johny18
04.01.07,12:52
V roku 2005 som začal podnikať, dostal som dotáciu z UP vo výške 75.928 Sk. Vtedy som viedol účtovnictvo a uplatňoval som si skutočné výdavky. Z dotácie som v roku 2005 vyčerpal 53.343,50 Sk, to znamená že takúto sumu som zahrnul do VOZD a aj interným dokladom pri uzávierke som takú istú sumu zahrnul do POZD.
Za rok 2006 budem si uplatňovať výdavky paušálne vo výške 40%. Vyčerpal som celý zostatok dotácie, t.j. 22.584,50 Sk. Z toho som použil 14.256 Sk na software a zbytok 8.328,50 na zdravotné poistenie.
Teraz však neviem, ako postupovať, keďže už budem uplatňovať paušálne výdavky. Sumu 22.584,50 zahrniem do POZD, 14.256 Sk do VNZD (?) - výdavky sú uplatnené v 40%. Ale čo s poistným na ZP, ktoré som uhrádzal z tej dotácie?? Je to VOZD alebo VNZD??
drako
06.01.07,11:03
chcem sa pripojiť k tejto téme. Situácia je podobná.Tiež som dostala v tomto roku dotáciu a rozhodla som sa uplatniť paušálne výdavky.V zákone o dani z príjmu § 17ods.3 pís.h, sa hovorí o tom že daňovník účtujúci v jednoduchom účtovníctve zaúčtuje príjem a výdaj do daň.príjmov a výdavkov v tom roku keď ich použil, čiže na zákl.dane má nulový vplyv. A čo ten ktorý si uplatní paušál? Bude to len tých 40% ?
-------------------------------------
zita
Milan Benka
06.01.07,13:24
V roku 2005 som začal podnikať, dostal som dotáciu z UP vo výške 75.928 Sk. Vtedy som viedol účtovnictvo a uplatňoval som si skutočné výdavky. Z dotácie som v roku 2005 vyčerpal 53.343,50 Sk, to znamená že takúto sumu som zahrnul do VOZD a aj interným dokladom pri uzávierke som takú istú sumu zahrnul do POZD.
Za rok 2006 budem si uplatňovať výdavky paušálne vo výške 40%. Vyčerpal som celý zostatok dotácie, t.j. 22.584,50 Sk. Z toho som použil 14.256 Sk na software a zbytok 8.328,50 na zdravotné poistenie.
Teraz však neviem, ako postupovať, keďže už budem uplatňovať paušálne výdavky. Sumu 22.584,50 zahrniem do POZD, 14.256 Sk do VNZD (?) - výdavky sú uplatnené v 40%. Ale čo s poistným na ZP, ktoré som uhrádzal z tej dotácie?? Je to VOZD alebo VNZD??

V prvom rade si pozri § 17/10 ZDP, či nemusíš upraviť základ dane za predchádzajúce zdaň.obd. (postup podľa §17/8)


Ak ešte stále chceš prejsť na paušál ( prečo by si aj nechcel), tak si poriadne prečítaj §6/10 ZDP.

§6/10 Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže

uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného


a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.








Ak si uplatňuješ paušálne výdaje, už nevedieš účtovníctvo. Teda výdaje nerozlišuješ na ovplyvňujúce a neovplyvňujúce základ dane. Takže máš jedno, z akých zdrojov si platil ZP, príp. ostatné výdaje.
Dôležité je pre teba viesť iba evidencie v súlade so zákonom.
Zoltán Kovács
06.01.07,13:28
Za rok 2006 budem si uplatňovať výdavky paušálne vo výške 40%. Vyčerpal som celý zostatok dotácie, t.j. 22.584,50 Sk. Z toho som použil 14.256 Sk na software a zbytok 8.328,50 na zdravotné poistenie.

Len sa chcem informovať. Dotáciu ti dovolili použiť na zdravotné poistenie, akože mesačné platby si hradila z dotácie? Mojej priateľke dotáciu na režiu a poistenie nechceli poskytnúť.Je to vôbec možné?
Milan Benka
06.01.07,13:34
chcem sa pripojiť k tejto téme. Situácia je podobná.Tiež som dostala v tomto roku dotáciu a rozhodla som sa uplatniť paušálne výdavky.V zákone o dani z príjmu § 17ods.3 pís.h, sa hovorí o tom že daňovník účtujúci v jednoduchom účtovníctve zaúčtuje príjem a výdaj do daň.príjmov a výdavkov v tom roku keď ich použil, čiže na zákl.dane má nulový vplyv. A čo ten ktorý si uplatní paušál? Bude to len tých 40% ?
-------------------------------------
zita

Paušálne výdavky nemajú nič spoločné s jednoduchým účtovníctvom. Takže sa nesnaž uplatniť §§ hovoriace o JU na paušálne výdaje. Ak si sa rozhodla uplatniť paušálne výdaje ( umožňuje ti to §6/10 ZDP), celú dotáciu zahrnieš do príjmov. A malou nevýhodou bude, že vo výdajoch si uplatníš naozaj len tých 40% ( resp.60% - remesel.živn.) a výdaje na poistné.

Záver:
Dotácia má nulový vplyv na základ dane pri JU. Pri PU aj keď sa to hovorí to nie je až také jednoznačné ( existujú situácie, keď nejaký ten vplyv má). A pri paušálnych výdajoch ................ bohužiaľ.
Milan Benka
06.01.07,13:35
Len sa chcem informovať. Dotáciu ti dovolili použiť na zdravotné poistenie, akože mesačné platby si hradila z dotácie? Mojej priateľke dotáciu na režiu a poistenie nechceli poskytnúť.Je to vôbec možné?


Na Slovensku je všetko možné.
johny18
06.01.07,13:39
Ano, ja som mal dovolene pouzit dotaciu aj na zdravotne poistenie, ale iba od augusta 2005 do septembra 2006, cize 1 rok a 1 mesiac. Ja som sa ich pytal, ci to mozem pouzit na poistenie, odpovedali ze ano, ale iba na zdravotne, nie na socialne. Dal som to aj do kalkulacie predpokladanych nakladov a schvalili mi to.
helas
06.01.07,15:16
Aj mne schválili poistné na zdravotné na celé dva roky bez problémov, dokonca mi to na ÚP navrhli.
MILKA58
07.01.07,15:02
Zaujímavé, že nemáme na celom Slovensku rovnaké pravidlá. Mne tiež schválili platbu zdravotného poistenia, ale len od apríla 2006 (začiatok živnosti) do konca roka 2006, pretože všetky peniaze - dotáciu som musela vyčerpať. Nemocenské mi tiež zamietli.
MIŠO T
07.01.07,15:21
Zaujímavé, že nemáme na celom Slovensku rovnaké pravidlá. Mne tiež schválili platbu zdravotného poistenia, ale len od apríla 2006 (začiatok živnosti) do konca roka 2006, pretože všetky peniaze - dotáciu som musela vyčerpať. Nemocenské mi tiež zamietli.

ja som dostal dotáciu v 03/2006, a odprúčanie bolo na ZP aSP a možnosť v priebehu 2 rokov.
drako
07.01.07,16:11
Paušálne výdavky nemajú nič spoločné s jednoduchým účtovníctvom. Takže sa nesnaž uplatniť §§ hovoriace o JU na paušálne výdaje. Ak si sa rozhodla uplatniť paušálne výdaje ( umožňuje ti to §6/10 ZDP), celú dotáciu zahrnieš do príjmov. A malou nevýhodou bude, že vo výdajoch si uplatníš naozaj len tých 40% ( resp.60% - remesel.živn.) a výdaje na poistné.

Záver:
Dotácia má nulový vplyv na základ dane pri JU. Pri PU aj keď sa to hovorí to nie je až také jednoznačné ( existujú situácie, keď nejaký ten vplyv má). A pri paušálnych výdajoch ................ bohužiaľ.

celú dotáciu? Myslíte to tak, že aj keď z nej vyčerpem napr.len 20000 Sk, do príjmu musím dať celých 80601 Sk ktoré mi v roku 2006 prišli na účet?
----------------------------------------------
Zita
Marína
07.01.07,16:55
drako
07.01.07,16:59
celú dotáciu? Myslíte to tak, že aj keď z nej vyčerpem v roku 2006 napr.len 20000 Sk, do príjmu musím dať celých 80601 Sk ktoré mi v roku 2006 prišli na účet?
----------------------------------------------
Zita

pre zrozumitelnosť som opravila.
drako
07.01.07,17:12
Zita, klikni sem http://www.porada.sk/t38701-uctovanie-dotacie-z-up.html?highlight=dot%E1cia
alebo sem dotácia. (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=%3Cb%3Edot%E1cia%3C%2Fb%3E.)
Marína,možno som niečo prehliadla,no nehovorí sa v tých príspevkoch o zaúčtovaní len v JÚ ?
Marína
07.01.07,17:18
Zitka, možno áno, ja som Ti len chcela pomôcť a doporučila Ti hľadať v týchto príspevkoch a nezaručila, že to tam nájdeš. Ja som nenahliadla do každej témy, či pojednáva o paušálnych výdavkoch.
drako
07.01.07,17:37
marína,v každom prípade ďakujem za ochotu pomôcť, len som si myslela že som niečo prehliadla
--------------
Zita
ORLEN
23.01.07,10:42
Dotacie vstupujú do základu dane v takej výške v akej sa použili na dosahovanie príjmov.
To znam., Zivnostnik pouzil dotaciu na kupu stroja v hodnote 50.000 Sk. Výska dotacie bola dajme tomu tých 50.000 Sk.
Stroj odpisuje 4 r.
Do nákladov mu vstupuje 12500 Sk rocne
Vypustame do zdanitelných príjmov dotáciu 12500 Sk

Ak uplatnujeme pausalne výdavky 40%
/nesmieme prerusit odpisovanie a evidujeme majetok/
Do dan. základu vstupuje dotácia 12 500 Sk /príjem/
ale mozem si odpocitat len 40% naklad z tejto sumy.

Chápem to správne????
Erika-ežka
26.01.07,16:50
Môj názor:

SZČO má nejaký príjem z podnikania, k tomu sa pripočíta príjem z čerpaného príspevku - vo výške výdavku hradeného z tohto príspevku (prípadne len výška odpisov) - z takéhoto celkového príjmu by sa mali vypočítať paušálne výdavky 40 % + uhradené poistné.

Dobre som to pochopila? :confused:
ORLEN
29.01.07,09:22
CHCELA SOM LEN NIEKOHO POOPRAVIT. NIEKTO NA PORADE TVRDIL, ZE AK PODNIKATEL ZISKA DOTACIU NESMIE SI UPLATNIT PAUSALNE VYDAVKY.
Ten niekto je zrejme nepozna rozdiel medzi ziskanim dotacie a platcom DPH
kukučka
31.01.07,11:28
správna odpoveď je od Benku, príspevok číslo 6
misolga
31.01.07,11:44
V roku 2006 dostal szčo pokutu 6000,- Sk za nepredloženie výkazov v termíne -prehľad o zrazených a odvedených preddavkov na daň z príjmov v termíne. Na žiadosť o odpustenie pokuty, mu daňový úrad vyhovel, s tým že odpustená pokuta je chápaná ako štátna výpomoc.Podľa § 5 ods.2 zákona 231/199 o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov je poskytnutie úľavy minimálnou štátnou pomocou.Je príjemca tejto štátnej pomoci - szčo, povinný sumu 6000,-Sk uviesť v peňažnom denníku alebo v daňovom priznaní a je táto suma zároveň ako príjem podliehajúci dani z príjmov?
Pepa
31.01.07,11:52
Dotacie vstupujú do základu dane v takej výške v akej sa použili na dosahovanie príjmov.
To znam., Zivnostnik pouzil dotaciu na kupu stroja v hodnote 50.000 Sk. Výska dotacie bola dajme tomu tých 50.000 Sk.
Stroj odpisuje 4 r.
Do nákladov mu vstupuje 12500 Sk rocne
Vypustame do zdanitelných príjmov dotáciu 12500 Sk

Ak uplatnujeme pausalne výdavky 40%
/nesmieme prerusit odpisovanie a evidujeme majetok/
Do dan. základu vstupuje dotácia 12 500 Sk /príjem/
ale mozem si odpocitat len 40% naklad z tejto sumy.

