zuzanask
03.01.07,14:54
aky sa dava datum k uctovnemu pridadu z bankoveho vypisu, ked je datum spracovania a datum zuctovania. Ten druhy?
dakujem
s pozdravom
tinaM
03.01.07,13:56
aky sa dava datum k uctovnemu pridadu z bankoveho vypisu, ked je datum spracovania a datum zuctovania. Ten druhy?
dakujem
s pozdravom
Dátum, kedy bola úhrada prevedená.
Zoltán Kovács
03.01.07,14:11
Dátum, kedy bola úhrada prevedená.

Ja dávam dátum vystavenia výpisu.
tinaM
03.01.07,14:17
Ja dávam dátum vystavenia výpisu.
Neviem, nakoľko je to závažné. Ja si myslím, že keď mi tie peniaze z účtu stiahli,tak previedli úhradu a ja môžem o tom účtovať. Ak náhodou firma reklamuje úhradu, tak ja mu poviem, že peniaze z nášho účtu odišli...
Zoltán Kovács
03.01.07,14:19
Neviem, nakoľko je to závažné. Ja si myslím, že keď mi tie peniaze z účtu stiahli,tak previedli úhradu a ja môžem o tom účtovať. Ak náhodou firma reklamuje úhradu, tak ja mu poviem, že peniaze z nášho účtu odišli...

A čo v prípade, keď úhrada je napr. 06.12. a výpis mesačný z 31.12. Dňa 06.12. na základe čoho zaúčtuješ pohyb, nemáš účtovný doklad.
wicolka
03.01.07,14:19
a komu chodia štvrťročné BV, ten by to musel uhradiť všetko v jeden den?Opäť sa prikláňam k predchádzajúcej odpovedi od TinyM
Zoltán Kovács
03.01.07,14:24
a komu chodia štvrťročné BV, ten by to musel uhradiť všetko v jeden den?Opäť sa prikláňam k predchádzajúcej odpovedi od TinyM

KeĎ máš štvrťročné výpisy jednoducho nemáš účtovný doklad na základe ktorého môžeš uskutočniť zápis do peňažného denníka. Účtovanie bez účtovného dokladu je porušenie zásad zákona o účtovníctve. Všetky úhrady bude mať k 31.03., 30.06, 30.09 a 31.12. ak má 1/4.ročné výpisy.
wicolka
03.01.07,14:27
to sa mi nezdá.Dátum vyhotovenia výpisu nie je dátum obratu a ten je pre mna podstatný
Zoltán Kovács
03.01.07,14:28
to sa mi nezdá.Dátum vyhotovenia výpisu nie je dátum obratu a ten je pre mna podstatný

V účtovníctve pre teba je podstatný dátum vyhotovenia účtovného dokladu. V prípade výpisu z banky je to dátum vyhotovenia toho výpisu.

Skús pozrieť do zákona o účtovníctve.
tinaM
03.01.07,14:31
A čo v prípade, keď úhrada je napr. 06.12. a výpis mesačný z 31.12. Dňa 06.12. na základe čoho zaúčtuješ pohyb, nemáš účtovný doklad.
Je pravda, že mesačný výpis účtujem len raz mesačne, ale ak by som tam písala dátum napr. 31.12., tak by som klamala samú seba, lebo fa. som vskutočnosti uhradila 6.12. Alebo do knihy záväzkov mám napísať 6.12. a peň. denníku 31.12.? To ale nemôže byť! Keď sa pozriem do peň. denníka, tak aj po rokoch viem povedať, kedy som tú úhradu previedla presne a pritom nemusím hľadať v dokladoch. Myslím si, že účtovníctvo má slúžiť aj účtovnej jednotke a zabezpečovať prehľadnosť. Ak nemám pravdu, opravte ma.
wicolka
03.01.07,14:31
A teraz si predstav, že nejaký chudáčisko živnostník si pojde do banky pre výpisy za celý rok.To bude mať všetky bankové operácie na 31.12.2006?
Zoltán Kovács
03.01.07,14:36
Je pravda, že mesačný výpis účtujem len raz mesačne, ale ak by som tam písala dátum napr. 31.12., tak by som klamala samú seba, lebo fa. som vskutočnosti uhradila 6.12. Alebo do knihy záväzkov mám napísať 6.12. a peň. denníku 31.12.? To ale nemôže byť! Keď sa pozriem do peň. denníka, tak aj po rokoch viem povedať, kedy som tú úhradu previedla presne a pritom nemusím hľadať v dokladoch. Myslím si, že účtovníctvo má slúžiť aj účtovnej jednotke a zabezpečovať prehľadnosť. Ak nemám pravdu, opravte ma.

Do knihy záväzkov by si kludne mohla dať dátum 06.12. ale do peň.denníka jednoznačne 31.12. K 06.12. nemáš jednoducho účt.doklad 06.12.

ČO je účtovný doklad:

§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html#hore)

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
Zoltán Kovács
03.01.07,14:36
A teraz si predstav, že nejaký chudáčisko živnostník si pojde do banky pre výpisy za celý rok.To bude mať všetky bankové operácie na 31.12.2006?

Áno 31.12.2006.
tinaM
03.01.07,14:37
V účtovníctve pre teba je podstatný dátum vyhotovenia účtovného dokladu. V prípade výpisu z banky je to dátum vyhotovenia toho výpisu.

Skús pozrieť do zákona o účtovníctve.
Ja považujem za účtovný doklad faktúru, alebo iný doklad, na základe ktorého prevádzam úhradu. Výpis je viac-menej potvrdenie o zaplatení. Veď ak uhrádzam cez internet, na druhý deň si vytlačím výpis, zaúčtujem ho a na koci mesiaca doložím originál mesačný výpis. Len diskutujem, nehovorím, že to musí byť správne!
Zoltán Kovács
03.01.07,14:38
Ja považujem za účtovný doklad faktúru, alebo iný doklad, na základe ktorého prevádzam úhradu. Výpis je viac-menej potvrdenie o zaplatení. Veď ak uhrádzam cez internet, na druhý deň si vytlačím výpis, zaúčtujem ho a na koci mesiaca doložím originál mesačný výpis. Len diskutujem, nehovorím, že to musí byť správne!

Na základe dodávateľskej faktúry v JÚ neúčtuješ do denníka predsa nič.Len zaeviduješ do knihy záväzkov.
tinaM
03.01.07,14:44
Na základe dodávateľskej faktúry v JÚ neúčtuješ do denníka predsa nič.Len zaeviduješ do knihy záväzkov.
Ale ja mám k dispozícii doklad o úhrade z internetu /z homebankingu/. Je to predsa môj výpis z účtu, ktorý preukazuje, že ten záväzok som uhradila.
wicolka
03.01.07,14:47
a ak vyberie z banky hotovosť v januári, do pokladne si to dá až v decembri na základe dátumu vyhotovenia výpisu?Mne sa to stále nejako nepozdáva
Zoltán Kovács
03.01.07,14:48
Ale ja mám k dispozícii doklad o úhrade z internetu.

