kankai
04.01.07,09:03
Dobry den !Prosim o radu ako co najjednoduchsie a s akymi dokladmi potrebnymi mozem zauctovat v JU kompenzacie mesačnych uhrad najomneho za byt s platbami za renovaciu bytu aby to bolo pochopitelnejsie ,tak este z druhej strany :majitel domu spiše zmluvu s najomcom ,ktorý si opravi nieco v byte a dohodnu sa na znizenych splatkach najomneho.V konecnom dosledku mi na učet pride menej penazi ako je predpisana suma za najom.Fakturu za opravu davam do nakladov.Dalej mame jedneho najomcu-dochodcu,ktory nam poskytuje drobne opravy a tiez si to kompenzuje znizenym nájmom.Nema ŽL,nema mi dat aky doklad.Mam ztoho gulaš.Prosim viete mi trochu poradiť?Ďakujem a prajem pekný deň!
AHA
04.01.07,10:17
A to potom robí na čierno ? S dôchodcom by ste mali urobiť nejakú dohodu o VP. Celkom dobre nerozumiem ak si dá nájomca opraviť niečo v byte a aj to zaplatí ako môžte vy dávať tie faktúry do nákladov ? Veď tie by sa mali doložiť len k internému zápisu ako dôvod zníženého nájomného.
kankai
05.01.07,14:54
Jedna sa o vacsie opravy napr.nova kuch.linka,alebo malovanie celeho bytu pri zacati najmu alebo oprava kotla.Funguje to tak ,že najomca to zaplati a da nam fakturu na meno majitela domu a sumu co zaplatil si odpocitava postupne.Takze to davame do nakladov.Dufam ze je to uz zrozumitelnejsie.
S dochodcom teda urobim zmluvu.A v tom pripade mi asi bude stacit od neho podpisaný vydavkový doklad???No a tych najomcov neviem? Potrebujem este nejake iné doklady alebo je to OK tak ako to robime?Dakujem.
renča1
05.01.07,15:34
Dobry den !Prosim o radu ako co najjednoduchsie a s akymi dokladmi potrebnymi mozem zauctovat v JU kompenzacie mesačnych uhrad najomneho za byt s platbami za renovaciu bytu aby to bolo pochopitelnejsie ,tak este z druhej strany :majitel domu spiše zmluvu s najomcom ,ktorý si opravi nieco v byte a dohodnu sa na znizenych splatkach najomneho.V konecnom dosledku mi na učet pride menej penazi ako je predpisana suma za najom.Fakturu za opravu davam do nakladov.


Mám pocit , že v otázke ide o dvoch nájomcov. Tak najskôr skúsim ja , ale tak okrajovo, pretože otázka nie je dostatočne položená. Tak k prvému nájomcovi. Musí byť spísaná zmluva o prenájme a uvedené v zmluve podmienky ako napr. uplatňovanie výdavkov za opravy, platba za nájom, resp.znížené nájomné o vykonané úpravy v byte ....atd... vlastne všetko čo teraz potrebuješ riešiť.
Ak to všetko takto je uvedené v zmluve, tak účtovať budeš nasledovne:
- na základe vystavenej pohľadávky, alebo nejaké predpisu, zmluvy si zaeviduješ do knihy pohľadávok faktúrovanú mesačnú splátku za nájom. Predpokladám, že mesač.splátka je vyššia, ako ti v skutočnosti prišla.
- príjem na účte naúčtuješ príjem ovplyv.základ dane.
- rozdiel ktorý ti vznikne u pohľadávky by som účtovala ako uzavier.operáciu a to príjem ovpl.základ dane u pohľadávky a bloček za opravu ako výdavok ovpl.základ dane.

PS: moje tvrdenie nemusí byť správne, pretože je uvedených strašne málo informácií, aby sa dalo povedať, že ide o správne zodpovedanú otázku.
kankai
06.01.07,05:31
Dakujem.Takze ak som spravne pochopila treba zmluvu pre dochodcu a potom mat v zmluvach s ostatnymi najomnikmi zakotvene odpocitanie. vynalozenych nakladov.To vsetko je v poriadku.Za postup v uctovani dakujem tiez,nevedela som co s tou chybajucou sumou.Takze vdaka este raz a pekny den prajem!