moniq81
04.01.07,08:56
Čaute poraďáci,

prvýkrát robím vo firme inventúru. Prečítala som si závierku podnikateľov od Cenigovej, ale aj tak by som potrebovala niektoré veci vyjasniť. Píše sa tam, že fyzická inventúra zásob sa môže vykonať ku akémukoľvek dňu v priebehu účtovného obdobia ale stav zásob sa musí preukázať k poslednému dňu účtovného obdobia. Ako mám tomu rozumieť? Môže sa napr. spraviť inventúra k 20.12.2006, k tomuto dátumu sa vytlačí aj inventúrny súpis a urobí sa inventúra, kde sa priamo do inventúrneho súpisu porovná stav v účtovníctve s fyzickým stavom. Potom by som však mala ešte vytlačiť aj zostavu, kde bude stav zásob k 31.12.2006 a tá sa tiež priloží k inventarizačnému zápisu.

Prosím napíšte mi, či to chápem správne alebo v tom mám chaos.

Ďakujem.
mudroš
08.01.07,14:48
Invetarizácia sa robí vždy k dátumu ku ktorému sa zotavuje účtovná závierka (ak je účtovné obdobie kalendárny rok tak k 31.12.)
Inventúra zásob sa naozaj môže urobiť kedykoľvek v priebehu účtovného obdobia. Potom sa ale k stavu zistenému inventúrou musia pripočítať prírastky zásob a odpočítať úbytky zásob (podľa skladovej evidencie) medzi dňom vykonania inventúry a dňom ku ktorému sa zostavuje UZ.

Inventúrny súpis bude z 20.12. (dátum začatia aj dátum skončenia inventúry na ňom musí byť uvedený).

V invetarizačnom zápise sa to môže napr. uviesť:
Stav podľa fyzickej inventúry 20.12. .........
prírastky od 20.12. do 31.12. .......
úbytky od 20.12. do 31.12 ......
Fyzický stav zásob .......
Stav na príslušnom účte ......
Rozdiel ........