kristinaz
04.01.07,12:56
Mám problém, či môžem využívať 60% paušálne výdavky alebo nie, volala som na 2 rôzne dańové úrady /pracovníčky pre styk s verejnosťou/ a na každom mi dali inú odpoveď.
Manžel mal vydanú v roku 1997 živnosť Stavebné inštalácie. Vydali mu ju ako remeselnú, pričom musel dokladovať matur. vysved a potvrdenie o 3-ročnej praxi ako vodoinštalatér. Názov tejto živnosti vlastne opísali z maturit. vysvedčenia "montážnik stavebnoinštalačných zariadení" - čo vlastne znamená, že je vodoinštalatér aj plynoinštalatér. Z týchto odborov maturoval.Od roku 1997 fakturuje iba prevádzanie vodoinštalatérskych prác, platca DPH nie je.
Je teraz otázne, či by kontrolórky z dań. úradu akceptovali 60% pauš. výdavky, keďže fakturuje výlučne vodoinštalatérske práce, a na prevádzanie tejto remeselnej živnosti oprávnenie má. Mám obavy, že by to neakceptovali, pretože na živn. liste nie je taxatívne uvedené vodoinštalatérstvo.

Na jednom daňovom úrade to uznali, ako že má oprávnenie na vykonávanie remeselnej živnosti vodoinštalatérstvo, to aj fakturuje, tak je to O.K. Na druhom to okamžite odmietla.
misomiso
04.01.07,12:16
Prepace, odpovedam otazkou. Ale aj mna by velmi zaujimalo, kde je jasne vymedzeny zoznam remeselnych zivnosti. V zivnostenskom zakone to nie je, vraj je to nejaka priloha. Neviete kde ju najst?
ZDENIELA
04.01.07,12:27
Ja som raz riešila podobný problém. Tiež mám živnostníka, ktorý mal živnostenský list od roku 1995. Tiež nebol predmet jeho živnosti, myslím tým len ten názov, zhodný s terajšou prílohou živnostenského zákona - remeselné živnosti. Na jedom školení nám prednášajúca povedala, že by si mal urobiť zmenu v živnostenskom liste, aby mu to daňováci uznali. Ostatné podmienky spĺňal. Ten bol ochotný, veď mu šlo o uznanie 60% výdavkov. Vzal si Sk 1.000,-- a šiel na živnostenský, kde ho vysmiali. :D A to je vsio. Takže mu tých 60% uznávam a hotovo. Ak má niekto inú skúsenosť, sem s ňou. Pekný deň.
Muška
04.01.07,12:32
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov: 1. Zámočníctvo,
2. Nástrojárstvo, 3. Kovoobrábanie, 4. Galvanizácia kovov, 5. Smaltovanie
SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov:
6. Opravy pracovných strojov, 7. Opravy cestných motorových vozidiel,
8. Opravy karosérii
SKUPINA 104: 9. Výroba opravy protetických výrobkov, 10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi, 11. Hodinárstvo
SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika:
12. Kamenárstvo
SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov: 13. Mäsiarstvo a údenárstvo,
14. Výroba piva a sladu, 15. Výroba mliečných výrobkov, 16. Výroba pekárskych a cukrárenských výrobkov
SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov vrátane obuvi, výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok: 17. Kožušníctvo
SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov: 18. Stolárstvo, 19. Zlatnícto a klenotníctvo
SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická: 20. Polygrafická výroba
Skupina 113 - Stavebníctvo: 21. Murarstvo, 22. Tesárstvo, 23. Pokrývačstvo, 24. Klampiarstvo, 25. Izolatérstvo, 26. Vodoištalatérstvo a kúrenárstvo,
27. Inštalácia opravy chladiarenských zariadení, 28. Podlahárstvo,
29. Plynoinštalatérstvo, 29,a. Kachliarstvo
SKUPINA 114 - Ostatné: 30. Holičstvo a kaderníctvo, 31. Kozmetické služby,
32. Pohostinská činnosť, 33. Čistenie a kontrola komínov.
misomiso
04.01.07,12:32
Diky Muska - odkial si to okopiroval(a)? Je to uplne doslovne znenie?

Napr. 111 je vyroba hudobnych nastojov. Ale co prislusenstvo k hud. nastrojom? (nama, ak nie je z dreva)?
Muška
04.01.07,12:39
No , v prílohe, kompletný zoznam aj s popisom.

