zita007
04.01.07,14:45
Milí poraďáci,
prosím kto by mi vedel poradiť,

firma - s.r.o. (platca DPH) kúpila XII.2006 úžitkové auto s nárokom na odpočet DPH - Škoda octávia tour - combi v hodnote 633 000,- Sk.
1/2 kúpnej ceny (t.j. 315 000,-) bola zaplatená zálohovou faktúrou pred prevzatím auta + spracovateľský poplatok a 1. splátka povinn. zml. poist. a havarijné poist. (t.j. 7912,-).
Druhú polovicu kúpnej ceny (315 000,-) predstavuje účelový úver, ktorý firme poskytla líz. sp. Volkswagen fin. sl.. Tento účelový úver je firma povinná splatiť v XII.2007.

Celý rok 2007 bude firma splácať mes.splátku 2473,-:
a/ (12x) 736,- povinné zml. poist.
b/ (12x) 2 007,- havarijné poist.

Firma má s Volkswagen f.sl. podpísanú zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva podľa §553 a násl. zák. č. 40/1964Zb, kde sa píše, že výlučným vlastníkom mot. vozidla je dlžník (firma).

Prosím o radu, ako mám toto všetko účtovať v PÚ, som totíž začínajúca účtovníčka a s takým niečim nemám vôbec skúseností.
Ďakujem veľmi pekne každému, kto mi poradí.
;)
zita007
07.01.07,19:00
Autokredit
Prosím, naozaj mi nikto nevie poradiť?
Danila
07.01.07,21:08
Autokredit
Prosím, naozaj mi nikto nevie poradiť?http://www.porada.sk/t5485-kupa-auta-na-uver.html skús preštudovať.
orimd
07.01.07,21:27
Mám podobný prípad, ale osobné auto, takže DPH si nemôžem ulatniť.
Pýtal som sa nato auditora
Fa od dodávateľa by som zaučtoval ako nákup IM :042, 343/321, kde by som dal cenu auta.
Spracoavteľský poplatok 042,343/321 ....potom zaučtovanie úhrad 321/211,221
Po zaradení auta by som preučtoval cenu auta 022/042 a do nákladov by šli odpisy 551/082
Splátky poistného za auta by som vytvoril podľa splátkového kalendára po mesiacoch v záväzkoch 568/379 ... úhrady 379/211,221
zita007
08.01.07,19:06
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomohla.
Ale ešte sa chcem opytať čo s účelovým úverom - netreba to preúčtovať z 321 na 379 iné záväzky?
Prajem príjemný deň.
zita007
08.01.07,19:41
Milá Danila, dík za tip, prešla som si to, a už viem aj čo s tým úverom.
Som veľmi rada, že ste sa ozvali Danila aj Orimd, veľmi ste mi pomohli.
Ste zlatí.
zdeník
09.01.07,09:28
Milí poraďáci,
prosím kto by mi vedel poradiť,

firma - s.r.o. (platca DPH) kúpila XII.2006 úžitkové auto s nárokom na odpočet DPH - Škoda octávia tour - combi v hodnote 633 000,- Sk.
1/2 kúpnej ceny (t.j. 315 000,-) bola zaplatená zálohovou faktúrou pred prevzatím auta + spracovateľský poplatok a 1. splátka povinn. zml. poist. a havarijné poist. (t.j. 7912,-).
Druhú polovicu kúpnej ceny (315 000,-) predstavuje účelový úver, ktorý firme poskytla líz. sp. Volkswagen fin. sl.. Tento účelový úver je firma povinná splatiť v XII.2007.

Celý rok 2007 bude firma splácať mes.splátku 2473,-:
a/ (12x) 736,- povinné zml. poist.
b/ (12x) 2 007,- havarijné poist.

Firma má s Volkswagen f.sl. podpísanú zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva podľa §553 a násl. zák. č. 40/1964Zb, kde sa píše, že výlučným vlastníkom mot. vozidla je dlžník (firma).

