eva.bb
04.01.07,11:00
Dobrý deň, viete mi poradiť ako je to s odmenou konateľa? V SRO sa chystáme urobiť Zmluvu o výkone funkcie konateľa. Počas roku 2006 konateľ zmluvu nemal a nepoberal žiadnu odmenu. Je možné zmluvu uzatvoriť na konci roku 2006 s tým, že sa tu uvedie jednorazová ročná odmena za rok 2006? Alebo musí byť interval vždy mesačný?! Existuje vraj aj možnosť hned v januari 2007 urobiť dodatok k zmluve a zmeniť interval na mesačný. Je to ozaj možné? Prosím o radu, skúsenosti. Dakujem.
toria
04.01.07,10:06
Tak to to isté zaujíma aj mňa. Len s tým, že by som potrebovala aj vzor Zmluvy o výkone funkcie konateľa. Nemáš takú náhodou???
eva.bb
04.01.07,11:44
Viktoria, vzor som našla. Ako ti ju pošlem?
toria
04.01.07,12:00
môžeš aj na mail posielam v SS
Ďakujem
KEJKA
04.01.07,20:31
neprihlásite ho kvoli odvodom?
lenkak
04.01.07,20:50
Vzor zmluvy o výkone funkcie konateľa

ZMLUVA O VÝKONE FUNKCIE KONATEĽA

Uzavretá medzi:
obchodnou spoločnosťou: .................................................. ......... (obch. meno s.r.o.)
IČO: ..................
so sídlom .................................................. ..................................
zapísaná v obchodnom registri vedenom na Okresnom súde ......
v oddieli ................... vo vložke č. ..............
(ďalej len "spoločnosť")
a
meno a priezvisko: ...........................................
nar. ............ rod. č. ............
bydlisko: .................................................. ...........
(ďalej len "konateľ")

Uznesením valného zhromaždenia spoločnosti ..................... zo dňa ..................... bol vymenovaný za konateľa spoločnosti ........................., pán ....................... so svojím vymenovaním do funkcie konateľa spoločnosti .............................. súhlasí. Funkciu konateľa spoločnosti bude vykonávať odo dňa ................. a to na dobu neurčitú.

I.
Povinnosti konateľa
1. Konateľ sa na základe tejto zmluvy zaväzuje, že bude ako štatutárny orgán spoločnosti za spoločnosť konať s tretími osobami a bude spoločnosť svojimi právnymi úkonmi zaväzovať.
2. Konateľ je povinný vykonávať svoju činnosť v rámci a v súlade s ustanoveniami príslušných zákonov SR, spoločenskej zmluvy a stanov spoločnosti, rokovacieho poriadku pre konateľov spoločnosti ako aj v súlade s uzneseniami valného zhromaždenia a inými rozhodnutiami spoločníkov spoločnosti.
3. Konateľ si je vedomý toho, že akékoľvek konateľské oprávnenie vyplývajúce zo spoločenskej zmluvy alebo z ďalších vnútorných predpisov spoločnosti je voči tretím osobám neúčinné. V prípade, že konateľ vnútorné obmedzenia poruší, má vedomosť, že v prípade vzniku škody, zodpovedá voči spoločnosti celým svojím majetkom bez obmedzenia na princípe objektívnej zodpovednosti za škodu podľa OBZ.
4. Konateľ je oprávnený odmietnuť konať v súlade s uznesením valného zhromaždenia alebo rozhodnutím spoločníkov ak je v rozpore so záujmami spoločnosti.
5. Konateľ je povinný vykonávať svoju obchodnú činnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a jej spoločníkov tak, aby spoločnosť neutrpela akúkoľvek majetkovú, či nemajetkovú ujmu.
6. Konateľovou povinnosťou je zabezpečiť riadne vedenie účtovníctva, ktoré predpisujú právne predpisy. Ďalej je konateľovou povinnosťou viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.

II.
Zodpovednosť konateľa za spôsobené škody
1. Konateľ zodpovedá za škody, ktoré spôsobil spoločnosti porušením právnych predpisov.
2. Konateľ zodpovedá za škody, ktoré spôsobil spoločnosti svojim konaním. Konateľ sa zodpovednosti podľa tohto bodu zbaví ak preukáže, že konal s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti.
3. Konateľ zodpovedá spoločnosti za škodu v zmysle § 135a ods. 2 OBZ. V prípade, že konateľ bude takto voči spoločnosti za škodu zodpovedať, môže veriteľ spoločnosti uplatniť svoj nárok priamo voči konateľovi za podmienky, že nemôže dosiahnuť uspokojenie svojich pohľadávok z majetku spoločnosti.