Ja osobne okamžitý výpis z homebankingu neberiem ako účtovní doklad. Ale na túto tému sa tu už diskutovalo dosť, a ak dobre sa pamätám záver diskusie nebol jednoznačný, či účtovať na základe výpisu z homebanking (v tomto prípade môže nastať situácia, že budeš mať 30 resp. 31 výpisov za jeden mesiac), alebo na základe výpisu ktorý zasiela banka.
bz5
03.01.07,14:51
Nebolo by možné chápať mesačný výpis z banky vlastne ako súbor čiastkových dokladov, je logické, že sa výpisy neposielajú každý deň.
zuzanask
03.01.07,14:52
mam na vypise ze mi prisla platba a datum spracovania je 30.12. a datum zauctovania 31.12. tak neviem.
tinaM
03.01.07,14:54
Ja osobne okamžitý výpis z homebankingu neberiem ako účtovní doklad. Ale na túto tému sa tu už diskutovalo dosť, a ak dobre sa pamätám záver diskusie nebol jednoznačný, či účtovať na základe výpisu z homebanking (v tomto prípade môže nastať situácia, že budeš mať 30 resp. 31 výpisov za jeden mesiac), alebo na základe výpisu ktorý zasiela banka.
Áno, čítala som už debatu na túto tému. Viem, že sa nedošlo k jednoznačnému názoru. Mám už zaužívaný tento spôsob, vyhovuje mi, je prehľadný a podľa mňa neporušujem zákon. Zatiaľ ani daňováci nenamietali.:)
Zoltán Kovács
03.01.07,14:55
a ak vyberie z banky hotovosť v januári, do pokladne si to dá až v decembri na základe dátumu vyhotovenia výpisu?Mne sa to stále nejako nepozdáva

Do pokladne to dá v januári cez priebežné položky. Má predsa doklad o výbere z účtu. K 31.12. vypáruje priebežnú položku na základe zaúčtovania výpisu k 31.12.

Pozor na časový princíp.Keď vyberiem z banky, predsa mám doklad buď z bankomatu, alebo vyhotovené potvrdenie od pracovníka banky. Na základe toho musí zaúčtovať výber z banky k dátumu výberu, ako príjem do pokladne, cez už uvedené priebežné položky.
tinaM
03.01.07,15:05
Nebolo by možné chápať mesačný výpis z banky vlastne ako súbor čiastkových dokladov, je logické, že sa výpisy neposielajú každý deň.
Môžem uzavrieť s bankou aj takú zmluvu, že mi bude chodiť výpis po obrate. Môže to byť aj každý deň.
Ale sme sa rozdebatovali a ZuzanaSk doteraz nevie, aký dátum použiť.:)
Môžeš si vybrať. :confused:
wicolka
03.01.07,15:08
Už 10 rokov vychádzam podľa výpisu z banky nie z dátumu vyhotovenia výpisu, ale z dátumu obratu/účtovania, čo je na výpise a zatial nik ani daňováci nenamietali.Možno to nie je správne, ale je to prehladnejšie.
Zoltán Kovács
03.01.07,15:09
mam na vypise ze mi prisla platba a datum spracovania je 30.12. a datum zauctovania 31.12. tak neviem.

Sama píšeš, že banka to zaúčtovala až k 31.12. Potom nemôžeš skorším dátumom zaúčtovať ako banka. Dátum spracovania 30.12. je v účtovníctve irrelevantné.
Zoltán Kovács
03.01.07,15:10
Môžem uzavrieť s bankou aj takú zmluvu, že mi bude chodiť výpis po obrate. Môže to byť aj každý deň.
Ale sme sa rozdebatovali a ZuzanaSk doteraz nevie, aký dátum použiť.:)
Môžeš si vybrať. :confused:

Dal som dotaz na DR SR Bratislava, nech sa k tomu vyjadria. Keď dostanem odpoveď prilepím.
wicolka
03.01.07,15:12
Vdaka, už teraz som zvedavá na odpoved.Škoda, že odchádzam na operáciu, velmi by ma to zaujímalo.
Zoltán Kovács
03.01.07,15:13
Vdaka, už teraz som zvedavá na odpoved.Škoda, že odchádzam na operáciu, velmi by ma to zaujímalo.

Neboj keď sa vrátiš to tu ešte určite bude.
mimotemy Držím ti palce.
wicolka
03.01.07,15:16
Ešte raz srdečná vďaka
Slavena
03.01.07,17:24
Je pravda, že mesačný výpis účtujem len raz mesačne, ale ak by som tam písala dátum napr. 31.12., tak by som klamala samú seba, lebo fa. som vskutočnosti uhradila 6.12. Alebo do knihy záväzkov mám napísať 6.12. a peň. denníku 31.12.? To ale nemôže byť! Keď sa pozriem do peň. denníka, tak aj po rokoch viem povedať, kedy som tú úhradu previedla presne a pritom nemusím hľadať v dokladoch. Myslím si, že účtovníctvo má slúžiť aj účtovnej jednotke a zabezpečovať prehľadnosť. Ak nemám pravdu, opravte ma.
Aj mne chodí výpis z banky mesačne a účtujem ho v peňažnom denníku na konci mesiaca, ale každý prípad účtujem pod takým dátumom, kedy vznikol. Teda ak som faktúru uhradila 6.12., tak tento dátum aj uvádzam, napriek tomu, že výpis je z 31.12.
Naďa
03.01.07,17:37
Zákon o postupoch účtovania v JÚ uvádza:
§ 3
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html#hore)

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Podľa toho je deň účtovného prípade ten, kedy boli peniaze z účtu odpísané, resp. pripísané.

Nechcem byť "múdra" ale tak sa to robilo v dobách minulých a ak dobre viem, tak sa to robí aj teraz.
Heni
03.01.07,21:01
Zákon o postupoch účtovania v JÚ uvádza:
§ 3
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html#hore)

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Podľa toho je deň účtovného prípade ten, kedy boli peniaze z účtu odpísané, resp. pripísané.

Nechcem byť "múdra" ale tak sa to robilo v dobách minulých a ak dobre viem, tak sa to robí aj teraz.
toto je v tom tiez zaujimave...
tinaM
03.01.07,21:33
toto je v tom tiez zaujimave...
Počkajme si na vyjadrenie Daňového riaditeľstva v Bratislave.
Môj názor je, že tie podklady mám /faktúry.../ a mám tiež výpis, na ktorom mám rozpísané, v ktorom dni som to hradila. Podľa mňa výpis nespĺňa náležitosti účtovného dokladu. Netvrdím, že mám pravdu. Teším sa na vyjadrenie DÚ. Bol to dobrý nápad.
Zoltán Kovács
04.01.07,09:21
Aj mne chodí výpis z banky mesačne a účtujem ho v peňažnom denníku na konci mesiaca, ale každý prípad účtujem pod takým dátumom, kedy vznikol. Teda ak som faktúru uhradila 6.12., tak tento dátum aj uvádzam, napriek tomu, že výpis je z 31.12.

Takže podľa tejto logiky, budem mať zaúčtovaný bankový výpis za jeden mesiac (napr. 12/2006) s rôznymi dátumami, podľa úhrad. Takže teoreticky môžem mať 31 dátumov na jeden doklad. Lebo výpis mám len jeden, tým pádom má len jedno číslo.

