretoze ako som spominala na danovom urade v ZA mi dali aj pisomne vyjadrenie a kotrola na dan z prijmu mi to vsetko zmiatla zo stola a ohradila sa ze budu to riesit s dotycnou osobou na DU v ZA a ja mam proste smolu.zamestnanec na DU dostal mozno postih a ja pokutu niekolko desiatok tisic.
Majka
03.02.05,11:20
.... ktory by zo zakona nemala poberat v celkovej ciastke !!!! myslela som tym rodic. prispevok 3700 /neviem presne/
misurka
04.02.05,06:04
A ty by si mala preco ako zamestnavatel dostat pokutu? Ved predsa ty si nic neurobila, teba sa to netyka. Je to predsa zalezitostou zeny, kt. je poberatelkou rodic. prispevku. Moja svagrina kazdu jednu dohodu na USVPaR donesie a ako je potom mozne, ze aj na zaklade tychto podkladov jej urad vyplaca rodic. prispevok. Myslim, ze dan. urad nema dovod do toho kecat. Ked by tak uz o to islo, tak zena okrada USVPaR a nie dan. urad. Ten s tym nema nic spolocne. Nemyslis?
no neviem, danovaci s tym nic nemaju spolocne s soc.urad. ale je to vraj na triko tej zeny na materskej. je to jej zodpovednost nahlasit zo zakona ze ma prijem ktory by zo zakona nemala poberat v celkovej ciastke !!!!

to je moj nazor a budem sa riadit zakonom ktory na SR a pokial mas pisomne vyjadrenie mas sa cim branit ked ti pridu na kontrolu len ci ti to uznaju,pretoze ako som spominala na danovom urade v ZA mi dali aj pisomne vyjadrenie a kotrola na dan z prijmu mi to vsetko zmiatla zo stola a ohradila sa ze budu to riesit s dotycnou osobou na DU v ZA a ja mam proste smolu.zamestnanec na DU dostal mozno postih a ja pokutu niekolko desiatok tisic.
Majka
04.02.05,07:18
musurka citaj poriadne......

....ale je to vraj na triko tej zeny na materskej. je to jej zodpovednost nahlasit zo zakona ze ma prijem ktory by zo zakona nemala poberat v celkovej ciastke !!!!
samozrejme ze som tym myslela ze ona moze dostat pokutu,resp.vratit neopravnene poberany rodic. prispevok.
Majka
04.02.05,07:20
misurka,

vidim ze mas na to svoj jednoznacny nazor,jati ho neberiem, v poriadku ked to tak robi,ty uctujes,zrejme je to podla vasej dohody ok. ale pisat to takto na verejnost.... ono je to tak ze sem na poradu chodia az z roznych uradov a nie je lahke si dat preverit zilinu :-0 ke robi taketo protizak.vynimky NEMYSLIS? :-0
Bea Š.
07.02.05,09:06
A čo v prípade, ak žena ktorá poberá rodičovský príspevok si založí živnosť ? Príde oň?
metracik2
15.02.05,17:09
prijem moze maz akykolvek, nie je rozhodujuce, ze pracuje na dohodu?
majam
15.02.05,17:43
Neviem ako je to ,ked poberá materské , ale keď poberá rodičovský príspevok tak sa jej kráti na 1200 Sk a môže zarobiť kolko chce akurát da na UPSVaR žiadosť a uvedie ,že dieťa nie je umiestnené v predškolskom zariadení , ale starostlivosť je zabezpečená inou osobou.
Beata
28.02.05,09:51
Prečítala som si celú tému, ale veru nemám v tom úplne jasno. Vedeli by ste niekto napísať postup tak, aby bolo jasné ako má postupovať žena na materskej, ak poberá rodičovský príspevok (napr. matka dvojročného dieťaťa) a zamestná sa na DoVP?

