olga88
04.01.07,12:24
Prosim o radu. Dochodca prenajimal nehnutelnost /prevadzkove priestory/ a tiez aj garsonku. Teraz sa rozhodol obe predat. Z prenajmu platil dan a v prvom pripade si uplatnoval pausalne vydavky a v druhom pripade skutocne vydavky. V garsonke ma trvaly pobyt nahlaseny 6 rokov. Bude musiet platit dan z prijmu po predaji?
Dakujem za odpoved.
S uctou janeckova
Johanka
04.01.07,11:30
Nechápem tú kombináciu uplatňovania výdavkov... To skombinoval v rámci jedného zdaňovacieho obdobia???
olga88
04.01.07,13:52
Nie. Jedna sa o dvoch dochodcov.
Petosev
04.01.07,15:50
Ťažká to otázka. Odpisoval tú nehnuteľnosť? Mal ju zaradenú v obchodnom majetku?
Mal by mať túto garzónku v obchodnom majetku, lebo dosahoval príjem podľa par. 6, ods. 3. Defínícia obchodného majetku to v par. 2, písm. m) to potvrdzuje. Takisto mu zákon v par. 6, ods. 11 ukladá povinnosť tento majetok minimálne evidovať, ak nie o ňom účtovať. Takže potom je je o predaj príjem podľa par. 6, ods. 5, písm. a) a ako výdavok si uplatní buď kúpnu cenu alebo zostatkovú cenu garsónky.
DIDANA
04.01.07,17:32
Pokiaľ je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku, má povinnosť o nej účtovať a pri predaji nie je oslobodená od dani z príjmov, oslobodená môže byť až po uplynutí 5 rokov po vyňatí z obchodného majetku.
Pokiaľ nehnuteľnosť nebola zaradená v obchodnom majetku, nemôže si uplatňovať do výdavkov skutočne dosiahnuté náklady.nie je povinný o nej účtovať, ale môže si uplatrniť paušálne výdavky 40 % z dosiahnutých príjmov z prenájmu. Pri predaji takejto nehnuteľnosti, táto je oslobodená od dani z príjmov po uplynutí 5-ročnej lehoty vlastníctva.
Ja to mám naštudované takto, opravte ma, ak sa mýlim. Ďakujem