Potom to bude vyzerať tak, že výpis číslo 12 z roku 2006 bude zaúčtovaný s nasledujúcimi dátumami nap. 06.12., 08.12., 12.12. ....... Tak toto je podľa mňa porušenie časového sledu. Ako môže mať jeden doklad v účtovníctve viac rôznych dátumov?
Manual
04.01.07,09:47
Takže podľa tejto logiky, budem mať zaúčtovaný bankový výpis za jeden mesiac (napr. 12/2006) s rôznymi dátumami, podľa úhrad. Takže teoreticky môžem mať 31 dátumov na jeden doklad. Lebo výpis mám len jeden, tým pádom má len jedno číslo.

Potom to bude vyzerať tak, že výpis číslo 12 z roku 2006 bude zaúčtovaný s nasledujúcimi dátumami nap. 06.12., 08.12., 12.12. ....... Tak toto je podľa mňa porušenie časového sledu. Ako môže mať jeden doklad v účtovníctve viac rôznych dátumov?
Môže mať, prečo nie. Ja mám nastavené číslovanie tak, že čísluje:
6.12 B1-12/1
8.12 B1-12/2
12.12 B1-12/3
Číslo za lomkom je poradie zápisov - platieb na BV, vrátane poplatkov, úrokov a všetkého čo tam je.
Pekný deň...:)
blcha
04.01.07,10:04
Môj názor je, že účtovníctvo má byť pravdivé a verne ukazovať skutočnosť. Ak bankový výpis zapíšem s posledným dátumom v mesiaci (alebo len jeden deň v roku), myslím si, že nemôženm dostať pravdivý obraz o tokoch peňazí. Ako potom urobím inventúru pokladne napríklad k 15.12.2006? Nemám skutkový stav s čím porovnať. Viem, môžem si viesť samostatne pokladničnú knihu, knihu záväzkov atď - ale prečo??
Nevyrábame si problém sami? Aby sa nám nestalo, že odpoveďou z DR bude novela zákona, kde sa prikáže mať výpisy po obrate !!!
Johanka
04.01.07,10:36
Mesačné výpisy z devízového účtu - nijako ich nemôžem účtovať s dátumom posledného dňa v mesiaci ....
mmmaros
07.01.07,18:47
S tými výpismi to je naozaj komplikovanejšie ako komplikované. Ja dostávam výpisy z banky mesačne. Pri každom pohybe na účte je na výpise dátum "spracovania" a dátum "zúčtovania". Pri výbere z bankomatov a platbách kartou je dátum spracovania vždy neskôr ako deň zúčtovania (chvíľu to spracovanie proste trvá). Do peňažného denníka používam dátum "zúčtovania" - teda dátum, kedy peniaze podľa výpisu naozaj odišli z účtu.

Osobne to považujem za akceptovateľný postup. Nevylučujem, že v zákone má oporu tvrdenie, že až v deň vystavenia výpisu mám účtovný doklad a preto musí byť dátum v peňažnom denníku pre všetky pohyby zhodný s dátumom vystavenia výpisu, ale pevne verím, že daňováci uznajú aj tento podľa mňa časovo prehľadnejší postup.
mgm
07.01.07,18:58
Môže mať, prečo nie. Ja mám nastavené číslovanie tak, že čísluje:
6.12 B1-12/1
8.12 B1-12/2
12.12 B1-12/3
Číslo za lomkom je poradie zápisov - platieb na BV, vrátane poplatkov, úrokov a všetkého čo tam je.
Pekný deň...:)

Ja tak isto ako Manual účtujem mesačné výpisy. Myslím si, že aj pri odbr. aj dod. fa je potrebná evidencia podľa uhradenia fa a nie podľa vystavenia výpisu
Melnick
07.01.07,18:59
Banka Ti na požiadanie bude posielať výpis po každej transakcii. Takže ak máš veľa koruniek na zbytočné poplatky hurá na to. Ja to robím ako J.-Manual.
Anja111
07.01.07,19:52
Prečítala som si všetky názory i argumenty. S niektorými súhlasím, s inými zasa nie. Preto teraz uvediem môj prípad.
Mám klientov, účtujúcich v JU, z ktorých jeden uzatvoril s bankou zmluvu, aby mu posielali výpisy vždy po 7 dňoch a druhému ich posielajú zasa po 10 dňoch.
A musím uznať, že banky sú v tom dôsledné, takže sa mi pravidelne na konci roka stáva, že na jednom výpise mám úhrady z dvoch rokov, napr. od 25.12. do 5.1.
Takže, keby som chcela postupovať podľa dátumu vystavenia výpisu, tak by asi patrili úhrady z konca roka do príjmov a výdavkov nasledujúceho roka, lebo účtovný doklad obdržím až vtedy.
Čo Vy na to?
Monika Kováčová
07.01.07,19:59
No veď aj ja si myslím, že správcovi dane je šuma fuk, či má jeden výpis viac dátumov. Koniec koncov, môžem účtovať denne aj podľa internet bankingu.
Dôležité je, aby príjmy a výdavky boli košér v období, kam patria - teda ako píše Anja111 do správneho účtovného obdobia, ktorým je kalendárny rok.

P.S. Keď daňovým kontrolórom nevadilo, že Tesco nevystavuje "faktúry" z ERP podľa zákona o DPH, myslím, že nad takouto maličkosťou sa ani nepozastavia.
Betina2
08.01.07,07:35
Myslím, že dátum zúčtovania je lepší, lebo vtedy ti tie peniaze odišli resp. prišli na účet, spracovávať môžu vždy s oneskorením. Vznikali by ti problémy s časovým posunom na priebežných položkách (že najskôr máš pokladničný doklad a až potom odpísanie z účtu?!) .Keď napr. 30.12. urobíš výber z bankomatu a spracujú to v banke 2.1. nasl.roku, tak potom dám dátum do denníka ako výber y Bu 30.12. a aj príjem do pokladne 30.12.06 (cez priebežné položky) a dátum spracovania je pre mňa irelevantný. Predsa tie peniaze máš v pokladni fyzicky dňom výberu z BU bankomatu (aj podľa dokladu z bankomatu) Podľa mňa je väčší problém pri účtovaní prijatých platieb za dobierky. Tam ja dátum účt.prípadu nikdy neviem. Mám vyst.fa s dátumami, odberateľ zaplatí na pošte za tovar dobierku - šek a sú tam aj 3 dátumy - dátum vytlačený z pošty strojom, dátum oznámenie o možnosti prevziať peniaze na pošte a dátum dennej pečiatky (čo je asi dátum prevzatia peňazí na pošte. Niekedy sú len dva dátumy. A teraz čo s tým? Ja dávam ako dátum prijatia platby ten najnižší (t.j. ten vytlačený z pošty strojom), lebo podľa mňa to vtedy ten odberateľ uhradil a s tým dátumom aj likvidujem pohľadávku. No ale nie som si celkom istá, či to robím správne. ak máte niekto takýto príklad, prosím poraďte. Ešte uvediem, že to mám v PU, ale z hľadiska tohto problému je to asi jedno. Problém by mohol byť pri tomto na prelome rokov v JU - lebo do ZD to ide podľa platby a nie ako v PU. Tak ma to zaujíma aj preto.
mgm
08.01.07,08:16
Mám vyst.fa s dátumami, odberateľ zaplatí na pošte za tovar dobierku - šek a sú tam aj 3 dátumy - dátum vytlačený z pošty strojom, dátum oznámenie o možnosti prevziať peniaze na pošte a dátum dennej pečiatky (čo je asi dátum prevzatia peňazí na pošte. Niekedy sú len dva dátumy. A teraz čo s tým? Ja dávam ako dátum prijatia platby ten najnižší (t.j. ten vytlačený z pošty strojom), lebo podľa mňa to vtedy ten odberateľ uhradil a s tým dátumom aj likvidujem pohľadávku. No ale nie som si celkom istá, či to robím správne. ak máte niekto takýto príklad, prosím poraďte. Ešte uvediem, že to mám v PU, ale z hľadiska tohto problému je to asi jedno. Problém by mohol byť pri tomto na prelome rokov v JU - lebo do ZD to ide podľa platby a nie ako v PU. Tak ma to zaujíma aj preto.


