miko30
04.01.07,18:01
Neviem kde som mal napisat ale chcel by som sa opytat.Kamaratka by chcela poradit co ma robit ked je tehotna a priatel odmieta zodpovednost,ako ma postupovat v otazke penazi. Prosim poradte.
misomiso
04.01.07,17:03
Za tehotenstvo sa plati? Ja som myslel, ze vyzivne sa plati az po narodeni dietata.:)
miko30
04.01.07,17:50
Vsak az ked sa narodi.Co ma robit.
miko30
04.01.07,18:07
Prosim.prosim nevie jej niekto poradit.Je to dobra kamaratka.
Melnick
04.01.07,18:12
Dobre načasovať DNP ,aby mala korunky aspoň keď bude opatrovať dieťatko v chorobe./ radšej mu ale želám pevné zdravie,aby túto možnosť využívať vôbec nemusela:) /.
Obšas oživ túto tému,určite Ti niekto poradí,lebo moja rada chytiť nezodpovedného robiča/ to nie je preklep/detí pod krk, asi nie je najlepšia.;)
Monika Kováčová
04.01.07,18:12
No takže v prvom rade porodí. V druhom rade uvedie (vlastne ešte pred pôrodom) takže v prvom rade uvedie otca dieťaťa pôrodnej asistentke (stačí meno, adresa, dobre padne aj rodné číslo, príp. stačí dátum narodenia), v druhom rade teda porodí.
Ostatné bude riešiť súdnou cestou - určenie otcovstva, výživné atď...
Monika Kováčová
04.01.07,18:15
A ešte jedna rada: Popros Richarda (povedzme aj tlačidlom nahlás) aby tvoju otázku preradil do témy právo, možno ti poradí aj nejaký právnik, ktorý to tam bude v právnej škatuľke lúskať. Táto tvoja otázka je totiž zle zaradená.
Melnick
04.01.07,18:23
Súhlasím s ermon.:) :)
miko30
04.01.07,18:39
Dakujem zatial
lenkak
04.01.07,18:47
ešte záleží aj na tom, či popiera otcovstvo. Po pôrode sú potom krvné testy, a na súde môžeš ešte aj požiadať preplatenie polovičky výbavičky na dieťatko. Matke dieťaťa priradia sociálnu pracovníčku.
Monika Kováčová
04.01.07,19:08
Lenka troška ťa opravím, matke nikoho nepriradia, dieťaťu priradia kurátora...
lenkak
04.01.07,19:20
môže byť, ale priradia...
Monika Kováčová
04.01.07,19:21
môže byť, ale priradia...

:):D;) .........:):D;)
misomiso
04.01.07,19:37
Lenka troška ťa opravím, matke nikoho nepriradia, dieťaťu priradia kurátora...

Ak by ste nahodou nevedeli, ako vyzera KURATOR.
Beata
04.01.07,19:39
Misomiso, paráda :D:D:D:D:D konečne viem ako vypadá kurátor
Beata
04.01.07,19:43
Btw ani som netušila, že gravitácia (gravidita, ale po dnešnom "Aj múdry schybí" je to gravitácia) môže byť s DPH... teda aspoň podľa zaradenia príspevku to tak vypadá ;)
camelfly
04.01.07,19:57
Otcovstvo je možné určiť až po pôrode, vychádza sa buď z krvných skupín, tzv.HLA systém, alebo analýzou DNA. Pokiaľ chcete testy súkromne, test na určenie otcovstva sa dá robiť na Ústave biológie, Sasinkova ul. v Bratislave. Je vhodné sa telefonicky informovať, prípadne objednať.Pokiaľ chcete požiadať o určenie otcovstva súd, je potrebné podať žalobu o určenie otcovstva na príslušný súd a tento rozhodne o ďalšom postupe.

Po narodeni dietatka sa poda návrh na určenie otcovstva na miestne a vecne príslušnom súde. Úrad práce zašle oznámenie, že je opatrovníkom dietatka.

Aj nevydatá matka má nárok požadovať od otca dieťaťa úhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom . Konkrétne je otec dieťaťa, za ktorého nie je matka dieťaťa vydatá, povinný prispievať primerane na úhradu výživy po dobu jedného roka, ako aj na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Na zabezpečenie úhrady týchto nákladov, ako aj na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu dvadsiatich šiestich týždňov môže súd na návrh tehotnej ženy uložiť tomu, otcovstvo ktorého je pravdepodobné, aby potrebnú sumu poskytol vopred. Právo žiadať úhradu týchto nákladov sa premlčí v troch rokoch odo dňa pôrodu ( môžete teda o takéto výživné požiadať dodatočne ).Vzhľadom k finančnej situácii môžete tiež napr. podať návrh na vydanie predbežného opatrenia, prostredníctvom ktorého môže súd uložiť účastníkovi, aby platil výživné v nevyhnutnej miere. V takom prípade je potrebné si uvedomiť, že v prípade, že otcovstvo potvrdené nebude, Vám vznikne povinnosť prijaté výživné vrátiť.

