uctoeva
04.01.07,16:18
Dobrý deň, mám na vás otázku.Zakúpené rádio do predajne textilu.Môžeme si ho dať do daňovo uznaných nákladov a odpočítať DPH? Neprišla som zatial na to, ako by som to zdôvodnila daňovákom.
Poradte mi .
Petosev
04.01.07,15:27
Ale áno, je to tvorba jednak pracovného prostredia a jednak spríjemnenie nákupu pre zákazníkov, čo slúži na účely dosahovania a zabezpečenia zdan. príjmov a na účely podnikania - dodaní tovaru s daňou a teda i DPH by som odpočítal.
Chobot
04.01.07,15:39
... a nezabudni si ho prihlásiť kvôli plateniu koncesionárskych poplatkov za rozhlas.;)
misomiso
04.01.07,15:54
Ale áno, je to tvorba jednak pracovného prostredia a jednak spríjemnenie nákupu pre zákazníkov, čo slúži na účely dosahovania a zabezpečenia zdan. príjmov a na účely podnikania - dodaní tovaru s daňou a teda i DPH by som odpočítal.

No teda o tom sprijemneni by sa dalo diskutovat. Ja casto nevydrzim dlhsie ako par sekund v niektorych obchodoch prave kvoli "hudobnej produkcii". Minule som chcel nieco dcere kupit v Kenvele a nijako sa nedalo s predavackou dohodnut, lebo tam bola uroven hluku ako vo VSZ. Ked som sa jej spytal, preco vlastne, odpoved bola "to musime". Su to chudaci. Uz pred rokom bola debata v mediach o tom, ze predavaci v obchodoch musia dva mesiace pocuvat stale tie iste koledy - co je vlasne mucenie. Malokto si ale uvedomuje, ze na zakaznikov to posobi v podstate rovnako. Obchodnici si myslia, ze bude fajn, ak si u nich vypocujem napr. Knechtovu, ale nedojde im, ze som tu istu pesnicku pocul predtym v inom obcghode a pred tym 2 x v aute a.t.d.

Ja nie som ziaden puritan, hudbu pocuvam, doma aj v aute casto aj ten mainstream, co sa vali z medii, rozdiel je v tom, ze pocuvam vtedy, ked chcem a co chcem. Ak mi v aute zacina liezt na nervy, ze uz pocuvam Cmorika 11. raz, radio vypnem. V obchode ho vypnut nemozem, teda co najrychlejsie opustam priestor.

Poznam vela ludi, ktorym to vadi, ja si napr. so znamymi pravidelne vymienam tipy na restauracie, kde 1,) dobre varia 2,) nehra hudba, alebo hra iba nevtieravo.
Janka6685
04.01.07,16:00
... a nezabudni si ho prihlásiť kvôli plateniu koncesionárskych poplatkov za rozhlas.;)

Ak mám priestor na podnikanie v podnájme a v zmluve mám uvedené, že signál mi zabezpečuje prenajímateľ, tak už ma ohľadne koncesionárskych poplatkov nič nezaujíma? Platí to prenajímateľ?
Chobot
04.01.07,16:25
Ak mám priestor na podnikanie v podnájme a v zmluve mám uvedené, že signál mi zabezpečuje prenajímateľ, tak už ma ohľadne koncesionárskych poplatkov nič nezaujíma? Platí to prenajímateľ?

Podľa § 3 zákona o konces. poplatkoch č. 212/1995 je platiteľom poplatkov :

"(1) Platiteľom poplatkov je fyzická osoba, ktorá prijímač vlastní, samostatne zárobkovo činná osoba, 1a) ktorá prijímač eviduje v účtovníctve, a právnická osoba, ktorá prijímač eviduje v účtovníctve.
...

(4) Ak je platiteľ poplatku právnická osoba alebo samostatne zárobkovo činná fyzická osoba, je povinný platiť poplatok za každý prijímač."