Ja pri dobierkach dávam dátum vybratia z pošty, lebo fyzicky mám tu úhradu v pokladni.
Betina2
16.01.07,08:51
Súhlasím s mgm, že fyzickz má v pokladni peniaze dátumom prevzatia na pošte. Ale, čo ak tam na pošte dátum prevzatia neuvedú? Mám také a je ich dosť. Je tam 1 jediný dátum vytlačený. Nie je tam ani na druhej strane uvedený dátum oznámenia. Je len 1 vytlačený dátum na prednej strane ústrižku v hornej časti (pod poradovým číslom). Nedá sa to nejako ošetriť smernicou, že sa bude používať tento dátum? A na prelome rokov sú tam potom také prípady, že fa vystavil napr. 15.12.06, dátum spl. bol 22.12.2006, na ústrižku z dobierky vytlačený dátum 27.12.06, oznámenie o možnosti vybrať peniaze bolo uvedené na šeku 28.12.06, a peniaze vybral na pošte 2.1.2007 (denná pečiatka gulatá z pošty). Akým dátumom mám zlikvidovať pohľadávku a akým dátumom mám urobiť príjmový pokladničný doklad? A teraz poraďte. Chcem, aby to bolo urobené správne (Dala by som likvidáciu aj PPD s dátumom 2.1.2007 (lebo peniaze do pokladne dostal fyzicky 2.1.07), ale potom s tými, čo majú len 1 dátum uvedený na ústrižku ( aj na prelome rokov sa sem tam nájdu také - logicky by som mala vychádzať práve z takéhoto jediného dátumu) mi to nejako nebude sedieť. No trochu váham. Na prelome rokov mi to ovplyvní výkazy - zostatok pohľadávok k 31.12.
Betina2
21.01.07,14:53
To mi nikto neporadí ? Mám si to ošetriť v smernici? Lebo ak na ústrižku nie je denná pečiatka resp. dátum prevzatia peňazí, tak ako? Práve mám 1 ústrižok v ruke. Tu je dátum 21.12.06. Na druhej str. dátum oznámenia 27.12.06 a prednej strane denná pečiatka 2.1.2007 ako dátum fyz. prevzatia peňazí na pošte. Logicky v tomto prípade to dám do pokladne 2.1.2007. Ale ako s tými, čo nemajú dátum prevzatia a je na nich len dát.sprac. príp. oznámenia?
Aby som to mala jednotné.
liba2
21.01.07,15:45
Súhlasím s mgm, že fyzickz má v pokladni peniaze dátumom prevzatia na pošte. Ale, čo ak tam na pošte dátum prevzatia neuvedú? Mám také a je ich dosť. Je tam 1 jediný dátum vytlačený. Nie je tam ani na druhej strane uvedený dátum oznámenia. Je len 1 vytlačený dátum na prednej strane ústrižku v hornej časti (pod poradovým číslom). Nedá sa to nejako ošetriť smernicou, že sa bude používať tento dátum? A na prelome rokov sú tam potom také prípady, že fa vystavil napr. 15.12.06, dátum spl. bol 22.12.2006, na ústrižku z dobierky vytlačený dátum 27.12.06, oznámenie o možnosti vybrať peniaze bolo uvedené na šeku 28.12.06, a peniaze vybral na pošte 2.1.2007 (denná pečiatka gulatá z pošty). Akým dátumom mám zlikvidovať pohľadávku a akým dátumom mám urobiť príjmový pokladničný doklad? A teraz poraďte. Chcem, aby to bolo urobené správne (Dala by som likvidáciu aj PPD s dátumom 2.1.2007 (lebo peniaze do pokladne dostal fyzicky 2.1.07), ale potom s tými, čo majú len 1 dátum uvedený na ústrižku ( aj na prelome rokov sa sem tam nájdu také - logicky by som mala vychádzať práve z takéhoto jediného dátumu) mi to nejako nebude sedieť. No trochu váham. Na prelome rokov mi to ovplyvní výkazy - zostatok pohľadávok k 31.12.A kto chodí pre tie peniaze na poštu ? asi pán podnikateľ - tak mu daj všetky sporné ústrižky nech na ne zapíše dátumy prijatia. Ty predsa nemôžeš niesť za to zodpovednosť. Neber si to na seba. Zbytočne sa trápiš s tým "aby to sedelo" , keď sa ten dátum nepoznačil hneď , tak dnes už nikto nevie kedy to bolo, nesnaž sa to vybaviť k spokojnosti, to ti v tomto prípade neprináleží. Môj názor
Zuzka
21.01.07,15:54
Súhlasím s Libuškou, a dopĺňam, treba majiteľovi povedať, že nech si na pošte vždy vyžiada aj pečiatku na doklad, kedy peniaze prebral a máš po probléme.
Betina2
26.01.07,10:54
Veď práve, som ho na to upozornila. Aj tak s ním končím...
Katkad
17.02.07,20:25
Prosim o radu, mam BV za 01/2006 kde je hned prvy riadok Vyber z bankomatu s dnom zuctovania 29.12.2005, ale v uctovnictve za rok 2005 som to nevidela (ucto robila ina osoba), priebezne polozky za rok 2005 su vysporiadane, cize konecny stav je 0. Prosim, co s tym?
Manual
17.02.07,20:28
Prosim o radu, mam BV za 01/2006 kde je hned prvy riadok Vyber z bankomatu s dnom zuctovania 29.12.2005, ale v uctovnictve za rok 2005 som to nevidela (ucto robila ina osoba), priebezne polozky za rok 2005 su vysporiadane, cize konecny stav je 0. Prosim, co s tym?
A nebolo to účtované s datumom vystavenia BV tj v r. 2006, keď r. 2005 je v poriadku ?
Johanka
17.02.07,20:30
Počítam, že sa pán podnikateľ nepochválil, že vybral peniaze z bankomatu ... Zaúčtuj to ako os.spotrebu ;) .
Zita5
17.02.07,20:31
Prosim o radu, mam BV za 01/2006 kde je hned prvy riadok Vyber z bankomatu s dnom zuctovania 29.12.2005, ale v uctovnictve za rok 2005 som to nevidela (ucto robila ina osoba), priebezne polozky za rok 2005 su vysporiadane, cize konecny stav je 0. Prosim, co s tym?


V účtovníctve výber z bankomatu mal byť zaúčtovaný príjem pokladňa - výdaj priebežná položka - dátumom 29.12.2005

BV č.1 v roku 2006 - mal byť zaúčtovaný ...výdaj banka ...priebežné položky príjem .Tu sa nám PP vyrovnajú .