Pri remeselnej živnosti - musí mať vzdelanie v odbore + prax
misomiso
04.01.07,12:47
Prepac - vidim, ze sa tu vzajomne nahaname sucasnym vkladanim prispevkov -:). Aj tak v tom nemam jasno, pytam sa kvoli nasim zamestnancom na zivnost, v podstate pri registracii na ZU od nich vyzadovali vzdelanie (vyroba prislusenstva na hudobne nastroje) ale potom uznali, ze to nie je kde vystudovat alebo sa vyucit a zivnost im dali. Teraz je ale problem v tom, ci je to zivnost "remeselna".
Muška
04.01.07,12:50
Musia mať predsa takéto štúdium
Spracovanie dreva a výroba hudobných ná-strojov – kód 33

3355 2 - stolár
3355 2 01 - stolár – nábytkárska výroba
3355 2 02 - stolár – stavebnostolárska výroba
3355 2 03 - stolár - poľnohospodárska výroba
3355 2 04 - stolár – priemyselné obrábanie dreva
3341 4 - operátor drevárskej a nábytkárskej výroby
misomiso
04.01.07,12:53
Nemaju My vyrabame prislusenstvo, ktore nama nic spolocne s drevom a nie je mozne sa vyucit (nie len na Slovensku, ale nikde vo svete). Najblizsie tomu je ale aj tak zivnost "vyroba hud. nastrojov"
Muška
04.01.07,12:56
Ale výroba hudobných nástrojov ako remeselná živnosť sa vzťahuje iba ku kódu 33 - t.j. - stolárčina /čiže všetko od dreva/
misomiso
04.01.07,13:01
No ja teda neviem, ale co ak budem vyrabat hud. nastoje a niektore z nich budu drevene, a ine z inych materialov? Napr. zobcove flauty sa robia aj z dreva aj z plastu, priecne flauty z dreva aj z kovu a dnes sa uz aj husle vyrabaju (aj) z karbonovych vlakien. Ako k tomu bude pristupovat DU. Ved ja mozem mat na jednej fakture aj taky aj onaky tovar.
Evanka
04.01.07,13:07
Mám problém, či môžem využívať 60% paušálne výdavky alebo nie, volala som na 2 rôzne dańové úrady /pracovníčky pre styk s verejnosťou/ a na každom mi dali inú odpoveď.
Manžel mal vydanú v roku 1997 živnosť Stavebné inštalácie. Vydali mu ju ako remeselnú, pričom musel dokladovať matur. vysved a potvrdenie o 3-ročnej praxi ako vodoinštalatér. Názov tejto živnosti vlastne opísali z maturit. vysvedčenia "montážnik stavebnoinštalačných zariadení" - čo vlastne znamená, že je vodoinštalatér aj plynoinštalatér. Z týchto odborov maturoval.Od roku 1997 fakturuje iba prevádzanie vodoinštalatérskych prác, platca DPH nie je.
Je teraz otázne, či by kontrolórky z dań. úradu akceptovali 60% pauš. výdavky, keďže fakturuje výlučne vodoinštalatérske práce, a na prevádzanie tejto remeselnej živnosti oprávnenie má. Mám obavy, že by to neakceptovali, pretože na živn. liste nie je taxatívne uvedené vodoinštalatérstvo.

Na jednom daňovom úrade to uznali, ako že má oprávnenie na vykonávanie remeselnej živnosti vodoinštalatérstvo, to aj fakturuje, tak je to O.K. Na druhom to okamžite odmietla.
Podla mňa ide o odbor
mechanik stavebnoinštalačných zariadení
- pripravuje absolventov vykonávať činnosti stavebných technicko-hospodárskych pracovníkov pri príprave stavieb, realizácii stavieb a v projekcii pozemných stavieb so zameraním na zdravotechniku, ústredné vykurovanie a plynoinštalácie.
Z tohto titulu by si mohol fakturovať plynoinštalačné práce.
Aby mohol fakturovať vodoinštalatérske práce, mal by byť vyučený v odbore
Inštalatér
- montáž a oprava vodovodných, vykurovacích rozvodov a zariadení, spájanie zváraním, lepením a inou technikou, pripájanie zariadení pre vodu a kúrenie, vykonávanie tlakových skúšok.