Mám totiž taký prípad, že mamička bola zamestnaná na DoVP od 15.12.2004 do 15.01.2005. Nikde to nenahlasovala a minulý týždeň dostala zo zdravotnej poisťovne predvolanie, že od 16.01.2005 neevidujú žiadne odvody, nech oznámi, kto odvádza poistné na túto osobu. Tzn. tým že sa zamestnala na DoVP, štát prestal platiť za túto mamičku odvody. Lenže mamička t. č. nepracuje, naďalej je na materskej dovolenke, no teraz nevie čo má urobiť, aby naďalej štát prispieval na ZP. Pravdepodobne to bude tak aj so soc. poisťovňou, ale to zatiaľ nepreverovala.
Čo sa týka rodičovského príspevku, hovoríte, že ak pracuje na DoVP, kráti sa jej tento na 1300,- Sk mesačne. A čo ak už nepracuje?! Má nárok opäť na plnú sumu rodičovského príspevku?
zuso
28.02.05,10:17
Ak nepracuje od 16.1.2005, nech ide na UPSVaR nahlásiť odkedy nepracuje, a podľa mňa má nárok na plný rodičovský príspevok 4110,- Sk od tej doby. Teda ak je zabezbečená osobná starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa so 3 rokov veku dieťaťa alebo do 6 rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav. stavom. Rodičovský príspevok sa kráti na 1300,- ak táto osoba zároveň vykonáva aj zárobkovú činnosť alebo poberá dávku nemocenského poistenia.

