marcelka76
03.01.07,17:01
Ahojte, mne je problematika zamestnávania zdravotne postihnutých občanov celkom jasná až na jednu vec.
Zákon hovorí, že "zamestnávateľ je povinný zamestnávať 3,2% občanov so zdravotným postihnutím z celkového počtu zamestnancov. Celkový počet zamestnancov na účely tohto je priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok". Podľa ŠÚ SR "priemerný počet zamestnancov zahŕňa stálych aj dočasných zamestnancov, ktorí sú v pracovnom, služobnom, štátnozamestnaneckom alebo v členskom pomere k organizácii. Nepatria sem osoby na MD, ZVS, učni a študenti na praxi." A tu je kameň úrazu. Pod pojmom dočasní mám rozumieť aj dohodárov? Aj zamestnancov, ktorých máme na leasing? Ak áno, asi ma porazí, lebo som ich nerátala a u nás sa to mení v priebehu roka strašným tempom. Niektorí leasingoví pracujú 2 dni, niektorí týždeň, 3 mesiace, pol roka, to sa z toho môžem scvoknúť, ak to mám započítať.
Budem rada, ak mi niekto poradí, nakoľko hoci odvody a výkaz majú byť až do 31.3.2007, nám prídu v pondelok auditori a ja som sa DNES dozvedela, že to mám DOZAJTRA pripraviť. Nemusím zdôrazňovat jednoduchosť tohto výpočtu vo firme, ktorá má 1050 zamestnancov...no, bez MD a ZVS len 990...
Vopred obrovská vďaka.
janina artin
17.01.07,08:29
Tak toto by veľmi zaujímalo aj mňa. Nenájde sa nikto kto vie odpoveď?
jankasm
17.01.07,08:33
Celkový počet zamestnancov na účely tohto je priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok". Podľa ŠÚ SR "priemerný počet zamestnancov zahŕňa stálych aj dočasných zamestnancov, ktorí sú v pracovnom, služobnom, štátnozamestnaneckom alebo v členskom pomere k organizácii.

No ja neviem, ale podľa zvýraznenej časti by som tam asi dohodárov nepočítala. Dohodár predsa nie je v žiadnom z týchto uvedených pomerov. :cool: :rolleyes:
sylva
17.01.07,08:40
Mne minulý rok telefonicky potvrdili na Úrade práce,soc.vecí a rodiny, že dohodári sa do celkového počtu zamestnancov nezapočítavajú.
marcelka76
17.01.07,08:46
OK a v akom pomere je teda dohodár? Resp. v akom pracovnom vzťahu k zamestnávateľovi? Podľa mňa je to dočasný zamestnanec... Ale budem rada, ak nemám pravdu. Vďaka, že ste sa ozvali...
marcelka76
17.01.07,08:47
Dík Sylva, si ma ukľudnila, lebo som ich nezarátala
jankasm
17.01.07,08:51
OK a v akom pomere je teda dohodár? Resp. v akom pracovnom vzťahu k zamestnávateľovi? Podľa mňa je to dočasný zamestnanec... Ale budem rada, ak nemám pravdu. Vďaka, že ste sa ozvali...

Je to osoba, vykonávajúca nejakú prácu pre zamestnávateľa na základe dohody o vykonaní práce. Neviem či sa to dá nazvať dočasným zamestnancom, ale podľa mňa nie, ja si myslím, že dohodár nie je zamestnanec, a nie je so zamestnávateľom v žiadnom vzťahu (ani pracovnom, ani služobnom ...).
brm
17.01.07,14:09
dohodári tam rozhodne nevstupujú
marcelka76
17.01.07,14:12
dobre, a čo zamestnanci na základe personálneho leasingu? máme aj takých..
Huta
29.01.07,11:40
Ja by som sa chcela opýtať či do priemerného počtu zamestnancov sa započítavajú aj zamestnanci na PN.
KRISTINN
29.01.07,11:49
myslím, že dohodári tam naozaj nepatria. Nemajú uzatvorenú pracovnú zmluvu, ale dohodu o vykonaní práce.
Nutricia
29.01.07,12:55
Takisto sa tam nezarátavajú ženy na MD aRD.
marcelka76
29.01.07,13:03
to je jasné tie MD a RD. neboli mi jasní dohodári a leasingoví zamestnanci
jaja99
29.01.07,13:13
marcelka76
29.01.07,13:29
Ďakujem veľmi pekne, presne toto som potrebovala
tuta
28.03.07,11:11
Vedel by mi niekto poradiť, čo sa rozumie pod pojmom "do celkového počtu zamestnancov sa nezapočítavajú zamestnanci, ktorí plnia úlohy zamestnávateľa v zahraničí"? To musí firma za nich platiť aj odvody v zahraničí?
jaja99
28.03.07,11:15
Ak sa zdržujú v zahraničí, tak s nimi nepočítaš pri výpočte. Napr. my máme firmu medzinárodnej prepravy a tam nezapočítavame ani jedného vodiča, leb na Slovensku sa zdržujú len v čase týždenného odpočinku a v čase dovolenky.
tuta
28.03.07,11:19
Naši pracovníci pracujú turnusovo v ČR. Do celkového stavu som ich nazarátala, ale teraz mi volala pani z ÚP, že keď za nich neplatíme odvody v zahraničí, tak si ich nemôžem odrátať od celkového piemerného evidenčného počtu zamestnancov.
marcelka76
28.03.07,11:23
Podľa mňa plnenie úloh v zahraničí je niečo celkom iné. My nepočítame len zamestnancov, ktorí sú vyslaní do zahraničia, napr. do materskej spoločnosti a aj mzdu dostávajú tam v ich mene