Vo výkaze k 31.12.2005 ste mali vykazovať zostatok na PP vo výške výberu
Katkad
17.02.07,20:35
zauctovat to mam teraz ja..:)

ako osobnu spotrebu, cize z BV to dam na priebezne, potom v pokladni vyber z priebeznych a potom do osobnej spotreby, alebo to mozem dat z BV rovno do osobnej spotreby?
Katkad
17.02.07,20:38
V účtovníctve výber z bankomatu mal byť zaúčtovaný príjem pokladňa - výdaj priebežná položka - dátumom 29.12.2005

BV č.1 v roku 2006 - mal byť zaúčtovaný ...výdaj banka ...priebežné položky príjem .Tu sa nám PP vyrovnajú .

Vo výkaze k 31.12.2005 ste mali vykazovať zostatok na PP vo výške výberu


mne je jasne, ze to takto malo byt, ale co mam teraz s tym robit? asi vazne to dat len do osobnej spotreby? a ktorym datumom? nemozem predsa pouzit 29.12.2005. ci ano?
Johanka
17.02.07,20:39
Rovno z b.účtu.

Zitka napísala ako by to bolo, keby sa do účta 2005 dostal doklad o výbere z bankomatu. Lenže ak ho podnikateľ nedodal, to je ťažko predvídať ....
Katkad
17.02.07,20:40
Johanka, berem.

A ktory datum tam mam dat?
Zita5
17.02.07,20:42
Johanka, berem.

A ktory datum tam mam dat?

Ako máš na BV ... dátum pohybu na účte .
Katkad
17.02.07,20:43
no ale to mam 29.12.2005, ked tam dam tento datum, nevojde mi to do uctovnictva roku 2006
Johanka
17.02.07,20:45
Ak to máš výpis za január 2006, musí tam byť ešte jeden dátum x.1.2006.Akú to máš banku?
Katkad
17.02.07,20:51
Tatrabanku, je tam este datum spracovania - 2.1.2006, ale v predchadzajucich prispevkoch som sa docitala, ze tento datum nie je smerodajny. Mozem ho napriek tomu pouzit? Alebo pouzijem datum vypisu 31.12.2006?
Johanka
17.02.07,20:55
To čo je - ročný výpis ?
Ja by som tam dala 2.1. .
Katkad
17.02.07,20:58
nie, prepac, jasne, ze mesacny za januar, takze tam malo byt 31.1.2006, dakujem velmi pekne za radu a pekny zvysok dna..:)
Zita5
17.02.07,21:02
nie, prepac, jasne, ze mesacny za januar, takze tam malo byt 31.1.2006, dakujem velmi pekne za radu a pekny zvysok dna..:)

Asi si to nepochopila , daj tam dátum ako písala Johanka 2.1.2006 , nemôžeš dať dátum vystavenia výpisu , prečo31.1.2006 ????
Katkad
17.02.07,21:04
pochopila, dala som tam 2.1.06, len som objasnila preklep, no to je uz jedno, hlavne, ze ste mi pomohli...:)
edolelkes
19.02.07,06:20
Chcem sa pýtať odpoved od daniarov ešte neprišla? Som zvedavý na odpoveď.
S pozdravom
Heni
11.03.07,21:29
Dal som dotaz na DR SR Bratislava, nech sa k tomu vyjadria. Keď dostanem odpoveď prilepím.
neprislo este?
jopo.home
09.11.07,14:59
tak tu odpoved od danovakov by som chcela vediet aj ja
AnikoAd
01.03.08,09:57
Ahojte,ta odpoved od danovakov ešte neprišla? Už je rok 2008.Dakujem za odpoved
mirhu
14.04.09,12:08
Na mojom výpise je :
dátum obratu
dátum spracovaniaň

niekedy sú tieto dátumy rovnaké, niekedy je transkakcia spracovaná neskôr, ktorý dátum dávam do účtovníctva?
lenkam68
14.04.09,13:31
Ja používam dátum obratu, vtedy mi nastal pohyb fin. prostriedkov na účte
ego.mc
14.04.09,23:35
Rozdielne dátumy bývajú obvykle pri platbe platobnou kartou, alebo pri výbere hotovosti z bankomatu.
Vtedy to treba riešiť cez priebežné položky.
romanpp
15.04.09,08:28
Dal som dotaz na DR SR Bratislava, nech sa k tomu vyjadria. Keď dostanem odpoveď prilepím.

Takže prišiel alebo neprišiel názor Daňového úradu. Mohol by si ho prilepiť?
Lianka
28.01.10,14:29
Mam dilemu, prosim, Vas o radu:

Uctujem bankovy vypis SLSP.
Datum obratu: 16.7.2009
Datum zauctovania: 20.7.2009
Islo o platbu kartou v eshope (zahranicny eshop)- platba mala byt realizovana v USD, ucet je vedeny v EUR - platba bola realizovana kurzom banky v EUR. K platbe mam aj fakturu zo dna 16.07.2009 v USD = den skutocnej uhrady.

Kurz z ktoreho dna pouzijem pri uhrade?

Doplnenie:
Ak by som uctovala bankovy vypis podla "datumu obratu", na vypise su aj datumy z predchadzajuceho mesiaca, napr. pri vybere z bankomatu, napr. na vypise z 7/2009 je prva polozka vyber 30.6.2009 (datum obratu) - 1.7.2009 (datum zauctovania).

Ak by som uctovala podla "datumu zauctovania", mam problem zas s platbami kartou, skutocna uhrada bola napr. 16.7.2009, ale datum zauctovania na BV je 20.7.2009.

Ako to ma byt spravne?
Lianka
28.01.10,14:56
Uz som sa z toho asi vymotala, pomohol mi tento prispevok: http://www.porada.sk/t106521-fa-na-datum-31-12-zaplatene-kartou-v-30-12-ale-zauctovane-v-banke-5-1-a.html#post985800 a zaroven som si uvedomila, ze ide o platbu kartou, nie uhradu beznym prevodnym prikazom.
nikulik
10.02.11,20:28
Ahojte, uctovanie bank.vypisu je asi tiez jedna z veci, v ktorej sa viacerí líšia. Ale predsa sa opytam. Mam si sama vybrat ci budem bank.vypis učtovat s datumom kedy bola uhrada realizovana,alebo posl.den v mesiaci?
Betina2
11.02.11,21:01
Ahojte, uctovanie bank.vypisu je asi tiez jedna z veci, v ktorej sa viacerí líšia. Ale predsa sa opytam. Mam si sama vybrat ci budem bank.vypis učtovat s datumom kedy bola uhrada realizovana,alebo posl.den v mesiaci?

Účtovný prípad nastal dňa. kedy Vám boli peniaze na účet pripísané alebo odpísané, čiže kedy bola platba zrealizovaná bankou. Ja mám možnosť zadávať jednak dátum výpisu (pri mesačných obvykle v posledný kal. deň) a jednak dátum účtovného prípadu.
K tvojej otázke len napíšem - nie nemôžeš si sama vybrať, zaúčtovávaš dňom účtovného prípadu. Ak mi peniaze za úhradu vystavenej FA pripíšu na účet 2.2. tak o tom nebudem účtovať s dátumom 15.2. ani 28.2., ale dátumom 2.2. a v tento dátum aj zlikvidujem (vysporiadam) svoju pohľadávku.
Zita5
11.02.11,21:13
Ahojte, uctovanie bank.vypisu je asi tiez jedna z veci, v ktorej sa viacerí líšia. Ale predsa sa opytam. Mam si sama vybrat ci budem bank.vypis učtovat s datumom kedy bola uhrada realizovana,alebo posl.den v mesiaci?

