orazel
04.01.07,17:35
Dobrý deň, už je tu dosť príjemných informácií o možnosti účtovať stravné lístky pre SZČO vo výške 89,- Sk. Ale poprosil by som o odpoveď na otázku, že v akej minimálnej výške som povinný zabezpečiť stravné lístky pre zamestnancov v roku 2007 ked v roku 2006 boli cca 49,- Sk. Týka sa to navýšenie hodnoty aj pre zamestnancov. Dakujem za odpoveď
liba2
04.01.07,16:38
Dobrý deň, už je tu dosť príjemných informácií o možnosti účtovať stravné lístky pre SZČO vo výške 89,- Sk. Ale poprosil by som o odpoveď na otázku, že v akej minimálnej výške som povinný zabezpečiť stravné lístky pre zamestnancov v roku 2007 ked v roku 2006 boli cca 49,- Sk. Týka sa to navýšenie hodnoty aj pre zamestnancov. Dakujem za odpoveďBohužiaľ, netýka sa zamestnancov :mee: . V platnosti zostalo všetko tak ako v r.2006.
Anja111
04.01.07,16:39
Dobrý deň, už je tu dosť príjemných informácií o možnosti účtovať stravné lístky pre SZČO vo výške 89,- Sk. Ale poprosil by som o odpoveď na otázku, že v akej minimálnej výške som povinný zabezpečiť stravné lístky pre zamestnancov v roku 2007 ked v roku 2006 boli cca 49,- Sk. Týka sa to navýšenie hodnoty aj pre zamestnancov. Dakujem za odpoveď

Výpočet stravného pre zamestnancov sa na rok 2007 nezmenil. Naďalej je to max. 55 % z 89,-- Sk, t.j. 48,95 Sk.
orazel
04.01.07,17:13
Dakujem za odpovede
ekopo
04.01.07,18:02
Bohužiaľ, netýka sa zamestnancov :mee: . V platnosti zostalo všetko tak ako v r.2006.
len zopár postrehov:
1., ako dlho SZČO nemal nárok dať si do nákladov aspoň časť stravy ???
/aj tak si ju musí kúpiť z vlastných peňazí/
2., kto platí za zamestnancov 55 % ceny stravného lístka ???
3., nakoniec zamestnanec aj tak nakúpi s supermarketoch všetko možné, len nie stravu pre seba /a toto by sa malo legislatívne ošetriť/
Sám som SZCO a keby som mal zamestnanca a mal by som mu podľa zákona zabezpečiť stravu, určite by som mu nestrčil do ruky stravné lístky, ale tú stravu by som mu naozaj zabezpečil. Zamestnanec si ani neuvedomuje, že to má vlastne ďaľší príjem vo výške cca 800,-Sk mesačne /=vlastná skúsenosť/. Ďakujem za pozornosť.
orazel
04.01.07,18:25
len zopár postrehov:
1., ako dlho SZČO nemal nárok dať si do nákladov aspoň časť stravy ???
/aj tak si ju musí kúpiť z vlastných peňazí/
2., kto platí za zamestnancov 55 % ceny stravného lístka ???
3., nakoniec zamestnanec aj tak nakúpi s supermarketoch všetko možné, len nie stravu pre seba /a toto by sa malo legislatívne ošetriť/
Sám som SZCO a keby som mal zamestnanca a mal by som mu podľa zákona zabezpečiť stravu, určite by som mu nestrčil do ruky stravné lístky, ale tú stravu by som mu naozaj zabezpečil. Zamestnanec si ani neuvedomuje, že to má vlastne ďaľší príjem vo výške cca 800,-Sk mesačne /=vlastná skúsenosť/. Ďakujem za pozornosť.