Chápem to správne????
NIE, nechápeš to správne. Už to povedal Benka v príspevku č. 6 - ale ešte raz - ak uplatňuješ paušálne výdavky - dotáciu zahrnieš do príjmu v tom období, v ktorom bola prijatá - celú.
Pozi ešte aj tu:http://www.porada.sk/showpost.php?p=193580&postcount=5
renča1
31.01.07,12:42
V roku 2006 dostal szčo pokutu 6000,- Sk za nepredloženie výkazov v termíne -prehľad o zrazených a odvedených preddavkov na daň z príjmov v termíne. Na žiadosť o odpustenie pokuty, mu daňový úrad vyhovel, s tým že odpustená pokuta je chápaná ako štátna výpomoc.Podľa § 5 ods.2 zákona 231/199 o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov je poskytnutie úľavy minimálnou štátnou pomocou.Je príjemca tejto štátnej pomoci - szčo, povinný sumu 6000,-Sk uviesť v peňažnom denníku alebo v daňovom priznaní a je táto suma zároveň ako príjem podliehajúci dani z príjmov?



Ahoj, prečítaj si nasledovné linky:

http://www.porada.sk/t34781-pokuta-za-oneskorpodanie-priznania-odpustenie.html (http://www.porada.sk/t34781-pokuta-za-oneskorpodanie-priznania-odpustenie.html)

http://www.porada.sk/t3428-odpustene-penale-zo-sp--tatna-pomoc.html (http://www.porada.sk/t3428-odpustene-penale-zo-sp--tatna-pomoc.html)


http://www.porada.sk/t30151-oznamenie-o-statnej-pomoci.html?highlight=%B9t%E1tna+pomoc (http://www.porada.sk/t30151-oznamenie-o-statnej-pomoci.html?highlight=%B9t%E1tna+pomoc)
renča1
31.01.07,13:19
Dotacie vstupujú do základu dane v takej výške v akej sa použili na dosahovanie príjmov.
To znam., Zivnostnik pouzil dotaciu na kupu stroja v hodnote 50.000 Sk. Výska dotacie bola dajme tomu tých 50.000 Sk.
Stroj odpisuje 4 r.
Do nákladov mu vstupuje 12500 Sk rocne
Vypustame do zdanitelných príjmov dotáciu 12500 Sk

Ak uplatnujeme pausalne výdavky 40%
/nesmieme prerusit odpisovanie a evidujeme majetok/
Do dan. základu vstupuje dotácia 12 500 Sk /príjem/
ale mozem si odpocitat len 40% naklad z tejto sumy.

Chápem to správne????



Pri uplatňovaní paušál.výdavkov sa dotácia musí zdaniť celá, tak ako uviedla PEPA. Ja chcem len dodať, že odpis v sume 12 500,00 pripadajúci na rok 2006 sa nielenže nemôžeš prerušiť v danom roku, ale dokonca ho máš zahrnutý v paušál.výdavkoch a v konečnom dôsledku ti prepadá
a prídeš oň. Viď § 22.
Erika-ežka
31.01.07,15:04
[quote=Pepa]NIE, nechápeš to správne. Už to povedal Benka v príspevku č. 6 - ale ešte raz - ak uplatňuješ paušálne výdavky - dotáciu zahrnieš do príjmu v tom období, v ktorom bola prijatá - celú.

T.z., že keď bola prijatá dotácia v r. 2005, napr. 80 000,- Sk a čerpaná bola v tomto roku len 7.000,- - tým pádom bolo aj 7 000,- na strane POZD a keď sa daňovník rozhodne v r. 2006 uplatniť si paušálne výdavky, musí okrem pohľadávok, záväzkov,zásob dopočítať do DDP za r. 2005 aj nespotrebovanú časť dotácie, v tomto prípade 73 000,- do DP riadok 40 ??? (aspoň som to tak zo všetkých tých príspevkov pochopila). Ak je to tak, musí vlastne zvážiť, či skôr nebude pokračovať v JÚ.
Chápem to správne? Alebo si tých 73.000 môže dať do r. 2006 - keď ju vlastne dočerpá?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
ORLEN
31.01.07,18:01
Pri uplatňovaní paušál.výdavkov sa dotácia musí zdaniť celá, tak ako uviedla PEPA. Ja chcem len dodať, že odpis v sume 12 500,00 pripadajúci na rok 2006 sa nielenže nemôžeš prerušiť v danom roku, ale dokonca ho máš zahrnutý v paušál.výdavkoch a v konečnom dôsledku ti prepadá
a prídeš oň. Viď § 22.

S tou dotaciou, že sa musi zahrnut do danovych vydavkou je pekna sprostost. Dokonca si trufam povedat, ze aj vyjadrenie DR / v prispevku / je mozne spochybnit. Evidujem majetok, ktory neprestavam odpisovat. V skutocnosti nie je cely odpis mojim vydavkom OZD ale len jeho 40%. Avšak aj mojim prijmom je len vyska pomernej casti dotacie= rocny odpis. TAm som vynalozila dotaciu.
Presviedca ma o tom opatrenie min. financii z r. 2004 o uct. dotacii a tiez Zakon o Dani z prijmov §17 ods h, písm. 1.
Ty cím podopries svoje tvrdenie??????????
Pepa
31.01.07,18:13
S tou dotaciou, že sa musi zahrnut do danovych vydavkou je pekna sprostost. Dokonca si trufam povedat, ze aj vyjadrenie DR / v prispevku / je mozne spochybnit. Evidujem majetok, ktory neprestavam odpisovat. V skutocnosti nie je cely odpis mojim vydavkom OZD ale len jeho 40%. Avšak aj mojim prijmom je len vyska pomernej casti dotacie= rocny odpis. TAm som vynalozila dotaciu.
Presviedca ma o tom opatrenie min. financii z r. 2004 o uct. dotacii a tiez Zakon o Dani z prijmov §17 ods h, písm. 1.
Ty cím podopries svoje tvrdenie??????????
Dotácia sa zahŕňa do príjmu v roku, v ktorom bola prijatá u daňovníka, si uplatňuje výdavky percentom z príjmov.

Ty sa odvolávaš na paragraf zákona o dani z príjmov, ktorý hovorí o daňovníkovi, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva.
renča1
01.02.07,04:12
S tou dotaciou, že sa musi zahrnut do danovych vydavkou je pekna sprostost. Dokonca si trufam povedat, ze aj vyjadrenie DR / v prispevku / je mozne spochybnit. Evidujem majetok, ktory neprestavam odpisovat. V skutocnosti nie je cely odpis mojim vydavkom OZD ale len jeho 40%. Avšak aj mojim prijmom je len vyska pomernej casti dotacie= rocny odpis. TAm som vynalozila dotaciu.
Presviedca ma o tom opatrenie min. financii z r. 2004 o uct. dotacii a tiez Zakon o Dani z prijmov §17 ods h, písm. 1.
Ty cím podopries svoje tvrdenie??????????