Treba kočky skutočne používať k práci okrem iného aj Postupy JU , nevravím že je tam všetko do detailu , ale základ tam nájdete ;)


§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku,
úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností
vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

http://www.porada.sk/t156210-postupy-uctovania-v-ju-platne-od-1-1-2010-a.html
nikulik
14.02.11,11:32
Ak som to spravne pochopila, vyberiem z bank.vypisu datumy kedy boli platby realizovane a podla tych datumov kazdu polozku konkretne zapisem do pen.dennika,ano?
Ja som sa preto radsej opytala,lebo aj konkretne v tejto teme to bolo rozoberane a nazory sa líšili, a musim povedat, ze viac bolo ohlasov na učtovanie bankoveho vypisu naraz posl.den v mesiaci.
Dakujem vam pekne za odpovede.
Zita5
14.02.11,11:40
Ak som to spravne pochopila, vyberiem z bank.vypisu datumy kedy boli platby realizovane a podla tych datumov kazdu polozku konkretne zapisem do pen.dennika,ano?
Ja som sa preto radsej opytala,lebo aj konkretne v tejto teme to bolo rozoberane a nazory sa líšili, a musim povedat, ze viac bolo ohlasov na učtovanie bankoveho vypisu naraz posl.den v mesiaci.
Dakujem vam pekne za odpovede.

Niekedy je problém v SW. Ja osobne účtujem JU v ALFE .Tak najskôr zaúčtujem bankový výpis s dátumom k poslednému dňu v mesiaci .Potom si opravím cez "oprav" dátum presne podľa pohybu jednotlivých položiek, lebo keby som od začiatku tak účtovala , tak každý nový deň, by mi pridal novšie a novšie nasledujúce číslo bankového výpisu .
Betina2
14.02.11,11:47
Ak som to spravne pochopila, vyberiem z bank.vypisu datumy kedy boli platby realizovane a podla tych datumov kazdu polozku konkretne zapisem do pen.dennika,ano?
Ja som sa preto radsej opytala,lebo aj konkretne v tejto teme to bolo rozoberane a nazory sa líšili, a musim povedat, ze viac bolo ohlasov na učtovanie bankoveho vypisu naraz posl.den v mesiaci.
Dakujem vam pekne za odpovede.

Nikulik, môžeš aj naraz celý mesiac zaúčtovavať, len tie dátumy realizácie si streba všímať a robiť tak, aby to šlo s týmito dátumami do PD.
Ja konkrétne mávam mesačné výpisy, čiže dátum výpisu mám 31.1., ale položky kreditné a debetné na tom výpise z januára majú napríklad dátumy, úhrada VF 15.1., úhrada DF 16.1., vklad na BU 20.1., odvod SP za zamestnancov 25.1.....bankové poplatky 31.1.. úrok 31.1., daň z úroku 31.1....a presne podľa týchto dátumov to ide do denníka.
Má ato ja logiku, ak napr. príjmem platbu za úhradu mnou vystavenej faktúry, tak potom aj pohľadávka mi zaniká v deň pripísania peňayí na môj účet....ako v pokladni, tiež tam neúčtuješ o pohzbe len k 31.1., ale priebežne a počas celého mesiaca....to že spracovávaš celý mesiac naraz, je už iná vec....a bežne sa to tak robí pri externom spracovaní (a bank.výpis máš tiež ak je mesačný až okolo 5. nasled.mesiaca...takže účtuješ až ked máš doklad, ale so zachovaním dátumu účtovného prípadu, teda kedy k nemu došlo, kedy došlo k dodaniu, dodávke, platbe, prevzatiu...
nikulik
14.02.11,11:47
Ďakujem Zitka, pomohli ste mi.
Mam v plane pozivat alfu ale este dorabam r.2010 a z casoveho hladiska a mala dokladov je pre mna lepsie to urobit rucne,ale urcite r.2011 chcem robit v alfe. Este raz dakujem za radu.
nikulik
14.02.11,11:49
Ďakujem Betina2 :)
Betina2
14.02.11,12:02
Ďakujem Zitka, pomohli ste mi.
Mam v plane pozivat alfu ale este dorabam r.2010 a z casoveho hladiska a mala dokladov je pre mna lepsie to urobit rucne,ale urcite r.2011 chcem robit v alfe. Este raz dakujem za radu.

Aha, tak potom tu je pes zakopaný, ja v Alfe nerobím.
V mojom SW zadám dátum výpisu hned pri prvej položke, dalej zadám dátum aktuálnej položky, číslo výpisu mi ťahá automaticky ako prefix poradového čísla výpisu a za lomítkom automaticky ťahá poradové číslo na danom výpise...a pokiaľ nezmením dátum výpisu na niektorej z nasled. položiek výpisu, tak dovtedy automaticky ťahá prefix čísla výpisu a mení len za ním poradové číslo.....
Účtovný prípad z dátumu 15.1.2010 z výpisu č. 1 z dátumu 31.1.2010 v knihe bankových dokladov je to pod poradovým číslom TB0010001......dalšia položka (aj s iným dátumom účt.prípadu ) ako účt.doklad s evid.číslom
TB0010002 a por.č. bank.dokladu 0001/0002.....atď. Do denníka to natiahne s dátumom 15.1. a daným evid.číslom.
Potom ďalší výpis mám č. 2 zo dňa 28.2.2010, ale položky idú nasledovne:
1.2. TB0020001 prijatá úhrada FA č.xz, číslo bank.dokladu 0002/0001
15.2. TB0020002 úhrada DF č.xx, číslo bank.dokl. 0002/0002
.
.
.
Takže treba si naštudovať možnosti softu a podľa nich sa riadiť pri zachovaní zákonných podmienok. :)
luckas8
14.02.11,17:59
môžem sa Vás opýtať, potrebujem jednu veľkú radu. máme ako občianske združenie dva účty, na jeden chodia vklady rodičov za ZRPŠ, a tento účet má ročný výpis, a z tohoto účtu sa robia prevody na bežný účet, ktorý má mesačný výpis. ako mám viesť v peňažnom denníku-robím ho ručne(lebo tam nie je veľa dokladov a výdavko) dva účty. a do akých stlpcov to zaznamenať, chcela som to robiť cez priebežné položky prevody medzi účtami, lenže neviem na základe čoho to môžem napísať keď z toho vkladového účtu mám len raz za rok výpi. vôbec netuším, prosím poraďte mi. ďakujem
Zita5
15.02.11,06:13
môžem sa Vás opýtať, potrebujem jednu veľkú radu. máme ako občianske združenie dva účty, na jeden chodia vklady rodičov za ZRPŠ, a tento účet má ročný výpis, a z tohoto účtu sa robia prevody na bežný účet, ktorý má mesačný výpis. ako mám viesť v peňažnom denníku-robím ho ručne(lebo tam nie je veľa dokladov a výdavko) dva účty. a do akých stlpcov to zaznamenať, chcela som to robiť cez priebežné položky prevody medzi účtami, lenže neviem na základe čoho to môžem napísať keď z toho vkladového účtu mám len raz za rok výpi. vôbec netuším, prosím poraďte mi. ďakujem

No ručne to nie je výhra :)
Ale treba si označiť oba účty napr. B/001/001/001 a druhý účet B002/001/001 .Zostatky na týchto účtoch treba vyčísliť pri každej operácii a musia sedieť na konci roka s bankovým výpisom.
Ak sa prevádza prevod z účtu na účet tak ručne účtujte napr.

