Jan B
03.01.07,19:14
Kto mi poradi ako je to s platbou zamestnanca za stravne listky/stravenky DOXX a jej naslednou uctovnou upravou v JU a nasledne aj danovymi dosledkami.
Je jasne ze zo zakona si zamestnavatel dava do nakladov tych 55%.
45% ceny si plati zamestnanec. (nebudem brat do uvahy prispevky SF)
Kedze do nakladov/vydavkov davam pri kupe od sprostredkovatela len tych 55%, 45% ako nedanovy vydavok, nasledny prijem za stravne listky vo vyske 45% ceny dam do nezdanitelnych prijmov.
Kedze zamestnavatel je na tom teoreticky tak dobre ze nepozaduje od zamestnancov tuto 45% sumu za predaj stravnych listkov a dava im ich "gratis", dali sme to do vyplaty ako zdanitelny naturalny prijem. Zamestnavatelovi sa tak vlastne zvysia vydavky/naklady na mzdy a znizi si tak ZD. Je to koser.
Naďa
03.01.07,21:18
Nezabudli ste na čerpanie soc. fondu?. Úhrada pracovníka sa týmto zníži.
ondrejvla
03.01.07,21:50
Kto mi poradi ako je to s platbou zamestnanca za stravne listky/stravenky DOXX a jej naslednou uctovnou upravou v JU a nasledne aj danovymi dosledkami.
Je jasne ze zo zakona si zamestnavatel dava do nakladov tych 55%.
45% ceny si plati zamestnanec. (nebudem brat do uvahy prispevky SF)
Kedze do nakladov/vydavkov davam pri kupe od sprostredkovatela len tych 55%, 45% ako nedanovy vydavok, nasledny prijem za stravne listky vo vyske 45% ceny dam do nezdanitelnych prijmov.
Kedze zamestnavatel je na tom teoreticky tak dobre ze nepozaduje od zamestnancov tuto 45% sumu za predaj stravnych listkov a dava im ich "gratis", dali sme to do vyplaty ako zdanitelny naturalny prijem. Zamestnavatelovi sa tak vlastne zvysia vydavky/naklady na mzdy a znizi si tak ZD. Je to koser.

No, tu by som trošku uvažovala nad tým, či je to kóšer...
citujem : - nasledny prijem za stravne listky vo vyske 45% ceny dam do nezdanitelnych prijmov -
nie je mi jasné, o aký príjem sa jedná, keďže tento neexistuje?
- zamestnávateľovi sa zvýšia výdavky na mzdy - teraz neviem, ak sa to jedná o mzdový náklad, ten je v základnej mzde, v odmene, v náhradách - teda, ak doplatok majiteľa na str.poukážky je vo forme odmeny, áno môže to byť ako náklad, ale zákon hovorí, že do nákladov ide 55% z ceny str.lístka, alebo z najnižšej sadzby stravného, t.j. 49,- Sk, teda neviem, či by som súhlasila so 45% výdavkom ako nákladovou položkou.
Skôr by som to riešila takto : - príjem od zamestnancov NZD, výdaj pre zamestnancov ako odmena zamestnancovi. No a samozrejme by som využila aj SF.
Jan B
03.01.07,23:41
Takze este raz po lopate. Prispevok zo SF som z prikladu vyhodil aby sa to moc neplietlo a bolo to jednoduchsie. Samozrejme v reale sa prispieva.
K tomu prijmu od zamestnancov dodavam ze ziadny neexistuje, to co som uvadzal na zaciatku prispevku som uviedol ako priklad ze viem ako sa to robi ked ten prijem je uskutocneny. Mna zaujima toto :
1. Nakup stravnych listkov 55% danove vydavky 45% nedanove vydavky
2. Pridel stravnych listkov (nie predaj, 45% z ceny listka sme od
zamestnancov neobdrzali )
3. Kedze zamestnanec dostal listky zadarmo mal by to byt nepenazny
prijem a mal by sa uviest na vyplatnej paske.
4. Pretoze mzda ide cela do vydavkov mal by som nejak vyclenit sumu
ktora bola pouzita na "naturalie" a znizit o tuto sumu vydavky ?
Zakon hovori kolko percent zo sumy stravnych listkov si mozem dat
do vydavkov, s takymto postupom som sa vsak este nestretol (asi je
malo takych zamestavatelov ktory vam daju stravu celu zadarmo)
duficek
04.01.07,01:01
nevidim v tom problem.
- z kupenych listkov davas 55% do nakladov, 45% nedanovy vydaj. OK
- 45% by ti mal doplatit zamestnanec formou zrazky zo mzdy, co ale nepozadujes, davas mu teda ten listok zadarmo...tento nepenazny prijem ale treba zdanit, co robis, je to vo vyplatnej paske. OK
- teraz tvrdis, ze vlastne tych 45% si davas do mzdy a tym padom do nakladov. ale nie je to tak, ty si si tych 45% dal predsa hned na zaciatku do nedanovych vydajov, a nepenazny prijem zamestnanca predsa nezvysuje jeho realne vyplatenu mzdu, ma iba vplyv na vyssiu dan.
Jan B
04.01.07,08:48
Suhlasim duficek, uz som sa s toho vyspal, asi som nad tym moc spekuloval. Zdalo sa mi ze sa takto da znizit ZD. Ked som si to hodil na pasku tak som videl ze konecnu sumu to nezmeni, skutocne to ma vplyv len na odvod dane. Akurat by tu bola moznost ak by zamestnavatel mzdu vyplacal len vo vreckach psenice ze by nemusel platit odvody. Howgh.