Takže je jedno, kto Ti zabezpečuje signál, pokiaľ budeš mať v prijímač v účtovníctve, platíš Ty.
Janka6685
04.01.07,16:28
Podľa § 3 zákona o konces. poplatkoch č. 212/1995 je platiteľom poplatkov :

"(1) Platiteľom poplatkov je fyzická osoba, ktorá prijímač vlastní, samostatne zárobkovo činná osoba, 1a) ktorá prijímač eviduje v účtovníctve, a právnická osoba, ktorá prijímač eviduje v účtovníctve.
...

(4) Ak je platiteľ poplatku právnická osoba alebo samostatne zárobkovo činná fyzická osoba, je povinný platiť poplatok za každý prijímač."

Takže je jedno, kto Ti zabezpečuje signál, pokiaľ budeš mať v prijímač v účtovníctve, platíš Ty.

A ak bude na prevádzke, ale nebude nikde v účtovníctve evidovaný?
Chobot
05.01.07,08:22
A ak bude na prevádzke, ale nebude nikde v účtovníctve evidovaný?

Tak môžeš povedať, že je to Tvoje súkromné rádio a máš ho tam aby si ho Ty počúvala. Aj ja mám v práci svoje vlastné rádio.

Tým, že ako fyzická osoba platíš (teda mala by si platiť) koncesionársky poplatok, platíš ho len 1x pričom prijímačov môžeš mať aj 20. To je ten rozdiel medzi fyzickou osobou a podnikateľom. Fyzická platí iba 1x a podnikateľ za každé rádio osobitne.
účtovník 007
05.01.07,08:32
Tak môžeš povedať, že je to Tvoje súkromné rádio a máš ho tam aby si ho Ty počúvala. Aj ja mám v práci svoje vlastné rádio.



Pozor, ak si ako súkromná osoba prinesieš rádio alebo "magiš" do podnikat. priestoru, kde reprodukovanú hudbu môžu počúvať iní účastníci, platí sa koncesionársky poplatok, bez ohľadu na to, čí je rozhlasový prijímač.. Nám dala SOZA pekné pokuty za to, že si predavačky podonášali rádiá(vlastné) do stánkov a na konc. poplatky neboli prihlásené. V tomto prípade s prehlásením, že je Tvoje neuspeješ. Nakoniec sme to zakotvili v pracovnom poriadku a rádiá na prevádzkach sú zakázané. Ak predpis niekto poruší a my dostaneme pokutu, musí si ju predavačka v plnej výške zaplatiť.
účtovník 007
05.01.07,08:51
Beží tu podobná téma,tu ale ide o reprodukciu CD nosičov,ale možno niekomu pomôže
http://www.porada.sk/t14644-hudobna-produkcia-v-kadernictve.html
Chobot
05.01.07,09:15
Pozor, ak si ako súkromná osoba prinesieš rádio alebo "magiš" do podnikat. priestoru, kde reprodukovanú hudbu môžu počúvať iní účastníci, platí sa koncesionársky poplatok, bez ohľadu na to, čí je rozhlasový prijímač.. Nám dala SOZA pekné pokuty za to, že si predavačky podonášali rádiá(vlastné) do stánkov a na konc. poplatky neboli prihlásené. V tomto prípade s prehlásením, že je Tvoje neuspeješ. Nakoniec sme to zakotvili v pracovnom poriadku a rádiá na prevádzkach sú zakázané. Ak predpis niekto poruší a my dostaneme pokutu, musí si ju predavačka v plnej výške zaplatiť.

Aha! Našťastie ku nám do kacelárie klienti nechodia.

Dúfam, že za to, že to rádio počujú aj niektorí blízkosediaci kolegovia nebude firma musieť platiť...:D .

A bolo to určite ohľadne koncesionárskych poplatkov? Nebolo to ohľadne autorských práv (keď to bola kontrola SOZA)? Lebo na aké ustanovenie zákona o konc. poplatkoch sa potom pri pokute odvolali? Tento zákon hovorí jasne, že firma musí platiť konc. poplatok len ak má prijímač v účtovníctve, nie aj vtedy, ak sa nachádza v priestore firmy.:rolleyes:

Dopĺňam a zároveň si to potvrdzujem. Neišlo o koncesionárske poplatky, ale o autorský honorár. Prikladám otázku a odpoveď skopírovanú priamo zo stránky SOZA:

OT.: Je potrebné mať licenciu a platiť autorské honoráre aj keď rozhlasový alebo televízny prijímač, z ktorého hudba znie, je osobným vlastníctvom zamestnanca prevádzky ?
Áno, autorské honoráre sa platia za verejné šírenie hudby bez ohľadu na to, či technické zariadenie, z ktorého hudba znie, má majiteľ (resp. firma) zavedené v účtovníctve ako svoj majetok, alebo ide o zariadenie, ktoré má v osobnom vlastníctve iná osoba, napr. zamestnanec firmy.