Z toho mi vychádza, že by na základe štúdia mohol vykonávať plynoinštalácie, nie vodoinštalácie.

Podľa mňa je najjednoduchšia cesta doplniť do živnosti tak, aby súhlasilo znenie s Remeselnou činnosťou uvedenou v Prílohe ŽZ.
Muška
04.01.07,13:08
No ja teda neviem, ale co ak budem vyrabat hud. nastoje a niektore z nich budu drevene, a ine z inych materialov? Napr. zobcove flauty sa robia aj z dreva aj z plastu, priecne flauty z dreva aj z kovu a dnes sa uz aj husle vyrabaju (aj) z karbonovych vlakien. Ako k tomu bude pristupovat DU. Ved ja mozem mat na jednej fakture aj taky aj onaky tovar. Nuž, potom si nemôžeš uplatniť 60 %, ale iba 40 %, lebo je jasne, že iba drevárska výroba hudobných nástrojov je 60 % paušál.
Kombinácia je 40 %

Ak sa mýlim opravte ma :)
Muška
04.01.07,13:12
Súhlasím s Evankou, mal by mať vyučenie v odbore, tak ako som prilepila prílohu

Stavebníctvo – kód 36

3678 2 - inštalatér
3673 2 - kachliar (kúrenárstvo)
3657 4 - mechanik tepelných sústav (len vykurovanie)
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a príprava je zameraná na kvalifikované vykonávanie odborných činností spojených s montážou, údržbou a opravami vodovodných, odpadových, plynovodných a vykurovacích rozvodov a zariadení a činnosti súvisiace so stavbou, prestavbou a opravami rôznych druhov kachieľ, sporákov, pecí a kozubov vrátane uskutočnenia skúšok ich zapojenia podľa noriem a protipožiarnych predpisov a s čistením a opravami komínových prieduchov, dymovodov, dymových kanálov, pecí, kotlov, kachieľ, sporákov, špeciálnych vykurovacích zariadení a spotrebičov vo všetkých typoch objektov. Počas prípravy absolventi získavajú vedomosti, zručnosti a návyky pri spájaní rôznych materiálov zváraním, lepením a inými technikami, pri tvarovaní rozvodov, osadzovaní a pripájaní rôznych zariadení, vykonávaní skúšok tesnosti. Štúdium je zamerané na prípravu povolania inštalatér, zvárač ( po vykonaní zváračského kurzu ) a vykonávanie činností potrubára, stavebného zámočníka, montéra izolácii potrubí a kotlov
Milan Benka
04.01.07,13:13
No ja teda neviem, ale co ak budem vyrabat hud. nastoje a niektore z nich budu drevene, a ine z inych materialov? Napr. zobcove flauty sa robia aj z dreva aj z plastu, priecne flauty z dreva aj z kovu a dnes sa uz aj husle vyrabaju (aj) z karbonovych vlakien. Ako k tomu bude pristupovat DU. Ved ja mozem mat na jednej fakture aj taky aj onaky tovar.

Keďže je to niečo relatívne nové, s čím naši ctení zákonodarcovia nepočítali, požiadaj štatistický úrad o určenie kódu odboru danej činnosti.
Chvíľu im to potrvá, ale k realizácii ďalších krokov musíš mať sa o čo oprieť.
misomiso
04.01.07,13:16
Nejde o preklep? Urcuje to statisticky urad, alebo DU?
Milan Benka
04.01.07,13:18
Nejde o preklep? Urcuje to statisticky urad, alebo DU?

Zatrieďovanie robí štatistický úrad. Tam by som začal.
Následné kroky bude treba ešte zvážiť.
Muška
04.01.07,13:25
Milanko, lenže ŠU sa určite nevyjadrí, že to patrí pod

Spracovanie dreva a výroba hudobných nástrojov – kód 33
3355 2 - stolár
3355 2 01 - stolár – nábytkárska výroba
3355 2 02 - stolár – stavebnostolárska výroba
3355 2 03 - stolár - poľnohospodárska výroba
3355 2 04 - stolár – priemyselné obrábanie dreva
3341 4 - operátor drevárskej a nábytkárskej výroby

Hlavne by to museli zákonodarcovia doplniť do prílohy k živnostenskému zákonu - ako remeselnú činnosť
Milan Benka
04.01.07,13:31
Muška, ak chcem niečo dosiahnuť ( také aby to aj zákonodarcovia akceptovali) musím niečim začať. A začať treba na začiatku. Teda pri "štatistoch". Podľa toho, ako to zaradia, sa už ďalšie riešenie ponúkne samo.
alex1
02.03.07,12:55
Chcem si overiť, keď je v ZL ohlasovacie živnosti:

Výroba kovových konštrukcií a ich častí
Spracovanie a povrchová úprava kovov v rozsahu voľ.živ
Výroba drobných výrobkov z kovu
Zváračské práce
maliarske a natieračské práce
...

a vykonáva napr. spracovanie a povrchová úprava kovov spadá to do kovoobrábania a môžem uplatniť výdavky 60%.
ďakujem
alex1
02.03.07,17:21
Chcem si overiť, keď je v ZL ohlasovacie živnosti:

Výroba kovových konštrukcií a ich častí
Spracovanie a povrchová úprava kovov v rozsahu voľ.živ
Výroba drobných výrobkov z kovu
Zváračské práce
maliarske a natieračské práce
...

a vykonáva napr. spracovanie a povrchová úprava kovov spadá to do kovoobrábania a môžem uplatniť výdavky 60%.
ďakujem

nikto neskúsi?
Pepa
02.03.07,17:27
nikto neskúsi?
Na živnostenskom liste musíš mať uvedené kovoobrábanie - máš? Ak nie tak smola - 40%.
alex1
02.03.07,18:13
Výroba kovových konštrukcií a ich častí
Spracovanie a povrchová úprava kovov v rozsahu voľ.živ


....mám tam tieto činnosti a tie sú uvedené pod definíciou kovoobrábania, tak to môžem brať ako kovoobrábanie?
Pepa
02.03.07,18:47
Výroba kovových konštrukcií a ich častí
Spracovanie a povrchová úprava kovov v rozsahu voľ.živ


....mám tam tieto činnosti a tie sú uvedené pod definíciou kovoobrábania, tak to môžem brať ako kovoobrábanie?
Nie - zvýraznené slovíčka - voľná živnosť.
Takýto problém som riešila minulý rok - nebol zámočníkom, ale mal v ŽL výroba kovových konštrukcií - zámočník môže vyrábať kovové konštrukcie, ale "výrobár kovových konštrukcií" nie je zámočník.
Pepa
02.03.07,19:00
Pre istotu doplním -máš uvedené v rozsahu voľných živností - je to 40%.
alex1
05.03.07,06:27
tak ked dam do živnosti zamocnictvo a kovoobrabanie, uz to bude ok?
johny18
05.03.07,08:04
Ak ma SZCO v zivnostenskom liste toto:
- omietkarske prace
- maliarske a natieracske prace
- pripravne prace pre stavbu

Na omietkarske prace by sa mohlo vyuzit 60%, na pripravne prace asi len 40%. Ak SZCO vykonava obidva tieto cinnosti a aj ich fakturuje, kolko % si moze uplatnit v danovom priznani? 60 alebo 40?
mysimis
05.03.07,08:04
Ak vykonávaš všetky tieto práce, tak si môžeš uplatniť 40%.
mimča
06.03.07,17:42
Ja riešim momentálne podobný problém...
mám živnosttníka, ktorý vykonáva podlahárske práce - teda podlahárstvo...
no v živnostenskom liste má túto živnosť zaradenú medzi ohlasovacie živnosti.. môžem mu uplatniť 60% výdavky alebo len 40%

- u jeho dvoch kolegoch postupovali 2 účtovníčky rôzne...
jedna uplatnila 60% bez ohľadu na to, čo má uvedené v živnostenskom liste...
druhá druhému kolegovi uplatnila 40% s tým, že v živnostenskom liste má uvedené, že sa jedná o ohlasovaciu živnosť :confused: :confused:
mimča
07.03.07,06:15
prosím, nikto minevie poradiť s príspevkom 29? :confused:
mimča
07.03.07,06:21
ahá už vieeeeem... podľa delenia živností delíme ich na koncesované a ohlasovacie a medzi ohlasovacie patria 1. remeselné živnosti 2 Viazané živnosti
a 3 voľné živnosti...
stačí len trošku oprášiť pamäť a spomenúť si na skúšky z účtovníctva..
;) trošku ma fakt vedia dostať do pomykova niektoré otázky a názory...
Zita5
09.03.07,12:02
SZČO so živnostenským listom :
Ohlasované živnosti
Predmet činnosti :

- zámočnícka a strojárska výroba - na povolenie činnosti odovzdaný výučný list,maturintné z oboru strojárenstvo.


Tohto živnostníka som poslala na ŽÚ aby si zosúladil remeselnú živnosť a poslali ho preč , nakoľko spĺňa podmienky remeselnej živnosti na taký živnostenský list , ako je vystavený .

Nie je nutné mať na ŽL remeselná živnosť .


Čo vy na to ?
Muška
09.03.07,13:00
Zitka, hej.

ŽU zapíše remeselnú činnosť, len ako napr. "Stolárstvo" do ŽL, len ak zdokladuješ prax a vyučenie v odbore - a podľa toho živnostník vie, že je to remeselná činnosť. Škoda, že to v tom ŽL riadne nevyznačia - že sa jedná o remeselnú živnosť.
Zita5
09.03.07,13:05
Zitka, hej.

ŽU zapíše remeselnú činnosť, len ako napr. "Stolárstvo" do ŽL, len ak zdokladuješ prax a vyučenie v odbore - a podľa toho živnostník vie, že je to remeselná činnosť. Škoda, že to v tom ŽL riadne nevyznačia - že sa jedná o remeselnú živnosť.


Muška som rada , že sa mi niekto ohlásil na príspevok , to on musel dokladovať . Len sa tam uvádza , že OHLASOVANÁ ........

Ja mu uplatňujem 60% , a potrebovala som istotu , lenže teraz už ani ja sama neviem čo je správne a čo nie , ŽÚ tvrdí že je to správne , že tam nie je čo meniť a platí to pre remeselnú živnosť .
S21
15.02.09,15:27
ahojte

živnostník od 1.9.2002

1. zváračské práce podľa platného zváračského preukazu
2. maliarske, natieračské a sklenárske práce
3. prípravné práce pre stavbu - zemné, kopačské a búracie práce
4. výroba jednoduchých výrobkov z dreva, kovu a plastov

faktúry má vystavené ako zváračské a zámočnícke práce

každým rokom si uplatnoal paušálne výdavky, a to vo výške 60%

podľa platnej prílohy od 1,1,2008 mi je jasné že zámočníctvo a zváranie patrí pod : Výroba jednoduchých výrobkov z kovu


ale čo pred týmto dátumom? kde to mám presne zaradiť?

možem nadalej uplatnovať 60% ? a textácia na faktúrach je správna? kedže sa to zámočníctvo v ŽL nespomína
muphee
15.02.09,16:24
Ahojte poraďáci!
Mám jednu otázku. Keď má živnostník (murár) na faktúre nasledovný text: "fakturujem vám za prevedené stavebné práce", môže si uplatniť 60%? Alebo musí tam mať "murárske práce"?
Odpoveď ďakujem vopred!!!
Daduš K
04.03.09,07:13
Môžem si uplartniť 60% výdavky ak mám ŽL s profesiamy: Kaderníctvo, holičstvo, nechtový dizajn, pedikúra, kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebyteľovi. Ďakujem
Zita5
04.03.09,07:16
Môžem si uplartniť 60% výdavky ak mám ŽL s profesiamy: Kaderníctvo, holičstvo, nechtový dizajn, pedikúra, kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebyteľovi. Ďakujem

Z ktorej činnosti z vyššie uvedených dosahujete zdaniteľné príjmy ?
Daduš K
04.03.09,07:19
kaderníctvo a holičstvo, kozmetika
Zita5
04.03.09,07:37
kaderníctvo a holičstvo, kozmetika

Vymedzenie remeselných živností - strana 29,30,31 - pozrite a podľa toho zaraďte svoju činnosť .Vľavo sú remeselné a vpravo sú voľné živnosti .

Riadite sa aj tým , či ste preukazovali odbornú spôsobilosť . Znenie §§ uvádzam v tomto príspevku .Nech Vás názov príspevku neodradí .
http://www.porada.sk/970324-post5.html
Wanda9
25.01.10,09:06
Vymedzenie remeselných živností - strana 29,30,31 - pozrite a podľa toho zaraďte svoju činnosť .Vľavo sú remeselné a vpravo sú voľné živnosti .