Z účtu B001 sa prevádza na účet B002 100 euro - účtujete ručne v PD v banke 001- banka výdaj so zápisom aj do stĺpca príjem na priebežnú položku

V banke na BU 002 účtujete - banka príjem so zápisom výdaj na priebežnú položku

Priebežné položky sú vyrovnané (nevykazujú žiaden zostatok), na B001 je úbytok 100 euro a na B002 prírastok 100 euro .

To znamená , že Vám celý rok nebudú sedieť priebežné položky(z pohľadu bankového výpisu , ktorý dostaneme 1x za rok ) a vyrovnajú sa Vám až na konci roka .Na konci roka sa musia PP príjem = PP výdaj .Ak nie to môže znamenať 2 prípady - buď je niekde účtovná chyba , alebo na konci roka sa spravil prevod z účtu na účet a tento prevod sa potom vyrovná v novom roku po zaúčtovaní BV .
luckas8
15.02.11,09:52
čiže ak tomu správne rozumiem, na tom vkladovom účte čo nám chodia vklady a zároveň budú robené prevody na ten druhý účet, zapíšem až keď príde ten koncoročný výpis, len teraz zase neviem, že z akým dátum zaznačím tie položky do denníka, lebo potom to nebude sedieť podľa dátumu a v tomto nemám jasno.
Zita5
16.02.11,05:53
čiže ak tomu správne rozumiem, na tom vkladovom účte čo nám chodia vklady a zároveň budú robené prevody na ten druhý účet, zapíšem až keď príde ten koncoročný výpis, len teraz zase neviem, že z akým dátum zaznačím tie položky do denníka, lebo potom to nebude sedieť podľa dátumu a v tomto nemám jasno.


§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti
a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

V oboch prípadoch účtujete na bankovom účte dňom skutočného pohybu na účte .

Inak ja osobne nemám rada ročné bankové výpisy, vždy poviem klientovi , aby zmenil tento ročný spôsob na mesačný.
luckas8
16.02.11,11:39
mám tomu rozumieť tak, že ja budem klasicky do denníka zapisovať príjmy a výdaje z pokladni a na základe toho mesačného BU výpisu, tak ako mi nastali, až prídem k decembru a potom ten druhý výpis budem zapisovať do denníka od znova od januára, alebo ako, keďže to budem robiť ručne. vôbec neviem aký by bol vhodný spôsob.
Zita5
16.02.11,12:15
mám tomu rozumieť tak, že ja budem klasicky do denníka zapisovať príjmy a výdaje z pokladni a na základe toho mesačného BU výpisu, tak ako mi nastali, až prídem k decembru a potom ten druhý výpis budem zapisovať do denníka od znova od januára, alebo ako, keďže to budem robiť ručne. vôbec neviem aký by bol vhodný spôsob.

A ako inak ......potom jedine, že by ste mali možnosť Internet bankingu a vytlačiť si bankový výpis vždy raz mesačne a na konci roka s originál BV to skontrolovať .
luckas8
16.02.11,15:57
ok, ďakujem vám za rady. veľmi ste mi pomohli!
luckas8
16.02.11,16:09
čiže by to nemalo vadiť, že ja budem mať najskôr zápisy celého roka pokladňu a bankový účet a potom zase budem od začiatku januára až celý rok písať pohyby na tom vkladovom účte?lebo fakt ináč si to neviem prestaviť, síce máme aj internetbanking, ale potom by som tie účty musela farebne rozlíšiť aby som sa nepomýlila. ešte raz ďakujem za rady
Zita5
16.02.11,17:28
čiže by to nemalo vadiť, že ja budem mať najskôr zápisy celého roka pokladňu a bankový účet a potom zase budem od začiatku januára až celý rok písať pohyby na tom vkladovom účte?lebo fakt ináč si to neviem prestaviť, síce máme aj internetbanking, ale potom by som tie účty musela farebne rozlíšiť aby som sa nepomýlila. ešte raz ďakujem za rady

Reč nebola o pokladni , ale o prevode z účtu na účet .
Čo sa týka Internet bankingu ...no ak to má pomôcť k dobru , tak trebárs tie výpisy aj farebne rozlíšte .
Betina2
17.02.11,10:35
K luckinmu problému ručného zapisovania do denníka ma ešte napadá, čo takto urobiť si denník v exceli, vzory sa dajú nájsť na nete a ani vytvorenie podľa vlastných požiadaviek by namal byť problém....a s excelom sa dá už celkom slušne pracovať, ani netreba všetko dátumovo zaradom zapisovať, lebo upravovať poradie sa dá aj neskôr....
a naozaj ak je k dispozicí IB, tak aj priebežne sa dá účtovať , netreba čakať na celoročný výpis.....alebo sa dohodnúť s bankou, že mesačné výpisy budú posielané na e-mailovú adresu a celoročný potom v papierovej forme....niektoré banky to umožňujú, treba sa popýtať.
Ďalšia vec-ked sa prevádzajú peniaze z účtu na účet, tak existuje predsa prevodný prílaz, nie je to síce účtovný doklad ako taký, ale aj s jeho pomocou sa dá účtovať priebežne a na konci roka odkontrolovať na riadny výpis z účtu.
luckas8
17.02.11,14:53
viac menej sa prevod z účtu na účet bude robiť cez internetbanking.
ďakujem za rady.
luckas8
17.02.11,15:25
Reč nebola o pokladni , ale o prevode z účtu na účet .
Čo sa týka Internet bankingu ...no ak to má pomôcť k dobru , tak trebárs tie výpisy aj farebne rozlíšte .
a do denníka sa nezapisuje aj pokladňa na základe PPD a VPD? a ide mi hlavne o to ako zapisovať tie dva účty do denníka a hlavne ten ktorý má výpis ročný, a či to môžem aj priebežne podľa internetbankingu, alebo teda to môžem urobiť na konci roka ale dátumy tam budú na základe jednotlivýh obratov z výpisu, ktorý príde na konci roka, či to nevadí, keď predtým v denníku budú pozapisované zase podľa dátumu pokladničné operácie a operácie na účte, ktorý má mesačné výpisy. či to je jedno ako to bude v denníku, tie dátumy by mali ísť za sebou nie?či?
Zita5
17.02.11,16:31
a do denníka sa nezapisuje aj pokladňa na základe PPD a VPD? a ide mi hlavne o to ako zapisovať tie dva účty do denníka a hlavne ten ktorý má výpis ročný, a či to môžem aj priebežne podľa internetbankingu, alebo teda to môžem urobiť na konci roka ale dátumy tam budú na základe jednotlivýh obratov z výpisu, ktorý príde na konci roka, či to nevadí, keď predtým v denníku budú pozapisované zase podľa dátumu pokladničné operácie a operácie na účte, ktorý má mesačné výpisy. či to je jedno ako to bude v denníku, tie dátumy by mali ísť za sebou nie?či?