Takže koncesionárske poplatky nebude musieť platiť (ak rádio nebude písané na firmu), ale ak je to v priestore firmy, tak musí platiť autorské honoráre.

Ešte dopĺňam:

Zákon o konc. poplatkoch ale nezakazuje používať súkromný prijímač aj mimo bytu - § 3 ods. 2

"(2) Ten, kto zaplatí poplatok za jeden prijímač, môže sám alebo s príslušníkmi svojej domácnosti používať viac prijímačov, a to v byte alebo mimo bytu."

Takže SOZA to príliš komplikuje. ASi sa boja, že by všetci podnikatelia vo verejných priestoroch prehlásili prijímače (TV a R) za vlastníctvo fyz. osoby a došli by o veľa peňazí z autorských práv.

Ešte pozriem, či to platí aj v tých firmách, kde nechodia zákazníci (napr. ak má niekto sám kanceláriu a má tam svoje vlastné rádio - či môže SOZA požadovať za takúto reprodukciu autorské hororáre)
účtovník 007
05.01.07,09:30
Áno kontrola bola zo SOZA a zameraná na autorský honorár, ale chceli vedieť, či sú rozhlasové prijímače prihlásené a či sa platia za ne konces. poplatky. Neviem, či mali právo aj na takéto informácie, my sme im ich poskytli. No a potom sme dostali pokutu. Tak sme to pekne-krásne zakázali, lebo pri 40 prevádzkach sa nejaká tá kontrola "nachomejtla" každú chvíľu.
Chobot
05.01.07,10:17
Pozeral som aj zákon, tam to upravené takto nie je. Na stránke SOZA sú však poplatky za verejné šírenie um. diel (http://www.soza.sk/index.php?page=142) a stojí to za to si to pozrieť. Sú tam aj poplatky za reprodukované hudbu v erotickom salóne :D . Vyzerá to tak, že autorský poplatok sa platí len tam, kde je verejný priestor. V bežnej kancelárskej firme to nehrozí.
Chobot
05.01.07,10:25
Pre uctoeva by to bolo nasledovne (podľa plochy predajne):

2.3.2.14.1. Hudba reprodukovaná ľubovoľným reprodukčným zariadením v stálej predajni obchodu (vrátane obchodných domov) 1 - 50 m2 300/rok


2.3.2.14.2. - " - 51 - 200 m2 400/rok


2.3.2.14.3. - " - 201 - 500 m2 800/rok

2.3.2.14.4. - " - 501 - 1500 m2 2000/rok


2.3.2.14.5. - " - 1501 - 3000 m2 3500/rok


2.3.2.14.6. - " - 3001 - 4500 m2 5500/rok


2.3.2.14.7. - " - 4501 - 6000 m2 8000/rok


2.3.2.14.8. - " - 6001 - 8000 m2 14000/rok


2.3.2.14.9. - " - 8001 - 10000 m2 16000/rok
účtovník 007
05.01.07,10:52
Vyzerá to tak, že autorský poplatok sa platí len tam, kde je verejný priestor. V bežnej kancelárskej firme to nehrozí.

