Natka
03.01.07,13:38
V auguste som vystavila faktúru spoločnosti XY zo Slovenska za služby spojené so založením spoločnosti XY a takisto som aj spol. XY refaktúrovala za náklady s tým spojené. Do decembra mi obidve faktúry nezaplatila spomínaná spoločnosť, ale prišla s takým návrhom, že jeden zo spoločníkov spoločnosti XY, t.j. spoločnosť AB z Poľska je ochotná zaplatiť obidve faktúry, ale aby boli vystavené na spoločnosť AB. Ide mi o to, či je možné vystaviť dva dobropisy na obidve faktúry spoločnosti XY v decembri a zároveň v decembri vystaviť obidve faktúry na AB do Poľska a či vôbec to môžem spraviť, keďže v predmete faktúry bude ...faktúrujeme vám za služby spojené so založením spoločnosti XY a druhá refakturačná bude za náklady spojené so založením spoločnosti XY.
KEJKA
03.01.07,12:51
ak spol. z Poľska je ochotná platiť, tak nech si to tie spoločnosti vybavia medzi sebou. Fakturovať musíte objednávateľovi.
Natka
03.01.07,12:59
S objednávateľom nemám písomnú dohodu - objednávku. Môže figurovať ako objednávateľ s ústnou dohodou poľská firma AB? Aj keď je to asi na hlavu postavené, lebo už som správne faktúrovala v auguste, ale zaujíma ma, či by som nemohla predsa len vystaviť faktúru na poliakov, keď viem, že mi ju behom týždňa uhradia. A mňa predsa nemusí zaujímať, či poliaci si to môžu dať do nákladov, alebo nie. Hlavné je, že to ja zdaním a poliaci odvedú DPH. Či sa mýlim?
KEJKA
03.01.07,13:04
nie je to snaha obísť DPH?
opakujem ... predmet fakturácie a objednávka musia byť v súlade.
Ak je objednávateľ z EU - odporúčam písomnú objednávku.
Natka
03.01.07,13:12
Neuvedomila som si, že to vyzerá ako snaha o obídenie DPH. S týmto návrhom (fa na spol. AB) prišla spoločnosť AB z Poľska, lebo je ochotná nám zaplatiť a je jej (konkrétne istému spoločníkovi) trapné, že ešte od augusta nám neboli schopní uhradiť obidve faktúry. Neviem, poraďte mi, šéf na mňa tlačí, aby som niečo vymyslela, tie faktúry nie sú malé, takže by potešilo, keby sa Poliaci k tomu "postavili čelom" a uhradili faktúry.
Viera.M.
03.01.07,16:08
Neuvedomila som si, že to vyzerá ako snaha o obídenie DPH. S týmto návrhom (fa na spol. AB) prišla spoločnosť AB z Poľska, lebo je ochotná nám zaplatiť a je jej (konkrétne istému spoločníkovi) trapné, že ešte od augusta nám neboli schopní uhradiť obidve faktúry. Neviem, poraďte mi, šéf na mňa tlačí, aby som niečo vymyslela, tie faktúry nie sú malé, takže by potešilo, keby sa Poliaci k tomu "postavili čelom" a uhradili faktúry.
Šéf na Teba "tlačí", aby si niečo vymyslela.. Obísť zákon???
Doporučujem, drž sa litery zákona... napr. viď Kejkin prísp.
Monka_m
04.01.07,09:09
A čo keby ste postúpili pohľadávku na tú Poľskú firmu, keď Vám to určite zaplatia?
Natka
04.01.07,11:47
A čo keby ste postúpili pohľadávku na tú Poľskú firmu, keď Vám to určite zaplatia?Aj nad tým som rozmýšľala, to mi neprešlo. Vyriešila som to tak, že sa nedá s tým nič robiť, že je to komplikované, zavádzajúce, atď., necháme prvotné faktúry a zaplatia nám ich naši klienti, ktorí si objednali službu (uvidíme kedy...:cool: ).