Ja ťa o tom presviedčať nebudem, pretože ako i pre teba tak aj pre mňa je to najvačšia ..... Nikde som doteraz nevidela riešenie príkladu dotácie a paušál.výdavkov. Jedine kde sa táto problematika rieši je na porade. Odoberám mnoho odbornej literatúry a naozaj nikde to nie je uvedené. Nevidela som ani usmernenie z DRSR, atď..., nemá to oporu v zákone. To je môj názor. Nech sa ešte vyjadria aj ostatní ktorí mali kontrolu z DÚ a ktorým kontrolovali prijatú dotáciu s uplat.paušálnych výdavkoch alebo takí ktorí majú v rukách originál usmernenie k problematike. Rada by som si ho prečítala. Ja som ti chcela povedať len to, že aj keby bola pravda so zdaňovaním dotáciou (čo asi pravda je, keď to tvrdia mnohí, viď pripnutý link v príspevku od Pepy. Dotyčný mal pridať orig.usmernenie) , tak tvoj odpis by bol aj tak zahrnutý v paušál.výdavkoch a prišiel by si oň.
ORLEN
01.02.07,06:27
Ja ťa o tom presviedčať nebudem, pretože ako i pre teba tak aj pre mňa je to najvačšia ..... Nikde som doteraz nevidela riešenie príkladu dotácie a paušál.výdavkov. Jedine kde sa táto problematika rieši je na porade. Odoberám mnoho odbornej literatúry a naozaj nikde to nie je uvedené. Nevidela som ani usmernenie z DRSR, atď..., nemá to oporu v zákone. To je môj názor. Nech sa ešte vyjadria aj ostatní ktorí mali kontrolu z DÚ a ktorým kontrolovali prijatú dotáciu s uplat.paušálnych výdavkoch alebo takí ktorí majú v rukách originál usmernenie k problematike. Rada by som si ho prečítala. Ja som ti chcela povedať len to, že aj keby bola pravda so zdaňovaním dotáciou (čo asi pravda je, keď to tvrdia mnohí, viď pripnutý link v príspevku od Pepy. Dotyčný mal pridať orig.usmernenie) , tak tvoj odpis by bol aj tak zahrnutý v paušál.výdavkoch a prišiel by si oň.

Ano prišla by som odpis, ale mala by som nižší príjem. Ak by som postupovala podľa teba, musela by som zdaňovať 50000 tis, tak budem mať len 12500.
Ja som študovala usmernenia na učtovanie dotacie, tiež zákon o dani z príjmov a nasl. a som hlboko presvedčená, že keď budem zdaňovať len pomernú časť dotácie = odpis /ktorý budem aj evidovať a prídem oň/ je to OK. Ak by mi DU toto zamietol, súdim sa!!!!!!!!
Pepa
01.02.07,09:35
Ano prišla by som odpis, ale mala by som nižší príjem. Ak by som postupovala podľa teba, musela by som zdaňovať 50000 tis, tak budem mať len 12500.
Ja som študovala usmernenia na učtovanie dotacie, tiež zákon o dani z príjmov a nasl. a som hlboko presvedčená, že keď budem zdaňovať len pomernú časť dotácie = odpis /ktorý budem aj evidovať a prídem oň/ je to OK. Ak by mi DU toto zamietol, súdim sa!!!!!!!!
Nedá mi ešte :
odvolávka na usmernenie na účtovanie dotácie - toto sa týka daňovníkov, ktorí účtujú v JU. Daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky nie je účtovnou jednotkou.
renča1
01.02.07,10:50
Nedá mi ešte :
odvolávka na usmernenie na účtovanie dotácie - toto sa týka daňovníkov, ktorí účtujú v JU. Daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky nie je účtovnou jednotkou.

.....a existuje niekde odvolávka na účtovanie dotácie a uplat. paušál.výdavkov.? Teda na daňovníka, ktorý nieje účtov.jednotkou?
Milan Benka
01.02.07,12:04
S tou dotaciou, že sa musi zahrnut do danovych vydavkou je pekna sprostost. Dokonca si trufam povedat, ze aj vyjadrenie DR / v prispevku / je mozne spochybnit. Evidujem majetok, ktory neprestavam odpisovat. V skutocnosti nie je cely odpis mojim vydavkom OZD ale len jeho 40%. Avšak aj mojim prijmom je len vyska pomernej casti dotacie= rocny odpis. TAm som vynalozila dotaciu.
Presviedca ma o tom opatrenie min. financii z r. 2004 o uct. dotacii a tiez Zakon o Dani z prijmov §17 ods h, písm. 1.
Ty cím podopries svoje tvrdenie??????????

Pri uplatňovaní paušálnych výdajov nie si účtovnou jednotkou. Nesnaž sa použiť riešenia platné pre účtovné jednotky pre jednotky, ktoré nimi nie su. Aj keď s niektorými vyjadreniami DR nesúhlasím, v tomto prípade podľa mňa majú pravdu a vo svojom vyjadrení postupovali v súlade so zákonom.
Milan Benka
01.02.07,12:07
Ano prišla by som odpis, ale mala by som nižší príjem. Ak by som postupovala podľa teba, musela by som zdaňovať 50000 tis, tak budem mať len 12500.
Ja som študovala usmernenia na učtovanie dotacie, tiež zákon o dani z príjmov a nasl. a som hlboko presvedčená, že keď budem zdaňovať len pomernú časť dotácie = odpis /ktorý budem aj evidovať a prídem oň/ je to OK. Ak by mi DU toto zamietol, súdim sa!!!!!!!!


Žiaľ, prehrala by si.
Milan Benka
01.02.07,12:12
.....a existuje niekde odvolávka na účtovanie dotácie a uplat. paušál.výdavkov.? Teda na daňovníka, ktorý nieje účtov.jednotkou?

Ak nie som účtovnou jednotkou, môžem účtovať o dotácii ? Veď nie som účt. jednotkou.Povedal by som, že ju môžem iba zahrnúť do evidencie príjmov. A to už by som nenazval účtovaním.
ajacik
01.02.07,13:38
rada by som sa aj ja zapojila.

V roku 2005 živnostník prijal dotáciu z ÚPSVaR. V roku 2005 viedlo PU, takze do ZD si dal iba prislúchajúcu čiastku.
Za rok 2006 si chce ale uplatniť paušálne výdavky.
1. Z toho, čo som prečítala mi vyplýva, že bude musieť podať dodatočné daňové priznanie za rok 2005 a priznať celú výšku príspevku.