Prosím o radu, ako mám toto všetko účtovať v PÚ, som totíž začínajúca účtovníčka a s takým niečim nemám vôbec skúseností.
Ďakujem veľmi pekne každému, kto mi poradí.
;)
Ja mám podobný prípad ako ty, aj takú zmluvu a tam sa v článku III. píše, že dľžnik na zabezpečenie svojho záväzku (t.j. úveru)prevádza na veriteľa podpisom zmluvy vlastnícke právo k predmetu financovania. V technickom preukaze máme teda vlastník: VW finančné služby a držiteľ: naša firma. Neviem čo s tým teraz, ak si poštudovala niečo, tak poraď a napíš celý postup účtovania aj úveru.
zita007
09.01.07,17:02
Ahoj zdeník,
prečítaj si čl. II - kde sa píše: Dlžník prehlasuje, že je výlučným vlastníkom predmetu financovania, ktorý nadobudol na základe platnej kúpnej zmluvy ....
Podľa informácií, ktoré mám ja, sme vlastnikom mi, ale zajtra budem kontaktovať známeho vo Volkswagene f.sl., takže budem možno múdrejšia. Potom sa ozvem. Ak zistiš dovtedy niečo nové, napíš. Dík.
Ahoj.
zdeník
09.01.07,17:08
Už som to troška poštudovala, ale je to aj tak čudné. V účtovníctve sme asi vlastníkmi my, nakoľko si to môžeme dať do majetku, ale v technickom preukaze sme jednoznačne len držiteľmi a vlastníkmi sú VW f.sl.. Vy máte ako v TP?
Socha
10.01.07,11:05
Ten AutoKreidt máme aj my. Lúskala som to dlhšiu dobu a prišla som na to, že aj keď je ako vlastník zapísaná spoločnosť VW a my ako držiteľ, máme nárok na odpisovanie podľa § 24 zákona o dani z príjmov - odporúčam si pozrieť - bolo to tu už rozoberané - odsek 1a - AutoKreidt je založený na "Zmluve o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva" - ide teda o formu ručenia, čo presné spomína tento paragraf - ide o výnimku, keď nemusí byť vlastnícke právo k majetku.
zita007
12.01.07,12:49
Áno v TP je vlastník zapísaný Volkswagen, firma je zapísana ako držiteľ mot. vozidla. Po splatení úveru sa vlastníctvo v TP prepíše z Volkswagenu na firmu.
Konzultovala som to aj s inými, a povedali mi niečo podobné ako píše Silvia.
svobodova
24.04.08,20:50
Prosím môžete mi poradiť? Firma má v oprávnení prenájom automobilov a za týmto účelom aj obsatarala osobné motorové vozidlo na autokredit. Môžem uplatniť DPH z tohto vozidla resp. môže byť obstaranie formou autokreditu chápané ako kúpa?
nika.sum
17.07.08,08:07
Ahoj, prosim poradte. SZCO si zobrala na autokredit osobny automobil v r. 2005 a ho aj 3 roky odpisovala, v r. 2008 previedla uverovu zmluvu na svoju s.r.o. nakolko so zivnostou konci. Ako je to s odpisovanim? Co bude obstaravacia cena pre s.r.o.?
nika.sum
17.07.08,20:14
Prosim, pomozte mi niekto
nika.sum
17.07.08,20:15
prosim pomozte mi niekto
nika.sum
18.07.08,08:37
Ahoj, prosim poradte. SZCO si zobrala na autokredit osobny automobil v r. 2005 a ho aj 3 roky odpisovala, v r. 2008 previedla uverovu zmluvu na svoju s.r.o. nakolko so zivnostou konci. Ako je to s odpisovanim? Co bude obstaravacia cena pre s.r.o.?

Ja viem ze je teraz toho vela, ale nenajde sa tu nikto kto by mi poradil? Ak ho previedla na s.r.o. bez akejkolvek odplaty, s tym ze s.r.o. pokracuje v splacani autokreditu, je obstaravacia cena pre s.r.o. hodnota istiny vo zvysnych splatkach? a tuto sumu si bude s.r.o. uplatnovat v nakladoch odpismi?
optimistka
18.07.08,10:34
vstupnou cenou pre odpis v s.r.o. bude suma za ktorú to FO odpredá sr.o. a to je cena na ktorej sa dohodnú, môže to byť zostatková, trhová, z tej odvedie aj FO dph, FO ho z majetku vyradí a s.r.o. ho v tej hodnote zaradí a odpočíta si dph, dph samozrejme len v tom prípade že je to úžitkový automobil, nesplatený uver si prevedú medzi sebou so súhlasom veriteľa, úver neovplyňuje nič ani u FO ani v s.r.o. myslím s vplyvom na ZD, len zostatok záväzku, uver sa postúpi v tej hodnote aký zostáva splatiť, FO si ho vysporiada v rámci účtovných operácií neopvplyňujucih ZD a s.r.o. si záväzok zo splácania autokreditu zaradí podľa doby splatnosti buď na dlhý alebo krátyk záväzok, dlhý účt. sk. 4, krátky účt. sk.3, z uveru ti plynúlen úroky o ktorých účtuješ podľa splátkového kalendára na účet 562, len na konci roka pozor na časové rozlíšenie
optimistka
18.07.08,10:40
autokredit je vlastne spotrebný uver, vlastnikom si ty a so spoločnosťou ktorá ti tento produkt poskytla mas podpísanú zmluvu o zanezpečovacom prevode práva pre prípad, že nebudeš platiť predpísané splátky, takže FO majetok zaraďuje a odpisuje ako vlastný, preto ho musí vyradiť napr. predajom do s.r.o.
nika.sum
18.07.08,20:43
dakujem velmi pekne
vaneta
24.09.08,07:33
Ako tu čítam tieto odpovede, stále mi nie je jasné, ako sa to odpisuje. Nemohol by to niekto zhrnúť a "po lopate" vysvetliť? Ja som vyrozumela nasledovne: ak je v TP majiteľ vozidla dlžník, tak odpisuje 4 roky. Ak je však majiteľom finančná spoločnsoť a dlžník je iba ako držiteľ, tak nemá právo odpisovať? alebo odpisuje tak ako pri finančnom lízingu alikvótnu časť 1/36?
optimistka
24.09.08,07:42
ak kupuješ majetok formou autokreditu odpisuješ v zmysle zákona o daniach z príjmov zrýchlene alebo rovnomerne, ak kupuješ majetok formou leasingu odpisuješ tzv. leasingovou metódou odpisovania napr každý mesiac 1/36
vaneta
24.09.08,07:47
A vôbec nie je dôležité, kto je uvedený v technickom preukaze ako majiteľ a držiteľ vozidla?
optimistka
24.09.08,08:37
pri autokredite si vlastník zapísaný v TP, pri leasingu je vlastník leasingovka. rozdiel je aj pri fakture, ktorý ti vystavuje predajca, pri leasingu ju vystavuje na leasingovku, a tá potom na nájomcu, pri autokredite priamo na firmu alebo FO