Teraz ma ešte napadlo, keď to nikde nenahlasovala, koľko dostala rodičovský príspevok v tom čase keď pracovala? Aby si s tým nahlásením od 16.1.2005 nenarobila problémy, keďže to predtým nehlásila. Ak sa jej krátil, tak je to v pohode, nech ide.
Beata
28.02.05,12:20
Samozrejme, že jej chodila plná materská, keďže nikomu neoznamovala, že robí na DoVP.
tina001
01.03.05,17:14
O rodičovskom príspevku je dobre napísané a priložené vysvetlenie MPSVR SR
v otázke od Misurky "rodičovský príspevok" z 22.10.2004. Sú to na druhej strane
odpovedí príspevky pána Mihála č. 16 a 18.
zuso
02.03.05,07:40
Samozrejme, že jej chodila plná materská, keďže nikomu neoznamovala, že robí na DoVP.
Tak teda ako je možné, že štát prestal za ňu platiť odvody? Potom by jej to hadam aj automaticky kratili?
Asi zamestnanec odviedol nieco do zdravotnej z tej DoVP, a tým sa to prerusilo. Tak nech tam nahlási, že stále poberá RP, takže za ňu platí štát.
Neviem či sa to nejakým spôsobom na UPSVaR môžu dozvedieť, a tým by musela pomernú časť z RP vrátiť. I keď je to smiešna čiastka.
Beata
02.03.05,08:24
Presne ako hovoríš, smiešna čiastka a s tou almužnou čo mamičky dostanú robí štát také caviky... aby náhodou ženy na materskej dáko nezbohatli.
Jasné, že za ňu zaplatil zamestnávateľ do ZP a preto štát za ňu prestal platiť. Už napísala do ZP, že poberá rodičovský príspevok, len neviem čo jej mám poradiť s tým ÚPSVaR... či im má oznámiť, alebo nie. Polemika. No čo by ste urobili Vy?
Joj nemám rada takéto, najradšej by som "zaškrtila" aj tú mzdovú že neporadila mamičke na začiatku, lebo tá by sa vôbec neunúvala robiť keby vedela podmienky, aj tú mamičku, lebo sa neopýtala na začiatku no pýta sa teraz po "funuse"...
zuso
02.03.05,12:32
Ťažko poradiť, najlepšia asi nič nenahlasovať, veď keď na to prídu, tak bude musieť vrátiť "len" tú čiastku čo jej nepatrila. O žiadnych "pokutách" sa nikde nič nepíše, aspoň čo som (dúfam dobre) čítala v zákone.
anka1
02.03.05,13:11
Neviem či niekto z Vás pozeral správy (určite áno :) )Rozoberali tam rodičovský príspevok. Vraj od júla aj mamičky,ktoré nastúpia do zamestnania a dieťa nedajú do jaslí alebo škôlky, budú mať nárok na celý rodičovský príspevok.
Majka
02.03.05,13:14
mozu dat do jasli alebo skolky, to je jedno budu mat narok na cely rodic.prispevok. stat nezaujima ako bude o dieta postarane. no uvidime,vcera p.Kanik bol presvedceny ze to bude schvalene,konecne niec pozitivne.
Beata
02.03.05,13:15
Áno pozerala som to. Veď niekto z vlády "zamiesil" dáke dieťatko a jeho žena bude na materskej, tak treba zákony pripraviť nieee?! :D
Majka
02.03.05,13:17
jasneeeeeeeee, keby miesili castejsie, potesilo by.
nikulik
03.06.05,10:42
Viete mi niekto poradit? Chceme zamestnat jednu pracovnicku, problem je ale v tom, ze zajtra, t.j.04.06. jej konci materska. Odkedy ju mozme zamestnat? Od pondelka, alebo uz od nedele,aby nemusela behat po poistovnach?Chcem dnes posielat jej prihlasenie mailom na SP,ale neviem aky tam mam dat datum nastupu.
Jana Motyčková
03.06.05,10:59
Dajte jej pracovnú zmluvu od 5.6. a prihláste ju dnes mailom.
nikulik
03.06.05,11:03
Ďakujem, hned to idem urobit. Len som nevedela ci moze byt pracovny pomer zacaty nedelou.
H.B.
03.06.05,11:06
mozu dat do jasli alebo skolky, to je jedno budu mat narok na cely rodic.prispevok. stat nezaujima ako bude o dieta postarane. no uvidime,vcera p.Kanik bol presvedceny ze to bude schvalene,konecne niec pozitivne.Nevieš,či je to schvalené,že sa dieťa môže dať do škôlky a matka dostane plný rodič.príspevok?
NKI
05.07.05,21:25
Neexistuje hranica zarobku na DoVP, avsak aby matka na rodič. dovolenke neprisla o plny rodicovský prispevok, je dobre dohodnut so zamestnavatelom obdobie vykonu prace napr. vzdy od 2. dna v mesiaci, cim matka nestraca narok na plny rodic.prispevok. Totizto staci, ze jeden jediny den splna podmienku celodennej starostlivosti o dieta. Mam to preverene, pretoze takto pracuje moja svagrina uz 4. mesiac na DoVP. Vzdy nova dohoda, kazdy mesiac az od 2. dnaTrosku z ineho sudka, ale znamena to, ze ak prihlasim malu do skolky od druheho dna v mesiaci, nestracam za tento mesiac rodicovsky prispevok?
Duša
05.07.05,22:13
Neznamená! Stačí jeden deň celodennej starostlivosti o dieťa.
adam
06.07.05,05:55
Neznamená! Stačí jeden deň celodennej starostlivosti o dieťa.
Nepochopila som. Odpoveď je stráca,alebo nestráca???
Duša
11.07.05,22:09
Pardon, zle som si prečítala príspevok, na ktorý som reagovala. Bolo už dosť hodín...