2. Za príjmy "neúčtovnej" jednotky sa považujú iba zaplatené faktúry. Správne?

Veľmi pekne dakujem.
ajacik
02.02.07,07:43
posúvam...............

dakujem
Milan Benka
02.02.07,07:48
rada by som sa aj ja zapojila.

V roku 2005 živnostník prijal dotáciu z ÚPSVaR. V roku 2005 viedlo PU, takze do ZD si dal iba prislúchajúcu čiastku.
Za rok 2006 si chce ale uplatniť paušálne výdavky.
1. Z toho, čo som prečítala mi vyplýva, že bude musieť podať dodatočné daňové priznanie za rok 2005 a priznať celú výšku príspevku. Zvyšok dotácie zahrnie do príjmov 2006.
DDP za 2005 podá v prípade, že mu to vyplýva z §17/10 ZDP

2. Za príjmy "neúčtovnej" jednotky sa považujú iba zaplatené faktúry. Správne?´ ÁNO. (+ dotácie a pod)

Veľmi pekne dakujem.


zvýraznené
ajacik
02.02.07,08:06
dakujem pekne :)
Kelis
06.02.07,06:55
Ahojte poraďáci,

viem, že sa tu toho teraz veľa už popísalo, ale ja to fakt neviem nájsť. Mám taký problém. Prijatá dotácia na účet - iný zdaniteľný príjem v plnej výške aby mi sedel účtovný zostatok. Klient však minul iba časť tej dotácie. Mám zaúčtovať prijatú dotáciu na účet ako PNZD a potom do ZD priznať len tú časť, ktorá bola reálne použitá na kúpu majetku, ktoré boli uvedené v podnikateľskom zámere.

Prosím, prosím, poraďte.

Ďakujem.;)
Kelis
06.02.07,07:21
Skúste, ešte niekto potvrdiť, že správne rozmýšľam. Budem sa cítiť istejšia.

Ďakujem za Váš názor.:)
Kelis
06.02.07,08:14
HALÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO.PLEASEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEE.
THAAAAAAAAAAAAAAAANKS...
Zita5
06.02.07,08:17
Kelis na porade je už strašne veľa príspevkov ohľadom dotácií. Čiže nevidím problém .

Ale pozri ešte tento dokument .
Zita5
06.02.07,08:23
Ahojte poraďáci,

viem, že sa tu toho teraz veľa už popísalo, ale ja to fakt neviem nájsť. Mám taký problém. Prijatá dotácia na účet - iný zdaniteľný príjem v plnej výške aby mi sedel účtovný zostatok.

Príjem dotácie na bankový účet - príjem banka ......príjem neovplyvňujúci ZD-iný v celej výške dotácie .

Klient však minul iba časť tej dotácie. Mám zaúčtovať prijatú dotáciu na účet ako PNZD a potom do ZD priznať len tú časť, ktorá bola reálne použitá na kúpu majetku, ktoré boli uvedené v podnikateľskom zámere.

V rámci účtovných uzávierkových operácii účtuješ do POZD-iný cez interný doklad .. výšku rovnajúcu sa čerpaniu dotácii

Prosím, prosím, poraďte.

Ďakujem.;)

...................
Kelis
06.02.07,08:57
Ďakujem Zitka,

na Teba je vždy spoľah.

Pekný deň
Marína
06.02.07,11:35
HALÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO.PLEASEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEE.
THAAAAAAAAAAAAAAAANKS... Kelis, nedá mi neozvať sa. Áno, máš pravdu, na Zitku je spoľahnutie. Môžeš jej ďakovať za svätú trpezlivosť, ale aj iným, ktorých si príspevky aj v iných témach nevyužila. Nie si tu nováčikom, tak predpokladám, že vieš ako sa tu vyhľadáva. Odpoveď na svoju otázku by si našla skôr, ako Ťa stálo čakanie 53 minút.
Zita5
06.02.07,11:58
Kelis, nedá mi neozvať sa. Áno, máš pravdu, na Zitku je spoľahnutie. Môžeš jej ďakovať za svätú trpezlivosť, ale aj iných, ktorých si príspevky aj v iných témach nevyužila. Nie si tu nováčikom, tak predpokladám, že vieš ako sa tu vyhľadáva. Odpoveď na svoju otázku by si našla skôr, ako Ťa stálo čakanie 53 minút.






Marína nemôžem inak , jedine s Tebou súhlasiť .Kelis myslím , že nie je až taký nováčik .....vie ako to na PORADE chodí .
suzuka
09.03.07,21:51
Pôvodca textu príspevku: ajacik
rada by som sa aj ja zapojila.

V roku 2005 živnostník prijal dotáciu z ÚPSVaR. V roku 2005 viedlo PU, takze do ZD si dal iba prislúchajúcu čiastku.
Za rok 2006 si chce ale uplatniť paušálne výdavky.
1. Z toho, čo som prečítala mi vyplýva, že bude musieť podať dodatočné daňové priznanie za rok 2005 a priznať celú výšku príspevku.
Odpoved: Zvyšok dotácie zahrnie do príjmov 2006.
DDP za 2005 podá v prípade, že mu to vyplýva z §17/10 ZDP

Ak teda poda to DDP za rok 2005, zaklad dane si zvysi o pohladavky a znizi o zavazky. Je spravne za takyto zavazok povazovat aj zostatok nevycerpanej dotacie z roku 2005 (tento je predsa evidovany v knihe zavazkov)? Takze v konecnom dosledku si v roku 2005 znizi zaklad o zostatok dotacie, v roku 2006 dotaciu zdani a uplatni si vydavky percentom (tym padom bude mat vydavky uplatnene 2x aj ked druhykrat len vo vyske 40%?) Nejak sa mi to nezda. Poradte mi kde je chyba, prosim.
maculla
09.03.07,22:42
Ak nie som účtovnou jednotkou, môžem účtovať o dotácii ? Veď nie som účt. jednotkou.Povedal by som, že ju môžem iba zahrnúť do evidencie príjmov. A to už by som nenazval účtovaním.