Účtuje sa pokladňa aj v peňažnom denníku t.j. VPD aj PPD , ale o pokladni som sa nezmieňovala, lebo nevidím súvis s prevodom z účtu na účet (čo sa týka zadania otázky ).Ale samozrejme, že pri pokladničných pohyboch sa účtuje príjem a výdaj pokladni .

Čo sa týka toho účtovania dvoch účtov , ja som sa Vám už vyjadrila, teraz je na Vás, aký spôsob si zvolíte .Jedno je isté , dátumy pohybov na bežnom účte a bankovom výpise vytlačenom INTBANKINGOM sa musia zhodovať s ročným bankovým výpisom, ktorý dostanete orginál .
L-M
17.05.11,21:04
Dobrý večer, trochu som si to tu prečítala, ale aj tak by som sa rada uistila- mám výpis zo Slsp ešte rok 2010- výber z bankomatu- ale rovno na osobnú spotrebu- je tam dátum valuty a zúčtovania, ale obidva rovnaké len naboku ako píšu údaje z poznámky je skutočný dátum výberu- napr. peniaze boli vybrané 1.2.2010- dátum valuty aj zúčtovania je 2.2.2010, len v poznámke je 1.2.2010.
Prosím Vás pekne, akým dátumom to zaúčtovať keď na potvrdenke je 1.2.2010 a na výpise tak ako som uviedla. Rok si prosím nevšímajte, ide mi len o ten deň- lebo tým pádom to nejde na PP, ale rovno ako VNZD- osobná spotreba.
Vopred veľmi pekne ďakujem
L-M
18.05.11,08:12
Dobrý večer, trochu som si to tu prečítala, ale aj tak by som sa rada uistila- mám výpis zo Slsp ešte rok 2010- výber z bankomatu- ale rovno na osobnú spotrebu- je tam dátum valuty a zúčtovania, ale obidva rovnaké len naboku ako píšu údaje z poznámky je skutočný dátum výberu- napr. peniaze boli vybrané 1.2.2010- dátum valuty aj zúčtovania je 2.2.2010, len v poznámke je 1.2.2010.
Prosím Vás pekne, akým dátumom to zaúčtovať keď na potvrdenke je 1.2.2010 a na výpise tak ako som uviedla. Rok si prosím nevšímajte, ide mi len o ten deň- lebo tým pádom to nejde na PP, ale rovno ako VNZD- osobná spotreba.
Vopred veľmi pekne ďakujem
posúvam
romanpp
18.05.11,13:23
Dobrý večer, trochu som si to tu prečítala, ale aj tak by som sa rada uistila- mám výpis zo Slsp ešte rok 2010- výber z bankomatu- ale rovno na osobnú spotrebu- je tam dátum valuty a zúčtovania, ale obidva rovnaké len naboku ako píšu údaje z poznámky je skutočný dátum výberu- napr. peniaze boli vybrané 1.2.2010- dátum valuty aj zúčtovania je 2.2.2010, len v poznámke je 1.2.2010.
Prosím Vás pekne, akým dátumom to zaúčtovať keď na potvrdenke je 1.2.2010 a na výpise tak ako som uviedla. Rok si prosím nevšímajte, ide mi len o ten deň- lebo tým pádom to nejde na PP, ale rovno ako VNZD- osobná spotreba.
Vopred veľmi pekne ďakujem

Každopádne to ide na PP.

Keďže ide o prevod peňazí z BÚ do pokladne, musí sa to naúčtovať do pokladne a až následne sa môže urobiť výber z pokladne do osobnej spotreby.
ego.mc
18.05.11,17:38
Keďže ide o osobnú spotrebu, použil by som dátum zúčtovania.
Cez PP by som to neriešil, keďže nejde o prevod do pokladne.
romanpp
19.05.11,06:17
Keďže ide o osobnú spotrebu, použil by som dátum zúčtovania.
Cez PP by som to neriešil, keďže nejde o prevod do pokladne.

Nesúhlasím.

O prevod do pokladne by nešlo len ak by sa urobil prevod z firemného BÚ na súkromný BÚ - ako dátum by sa použil dátum odpísania peňazí z firemného BÚ.

V prípade výberu z bankomatu (prípadne platby kartou), je nutné účtovať cez priebežné položky - práve preto, lebo na výpise z BÚ obvykle nabiehajú dva rôzne dátumy. Ak sa to dôsledne nedodržiava, skôr či neskôr začne dochádzať ku nezrovnalostiam.
Katarina
19.05.11,09:40
Ja platbu kartou priamo účtujem ako osobnú spotrebu /samozrejme v prípade ak sa jedná o osbnú spotrebu/, nikdy som nepoužila priebežné položky.
L-M
20.05.11,07:12
Ďakujem Vám všetkým za odpovede na moju otázku v prísp. č.98.

Prajem všetkým pekný deň
Betina2
21.05.11,12:03
Nesúhlasím.

O prevod do pokladne by nešlo len ak by sa urobil prevod z firemného BÚ na súkromný BÚ - ako dátum by sa použil dátum odpísania peňazí z firemného BÚ.

V prípade výberu z bankomatu (prípadne platby kartou), je nutné účtovať cez priebežné položky - práve preto, lebo na výpise z BÚ obvykle nabiehajú dva rôzne dátumy. Ak sa to dôsledne nedodržiava, skôr či neskôr začne dochádzať ku nezrovnalostiam.

Ja v tom až taký problém nevidím. Ak už od začiatku je jasné, že podnikateľ robí výber z účtu pre osobnú spotrebu, tak načo to účtovať cez priebežné položky. Ked je jasné, že do pokladne sa to nedostane. Dala by som to rovno ako osobnú spotrebu, čo by sa prejavilo len v úbytku financí na BU a prírastku položky na kolonke osobná spotreba resp. VNZD. A to dátumom zúčtovania, teda dátumom, kedy boli peniaze z účtu odpísané. Považujem to za rovnaké, ako keby chýbal doklad o výbere z bankomatu, ale vo výpise bz sa to prejavili. Takisto by som to dala ako osobnú spotrebu, lebo výber na iný účel nevie vydokladovať.
Ak by to šlo cez priebežné položky, čo je tiež jedna z možností, tak potom by sa to neprejavilo na jednom riadku v peň.denníku, ale hned na troch a samozrejme by tu vznikal aj dátumový posun. 1./ úbytok na BU, prírastok na prechodných položkách. 2.r./ úbytok na prechod.položkách a prírastok do pokladne. 3.r./ úbytok z pokladne a prírastok na osobnej spotrebe. Výsledok by bol tak či tak rovnaký. Tento druhý spôsob by som asi používala skôr pri valutových výberoch, ale pri tuzemských nevidím opodstatnenosť tejto komplikácie. Ak sa mýlim, upozornite ma :) Ď.
juraj:-)
08.12.12,17:40
Dal som dotaz na DR SR Bratislava, nech sa k tomu vyjadria. Keď dostanem odpoveď prilepím.
rok 2012 sa končí a ja som tu odpoveď od DR SR nenašiel na tomto fore :) Asi sa ešte stále radia čo odpísať :)
Melnick
08.12.12,17:49
rok 2012 sa končí a ja som tu odpoveď od DR SR nenašiel na tomto fore :) Asi sa ešte stále radia čo odpísať :)
Ale rok a pol, je príliš dlhá doba. To skôr, Zoli, na nás zabudol . :):)