scarabeo
03.01.07,18:24
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu, ci ma aj starosta obce narok na stravne listky a taktiez sa podiela na tvorbe socialneho fondu? A ktory zakon to upravuje.
Dakujem
azuz
04.01.07,09:14
Starosta sa pre tvorbu sociálneho fondu nepovažuje za zamestnanca (nemá ani pracovný pomer ani služobný pomer - §2 zákona o soc. fonde), takže sa z jeho príjmu netvorí SF, teda nemá nárok na plnenie z tohoto fondu.
Aisha
10.01.07,19:59
Ahojte,
moja otázka presne zapadá do tejto témy, hcela by som sa vás opýtať na nasledujúci problém:
V roku 2006 zam-teľ poskytoval zam-com stravné lístky (SL) tak že 55% povinne zo zákona a ešte aj príspevok zo sociálneho fondu bol 7,-Sk na kus...
Teraz som rekapitulovala SF za rok 2006 a zároveň som robila predpoklad na rok 2007 a vyšla mi skutočnosť že v roku 2007 zam-teľ bude prispievať do SF len 3,- na kus a to je zlé lebo tým pádom zam-nec bude musieť platiť viac na SL až o 4,-Sk...
Ešte uvediem, že v roku 2006 najprv boli 4 zam-ci vo firme a v máji pribudol ďalší a v novembri a decembri tiež po jednom pribudli, teda je ich celkovo 7. A problém je v tom,že predpoklad prídelu do SF v roku 2007 sa počítal z HM v roku 2006 čo je značne skreslené lebo bolo menej zam-cov a aj tým pádom aj nižšie celkové HM ako budú v roku 2007 keď po celý rok bude zam-cov 7.
Prosím vás nedá sa to nejako urobiť aby ten prídel zo SF na SL bol vyšší a aby zam-ci nemuseli prispievať viac?
Dúfam že som to napísala dosť zrozumiteľne
Ďakujem
liba2
11.01.07,00:15
Ahojte,
moja otázka presne zapadá do tejto témy, hcela by som sa vás opýtať na nasledujúci problém:
V roku 2006 zam-teľ poskytoval zam-com stravné lístky (SL) tak že 55% povinne zo zákona a ešte aj príspevok zo sociálneho fondu bol 7,-Sk na kus...
Teraz som rekapitulovala SF za rok 2006 a zároveň som robila predpoklad na rok 2007 a vyšla mi skutočnosť že v roku 2007 zam-teľ bude prispievať do SF len 3,- na kus a to je zlé lebo tým pádom zam-nec bude musieť platiť viac na SL až o 4,-Sk...
Ešte uvediem, že v roku 2006 najprv boli 4 zam-ci vo firme a v máji pribudol ďalší a v novembri a decembri tiež po jednom pribudli, teda je ich celkovo 7. A problém je v tom,že predpoklad prídelu do SF v roku 2007 sa počítal z HM v roku 2006 čo je značne skreslené lebo bolo menej zam-cov a aj tým pádom aj nižšie celkové HM ako budú v roku 2007 keď po celý rok bude zam-cov 7.
Prosím vás nedá sa to nejako urobiť aby ten prídel zo SF na SL bol vyšší a aby zam-ci nemuseli prispievať viac?
Dúfam že som to napísala dosť zrozumiteľne
Ďakujem
SF je ako peňaženka, utratiť môžeš len toľko, koľko v nej máš.
Ale ak zamestnávateľ je s.r.o. a dosiahne za r. 2006 zisk, potom je možné pri rozdeľovaní zisku chýbajúcu sumu doplniť do SF. Rozhodne o tom valné zhromaždenie alebo konateľ pri jednoosobovej s.r.o.
Pripomínam ešte, že SF sa tvorí z HM na pracovnoprávne účely.
Sú aj ďalšie možnosti, ale tie sú potom spojené s tým, že pre firmu to bude daňovo neuznaný náklad, alebo pre zamestnanca nutnosť zdaniť taký príjem - a to predpokladám nie je cieľom tejto otázky.
Aisha
11.01.07,06:04
Ďakujem pekne za radu, opäť Vy...
Ešte jedna otázka, teda pozerala som na účet 428-Nerozdelený zisk z min.rokov je tam nejaký kladný zostatok, myslíte že to bude v poriadku ak časť z toho účtu presuniem na 472-Záväzky zo SF?
Účtovanie môže byť takto: 428-NZMR/472-ZzoSF?
Keďže sme s.r.o. tak treba aby to schválili konatelia asi však?
Ďakujem
Aisha
11.01.07,08:06
Neporadí mi ešte niekto? prosíím....
Tweety
11.01.07,08:08
Neporadí mi ešte niekto? prosíím....
Záv. zo SF je účet 472, oprav si. ALe ak VZ o tom rozdodne tak tam ten zisk môže rozdeliť. Účtovanie bude 428/472.
Aisha
11.01.07,08:36
Ďakujem za odpoveď Tweety, chcem sa ešte opýtať to Valné zhromaždenie sa musí konať?a môže byť aj napr.k 31.12.2006, hocikedy?väčšinou býva u nás čo som postrehla v marci po zistení VH...
liba2
11.01.07,08:39
Ďakujem za odpoveď Tweety, chcem sa ešte opýtať to Valné zhromaždenie sa musí konať? a môže byť aj napr.k 31.12.2006, hocikedy? väčšinou býva u nás čo som postrehla v marci po zistení VH...Schváliť to môže len VZ - vyplýva to z Obchod.zákonníka, konať sa môže hocikedy.
Aisha
11.01.07,08:52
Ďakujem Vám ste fakt úžasné Tweety aj Liba2, a už mám vyriešený môj veľký problém...paráda porada :)
Aisha
11.01.07,09:37
Ešte jedna celkom maličká otázočka:
zam-teľ poskytuje zam-com pov.príspevok z celkového vytvoreného SF nielen z povinného prídelu 0,6% z HM však?
Mám pred sebou zákon a tak som to pochopila že z celkovej výšky SF sa určuje príspevok na SL, len tak mi pomôže ten presun peňazí zo 472, inak ak len z objemu HM tak to mi nepomôže...?
Len sa chcem uistiť...
Aisha
11.01.07,10:07
Aaale už som to pochopila, som si opäť prečítala Vaše príspevky a som to pochopila na tej peňaženke, veď keď tam vložím z toho nerozdel.zisku min.rokov+prídely tak z toho budem môcť aj dať na tie SL, samozrejme len do príspustnej výšky, v mojom prípade 80%...
Ďakujem Vám ešte raz za trpezlivosť s mojimi otázkami :) ale veeeľmi ste mi pomohli, škod že nevidíte ako sa teším :D
bepo
12.01.07,10:44
Ďakujem pekne za radu, opäť Vy...
Ešte jedna otázka, teda pozerala som na účet 428-Nerozdelený zisk z min.rokov je tam nejaký kladný zostatok, myslíte že to bude v poriadku ak časť z toho účtu presuniem na 472-Záväzky zo SF?
Účtovanie môže byť takto: 428-NZMR/472-ZzoSF?
Keďže sme s.r.o. tak treba aby to schválili konatelia asi však?
Ďakujem
Pokiaľ si jediný spoločník v tej SRO tak môžeš a dáš to papierovo do poriadku,ak si len zamestnanec tak teda máš dosť veľkú odvahu
Aisha
12.01.07,11:48
Pokiaľ si jediný spoločník v tej SRO tak môžeš a dáš to papierovo do poriadku,ak si len zamestnanec tak teda máš dosť veľkú odvahu