Ahojte, o paušálnych výdavkov viem len od dnes. Min. rok som si viedla JU.
Tento rok by mi vyhovovali viac paušálne výdavky. Ak to správne chápem, nemusím viesť v tomto prípade žiadne účto? A pokladňu? alebo bankový účet? Ako a kde vykazujem potom príjmy a zaplatenie odvodov? Akými dokladmi?
Príjem za činnosť mi chodí na účet a aj z neho platím odvody? Ako to mám potom vykázať, ak sa nevedie evidencia BU, lebo tam sú aj iné položky ako tieto, napr. poplatky za BU.
Ďakujem
Melnick
09.03.07,23:03
Ahojte, o paušálnych výdavkov viem len od dnes. Min. rok som si viedla JU.
Tento rok by mi vyhovovali viac paušálne výdavky. Ak to správne chápem, nemusím viesť v tomto prípade žiadne účto? A pokladňu? alebo bankový účet? Ako a kde vykazujem potom príjmy a zaplatenie odvodov? Akými dokladmi?
Príjem za činnosť mi chodí na účet a aj z neho platím odvody? Ako to mám potom vykázať, ak sa nevedie evidencia BU, lebo tam sú aj iné položky ako tieto, napr. poplatky za BU.
Ďakujem
Všetko naďalej uhrádzaš tak ako doteraz. Dokonca si nechávaš aj doklady,veď stať sa môže ,že DÚ Ťa vyzve na ich preukázanie .Samozrejme ,že aj účet si naďalej ponecháš a budeš z neho uhrádzať tak ako doteraz.
džino
10.03.07,11:25
Všetko naďalej uhrádzaš tak ako doteraz. Dokonca si nechávaš aj doklady,veď stať sa môže ,že DÚ Ťa vyzve na ich preukázanie .Samozrejme ,že aj účet si naďalej ponecháš a budeš z neho uhrádzať tak ako doteraz.
mimotemy PRE Melnick v modrom pre odreagovanie
-chcel som ti ho poslať cez ss, ale nejde to -
Zita5
10.03.07,11:32
PRE Melnick v modrom pre odreagovanie
-chcel som ti ho poslať cez ss, ale nejde to -

mimotemy
No DŽINO by sa určite hanbil , že tu Melnick vyplazuješ jazyk....:---
džino
10.03.07,11:45
mimotemy
No DŽINO by sa určite hanbil , že tu Melnick vyplazuješ jazyk....:---
mimotemytak tebe ho pošlem v žltom , nič v zlom je to len sranda
suzuka
10.03.07,19:15
Pôvodca textu príspevku: ajacik
rada by som sa aj ja zapojila.

V roku 2005 živnostník prijal dotáciu z ÚPSVaR. V roku 2005 viedlo PU, takze do ZD si dal iba prislúchajúcu čiastku.
Za rok 2006 si chce ale uplatniť paušálne výdavky.
1. Z toho, čo som prečítala mi vyplýva, že bude musieť podať dodatočné daňové priznanie za rok 2005 a priznať celú výšku príspevku.
Odpoved: Zvyšok dotácie zahrnie do príjmov 2006.
DDP za 2005 podá v prípade, že mu to vyplýva z §17/10 ZDP

Ak teda poda to DDP za rok 2005, zaklad dane si zvysi o pohladavky a znizi o zavazky. Je spravne za takyto zavazok povazovat aj zostatok nevycerpanej dotacie z roku 2005 (tento je predsa evidovany v knihe zavazkov)? Takze v konecnom dosledku si v roku 2005 znizi zaklad o zostatok dotacie, v roku 2006 dotaciu zdani a uplatni si vydavky percentom (tym padom bude mat vydavky uplatnene 2x aj ked druhykrat len vo vyske 40%?) Nejak sa mi to nezda. Poradte mi kde je chyba, prosim.

Posuvam moju otazku s uvedenim konkretneho prikladu.
SZCO v roku 2005 uplatnene skutocne vydavky. Dotacia v prijmoch vo vyske uplatnenych vydavkov. Zostatok dotacie 38000 eviduje v zavazkoch (pohladavky aj zasoby ma nulove). V roku 2006 chce prejst na pausalne vydavky. Poda DDP za rok 2005, kde si zavazok odpocita od zakladu dane. V roku 2006 si pripocita k prijmom z podnikania vysku dotacie 38000, uplatni 40% pausalne vydavky. A ma to v suchu. Zda sa mi to prilis jednoduche. Prosim potvrdte mi moj postup, alebo mi povedzte ak som to zle pochopila. Dakujem.
Melnick
10.03.07,19:38
mimotemy PRE Melnick v modrom pre odreagovanie
-chcel som ti ho poslať cez ss, ale nejde to -

Potešil- skopírovaný,uložený. Zitka to nie je zlý vyplazovač.To je vyplazovač -odreagovač.:D :D :D
dogicka
12.03.07,09:00
Posuvam moju otazku s uvedenim konkretneho prikladu.
SZCO v roku 2005 uplatnene skutocne vydavky. Dotacia v prijmoch vo vyske uplatnenych vydavkov. Zostatok dotacie 38000 eviduje v zavazkoch (pohladavky aj zasoby ma nulove). V roku 2006 chce prejst na pausalne vydavky. Poda DDP za rok 2005, kde si zavazok odpocita od zakladu dane. V roku 2006 si pripocita k prijmom z podnikania vysku dotacie 38000, uplatni 40% pausalne vydavky. A ma to v suchu. Zda sa mi to prilis jednoduche. Prosim potvrdte mi moj postup, alebo mi povedzte ak som to zle pochopila. Dakujem.

Nechápem, prečo eviduješ zvyšok nevyčerpanej dotácie ako záväzok. Záväzok znamená, že niekomu niečo dlžíš. A dotácia je nenávratná. Nebudeš ju splácať. Takže ak chceš prejsť z JÚ na paušál musíš podať dodatočné DP za rok 2005 v prípade, že eviduješ neuhradené pohľadávky, záväzky, alebo nespotrebované zásoby. Zostatok dotácie však nie je v žiadnom prípade záväzok! V roku 2006 chceš použiť výdavky percentom, takže zvyšok dotácie 38000,- zahrnieš do príjmov, z ktorých potom vypočítaš 40% výdavky.
Marína
12.03.07,12:42
Nechápem, prečo eviduješ zvyšok nevyčerpanej dotácie ako záväzok. Záväzok znamená, že niekomu niečo dlžíš. A dotácia je nenávratná. Nebudeš ju splácať. ..........
Evi, eviduje ju ako záväzok, pretože bola účtovnou jednotkou. Citujem časť Usmernenia MF SR k čerpaniu, k účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor
časť B2/ Účtovna jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva:
.....................
Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku, sa pri uzatváraní peňažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

Dotácia=záväzok, pretože kým prostriedky z dotácie nepoužijem(a môže sa stať, že ich nepoužijem nikdy, alebo nespĺnim podmienky na ich použitie), je pre mňa záväzkom voči štrukturálnemu fondu.
Link na Usmernenie MF SR:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207
dogicka
12.03.07,12:55
Marína, ďakujem za vysvetlenie, toto som fakt nevedela. Posielam bodík.