III.
Zákaz konkurencie a povinnosť mlčanlivosti konateľa
1. Konateľ si je vedomý zákonného zákazu konkurencie v zmysle § 136 OBZ. Okrem zákonného obmedzenia zákazu konkurencie konateľ nesmie dva roky po skončení svojej funkcie vystupovať ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným v spoločnosti, ktorá podniká v rovnakom alebo podobnom odbore podnikania ako spoločnosť.
2. Ďalej konateľ nesmie:
– vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
– sprostredkovať pre iné osoby obchody spoločnosti,
– zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
– zúčastňovať sa na podnikaní, vykonávať činnosť štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho alebo iného spoločenského orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.
3. Obsah a rozsah informácií, ktoré spoločnosť považuje za obchodné tajomstvo bude stanovený interným predpisom. Konateľ si je vedomý skutočnosti, že tieto informácie spoločnosť považuje za obchodné tajomstvo a zaväzuje sa dodržiavať ich tajnosť.
4. V prípade porušenia zákazu podľa bodov 2 a 3 tohto článku sa konateľ zaväzuje zaplatiť zmluvnú pokutu vo výške ................ Sk, slovom ............................. slovenských korún.

IV.
Odmena konateľa
Konateľ bude za výkon funkcie dostávať odmenu, ktorá sa skladá z nasledujúcich položiek:
1. pevný mesačný plat vo výške ..... Sk, slovom ................... slovenských korún,
2. podiel z obratu, ktorý spoločnosť dosiahla v predchádzajúcom kalendárnom roku vo výške ....... %. Pre potreby výpočtu podielu z obratu sa do vymeriavacieho základu nezapočítava daň.
3. Vyplácanie prípadných mimoriadnych odmien zo zisku v prospech konateľa spoločnosti podlieha schváleniu valného zhromaždenia.
4. Konateľ má nárok na náhradu výdavkov spojených s jeho činnosťou a na preplatenie jeho cestovných výdavkov. Pri služobných cestách bude konateľovi preplatené cestovné a stravné podľa platných predpisov. Pri pracovných cestách bude konateľovi pri použití železničnej dopravy uhradená
– cena cestovného lístka 1. triedy, prípadne lôžkového vozňa,
– ubytovacie náklady vždy podľa hotelového účtu.
Konateľ má nárok na 5 týždňov dovolenky s tým, že čerpanie bude v súlade s potrebami spoločnosti a po dohode s ostatnými konateľmi.

V.
Ukončenie funkcie konateľa
Zmluvné strany sú oprávnené jednostranne ukončiť túto zmluvu výpoveďou s výpovednou lehotou 2 mesiace.

VI.
Záverečné ustanovenia
Zmluva nadobúda platnosť jej podpisom obidvoch zmluvných strán a účinnosť dňom jej schválenia valným zhromaždením spoločnosti.
Zmluva je vyhotovená v troch rovnopisoch, z ktorých dva obdrží spoločnosť a jeden konateľ. Akékoľvek zmeny či dodatky musia mať písomnú formu.
Zmluvné strany prehlasujú, že táto zmluva bola spísaná podľa ich skutočnej a slobodnej vôle, s jej obsahom súhlasia, čo potvrdzujú vlastnoručnými podpismi.



V .........................., dňa ........................


.............................. ............................................
spoločnosť konateľ

Troška si to uprav.
Lydka R
04.01.07,21:18
neprihlásite ho kvoli odvodom?
Áno, konateľ musí byť prihlásený kvôli odmene za výkon funkcie v príslušnej zdravotnej poisťovni. Prihlasuje sa na rovnakom tlačive (oznámení) ako zamestnanci. Stačí, ak sa prihlási len na ten mesiac, v ktorom dostane odmenu (ak ju poberá 1-2 ročne). Ja mám konateľov cudzincov (Chorvátov) a účtujem im odmenu každý mesiac práve kvôli zdravotnému poisteniu.Odvody sú za konateľa ako za zamestnanca 10 + 4%, resp. 7 + 2%. A normálne sa uvedie ako "radový zamestnanec" aj v mesačnom výkaze.
Fany
12.01.07,10:44
Lydka, uz som sa tu viackrat pytala, ale nik mi neodpovedal. Mzdy robím v MRP win. Vieš mi povedať, ako má konateľa nastaviť do tohto programu?
Lydka R
12.01.07,13:20
Fany neviem ti povedať ako je to v MRP, ja robím v MK-softe. Konateľov nemám medzi zamestnancami normálne v mzdách, lebo mi ich potom automaticky berie do rekapitulácie miezd (aj napr. na tvorbu SF). Ich odmenu účtujem ručne jedným ID. Má to jednu nevýhodu, že nemôžem tlačiť výkaz do ZP, ale ho musím ručne vypísať, predože pre ZP sú konatelia zamestnanci. K základom a vypočítaným odvodom za zam. ešte pripočítam konateľov.
Daň nemajú, pretože tie odmeny to sú len smiešne sumy (min. mzda), majú podpísané vyhlásenie a uplatňujú si nezdan. čiastku. Tak mi poradili na DÚ.