No ja keď som sa prela s tou protivnou babou zo SOZA, tak mi povedala, že verejný priestor je aj kancelária v tom prípade, ak tam chodia cudzí ľudia. Teda "cudzími ľuďmi" myslela, že nám nápríklad zákazníci chodia uhrádzať fa do pokladne. :D Vypočujú si z rádijka "Anetu Langerovú" a celí vytešení a ľahší o pár tisíc odchádzajú preč.:D V tom prípade mám platiť SOZA.:( Inak celú SOZ-u a podobné inštitúcie nemusím.
Škola
05.01.07,11:05
SOZA chcela vedieť či sa platia koncesionárske poplatky, resp. kto ich platí, aby rozhodli o výške pokuty. Občanovi-vlastníkovi rádia vyrúbia nižšiu pokutu ako podnikateľovi.
Chobot
05.01.07,11:38
No ja keď som sa prela s tou protivnou babou zo SOZA, tak mi povedala, že verejný priestor je aj kancelária v tom prípade, ak tam chodia cudzí ľudia. Teda "cudzími ľuďmi" myslela, že nám nápríklad zákazníci chodia uhrádzať fa do pokladne. :D Vypočujú si z rádijka "Anetu Langerovú" a celí vytešení a ľahší o pár tisíc odchádzajú preč.:D V tom prípade mám platiť SOZA.:( Inak celú SOZ-u a podobné inštitúcie nemusím.

Sú to určite vydriduchovia, veď kancelársky priestor v tom sadzobníku uvedený ani nemajú, tak podľa čoho cchela vyberať poplatok???:eek:
misomiso
05.01.07,11:54
Je zaujimave, ze ak si pustite CD napr. v obchde alebo v restauracii, musite platit poplatok interpretovi aj autorovi diela (cez SOZA) ale ak tam zavesite obraz (tiez autorske dielo) nemusite platit nikomu nic.

Pred casom prebehla taka afera vo svete ohladne zvoneni MT. Niekto prisiel na to, ze je to podla zakona hudobna produkcia na verejnosti a odvtedy su zvonenia bud specialne komponovane na ten ucel,alebo ak vyjadruju konkretnu skladbu, musia byt vysporiadane s autorom. Opat ale vytvarnici tahaju za kratsi koniec: kazde LOGO je tiez autorskym dielom a je pouzivane dennodenne na verejnosti...
účtovník 007
05.01.07,12:00
Prikladám citáciu zo SME.


NA ministerstve kultúry finišuje príprava návrhu zákona, ktorý má nahradiť súčasný koncesionársky zákon. Podľa predbežného návrhu, ktorý má denník SME k dispozícii, výber poplatkov by už nemali na starosti STV a SRo, ale Úrad pre poplatky za služby verejnosti poskytované verejnoprávnymi médiami.
Úrad by podliehal priamo ministrovi, ten by vymenoval a odvolával jeho vedenie. Verejnoprávne médiá by žiaden priamy dosah na jeho chod nemali.
Návrh tiež mení spôsob výberu poplatkov: namiesto za prijímače by sa platilo za každý byt. Ak má niekto viacero bytov či chatu, platil by viackrát.:eek:
Návrh má už v súčasnosti veľa kritikov.

K tomu nie je čo dodať.:(
dracica
05.01.07,12:12
:):):):)Prečítala som si vaše príspevky a rozhodla som sa že si do roboty budem nosiť diskman podlieha to koncesion. poplatkom ???:D:D
Chobot
05.01.07,12:14
Je zaujimave, ze ak si pustite CD napr. v obchde alebo v restauracii, musite platit poplatok interpretovi aj autorovi diela (cez SOZA) ale ak tam zavesite obraz (tiez autorske dielo) nemusite platit nikomu nic.
...

Aj na to pamätal zákon o autorskom práve:

"§ 37
Verejné vystavenie diela


(1) Súhlas autora na priame verejné vystavenie5) originálu diela alebo jeho rozmnoženiny sa nevyžaduje, ak

a) ide o verejné vystavenie originálu diela, ktoré bolo predané alebo ku ktorému vlastníctvo bolo prevedené iným spôsobom na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, o ktorej autor vedel, že takáto činnosť je časťou jej obvyklých aktivít,
b) verejné vystavenie nie je v rozpore s riadnym využívaním originálu diela alebo jeho rozmnoženiny a nezasahuje iným spôsobom do práv autora.