Ale čo sa týka úpravy základu dane, zníži sa ZD o tento záväzok pri prechode z JÚ na paušál?
Marína
12.03.07,13:41
Marína, ďakujem za vysvetlenie, toto som fakt nevedela. Posielam bodík.

Ale čo sa týka úpravy základu dane, zníži sa ZD o tento záväzok pri prechode z JÚ na paušál?
Pozri:
http://www.porada.sk/t39063-dotacia-a-zmena-sposobu-uplatnovania-vydavkov.html?highlight=zmena+sp%F4sobu+uplat%F2ov ania
suzuka
12.03.07,22:52
Dufam, ze som to uz teraz spravne pochopila, ze o tento zavazok si danovy zaklad neznizim. Nejde totiz o zavazok, ktoreho uhrada sa povazuje za danovy vydavok. Je to zavazok voci "strukturalnemu fondu". Bolo by to ako keby som mala zavazok voci danovemu uradu (nedoplatok dane za predchadzajuce roky napr.), ani o tento zavazok by som si nemohla znizit zaklad dane pri DDP. Spravne?
Slavena
05.01.08,16:00
Tak toto je chaos - aspoň v mojej hlave, prečítala som si všetky príspevky k tejto téme a som zúfalá. Sú tu konkrétne príklady na ktoré nie je konkrétna jednoznačná odpoveď.
Ja som dostala dotáciu zo ŠR v r. 2006 vo výške 82.000,-Sk. Kúpila som si z nej PC zostavu vo výške 32.000,- Sk. Záväzok vypl. z dotácie je 74.000,- Sk /teda 80.000,- Sk mínus odpisy 8.000,- Sk/. Za rok 2007 by som chcela použiť paušálne výdavky. Musím robiť DDP za rok 2006 s tým, že celú sumu dotácie spätne zahrniem do POZD - ALEBO -nebudem robiť žiadne DDP a tú zvyšnú sumu dotácie vo výške 74.000,- Sk zahrniem do POZD až v roku 2007-keďže až teraz si chcem uplatniť paušálne výdavky?
bajkak
25.01.08,08:25
Dobry den, manzel je zivnostnik , v roku 2007 dostal dotaciu z uradu prace, okrem nej nemal na zivnost ziadne ine prijmy.Na danovom urade som sa pytala, kedze chceme pouzit pausalne vydavky, ci mam do danoveho priznania zahrnut celu dotaciu, odpovedali mi, ze tam mam zapocitat len cast dotacie, ktoru skutocne vycerpal. Zaujima ma Vas nazor, pretoze si chcem na manzela u svojho zamestnavatela uplatnit odpocitatelnu polozku, ale v akej vyske :-) ? Dakujem.
Zita5
25.01.08,08:30
Dobry den, manzel je zivnostnik , v roku 2007 dostal dotaciu z uradu prace, okrem nej nemal na zivnost ziadne ine prijmy.Na danovom urade som sa pytala, kedze chceme pouzit pausalne vydavky, ci mam do danoveho priznania zahrnut celu dotaciu, odpovedali mi, ze tam mam zapocitat len cast dotacie, ktoru skutocne vycerpal. Zaujima ma Vas nazor, pretoze si chcem na manzela u svojho zamestnavatela uplatnit odpocitatelnu polozku, ale v akej vyske :-) ? Dakujem.

Prikladám Pokyn DRSR k dotáciám a vyberám nasledovné :


2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].
Heni
25.03.08,21:29
Tak toto je chaos - aspoň v mojej hlave, prečítala som si všetky príspevky k tejto téme a som zúfalá. Sú tu konkrétne príklady na ktoré nie je konkrétna jednoznačná odpoveď.
Ja som dostala dotáciu zo ŠR v r. 2006 vo výške 82.000,-Sk. Kúpila som si z nej PC zostavu vo výške 32.000,- Sk. Záväzok vypl. z dotácie je 74.000,- Sk /teda 80.000,- Sk mínus odpisy 8.000,- Sk/. Za rok 2007 by som chcela použiť paušálne výdavky. Musím robiť DDP za rok 2006 s tým, že celú sumu dotácie spätne zahrniem do POZD - ALEBO -nebudem robiť žiadne DDP a tú zvyšnú sumu dotácie vo výške 74.000,- Sk zahrniem do POZD až v roku 2007-keďže až teraz si chcem uplatniť paušálne výdavky?
Slavena, ako si to nakoniec vyriešila?
mám podobný prípad, akurát že szčo neminul z dotácie ani halier (alebo teda ani cent - aby sme si zvykali na novú terminológiu :D)
azla
18.03.09,07:10
Potrebujem (prosím:)) poradiť.:rolleyes:

SZCO dostala v r. 2007 dotáciu, viedla JU, do príjmov zahrnula iba časť dotácie (ktorú použila).

V roku 2008 prešla na uplatňovanie paušalných výdavkov. Z r.2007 jej do r. 2008 ostala iba nevyčerpaná dotácia vo výške 70 000,- Sk. /(nič iné)

Môj názor je, že zvyšok nevyčerpanej dotácie bude príjem r.2008 a k tomu si môže uplatniť 40% výdavkov.

"Účtovník" tejto SZČO tvrdí, že napriek uplatňovaniu paušalných výdavkov v r. 2008 si v príjmoch r.2008 uvedie len takú výšku dotácie, ktorú vyčerpal.
Môj názor je, že sa mýli.
Aký je vlastne správny postup ? (prečítala som si celú tému, usmernenie ... a :mee: )
1marta3
18.03.09,07:50
Ja si myslím že váš postup je správny, je to aj v tom pokyne DRSR tak napísané, je pripojený v niektorom príspevku vyššie.
Ale problém by som videla potom v preukázaní použitia príspevku, ked si nebude viesť účtovníctvo.
dogicka
19.03.09,06:06
Ja si myslím že váš postup je správny, je to aj v tom pokyne DRSR tak napísané, je pripojený v niektorom príspevku vyššie.
Ale problém by som videla potom v preukázaní použitia príspevku, ked si nebude viesť účtovníctvo.