Nestráca nárok, na RP má nárok aj za jeden deň celodennej starostlivosti o dieťa.
xena77
12.07.05,12:07
ahojte,
nikde som tu nenasla odpoved na moju otazku. Chcem sa spytat:
Ked je zena na MD a je slobodna mamicka, moze vykazovat nejaky prijem? Teda, bude dostavat materske, ale mna zaujima, ci si popri tom moze nejako privyrobit. Trebars na DoVP, alebo je odkazana len na tu almuznu, co dostane od soc.poistovne?
Dakujem za vase reakcie
ala13
12.07.05,13:01
ahojte,
nikde som tu nenasla odpoved na moju otazku. Chcem sa spytat:
Ked je zena na MD a je slobodna mamicka, moze vykazovat nejaky prijem? Teda, bude dostavat materske, ale mna zaujima, ci si popri tom moze nejako privyrobit. Trebars na DoVP, alebo je odkazana len na tu almuznu, co dostane od soc.poistovne?
Dakujem za vase reakcieOd 1.7. je zmena, moze zarabat kolko chce, ale nesmie dat dieta do statnej skolky ci jasli. A nekratia jej ani matersky ani rodicovsky prispevok. Aj do sukromnej skolky ci jasli moze dieta chodit.
Ale pozor, pocitali sme to a moze prerobit (ak je napr. na DoVP) v rocnom vyuctovani ZP!!! Tam ak odvedie nejakych 14% (a samozrejme jej strhavaju 19% dan z prijmov) tak sa vobec do tej prace neoplati chodit, robi len na odvody a dane!
Jura
12.07.05,13:07
Výklad z MP,SV a R : rodičovský príspevok sa neposkytuje , ak sa riadna starostlivosť
o dieťa zabezpečuje v šk. zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a šk. zariadení, a
ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo št. rozpočtu podľa osobitného pred-
pisu alebo z ôvýnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu.
To znamená, že jasle niei sú zaradené do siete škôl a šk. zriadení, takže príspevok
týmto rodičom patrí.
xena77
12.07.05,13:42
Od 1.7. je zmena, moze zarabat kolko chce, ale nesmie dat dieta do statnej skolky ci jasli. A nekratia jej ani matersky ani rodicovsky prispevok. Aj do sukromnej skolky ci jasli moze dieta chodit.
Ale pozor, pocitali sme to a moze prerobit (ak je napr. na DoVP) v rocnom vyuctovani ZP!!! Tam ak odvedie nejakych 14% (a samozrejme jej strhavaju 19% dan z prijmov) tak sa vobec do tej prace neoplati chodit, robi len na odvody a dane!
cize to znamena, ze dieta dam do sukromnej skolky, ci jasli /co zrjeme nebude velmi lacne/ a tym padom sa mi pracovat velmi asi ani neoplati..NO tak napriklad keby som nepracovala na DoVP, ale bol by to dajme tomu skrateny pracovny pomer na 4 hodiny denne. Ani toto by sa velmi neoplatilo?
xena77
12.07.05,13:43
Výklad z MP,SV a R : rodičovský príspevok sa neposkytuje , ak sa riadna starostlivosť
o dieťa zabezpečuje v šk. zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a šk. zariadení, a
ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo št. rozpočtu podľa osobitného pred-
pisu alebo z ôvýnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu.
To znamená, že jasle niei sú zaradené do siete škôl a šk. zriadení, takže príspevok
týmto rodičom patrí.
jasle - bez ohladu na to, ci su sukromne, alebo statne?
ala13
21.07.05,04:49
jasle - bez ohladu na to, ci su sukromne, alebo statne?No to sa mi nezda.
Mas pravdu, to co zarobi padne akurat tak na tu sukromnu skolku, takze sa to neoplati, este ked z toho budu odvody a dane (tie jej mozno vratia v maji buduceho roka-i mne to hrozi:) ) tak sa uz neoplati ist popri dalsej materskej dovolenke pracovat.
Je dalsia materska dovolenka a rodicovska dovolenka? Aky je medzi nimi rozdiel?
kacena
21.07.05,05:58
Ja by som tiež chcela reagovať na túto tému , nakoľko sa ma to týka. V máji som sa vrátila do práce z materskej dovolenky , malý ma 2 roky. začal chodiť do škôlky - rodičovský mi automaticky zobrali. Nakoľko je ale cez letné prazdniny škôlka zatvorena , požiadala som o jeho vyradenie. Išla som s tým na príslušný úrad a tam mi bolo oznámené , že táto zmena sa týka len tých čo začnú pracovať až po 1.7.2005. Takťe vlastne , aj keď pracujem , dieťa v škôlke nemám , stará sa o neho babka - tak nárok na rodičovský príspevok nemám , lebo som začala pracovať v máji. Tetuška mi poradila , aby som / ak sa mi dá / dala výpoveď a o dva dni zase nastúpila - a vtedy už nárok budem mať.
No ale že by sa mi do tých papierovačiek chcelo sa nedá povedať.
Katarína STR
21.07.05,12:13
Výklad z MP,SV a R : rodičovský príspevok sa neposkytuje , ak sa riadna starostlivosť
o dieťa zabezpečuje v šk. zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a šk. zariadení, a
ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo št. rozpočtu podľa osobitného pred-
pisu alebo z ôvýnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu.
To znamená, že jasle niei sú zaradené do siete škôl a šk. zriadení, takže príspevok
týmto rodičom patrí.O tých jasličkách to nie je pravda. Ja mám malého v jasličkách od roka a pol a hneď mi oznámili, že už nebudem dostávať rodičovský lebo som maleho dala do zariadenia. Prosím pekne jasličky patria pod mesto a mesto oznamuje všetky deti, ktoré začnú chodiť do jaslí. To mi povedali na úrade.
xena77
22.07.05,15:47
O tých jasličkách to nie je pravda. Ja mám malého v jasličkách od roka a pol a hneď mi oznámili, že už nebudem dostávať rodičovský lebo som maleho dala do zariadenia. Prosím pekne jasličky patria pod mesto a mesto oznamuje všetky deti, ktoré začnú chodiť do jaslí. To mi povedali na úrade.
no pozri, kamoska dala dieta do jasli, za ktore plati /sumu ti ale neviem povedat/ a zacala pracovat. No arRodicovsky prispevok jej nezobrali, dostava ho nadalej..:-)
xena77
22.07.05,15:50
No to sa mi nezda.
Mas pravdu, to co zarobi padne akurat tak na tu sukromnu skolku, takze sa to neoplati, este ked z toho budu odvody a dane (tie jej mozno vratia v maji buduceho roka-i mne to hrozi:) ) tak sa uz neoplati ist popri dalsej materskej dovolenke pracovat.
Je dalsia materska dovolenka a rodicovska dovolenka? Aky je medzi nimi rozdiel?
takze so statnymi sa nebudem ani zapodievat...A vobec, asi zostanem doma pri malom a nebudem sa ani pokusat o to privyrobit si...tu uz sa nic neoplati i ked mas zaujem...:-))
zelik
23.08.05,07:54
Chcem pomôcť kamarátke. Má postihnuté dieťa-je na predĺženom rodičovskom príspevku. Hlavný pracovný pomer jej nadalej trvá u pôvodného zamestnávateľa.
Ona sa chce teraz zamestnanť na skrátený pracovný úväzok v skole. Môže mať takto popri poberaní RP uzatvorené 2 prac. pomery - jeden hlavný, druhý vedľajší?Dieťa neumiestni v skolskom zariadení! Aké oznamovacie povinnosti jej z toho vyplývajú?Bude aj nadalej štát platiť za nu poistné? Ona si bude platiť zo svojho príjmu zo skrát.prac.pomeru ZP+SP?
xena77
24.08.05,16:05
Chcem pomôcť kamarátke. Má postihnuté dieťa-je na predĺženom rodičovskom príspevku. Hlavný pracovný pomer jej nadalej trvá u pôvodného zamestnávateľa.
Ona sa chce teraz zamestnanť na skrátený pracovný úväzok v skole. Môže mať takto popri poberaní RP uzatvorené 2 prac. pomery - jeden hlavný, druhý vedľajší?Dieťa neumiestni v skolskom zariadení! Aké oznamovacie povinnosti jej z toho vyplývajú?Bude aj nadalej štát platiť za nu poistné? Ona si bude platiť zo svojho príjmu zo skrát.prac.pomeru ZP+SP?
Myslim, ze moze mat dva prac.pomery, ale viac ti k tomuto neviem povedat. A po pravde, by to celkom zaujimalo aj mna. Takze, poradi niekto?:-)
Jana Motyčková
25.08.05,07:11
Zelik dala otázku aj sem http://www.porada.sk/showthread.php?t=12143. Pozri si tam odpoveď.
xena77
25.08.05,08:05
Zelik dala otázku aj sem http://www.porada.sk/showthread.php?t=12143. Pozri si tam odpoveď.
uz som si to pozerala...diky..:-)
marianna
12.10.05,07:12
Prosím Vás, poraďte mi: v novembri nastupujem na materskú dovolenku. Po skončení materskej, by som chcela nastúpiť do práce ale s tým, že budem poberať aj rodičovský príspevok. Môžem sa u toho istého zamestnávateľa zamestnať na dohodu počas RD ak mi naďalej trvá prac. pomer? Nechcem totižto pracovať normálne počas RD, ale len pár hodín v týždni alebo napr. 2 dni v týždni. Ako by to bolo najlepšie?
ajobs
12.10.05,20:08
Môžeš, ale len v tom prípade, ak to bude na iný druh práce, najlepšie na takú pracovnú úlohu, ktorá je jednorazová a merateľná istým počtom hodín, max. 300 ročne. Nie na činnosť, ktorá sa opakuje pravidelne.
ZlaticaB
05.09.06,06:44
Ja ešte zostanem pri tejto téme, lebo sa tu mieša materská dovolenka s rodičovským príspevkom. Ja som tu nenašla odpoveď na svoj problém, preto Vás prosím o radu. Je možné zamestnať matku, ktorá je na materskej dovolenke ma 5 mesačné dvojčatá, na prac. pomer s kratším prac. časom, za predpokladu, že sa jej nebude krátiť materská? Mala by pracovať iba 4 hod. týždenne. Nezdá sa mi to, že sa to môže zhodovať, prosím o radu.
StanislavaF
05.09.06,06:56
áno môže pracovať a nepríde o rodičovský príspevok pokiaľ nebude mať deti umiestnený v materskej škôlke.
jankasm
05.09.06,06:58
áno môže pracovať a nepríde o rodičovský príspevok pokiaľ nebude mať deti umiestnený v materskej škôlke.