(2) V prípadoch podľa odseku 1 nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu."
Chobot
05.01.07,12:16
:):):):)Prečítala som si vaše príspevky a rozhodla som sa že si do roboty budem nosiť diskman podlieha to koncesion. poplatkom ???:D:D

TO asi nie, lebo vtedy hudbu verejne nerozširuješ, počuješ ju len Ty.:D :D
Jozef I
05.01.07,12:20
tuším musím platiť SOZE aj za to, ked si budem skladbu pískať alebo spievať na verejnosti :D :D mimotemy
misomiso
05.01.07,12:26
Ano, myslim, ze sa jedna o "verejnu produkciu" v pravom zmysle slova. Ale Ty budes ale platit iba autorovi skladby a ostatni, ktori Ta pocuvaju, by mali platit Tebe ako interpretovi.
dracica
05.01.07,12:33
tuším musím platiť SOZE aj za to, ked si budem skladbu pískať alebo spievať na verejnosti :D :D mimotemy

Ja by som povedala, že je to aj určitou reklamou na predaj hudobných nosičov, je to divný zákon... tak prečo platiť ???
Braňo
05.01.07,12:41
V práci počúvame rádio cez internet, nemáme rádio, iba pripojené reproduktory k PC. Považuje sa toto za zariadenie schopné reprodukovať hudbu z hľadiska koncesionárskych poplatkov?
Muška
05.01.07,12:49
Branko,

pamätáš sa na minulý rok, keď sa začali predávať prvé mobily s rádiom.....vtedy sa to už riešilo, že keď si tento telefón kúpiš ako podnikateľ mal by si sa prihlásiť ako platiteľ poplatkov za rozhlas.
účtovník 007
05.01.07,13:28
Ja by som navrhovala, aby SOZA mala skrátené číslo ako hasiči alebo policajti Napr 199. Ak by sme si na záhrade zapli rádio a dali ho na plné pecky, bolo by tvojou občianskou povinnosťou ihneď volať 199 a zaplatiť poplatok.:D Čo poviete, nemám to navrhnúť ministrovi?:D
dracica
05.01.07,13:36
Ja by som navrhovala, aby SOZA mala skrátené číslo ako hasiči alebo policajti Napr 199. Ak by sme si na záhrade zapli rádio a dali ho na plné pecky, bolo by tvojou občianskou povinnosťou ihneď volať 199 a zaplatiť poplatok.:D Čo poviete, nemám to navrhnúť ministrovi?:D

A čo keby prišla kontrola a našla by vo firme rádio a majiteľ tej firmy by tvrdil, že ho nepočuva...nech mi dokážu opak, ak ma nechytia pri čine :rolleyes:
misomiso
05.01.07,13:41
Na jednej strane mate pravdu, je to vsetko absurdne. Ja som si tiez tukal prstom na celo, ked som sa dozvedel, ze napr. zvonenie mobilu je "verejna produkcia".

Ale na druhej strane - skuste sa na to pozriet aj takto: ste napr. Cmorik, alebo Smatanova a pozerate sa na to, ako velmi bohate spolocnosti dennodenne pouzivaju Vas napad (vysledky Vasej prace) na "dosiahnutie zisku". Niet pochyb o tom, ze napr. rozne popularne zvonenia sa zverejnuju nie kvoli tomu, aby sa interpretom robila reklama, ale naopak preto, aby to pritiahli (istu skupinu) zakaznikov. Podobne aj do kadernctva a restauracie si radio davate pre "sprijemnenie prostredia" zakznikov pripadne zamestnancov. Ak si chcete "sprijemnit prostredie" napr. kavou, nikto Vam ju neda zadarmo.
Janka6685
05.01.07,15:21
Ako tu čítam tieto príspevky, tak vidím, že v tom asi nemáme jasno...ako vo väčšine zákonov...

Podnikateľ má v prenájme parkovisko spolu s búdkou, kde už keď prišiel, bol tam aj televízor aj rádio. Tieto prímače teda ani nie sú jeho. Má v tomto prípade povinnosť platiť koncesionárske poplatky?
Chobot
08.01.07,10:20
Ako tu čítam tieto príspevky, tak vidím, že v tom asi nemáme jasno...ako vo väčšine zákonov...