pripajam linky kde sa nachádza množstvo prípadov kde radia fundovaní právnici,
ale aj tu na PORADE ti urcite právnici pomôžu


http://www.rodinka.sk/user/view_page.php?page_id=94590&zoradenie=0
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=371790
Monika Kováčová
04.01.07,19:59
Teda všetko sedí, ale to zľahnutie nemôžem prehltnúť...
camelfly
04.01.07,20:03
tá terminológia by mala byť v poriadku, tu ide hlavne o to, získať pre ňu čo najviac potrebných informácií,
aj keď si myslím že stretnutie s právnikom ich neminie a bude potrebné
monymon
05.01.07,08:37
tá terminológia by mala byť v poriadku, tu ide hlavne o to, získať pre ňu čo najviac potrebných informácií,
aj keď si myslím že stretnutie s právnikom ich neminie a bude potrebné
Bola v "poriadku" do r. 2005. V starom zákone o rodine bol pojem "zľahnutie", čo sa v novom predpise zmenilo práve z dôvodu zastaralosti a teraz sa používa výraz pôrod....ale to len taka malilinká poznámka na okraj......nech sa vyjadrujeme presne...
a teraz k veci...upozorňujem na premlčanie práva žiadať takýto príspevok an úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.....premlčí sa uplynutím 3 rokov odo dňa pôrodu....
Ja to síce nemám vo zvyku a snažím sa poradiť tak ako sa len da....ale to by tu bolo na dlho a hlavne pre pokoj a čo najlepšiu a najodbornejšiu pomoc Vašej priateľke...v tejto veci nech sa rozhodne obráti na právneho zástupcu....držím jej palce.
misomiso
05.01.07,08:37
Prepacte, ale ja sa tu otvorene priznávam k tomu, ze som (pravdepodobe) nevzdelany. Co je to prosim Vas "zľahnutie"?
camelfly
05.01.07,08:58
Bola v "poriadku" do r. 2005. V starom zákone o rodine bol pojem "zľahnutie", čo sa v novom predpise zmenilo práve z dôvodu zastaralosti a teraz sa používa výraz pôrod....ale to len taka malilinká poznámka na okraj......nech sa vyjadrujeme presne...


ved prave ze som si spomenula na ten starsi vyraz slovicka co sa pouzival uradnejsie ked sme mali male deti aj my ;)
misomiso
05.01.07,09:11
Aha - takže to je pôrod? Ja som tipoval skôr na počatie :) :) :)
monymon
05.01.07,10:26
ako som napisala vo svojom príspevku, zľahnutie je to iste, ako pôrod......ako uvádza camelfly.....tento výraz bol "legálnym pojmom" - ted zákon s ním "pracoval" až do roku 2005, kedy starý zákon z r. 1983 nahradil nový zákon o rodine, ktorý už používa pojem pôrod, takže len došlo k zámene zastaralého výrazu......asi aj tir príspevky, na ktoré upozarmila camelfly sú ešte z obdobia pred účinnosťou tohto nového zákona. aby ste sa nepreľakli...táto "pomoc" nevydatej matke je aj v novom predpise a v podstate sa znenie paragrafu nezmenilo...až na tem výraz zľahnutie...
a vôbec sa netrápre tým, že to slovo je pre vás cudzie....to by ste sa čudovali, aký s tým mali problém moji spolužiaci (muži) na fakulte počas môjho štúdia....ale oni sa z vlastnej ješitnosti hanbili priznať a spýtať sa, čo to je.... :-))))))
misomiso
05.01.07,10:33
Ja sa teda nehanbim, ale aj tak mi to nejde do hlavy. Ja som rocnik 64, zo slovenciny som maturoval v r. 82, zakon je z roku 83, ale o zlahnuti som v zivote nepocul.

Predsa je ta Porada na nieco dobra - netusil som ze sa tu take veci dozviem. Skusim zacat ten termin pouzivat, mozno sa do jazyka zasa vrati...

Iba si nie som isty, ci ho budem vediet spravne casovat a sklonovat. Napr: "Už porodila?" sa povie "Už zľahla? A čo, ak sa pod niečim "zľahne zem"?
monymon
05.01.07,10:54
Veď o to ide...že tento pojem sa už používať nemusí...kým ho poznal zákon....tak sa v podstate mal a musel používať aj v rozhodnutiach a pod., ale keďže nový platný a účinný zákon už nahradil archaický výraz termínom modernejším a v konečnom dôsledku aj praktickejším, na "zľahnutie" pokojne zabudnite.......skôr by som si osvojila: "kamarátka porodila, tak si dajme pozor, aby sa za údajným otcom nezľahla(vami spomínaná) zem".......Niektoré výrazy sa jednoducho v bežnom jazyku nepoužívajú a predsa sú. predpokladám, že spolo "zmenečník" vo vašom slovníku tiež nie je, a neznamená to, že ste v slovenčine nemohli byť dobrý.....ale toto je už niekde inde....kamarátka nech vyhľadá právnu pomoc u advokáta....nejde predsa len tak o hocičo...ale o dieťa....advokát jej dobre poradí, ozrejmí možnosti (a aj pojmy, ktorým by prípadne nerozumela) a zabezpečí, že ona i dieťa budú mať reálnu šancu vymôcť všetko, na čo majú zo zákona právo.