To áno, toto je jasné, ale ona sa pýtala ako to je keď je ešte na materskej dovolenke (dieťa má len 5 mesiacov). Môže mať aj popri MD príjem? :confused:
Luna
05.09.06,07:02
Matky starajúce sa o dieťa vo veku do 6 rokov,môžu dať dieťa do predškolského zariadenia (jasle,škôlka) až na 4 hodiny denne.Takáto matka môže mať príjem napr.v zamestnaní na kratší pracovný úväzok v prepočte do výšky 3450Sk mesačne -sama poistné z tohto príjmu platiť nebude,naďalej za ňu bude platiť poistné štát.

Novele zákona o ZP k 1.1.2006
ZlaticaB
05.09.06,07:15
A ako je to s nahlásením do soc. poisť. a zdrav. poisť. nahlásim ju ako zamestnanca?
ajobs
05.09.06,10:30
To áno, toto je jasné, ale ona sa pýtala ako to je keď je ešte na materskej dovolenke (dieťa má len 5 mesiacov). Môže mať aj popri MD príjem? :confused:

Ak je žena-zamestnanec na materskej (nie rodičovskej) dovolenke, a poberá z tohto poistného vzťahu materské, nemôže pracovať, inak by prišla o vyplácané materské ( viď § 30, písmn. b) zákona o soc. poistení ).
Ak ovšem poberá materské napr. z dobrovoľného nemocenského poistenia, môže pracovať.
anmary
06.09.06,06:33
Tak takto nejako to chápem aj ja. Veď Materská je dávkou NP a až Rodičovský príspevok je Štátnou sociálnou dávkou. Z toho mi vychádza, že nemôžem súčasne v zamestnaní pracovať aj poberať dávku NP. Pri poberaní RP je to už o inom. Tak ako nemôžem počas PN pracovať. Ak sa mýlim, opravte ma. :rolleyes:
zukana
20.10.06,10:50
Chcem prijať do zamestnania na kratší pracovný čas kamarátku, ktorá poberá rodičovský príspevok. Ako mám postupovať. Pôjde o klasický pracovný vzťah, len s tým rozdielom, že bude naďalej poberať RP? A ako sa platia odvody?
jankasm
20.10.06,11:39
Chcem prijať do zamestnania na kratší pracovný čas kamarátku, ktorá poberá rodičovský príspevok. Ako mám postupovať. Pôjde o klasický pracovný vzťah, len s tým rozdielom, že bude naďalej poberať RP? A ako sa platia odvody?

Ide úplne o klasický pracovný vzťah, odvody sa platia kompletne ako u klasického zamestnanca.
Len zamestnankyňa musí ísť na úrad práce soc. vecí a rodiny zahlásiť, že začína pracovať, myslím, že budú chcieť aj pracovnú zmluvu. Pokiaľ neumiestni dieťa do štátnej škôlky, napíše prehlásenie o tom, že o dieťa sa stará ....... V tom prípade bude naďalej poberať aj rodičovský príspevok.
zukana
23.10.06,09:00
Nemala som čas skôr sa pozrieť na vašu radu, takže až teraz jedno veľké
Ď A K U J E M
Iveta Matlovičová
23.10.06,11:05
Ide úplne o klasický pracovný vzťah, odvody sa platia kompletne ako u klasického zamestnanca.
Len zamestnankyňa musí ísť na úrad práce soc. vecí a rodiny zahlásiť, že začína pracovať, myslím, že budú chcieť aj pracovnú zmluvu. Pokiaľ neumiestni dieťa do štátnej škôlky, napíše prehlásenie o tom, že o dieťa sa stará ....... V tom prípade bude naďalej poberať aj rodičovský príspevok.

