AVMM
03.01.07,14:00
Chcela by som sa opýtať na nárok na daňový bonus. Zamestnanec žije v spoločnej domácnosti s družkou s ktorou mal v auguste 2005 dieťa. Nakoľko dieťa sa narodilo skôr ako uplynulo 300 dní od jej rozvodu na rodnom liste dieťaťa musel byť uvedený jej bývalý manžel. Otcovstvo na rodnom liste bolo zmenené až na základe súdu ktorý o tom rozhodol dňa 16. 2. 2006. Toto rozhodnutie nadobudlo platnosť 29. 4. 2006 v vydné 4.5.2006. Na základe toho bol vydaný rodný list s novým otcom dieťaťa. Daňový bonus som začala vyplácať od 05/2006 ako mi bol doručný rodný list. Čo mám robiť s mesiacmi 01/-04. 2006 - má na to nárok ? A čo prípadne s rokom 2005 dá sa to nejako riešiť? Za ktoré mesiace roku 2006 má zamestnanec nárok?
azuz
03.01.07,14:11
Nestretla som sa s takým prípadom, ale vychádza mi to tak, že ak je zmenený otec na rodnom liste, znamená to, že otcovstvo bolo zmenené spätne od narodenia dieťaťa (logicky - dieťa nemôže mať 2 otcov). V tom prípade, pri splnení ostatných podmienok, má nárok na daňový bonus za celý rok (ak si daňový bonus neuplatňoval "bývalý" otec).
Rok 2005 sa podľa mňa dá opraviť len opravným daňovým priznaním.
Môžeš sa na uvedený problém skúsiť opýtať na DÚ.
Nech sa vyjadria aj ďalší.
Džanka
05.01.07,09:29
Mám podobný prípad. Dieťatko má 4 roky a mamička až teraz prišla na to, že existuje daňový bonus. Vlastne som ju upozornila na to ja, ako začínajúca mzdárka vo firme. Tiež neviem, či sa to dá spätne vyplatiť, hoci aj cez daň. priznanie. AVMM ak niečo zistíš, napíš prosím Ťa.
Ďakujem
AVMM
29.01.07,07:26
Mám podobný prípad. Dieťatko má 4 roky a mamička až teraz prišla na to, že existuje daňový bonus. Vlastne som ju upozornila na to ja, ako začínajúca mzdárka vo firme. Tiež neviem, či sa to dá spätne vyplatiť, hoci aj cez daň. priznanie. AVMM ak niečo zistíš, napíš prosím Ťa.
Ďakujem

Volala som na DÚ mne potvrdili, že môžem mu dať do ročného zúčtovania daňový bonus za celý rok 2006. A za rok 2005 nech mu prefotím ročného zúčtovanie z roku 2005 a môže si on podať dodatočné daňové priznanie.