No a, veď niekedy treba mať aj odvahu a za pokus stojí všetko a za pokus nič nedáš.... ja som vymyslela spôsob ako pomôcť zam-com, aj sebe :D , ako neplatiť viac za SL...a vieš aký je výsledok? konatelia mi to veru schválili, oni sú dosť ústretoví, tak sa mi oplatilo...;)..
liba2
14.01.07,06:31
Aisha, bepo ťa chcel upozorniť na to, že sama nemôžeš v tej veci rozhodnúť. O tom prevode musí najskôr rozhodnúť VZ, a až keď budeš mať zápis - môžeš o tom účtovať.
marco04
07.03.07,17:12
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu, ci ma aj starosta obce narok na stravne listky a taktiez sa podiela na tvorbe socialneho fondu? A ktory zakon to upravuje.
Dakujem
S tým SF je to v poriadku, ale rada by som sa vrátila k tejto téme, má narok starosta na stravné lístky? Na prídel zo SF nie, ak sa z jeho mzdy netvorí, ale je tam aj príspevok 55 perc. od zamestnávateľa, teda od obce
liba2
07.03.07,22:03
Jajina
20.03.07,11:55
Chcem poprosiť o kontrolu mojeho chápania :

zamestnávateľ prispieva minimálne 55% z ceny jedla alebo lístka

do nákladov môže dať toho času maximálne 55% z 89,-Sk = 48,95 Sk

citát z knihy PORADCA č.12-13/2006: " Príspevok zo SF sa poskytuje nad rámec 55% ceny jedla"

...a toto ma uviedlo do rozpaku, lebo som si doteraz myslela, že zo SF môžem prispievať aj nad rozsah 55% zo stravného 89,- Sk

robím to takto : do nákladov 48,90
zo SF 4,10
-----------------
53,- Sk
zamestnanec 17,- Sk
lístok spolu 70,- Sk

Otázka ?:
cena lístka uplatnená v nákladoch + príspevok zo SF = suma spolu môže byť väčšia ako 55% z 89,- t.j. viac ako 48,95 Sk ?
liba2
20.03.07,15:04
........robím to takto : do nákladov 48,90
zo SF 4,10
-----------------
53,- Sk
zamestnanec 17,- Sk
lístok spolu 70,- Sk

Otázka ?:
cena lístka uplatnená v nákladoch + príspevok zo SF = suma spolu môže byť väčšia ako 55% z 89,- t.j. viac ako 48,95 Sk ?
Jajina, limitovaná je len suma, ktorá sa môže uplatniť v nákladoch, t.j. 48,95 Sk.
Príspevok zo SF môže byť vo vašom prípade 21,05 Sk/jedlo - za predpokladu že máte vo fonde dostatok prostriedkov :--- .
marco04
22.04.07,13:02
No vrátim sa k tým starostom,mám ešte dilemu : na doplkové dôchodkové sporenie obec starostovi prispieva určitú časť, tak ako zamestnancom, ale ak sa neberie starosta ako zamestnanec má vôbec na tento príspevok nárok. Môže mu obec prispievať na DDP.?
RenataK
14.05.07,11:02
Posúvam, aj mňa by to zaujímalo, lebo náš starosta žiada obecné zastupiteľstvo aby mu schválilo príspevok na DDP vo výške 3%.
liba2
14.05.07,19:05
Posúvam, aj mňa by to zaujímalo, lebo náš starosta žiada obecné zastupiteľstvo aby mu schválilo príspevok na DDP vo výške 3%.

No vrátim sa k tým starostom,mám ešte dilemu : na doplkové dôchodkové sporenie obec starostovi prispieva určitú časť, tak ako zamestnancom, ale ak sa neberie starosta ako zamestnanec má vôbec na tento príspevok nárok. Môže mu obec prispievať na DDP.?

Prepáčte, ale ste tu s touto otázkou mimotemy .
Téma je "stravné lístky a sociálny fond"; asi preto nikto neodpovedá....