GABAZ
04.01.07,11:02
Vchádzajú do základu pre tvorbu sociálneho fondu aj odmeny konateľom ? - jeden z nich je aj riadnym zamestnancom.
Viem že tam vchádzajú hrubé mzdy stálych zamestnancov bez náhrad miezd a neberú sa do úvahy mzdy dohodárov. Myslím si, že odmeny konateľom by tam nemali vstupovať, ale budem rada, ak mi niekto napíše svoj názor. Ďakujem.
Jozef Mihál
04.01.07,10:04
Podľa výkladu DR SR aj konateľ s odmenou je zamestnancom - a preto by sa aj z jeho odmeny mal tvoriť SF.

Ak sa však pýtate napríklad na môj názor, z odmeny konateľa sa netvorí SF.
Denda
04.01.07,10:24
Zákon o sociálnom fonde upravuje tvorbu a následné použitie. Fond tvorí zamestnávateľ, ktorý zamestnáva zamestnanca v pracovnom pomere alebo v služobnom pomere. Základom je súhrn hrubých miezd, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely.

Ešte sa čudujem, že na porade nazaznela otázka typu, či sa z odmeny konateľa počíta dovolenkový priemer a či sa zahŕňa do vymeriavaceho základu na určenie výšky náhrady príjmu alebo nemocenskej dávky:cool:
Jozef Mihál
04.01.07,10:40
mimotemy A či má nárok na 7 dní plateného voľna pri návšteve lekára (10 dní pri tehotenstve).
GABAZ
04.01.07,11:02
Vidím, že moja otázka pobavila renomovaných poraďákov. Aj som pôvodne chcela v texte uviesť, že sa možno pýtam hlúposť. Podľa môjho názoru by sa z týchto odmien nemal tvoriť SF. Napriek tomu som sa opýtala skúsenejších a to z dôvodu, že pokračujem v účtovníctve, kde boli počas roka mesačné preddavky tvorby SF tvorené aj z odmien konateľov. Chcela som sa len uistiť.
Evanka
04.01.07,11:10
Vidím, že moja otázka pobavila renomovaných poraďákov. Aj som pôvodne chcela v texte uviesť, že sa možno pýtam hlúposť. Podľa môjho názoru by sa z týchto odmien nemal tvoriť SF. Napriek tomu som sa opýtala skúsenejších a to z dôvodu, že pokračujem v účtovníctve, kde boli počas roka mesačné preddavky tvorby SF tvorené aj z odmien konateľov. Chcela som sa len uistiť.Neber to tak vážne. Oni to určite zle nemysleli. Nenechaj sa odradiť a pýtaj sa smelo ďalej a uisťuj sa! Veď na to Porada je. Je však dobré nechať si najskôr vyhľadať, či už nie je daný problém vyriešený.
Jozef Mihál
04.01.07,11:22
Ja som to zle nemyslel, ak si na tomto mieste z niekoho uťahujem, tak je to DR.. (SR).
Tweety
04.01.07,11:30
mimotemy (10 dní pri tehotenstve).mimotemy
Konateľka ešte ešte, ale konateľ?:p Toho si neviem predstaviť, ale možno veda pokročí.:cool:
bepo
04.01.07,12:40
No ak DRSR vydalo usmernenie podľa ktorého konateľovi bez pracovnej zmluvy patrí stravný lístok tak isto ako zamestnancovi tak to vyvoláva ďaleko čudnejšie otázky
GABAZ
04.01.07,13:17
No, veď ja sa ani neurážam, len akosi nie som múdrejšia z týchto odpovedí.
Jozef Mihál
04.01.07,13:26
Gabi, toto je jeden z mnohých príkladov nejasností v zákonoch a ich rôznorodých výkladov. Je to úplne normálne a úplne chápem otázku položenú v príspevku č.1. Na tento problém máme možno všetci rovnaký názor - tj. z odmeny konateľa sa netvorí SF, ale DRSR vytvorilo svojim názorom na poskytovanie stravných lístkov konateľom taký precedens, ktorý "by sme mali rešpektovať".
Denda
04.01.07,14:06
mimotemy ale už naozaj:D

Recept na nepečenie:
nespájať pojem zamestnanec podľa Zákona o dani z príjmu, Zákona o sociálnom fonde, Zákona o cestovných náhradách.
Ako bonus si môžeme pridať trojkombináciu:
spoločník + konateľ + zamestnanec v kombinácii so všetkými zákonmi, vyjde nám ešte lepší "precedens":confused: