ivanakodajova
04.01.07,14:10
Dobry den,
ja a moj priatel sme obaja zivnostnici a na podnikanie pouzivame moje sukromne vozidlo (na mna napisane), nezaradene do majetku.
Kedze uz viem, ze na to aby som si mohla uplatnit PHM+pausal musim zaplatit dan zMV, ktoru som nezaplatila, vydavky si uplatnovat nebudem. Chcem sa spytat, ci si moze aspon priatel uplatnit PHM ak bude mat so mnou zmluvu o prenajme (na 0 Sk ?) bez toho aby bola dan zMV zaplatena.
tinaM
04.01.07,13:15
Dobry den,
ja a moj priatel sme obaja zivnostnici a na podnikanie pouzivame moje sukromne vozidlo (na mna napisane), nezaradene do majetku.
Kedze uz viem, ze na to aby som si mohla uplatnit PHM+pausal musim zaplatit dan zMV, ktoru som nezaplatila, vydavky si uplatnovat nebudem. Chcem sa spytat, ci si moze aspon priatel uplatnit PHM ak bude mat so mnou zmluvu o prenajme (na 0 Sk ?) bez toho aby bola dan zMV zaplatena.
Daň musí byť v každom prípade zaplatená. Ak si uplatníte výdavky na PHM, tie vám uznajú, ale bude sankcia na daň z MV.
ivanakodajova
04.01.07,14:14
A este sa chcem spytat na tu zmluvu o prenajme. Docitala som sa, ze suma za prenajom ma vychadzat z realnych trhovych cien, cize asi by to nemala byt 0. Tak by ma zaujimalo, ci mozem pouzit zmluvu o vypozicke veci. Co by malo byt bezplatne uzivanie.
j.s
04.01.07,14:18
Nemusite mat zmluvu o prenajme. a nemusite ani platit dan, ak si budete vykryvat cesty nie blockami z poh.hmot, ale cestovnými príkazmi. Takto vsak si nemozno uplatnit do nakladov opravy a ine veci suvisiace s autom
ivanakodajova
04.01.07,14:44
a ako vyzera taky cestovny prikaz? Najdem niekde nejaky vzor?
Evanka
04.01.07,15:33
Nemusite mat zmluvu o prenajme. Nesúhlas § 630 hovorí, že zmluva o prenájme dopravného prostriedku vyžaduje písomnú formu

a nemusite ani platit dan, ak si budete vykryvat cesty nie blockami z poh.hmot, ale cestovnými príkazmi. Nesúhlas Daň musí zaplatiť každý, kto využíva automobil na podnikanie Podľa § 85 Zákona o miestnych daniach je daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. [/quote]

Takto vsak si nemozno uplatnit do nakladov opravy a ine veci suvisiace s autom Súhlas Jedná sa o súkromný automobil nevložený do podnikania.
j.s
08.01.07,16:45
Nesuhlasim s Vami Evanka.
Ano zmluva o najme dopr.prostriedku musi mat pisomnu formu podla obchodneho zakonnika. Ale tento pripad sa da riesit mimo zmluvy.
Ja som napr. konatel s.r.o. a som aj jej zamestnancom a mame vo firme auto. Ja vsak pouzivam vlastne auto nezaradene do majetku spolocnosti. Mesacne miniem benzin za 3000Sk. Moj zamestnavatel, cize ja, si potom spravim v tejto sume ,,cestaky" (podla technicaku-priem.spotreba), ktore tam napasujem tak, aby mi to vyslo do sumy 3000Sk. Je to mimo zmluvy, bola u mna danova kontrola a vsetko bolo ok.
j.s
08.01.07,16:49
Cestovný príkaz je bezne dostat v papiernictve, ale precitajte si moj dalsi prispevok. Chcem, aby sa k tomu vyjadrila Evanka, rad si necham poradit od skusenych ludi
Zoltán Kovács
08.01.07,16:49
Nesuhlasim s Vami Evanka.
Ano zmluva o najme dopr.prostriedku musi mat pisomnu formu podla obchodneho zakonnika. Ale tento pripad sa da riesit mimo zmluvy.
Ja som napr. konatel s.r.o. a som aj jej zamestnancom a mame vo firme auto. Ja vsak pouzivam vlastne auto nezaradene do majetku spolocnosti. Mesacne miniem benzin za 3000Sk. Moj zamestnavatel, cize ja, si potom spravim v tejto sume ,,cestaky" (podla technicaku-priem.spotreba), ktore tam napasujem tak, aby mi to vyslo do sumy 3000Sk. Je to mimo zmluvy, bola u mna danova kontrola a vsetko bolo ok.

Ale u Vás je to iné. Je to vzťah zamestnanec - zamestnávateľ, kým tu sa hovorí o vzťahu SZČO - SZČO. A na používanie súkromného auta zamestnanca na účely zamestnávateľa by mala byť tiež písomná dohoda podpísaná.
Orsz
08.01.07,16:58
Presne tak, je veľký rozdiel, ak používa zamestnanec v s.r.o. svoje súkromné vozidlo - vtedy nemusí mať zaplatenú daň ani nemusí mať zmluvu o prenájme, pretože toto súkromné vozidlo nie je podľa zákona o dani z príjmov definované ako vozidlo určené na podnikanie /nie je zaradené v majetku/. A rozdiel je u SZČO- ktorá je fyzickou osobou, ak chce používať svoje vozidlo na podnikateľské účely, ale nezaradí ho do majetku, musí zaplatiť daň. Ak ho prenajme ďalšej fyzickej osobe, ktorá je SZČO a tá ho bude používať na podnikateľské účely, zaplatí si daň, a vtedy musí byť aj zmluva o prenájme, prípadne aj o výpožičke /môže to byť aj bezplatne/.
STRELEC
08.01.07,17:42
Ak by obe fyzické osoby uzatvorili napr. DVP - tak by použitie vozidla sa stalo použitím vozidla "zamestnanca" a DMV by sa neplatila. To len ako jedna z možností, ktorá ovšem nemusí vyhovovať, napr. preto, že hovoríme "spätne" alebo , že FO sa neoplatí byť zamestnávateľom pre jednu DVP
JOŽO
08.01.07,17:51
Chcem Vás vážení poraďáci poprosiť o radu. Som konateľ s.r.o.. Zároveň som zamestnanec s.r.o.. Používam vlastné motorové vozidlo vo firme a účtujem si PHM a sadzbu 6,2 Sk/km. Musím platiť daň z motorových vozidiel? Vopred ďakujem za radu.
STRELEC
08.01.07,18:01
Chcem Vás vážení poraďáci poprosiť o radu. Som konateľ s.r.o.. Zároveň som zamestnanec s.r.o.. Používam vlastné motorové vozidlo vo firme a účtujem si PHM a sadzbu 6,2 Sk/km. Musím platiť daň z motorových vozidiel? Vopred ďakujem za radu.Nemusíš. Ani ako konateľ , ani ako zamestnanec. Všetko má ale svoje + a aj mínus. Neuplatníš si ale DPH. Môže to byť pre Teba zaujímavé?!
JOŽO
08.01.07,18:35
Môžeš mi to vysvetliť? DPH na vstupe za PHM ? Ďakujem.
vikinka
08.01.07,18:42
DPH pri nákupe PHM.
JOŽO
08.01.07,18:51
Tak to sa mi oplatí radšej zaplatiť daň z motorových vozidiel. Ale užíval som ho celý rok 2006. To budem musieť urobiť dodatočné daňové priznanie. Čo ma to bude stáť? Myslím nie výška, ale " pokuta " za oneskorené podanie - rok? Díky.
vikinka
08.01.07,18:56
Za neskoré podanie DMV 2 000,-Sk
skaspa
08.01.07,18:57
Tak to sa mi oplatí radšej zaplatiť daň z motorových vozidiel. Ale užíval som ho celý rok 2006. To budem musieť urobiť dodatočné daňové priznanie. Čo ma to bude stáť? Myslím nie výška, ale " pokuta " za oneskorené podanie - rok? Díky. § 35 ods. 4 písm. a) zákona o správe daní a poplatkov:
Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane mu uloží pokutu vo výške 0, 2 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti 11ac) uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania, až do výšky 10 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v daňovom priznaní; výška pokuty môže byť najmenej 2 000 Sk a najviac 1 000 000 Sk,

ale nebudeš podávať dodatočné ale riadne,lebo si doteraz nepodal žiadne, dodatočné by si podával len v tom prípade ak by si opravoval riadne po termíne na podanie riadneho daňového priznania;
j.s
09.01.07,15:48
Dakujem vsetkym co ma poopravili a zaroven sa ospravedlnujem za sirenie nepravdivych informacii
Orsz
09.01.07,22:31
Nemusíš. Ani ako konateľ , ani ako zamestnanec. Všetko má ale svoje + a aj mínus. Neuplatníš si ale DPH. Môže to byť pre Teba zaujímavé?!

Strelec, teraz si ma zmiatol. To, že zaplatí konateľ a zároveň zamestnanec s.r.o. dań z motorových vozidiel, nie je s nárokom na uplatnenie si DPH z PHM. Auto by malo byť zaradené v majetku firmy, aby bol takýto odpočet možný - teda určené na podnikanie v zmysle Odchodného zákonníka. Ako si to teda myslel?
JankaV
10.01.07,05:33
Srelec i Orsz, teraz ste ma zmiatli spolu. Ja žijem v tom, že auto nemám v majetku firmy, ale mám zmluvu o prenájme, platím daň z MV a uplatňujem si DPH z nakúpených PHM.
Žijem si dobre alebo v klame?
skaspa
10.01.07,05:57
Srelec i Orsz, teraz ste ma zmiatli spolu. Ja žijem v tom, že auto nemám v majetku firmy, ale mám zmluvu o prenájme, platím daň z MV a uplatňujem si DPH z nakúpených PHM.
Žijem si dobre alebo v klame?
ja som ten STRELCOV príspevok pochopil tak, že keď JOŹO využíva svoje súkromné auto vo svojej s.r.o. ako zamestnanec nemusí mať zaplatenú DzMV, ale keby si ho zaradil do majetku, zaplatil by DzMV, potom by si mohol pri tomto aute uplatniť aj DPH z benzínu (bez sadzby 6,2 Sk) a potom by bola pre neho DPH zaujímavá;
zaplatenie DzMV neoprávňuje na odpočet DPH z benzínu pri využívaní súkromného auta zamestnancom
COSSO
10.01.07,06:55
Dobrý deň
Do debaty sa zapájam prvý krát, pretože nemôžem nájsť odpoveď na môj dotaz.
Som SZČO,platiteľ DPH, auto mám v majetku firmy. Som zároveň konateľ v s.r.o.
nie zamestnancom. Môžem si účtovať voči s.r.o. paušál 6,20 Sk + priemernú spotrebu za jazdy vykonané pre s.r.o.?
Za odpoveď vopred ďakujem.
skaspa
10.01.07,07:32
Do debaty sa zapájam prvý krát, pretože nemôžem nájsť odpoveď na môj dotaz.
Som SZČO,platiteľ DPH, auto mám v majetku firmy. Som zároveň konateľ v s.r.o.
nie zamestnancom. Môžem si účtovať voči s.r.o. paušál 6,20 Sk + priemernú spotrebu za jazdy vykonané pre s.r.o.?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Môj názor:
ak využívate auto nezaradené v majetku s.r.o. ako konateľ máte nárok podľa § 19 ods. 2 písm. d) zákona 595/2003 na: výdavky (náklady) na pracovné cesty, 87) na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov, 87)
osobitným predpisom je zákon o cestovných náhradách podľa ktorého v § 1 ods. 2 písm. b) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a), - takže aj konateľovi bez pracovného pomeru
Nikde som nenašiel obmedzenie, že ak je auto využívané aj SZČO na podnikanie, žeby potom pri využití takéhoto auta nemal konateľ nárok na PHM a 6,2 Sk. Na druhej strane však treba povedať, že ak využijete auto aj v s.r.o. ako konateľ mali by sa Vám pomerne krátiť náklady na toto auto u SZČO napr. odpisy (resp. leasing), lebo toto auto nevyužívate ako SZČO iba na podnikanie, ale aj ako konateľ v s.r.o. (takže po správnosti, ak ste najazdili ako konateľ s týmto autom 100 km, k týmto ste si dali PHM + 6,20 Sk za km (čo sú náklady u s.r.o.) a ako SZČO ste najazdilili 400 km treba krátiť daňové výdavky u SZČO v pomere 4:1, napr. pri odpise: ak by bol ročný odpis 50 000 Sk, daňovo uznaných bude len 40 000 Sk) v sadzbe 6,20 je totiť zahrnutá aj amortizácia (a všetky ostatné výdavky na auto) a keby ste to nekrátili táto by sa dostala do daňových výdavkov 2 krát - u SZČO cez odpis a u s.r.o. cez náhradu za km 6,20 Sk. U SZČO by odpis vo výške 50 000 Sk nebol výdavkom na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov, lebo ste auto „100 percentne“ nevyužívali len na podnikanie ale „20 percentne“ ste ho využíval aj ako auto, pre iný podnikateľský subjekt od ktorého ste ako SZČO nedosahovali príjem a tých 100 km ste najazdili mimo podnikania SZČO.
COSSO
10.01.07,07:37
Auto má už 5 rokov takze je úplne odpísané
skaspa
10.01.07,07:48
Auto má už 5 rokov takze je úplne odpísané
nemusí sa to týkať iba odpisov, ale aj iných nákladov (opravy, údržby...), keďže auto nevyužívate výlučne na podnikanie ako SZČO, na tých odpisoch sa mi to len najlepšie vysvetľovalo;
COSSO
10.01.07,08:18
A čo ak ho vyradím z majetku SZČO, budem môcť odpisovať 6,20 + PHM aj v s.r.o.. aj SZČO?
skaspa
10.01.07,08:24
A čo ak ho vyradím z majetku SZČO, budem môcť odpisovať 6,20 + PHM aj v s.r.o.. aj SZČO?
v s.r.o. máte nárok na 6,20 Sk a PHM pri každom aute, ktoré nie je zahrnuté v obchodnom majetku s.r.o.čky a je využívané pre s.r.o. zamestnancom, konateľom (teda nezáleží, či je auto konateľove, zamestnancove, jeho rodičov, známych, požičané....) a u SZČO je nárok na 6,20 Sk a PHM len pri vlastnom motorovom vozidle (§ 19 ods. 2 písm e), ak ho vyradíte a bude písané na Vás bude Vaše vlastné tak máte nárok na 6,20 Sk a PHM, ak by nebolo vlastné je nárok len na PHM
COSSO
10.01.07,08:28
Ďakujem za odpoveď
JOŽO
10.01.07,12:09
Skúsil som trochu poštudovať súvisiace zákony a predpisy.Môj názor je takýto - samozrejme nemusí byť správny: ak konateľ, resp. zamestnanec firmy s.r.o. používa vlastné motor. vozidlo pre firemné účely , nemusí platiť firma DzMV , konateľ resp. zamestnanec si vypíše cesťák, má zaplatené PHM, ako aj 6,2 Sk/km . Keďže PHM ako aj 6,2 Sk/km sú náklady s.r.o. na dosiahnutie a udržanie príjmu, môže si s.r.o. uplatniť odpočet DPH z PHM.
skaspa
10.01.07,12:48
Skúsil som trochu poštudovať súvisiace zákony a predpisy.Môj názor je takýto - samozrejme nemusí byť správny: ak konateľ, resp. zamestnanec firmy s.r.o. používa vlastné motor. vozidlo pre firemné účely , nemusí platiť firma DzMV , konateľ resp. zamestnanec si vypíše cesťák, má zaplatené PHM, ako aj 6,2 Sk/km . Keďže PHM ako aj 6,2 Sk/km sú náklady s.r.o. na dosiahnutie a udržanie príjmu, môže si s.r.o. uplatniť odpočet DPH z PHM.
platí s.r.o. za benzín čerpacej stanici? je zamestnanec platiteľom DPH? spĺňa potom s.r.o. podmienky na odpočet DPH? 3 x NIE, nehovoriac o tom, že zamestnanec nie je povinný predkladať bločky o nákupe PHM pri vyúčtovaní cesty (mohol mať v nádrži dostatok benzínu, aby vykonal pracovnú cestu a teda žiadny benzín nekupoval), ale má nárok na preplatenie PHM podľa spotreby jeho vozidla, najazdených km a ceny PHM (ktorá sa nemusí preukazovať bločkom)
Orsz
11.01.07,18:19
ja som ten STRELCOV príspevok pochopil tak, že keď JOŹO využíva svoje súkromné auto vo svojej s.r.o. ako zamestnanec nemusí mať zaplatenú DzMV, ale keby si ho zaradil do majetku, zaplatil by DzMV, potom by si mohol pri tomto aute uplatniť aj DPH z benzínu (bez sadzby 6,2 Sk) a potom by bola pre neho DPH zaujímavá;
zaplatenie DzMV neoprávňuje na odpočet DPH z benzínu pri využívaní súkromného auta zamestnancom

No, z príspevku č.13 od Strelca mne vyplývalo, že ak zaplatí dań z MV - môže si uplatniť DPH, konkretne tam chápané pri použití vlast.motor.vozidla - zabudol teda dopísať, že podmienkou je aj zaradenie do majetku, prípadne prenajať vozidlo do s.r.o. Preto som apelovala.
Orsz
11.01.07,18:24
Skúsil som trochu poštudovať súvisiace zákony a predpisy.Môj názor je takýto - samozrejme nemusí byť správny: ak konateľ, resp. zamestnanec firmy s.r.o. používa vlastné motor. vozidlo pre firemné účely , nemusí platiť firma DzMV , konateľ resp. zamestnanec si vypíše cesťák, má zaplatené PHM, ako aj 6,2 Sk/km . Keďže PHM ako aj 6,2 Sk/km sú náklady s.r.o. na dosiahnutie a udržanie príjmu, môže si s.r.o. uplatniť odpočet DPH z PHM.

Stále tu vidím zmätok. V tomto prípade nie je možné uplatniť DPH, to je stále o tom istom ako sme sa bavili so Strelcom v príspevkoch č.13 a ďalej.
veget
11.01.07,18:47
SZČO, ktorá prišla o vodičké oprávnenie, má zaplatenú daň z mot. vozidiel za vlastné auto nezaradené v obchodnom majetku a v súčasnosti na ňom pre účely tejto SZČO jazdí zamestnanec, naďalej účtujem PHM + 6,20, je to v poriadku?
STRELEC
11.01.07,19:01
SZČO, ktorá prišla o vodičké oprávnenie, má zaplatenú daň z mot. vozidiel za vlastné auto nezaradené v obchodnom majetku a v súčasnosti na ňom pre účely tejto SZČO jazdí zamestnanec, naďalej účtujem PHM + 6,20, je to v poriadku?... a nezabudol by som uplatniť nárok na stravné. Pravda len ak sú splnené zákonné podmienky:)
STRELEC
11.01.07,19:07
No, z príspevku č.13 od Strelca mne vyplývalo, že ak zaplatí dań z MV - môže si uplatniť DPH, konkretne tam chápané pri použití vlast.motor.vozidla - zabudol teda dopísať, že podmienkou je aj zaradenie do majetku, prípadne prenajať vozidlo do s.r.o. Preto som apelovala.
Ani moc nezabudol. Reč bola nie komplexne o problematike, ale len z pohľadu daní z príjmov. Odbočenie k DPH bolo vlastne len odbočenie a tak v texte som urobil len narážku.
Orsz
11.01.07,21:04
Ani moc nezabudol. Reč bola nie komplexne o problematike, ale len z pohľadu daní z príjmov. Odbočenie k DPH bolo vlastne len odbočenie a tak v texte som urobil len narážku.

Ja som dosť detailistka, a keď chcem aby niekto pochopil problematiku správne, tak si potrpím na detailoch, aby to tých menej skúsených nezmiatlo. Mám pocit, že Jožo bol trochu v začarovanom kruhu, ty nie?
sabi306
14.03.08,12:55
Dobrý deň!
Ja by som sa chcela opýtať, či taxikár, ktorý má živnosť rozšírenú na štyri autá, má zamestnaných troch ľudí na dohodu a oni vykonávajú túto prácu na vlastnom motorovom vozidle, či treba aby ich zamestnávateľ mal ich autá v prenájme, alebo ako to urobiť aby to nebolo protizákonné, lebo vraj na vlastnom majetku nemôže zamestnanec vykonávať zárobkovú činnosť. Mimochodom dvaja z nich sú na úrade práce, jeden úplný invalid. Ďakujem