Podnikateľ má v prenájme parkovisko spolu s búdkou, kde už keď prišiel, bol tam aj televízor aj rádio. Tieto prímače teda ani nie sú jeho. Má v tomto prípade povinnosť platiť koncesionárske poplatky?

Z predchádzajúcej diskusie jednoznačne vyplýva, že pokiaľ teda tie prijímače nemá v účtovníctve, tak konc. poplatky neplatí.

Čo sa týka autorských poplatkov, tak uzatvorená búdka na parkovisku asi nebude verejným priestranstvom. V sadzobníku SOZA nie je taký poplatok (nejaká strážna búdka) ani uvedený, takže by namali za to požadovať autorské poplatky.
Janka6685
08.01.07,14:35
Z predchádzajúcej diskusie jednoznačne vyplýva, že pokiaľ teda tie prijímače nemá v účtovníctve, tak konc. poplatky neplatí.

Čo sa týka autorských poplatkov, tak uzatvorená búdka na parkovisku asi nebude verejným priestranstvom. V sadzobníku SOZA nie je taký poplatok (nejaká strážna búdka) ani uvedený, takže by namali za to požadovať autorské poplatky.

Ďakujem za odpoveď aj za vysvetlenie.:)
Jozef I
09.01.07,11:37
Čo sa týka autorských poplatkov, tak uzatvorená búdka na parkovisku asi nebude verejným priestranstvom. V sadzobníku SOZA nie je taký poplatok (nejaká strážna búdka) ani uvedený, takže by namali za to požadovať autorské poplatky.

Ak otvorí dvere na búdke a pustí to naplno, že to bude hulákať na celé parkovisko (alebo si dá reproduktor na okno), tak to budú počúvať všetci a mal by platiť, či nie? ;) Ja len tak konštatujem ... ten zákon nemám rád... :D
mimotemy
Janka6685
09.01.07,15:24
Ak otvorí dvere na búdke a pustí to naplno, že to bude hulákať na celé parkovisko (alebo si dá reproduktor na okno), tak to budú počúvať všetci a mal by platiť, či nie? ;) Ja len tak konštatujem ... ten zákon nemám rád... :D
mimotemy

A keď si susedia nad nami púšťajú o druhej nad ránom hudbu, tak ich okrem rušenia nočného kľudu upozorním aj na toto...:D
svedia
28.05.10,09:26
ahojkate,,chcem sa opýtať,,či je niečo v tejto téme,,,ohľadom púšťania rádia,,zatiaľ viem,,,
-musí byť prihlásené-konse.poplatok platiť..neviete koľko sa to pohybuje,,predajňa 45m2
- ak by tam bola televízia? a bežal by tam nejaký hudobný kanál?
ďakujem za odpovede,,ak by sa dalo,,bola by som rada..papa
Andyke
28.05.10,09:37
Povinnosť platiť úhradu nie je podmienená vlastníctvom rozhlasového alebo televízneho prijímača. Platiteľom úhrady je zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov.

https://www.rtvs.sk/rtvs/?__p=mmFInformace&__id=mmFInformace.Adapter1.aaDefaultAction&_sid=wg0no8rof39ILu10&_fs=P&_ts=40326%2C4355439352

https://www.rtvs.sk/rtvs/?__id=mmFHlavni.RightsAdapter.aaSetFilterPO&_sid=wg0no8rof39ILu10&_fs=N&_ts=40326%2C4354805671
svedia
28.05.10,09:44
diki,,,za odpoveď.. -má jedného zamestnanca,,takže sa zamestnávateľ nemusí prihlásiť,,

ale budú tam chodiť klienti,,
Andyke
28.05.10,10:34
Takže konces.poplatky nie ste povinný platiť v zmysle zákona.
a.nuška
25.02.13,20:40
Chcela by som sa spýtať, ako to bolo so SOZOU- dnes chodili na kontroly, odmietla som v obchode zaplatiť, povedala som, že to je moje radio, ktoré využívam cez prestávku, (aj som mala cedulu s prestávkou) platíte teda v obchode 2x? SOZE aj koncesionársky poplatok? Čo má s tým SOZA, komu okrem seba tým pomôže?