Súhlasím. Uvedený postup od AZLA je správny. Vyplýva to aj z pokynu DRSR.
Ale nevidím problém v preukázaní použitia príspevku. Treba odložiť bločky za nákup vecí, na ktoré bol poskytnutý príspevok, alebo doklady o zaplatení odvodov do ZP a SP (poštovú poukážku, výpis z Bú), ak bol príspevok poskytnutý na odvody. Kontrole z Úradu práce treba preukázať že dotácia bola použitá v súlade s podnikateľským zámerom, nie je tam podmienka vedenia JÚ. Mala som už aj kontrolu z ÚP a bolo to v poriadku.
Zita5
19.03.09,06:12
Ja si myslím že váš postup je správny, je to aj v tom pokyne DRSR tak napísané, je pripojený v niektorom príspevku vyššie.
Ale problém by som videla potom v preukázaní použitia príspevku, ked si nebude viesť účtovníctvo.

Bude mať doklad o nákupe resp. platbe v súlade so zmluvou , ktorý musí uchovávať 10 rokov na základe požiadovok z UPSVAR . Však ona v skutočnosti si zaobstará potreby , čo mala v podnikateľskom zámere , na čo žiadala dotáciu , len do nákladov jej pôjde 40% paušálnych výdavkov . A to je už problém SZČO .
Zita5
19.03.09,06:21
Potrebujem (prosím:)) poradiť.:rolleyes:

SZCO dostala v r. 2007 dotáciu, viedla JU, do príjmov zahrnula iba časť dotácie (ktorú použila).

V roku 2008 prešla na uplatňovanie paušalných výdavkov. Z r.2007 jej do r. 2008 ostala iba nevyčerpaná dotácia vo výške 70 000,- Sk. /(nič iné)

Môj názor je, že zvyšok nevyčerpanej dotácie bude príjem r.2008 a k tomu si môže uplatniť 40% výdavkov.

"Účtovník" tejto SZČO tvrdí, že napriek uplatňovaniu paušalných výdavkov v r. 2008 si v príjmoch r.2008 uvedie len takú výšku dotácie, ktorú vyčerpal.
Môj názor je, že sa mýli.
Aký je vlastne správny postup ? (prečítala som si celú tému, usmernenie ... a :mee: )

Ale ......teraz ma napadlo :rolleyes:, keď v roku 2008 prešla na paušálne výdavky , tak mala v roku 2007 upraviť ZD , to znamená ,že do ZD mala zahrnúť aj nevyčerpanú dotáciu ...ha ..takže logicky , nemohla mať upravený ZD , keď jej zostala v záväzkoch nevyčerpaná dotácia . Ak v roku 2007 plánovala s paušálnymi výdavkami v roku 2008 , tak už na to mala myslieť v roku 2007 .

Čiže ja tam vidím , že ak chce uplatniť paušálne výdavky v roku 2008 , tak je potrebné podať DDP za rok 2007.
dogicka
19.03.09,06:32
Ale ......teraz ma napadlo :rolleyes:, keď v roku 2008 prešla na paušálne výdavky , tak mala v roku 2007 upraviť ZD , to znamená ,že do ZD mala zahrnúť aj nevyčerpanú dotáciu ...ha ..takže logicky , nemohla mať upravený ZD , keď jej zostala v záväzkoch nevyčerpaná dotácia . Ak v roku 2007 plánovala s paušálnymi výdavkami v roku 2008 , tak už na to mala myslieť v roku 2007 .

Zitka presne toto som si myslela aj ja. Ale v každoročne chodím na školenia, kde nás školí Ing. Boráková z daňového riaditeľstva zo Žiliny a potvrdila mi postup aký uviedla AZLA. Pre účely úpravy základu dane pre prechode z JÚ na percento z príjmov sa na nevyčerpanú dotáciu neprihliada ako na záväzok.
To znamená, že netreba podávať DDP.
Zita5
19.03.09,06:34
Zitka presne toto som si myslela aj ja. Ale v každoročne chodím na školenia, kde nás školí Ing. Boráková z daňového riaditeľstva zo Žiliny a potvrdila mi postup aký uviedla AZLA. Pre účely úpravy základu dane pre prechode z JÚ na percento z príjmov sa na nevyčerpanú dotáciu neprihliada ako na záväzok.

Lenže je to aj v Pokyne drsr :rolleyes:....má povinnosť úpravy ZD v roku pred prechodom na paušálne výdavky .Prečítaj si to ešte raz vyššie v príspevku , ktorý som minulý rok prilepila . Odvtedy som nezaznamenala žiadnu zmenu .
dogicka
19.03.09,07:03
Lenže je to aj v Pokyne drsr :rolleyes:....má povinnosť úpravy ZD v roku pred prechodom na paušálne výdavky .Prečítaj si to ešte raz vyššie v príspevku , ktorý som minulý rok prilepila . Odvtedy som nezaznamenala žiadnu zmenu .

Zitka ale ja som tam nič také nenašla. Pripájam pokyn DRSR, kde to tiež nie je konkrétne riešené.
azla
19.03.09,07:14
Podobná situácia tej, ktorú riešim je uvedená v príklade č. 7

Príklad č. 7:
Daňovník (samostatne hospodáriaci roľník) účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva prijal v roku 2005 dotáciu na nákup osiva. Osivo zakúpil v roku 2006, v tomto roku však zmenil spôsob uplatňovania výdavkov – uplatnil tzv. paušálne výdavky. V roku prijatia dotácie účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva a nakoľko dotáciu nepoužil na určený účel, nezahrnul ju ani v roku 2005 do základu dane. V nadväznosti na znenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP daňovník zahrnie túto dotáciu do základu dane až v tom zdaňovacom období, v ktorom ju použije na úhradu daňových výdavkov, t.j. zahrnie ju do základu dane v roku 2006, teda v roku, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky.

avšak, s tým rozdielom,
V príklade
............. ........ dostal dotáciu v r. 2005 - učtoval JU,
........................čerpal dotáciu v. r. 2006 -uplatňoval paušal, ale celú aj vyčerpal

Riešená situácia
............. ......... dostal dotáciu v r. 2007 - učtoval JU, časť aj čerpal
........................... časť čerpal v r. 2008 -uplatňoval paušal,ale celú ešte stále nevyčerpal (má termín do 9/2009)
Zita5
19.03.09,08:06
Baby , bude to tak .Nemala som potom začať veľmi uvažovať a rozoberať , som sa zaplietla sama .:);)