lili5
04.01.07,10:16
Dobrý deň, prosím vás vie mi niekto poradiť?

Zamestnávateľ sa rozhodol, že nakoľko jeden jeho zamestnanec používa súkromný telefón a súkromné auto z časti aj na firemné účely, bude mu prispievať mesačne nejakou paušálnou čiastkou na tieto účely, povedzme 1000 Sk na telefón a 500 Sk na benzín.
A neviem akým spôsobom to zakotviť do nejakej zmluvy. Dáva sa to do pracovnej zmluvy a potom sa to vypláca zamestnancovi do mzdy? a pôjde v takomto prípade o zdaniteľný príjem? alebo sa na to urobí nejaká iná zmluva, kde sa určí táto čiastka a tá sa bude vyplácať každý mesiac zamestnancovi napr. z pokladne? - takto sa vyhneme zdaneniu?
Vážne neviem, prosím stretol sa s tým niekto? ďakujem, pekný deň všetkým
azuz
04.01.07,09:29
Najlepšie je to dohodnúť v pracovnej zmluve. Je to príjem zo závislej činnosti, takže zdaneniu sa nevyhnete. Môže to byť vyplácané aj cez pokladňu ale vo výplate to treba zdaniť. Z príjmu sa neplatia odvody, keďže to nie je príjem za prácu a nezahŕňa sa do vym. základu.
Doplňujem:
Nezdaňovalo by sa to len vtedy, keby skutočné výdavky na telefón a benzín každý mesiac dokladoval.
lili5
04.01.07,09:58
Ďakujem za odpoveď. A prosím ako čo to mám nahodiť do mzdy? a ako by som to potom zaúčtovala?
A keby to teda dokladoval, tak sa to nedáva do pracovnej zmluvy ale do inej zmluvy?
Prepáčte, ale vážne sa v tom nevyznám.
azuz
04.01.07,10:28
V mzdovom programe by na to mal byť kód.
Účtovanie neviem.
Ak by to dokladoval, tak netreba dohodu, lebo je to suma, ktorou zamestnávateľ uhrádza zamestnancovi preukázané výdavky.... - §5 ods.5 písm.c/ zákona o dani z príjmu.
brm
04.01.07,10:45
podľa mňa je to položka podobná zdaňovaniu služ.auta na súkromné účely...ovplyvňuje zdaniteľný základ a nejde do posťovní...ovplyvní len daň...ak sa mýlim, opravte ma niekto
lili5
04.01.07,11:26
Ďakujem azuz, brm, veľmi ste mi pomohli..
Chobot
04.01.07,12:43
podľa mňa je to položka podobná zdaňovaniu služ.auta na súkromné účely...ovplyvňuje zdaniteľný základ a nejde do posťovní...ovplyvní len daň...ak sa mýlim, opravte ma niekto

MYslím, že to nemôžeme prirovnávať k tejto položke, nižšie uvádzam prečo.
Chobot
04.01.07,12:55
Najlepšie je to dohodnúť v pracovnej zmluve. Je to príjem zo závislej činnosti, takže zdaneniu sa nevyhnete. Môže to byť vyplácané aj cez pokladňu ale vo výplate to treba zdaniť. Z príjmu sa neplatia odvody, keďže to nie je príjem za prácu a nezahŕňa sa do vym. základu.
Doplňujem:
Nezdaňovalo by sa to len vtedy, keby skutočné výdavky na telefón a benzín každý mesiac dokladoval.

Uveď mi prosím Ťa, na základe čoho usuduješ, že sa neplatia odovody?

Myslím, že to treba posudzovať inak. Sú to čisto náklady zamestnanca ako fyzickej osoby, on to nevie ďalej prefakturovať zamestnávateľovi (nevie vystaviť účtovný doklad). Ak teda firma nemá účtovný doklad a nevie zdokladovať, že to je výdavok na dosiahnutie zisku, nemá to ako dať do nákladov. Teda môže sa rozhodnúť, že mu dá nejakých 1500 SKK, ale bude to nedaňový náklad pre firmu.

Pre zamestnanca to bude príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 2 Zákona o dani z príjmov. Rovnako aj zákon o soc. poistení v § 138 ustanovuje, že takéto príjmy vstupujú do vymeriavacieho základu. V ods. 2 sú taxatívne vymenované príjmy, ktoré sa do vymeriavacieho základu nezahŕňajú (patrí sem napr. ten príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, ktoré zvyšuje daňový základ o 1% z ceny auta), ale takýto príjme, o ktorom tu hovoríme, tam uvedený nie je. Takže myslím, že treba z neho riadne platiť odvody.

Suma sumárom - pre firmu je to nedaňový náklad, pre zamestnanca riadny príjem (s daňami a odvodmi).

Ako lepšie riešenie vidím, priznať mu mesačne mimoriadnu odmenu 1500 SKK ako súčasť platu. Pre zamestnanca to rozdiel nebude - dane a odvody zaplatí rovnako, ale pre zamestnávateľa to budú mzdové náklady a tie si už do daňových nákladov dať môže.
azuz
04.01.07,13:27
Opravujem svoju odpoveď:
Bude sa z toho platiť odvod do ZP, keďže bude tento príjem zdanený (každý zdaniteľný príjem sa zahŕňa do VZ).
Odvod do SP sa nebude platiť, lebo VZ zamestnanca je príjem za vykonanú prácu .... .A toto nepovažujem za odmenu za vykonanú prácu.