Je to pravda, ale, keď mi túto povinnosť určuje zákon, musím zabezpečiť teplú stravu. Cesťák je 89?- Sk na deň, a keby som mu mal variť, do 49,- Sk sa asi nezmestím, takže najlacnejšia alternatíva je stravný lístok v hodnote nutnej, t.j. tých cca 49,- Sk. Ved podla zakona nemusím dať celkovú sumu 89,-, ale len 55% a nech si zvyšok doplatí. To že si kupuje hocičo, je jeho vec. Inak aj to je pravda, že tie peniaze na stravu dam v podstate ako SZČO z vlastného vrecka, ale ked to ide cez stravné lístky, aspon sú to danovouznané výdaje
ekopo
04.01.07,18:30
Robí sa to aj tak, že strava sa nechá priniesť na pracovisko, alebo zamestnancov pošlem do blízkej reštaurácie a tá mi to bude potom faktúrovať.
orazel
04.01.07,18:44
Robí sa to aj tak, že strava sa nechá priniesť na pracovisko, alebo zamestnancov pošlem do blízkej reštaurácie a tá mi to bude potom faktúrovať.
No ale ked mi to naučtujú:
Menu dňa je v miestnej reštauracii 75,- Sk , DPH si nemôžem odrátať a do nákladov si môžem dať len tých 49,- Ska zvyšok riešiť so zamestnancom alebo cez socialny fond, do ktorého aj tak len ja prispievam z vlastných. Ked to hodnotím cez vynaložené naklady, tak su asi tie lístky najvýhodnejšie..... ale to je len môj názor
Assea
15.01.07,04:55
Mám v tom asi zmätok. 49 Skk je MAXIMÁLNA suma stravného. My kupujeme 50 Skk stravné lístky z čoho 27,5 Sk platíme my (zamestnávateľ) a 22,5 si platia zamestnanci. Je to v poriadku? (Prispievame len 27,5 Sk - ale neviem o tom že by bola stanovená aj "dolná" hranica príspevku na stravu) ĎAKUJEM
cactus
15.01.07,06:12
49 Sk je maximálne uznaná cena stravného pre daňové účely. Ak vaša firma nakupuje stravenky za 50 Sk, tak vám by do nákladov malo ísť 48,95 Sk a z toho 1,05 Sk by malo ísť buď zo SF alebo by si to mohol zaplatiť zamestnanec.
liba2
15.01.07,06:28
Mám v tom asi zmätok. 49 Skk je MAXIMÁLNA suma stravného. My kupujeme 50 Skk stravné lístky z čoho 27,5 Sk platíme my (zamestnávateľ) a 22,5 si platia zamestnanci. Je to v poriadku? (Prispievame len 27,5 Sk - ale neviem o tom že by bola stanovená aj "dolná" hranica príspevku na stravu) ĎAKUJEMNemáš v tom zmätok :)
Minimálna/dolná hranica je 55% z ceny stravného lístka, t.j. vo vašom prípade 55% z 50 Sk = 27,50 Sk je povinnosť zamestnávateľa prispieť a jemu to ide do nákladov.
Maximálna/horná hranica je 55% zo sumy 89 Sk, čo je stravné podľa zákona o CN , t.j. 48,95 Sk (nie 49!).
Na vaše stravné lístky á 50 Sk vám zamestnávateľ môže teda prispieť maximálne sumou 48,95 Sk z prostriedkov firmy a 1,05 Sk zo SF a zamestnanci by mali lístok zadarmo :p .
liba2
15.01.07,06:33
49 Sk je maximálne uznaná cena stravného pre daňové účely. Ak vaša firma nakupuje stravenky za 50 Sk, tak vám by do nákladov malo ísť 48,95 Sk a z toho 1,05 Sk by malo ísť buď zo SF alebo by si to mohol zaplatiť zamestnanec.
1. Nie "...malo ísť...", ale ...môže ísť....
2. "... a z toho 1,05 Sk ...." : nie z toho ale plus k tomu by mohlo ísť....
Okrem minimálnej a maximálnej hranice príspevku je všetko ostatné pre zamestnávateľa dobrovoľné :)
cactus
15.01.07,10:43
súhlasím, "môže!