Riadite sa aj tým , či ste preukazovali odbornú spôsobilosť . Znenie §§ uvádzam v tomto príspevku .Nech Vás názov príspevku neodradí .
http://www.porada.sk/970324-post5.html

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o uistenie alebo opravenie môjho názoru. Ak má živnostník v ŽL uvedené predmety:Uskutočňovanie stavieb a ich zmien a Výroba nekovových výrobkov, výrobkov z betónu, sadry a cementu, t.j. živností nevymedzených v zákone ako remeselné, tak aj keď všetky faktúry má s textom: fakturujeme vám za vykonané remeselné práce, nebudem mu uplatňovať pri paušálnych výdavkoch 60% ale iba 40%. Je to tak? :confused:
Wanda9
26.01.10,07:20
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o uistenie alebo opravenie môjho názoru. Ak má živnostník v ŽL uvedené predmety:Uskutočňovanie stavieb a ich zmien a Výroba nekovových výrobkov, výrobkov z betónu, sadry a cementu, t.j. živností nevymedzených v zákone ako remeselné, tak aj keď všetky faktúry má s textom: fakturujeme vám za vykonané remeselné práce, nebudem mu uplatňovať pri paušálnych výdavkoch 60% ale iba 40%. Je to tak? :confused:

len posúvam, či voľakto neporadí :-)
MartinkoK
26.01.10,08:15
Prosím Vás živnostník - vodoinštalačné práce má paušálne výdavky 60%, koncom decembra vyfakturoval mechanizačné práce v lese. Môže si uplatniť v DP paušálne výdavky 40% na celý rok 2009?
On tvrdí, že hej ale mne sa to nezdá.
Xanti
26.01.10,08:18
Prosím Vás živnostník - vodoinštalačné práce má paušálne výdavky 60%, koncom decembra vyfakturoval mechanizačné práce v lese. Môže si uplatniť v DP paušálne výdavky 40% na celý rok 2009?
On tvrdí, že hej ale mne sa to nezdá.
Ak faktúroval mechanizačné práce tak za celý rok bude v DP paušal 40%. AK by túto fa nevystavil tak jeho paušal by bol 60%.
marjankaj
26.01.10,08:21
Prosím Vás živnostník - vodoinštalačné práce má paušálne výdavky 60%, koncom decembra vyfakturoval mechanizačné práce v lese. Môže si uplatniť v DP paušálne výdavky 40% na celý rok 2009?
On tvrdí, že hej ale mne sa to nezdá.
Môže, ak nebol platca DPH po celý rok 2009.
MartinkoK
26.01.10,08:22
Ďakujem veľmi pekne.
Wanda9
26.01.10,08:31
len posúvam, či voľakto neporadí :-)

A mne by ste neodpovedali? :mee:
marjankaj
26.01.10,08:45
A mne by ste neodpovedali? :mee:

Pozri si prílohu v príspevku č.40. Ak tam tie činnosti nenájdeš, tak 40%. Ak tam nájdeš"všetky" činnosti, ktoré faktúroval, tak môžeš dať 60%.
Zita5
26.01.10,08:50
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o uistenie alebo opravenie môjho názoru. Ak má živnostník v ŽL uvedené predmety:Uskutočňovanie stavieb a ich zmien a Výroba nekovových výrobkov, výrobkov z betónu, sadry a cementu, t.j. živností nevymedzených v zákone ako remeselné, tak aj keď všetky faktúry má s textom: fakturujeme vám za vykonané remeselné práce, nebudem mu uplatňovať pri paušálnych výdavkoch 60% ale iba 40%. Je to tak? :confused:

Na faktúre by mal mať fakturačné pomenovanie prác podľa skutočností ktoré vykonával. Remeselné práce nie sú predmetom živnosti .
Zita5
26.01.10,09:05
marjankaj
26.01.10,09:09
Na faktúre by mal mať fakturačné pomenovanie prác podľa skutočností ktoré vykonával. Remeselné práce nie sú predmetom živnosti .

Súhlasím.
Pridávam § zo živnostenského zákona.
Ja som v prílohe "remeselné práce" nenašiel.

Diel 1
Remeselné živnosti
§ 20
Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č. 1 zákona.
Wanda9
26.01.10,09:14
Ďakujem Vám za pomoc :-).
Na faktúrach má uvedené, len čo som písala, tj remeselné práce bez rozpísania o čo konkrétne ide, takže dávam 40%.