súhlasím a pridávam pre zaujímavosť, že ak táto zamestnankyna ochorie, nemá nárok na výplatu náhrady príjmu pri dočasnej PN:
Podľa zákona o náhrade príjmu pri dočasnej PN č. 462/2003, § 5:
Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
a) ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na
1. nemocenské podľa osobitného predpisu,
2. materské podľa osobitného predpisu alebo
3. rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu; to neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca
jankasm
23.10.06,11:15
súhlasím a pridávam pre zaujímavosť, že ak táto zamestnankyna ochorie, nemá nárok na výplatu náhrady príjmu pri dočasnej PN:
Podľa zákona o náhrade príjmu pri dočasnej PN č. 462/2003, § 5:
Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
a) ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na
1. nemocenské podľa osobitného predpisu,
2. materské podľa osobitného predpisu alebo
3. rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu; to neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca



Prečo by nemala? Prečítaj si poriadne bod 3. ;) :rolleyes:
ZlaticaB
27.11.06,09:38
Prečítala som to celé komplet. Asi som veľmi nechápava.Ale tá pracovnička, ktorá ma 5 mes. dvojčatá sa bola pýtať na soc. poisťovni - povedali jej, že na prac. zmluvu robiť nemôže pretože poberá materské. Lenže ja som s ňou od 5.10. 2006 uzavrela DoVP a teraz neviem či je to správne. Môže žena, ktorá je poberateľkou materského pracovať na DoVP a nepríde o mateské?
ZlaticaB
27.11.06,11:50
Prosím, pozrite sa na to. Pretože neviem či by som dobre urobila, (ako som vyššie čítala, stačí aspoň 1 deň staroslivosti o dieťa) , aby som ju odhlásila zo SP ešte teraz do konca novembra napr. k 29.11.2006, alebo je to v poriadku, ak by mohla aj popri poberaní materského príspevku pracovať na DoVP tak potom by som ju nemusela odhlasovať a mohla by pracovať tak ako ma uzatvorenú DoVP do 31.12.2006
jankasm
27.11.06,11:52
Prosím, pozrite sa na to. Pretože neviem či by som dobre urobila, (ako som vyššie čítala, stačí aspoň 1 deň staroslivosti o dieťa) , aby som ju odhlásila zo SP ešte teraz do konca novembra napr. k 29.11.2006, alebo je to v poriadku, ak by mohla aj popri poberaní materského príspevku pracovať na DoVP tak potom by som ju nemusela odhlasovať a mohla by pracovať tak ako ma uzatvorenú DoVP do 31.12.2006

Popri materskej sa pracovať nesmie, ani na pracovný pomer ani na dohodu.
Začať pracovať môže až po skončení MD, keď jej začne RD. Rodičovský príspevok môže poberať a zároveň pracovať v tom prípade, že dieťa neumiestni do štátnej škôlky.
ZlaticaB
27.11.06,11:59
Ďakujem Janka, mám to odklepnuté.
ajobs
27.11.06,20:44
Popri materskej sa pracovať nesmie, ani na pracovný pomer ani na dohodu.
Začať pracovať môže až po skončení MD, keď jej začne RD. Rodičovský príspevok môže poberať a zároveň pracovať v tom prípade, že dieťa neumiestni do štátnej škôlky.

Počas MD môže pracovať poberateľka na DoVP, pretože odmena za vykonávanie takejto práce nie je považovaná za vymeriavací základ.
ZlaticaB
29.11.06,06:55
Takže môže pracovať, nemusím ju odhlasovať?
jankasm
29.11.06,07:33
Počas MD môže pracovať poberateľka na DoVP, pretože odmena za vykonávanie takejto práce nie je považovaná za vymeriavací základ.

Fakt? :confused: :eek:
Tak to je pre mňa novinka, ja som myslela že popri materskej nesmie byť žiadny iný príjem.
Zas som o niečo múdrejšia. Ďakujem. ;)
ajobs
29.11.06,22:37
Fakt? :confused: :eek:
Tak to je pre mňa novinka, ja som myslela že popri materskej nesmie byť žiadny iný príjem.
Zas som o niečo múdrejšia. Ďakujem. ;)

Áno Janka, je to tak. Pozri § 30, písmeno b) zákona o SP s použitím § 138, ods. 1 až 6. Príjem z DoVP nie je VZ v zmysle zákona o soc. poistení okrem garančného a úrazového poistenia.