Ivetak1807
04.01.07,19:43
:mee: :mee: :mee: Ahojte všetci poraďáci.

Najskôr, všetkým všetko naj... do nového roku, veľa zdravia,šťastia,lásky,chuti do práce,tej trošku menej, ale viac peňazí a zo všetkého ostatného iba to, čo ozaj stojí za to.

Mám jeden problém a chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Čo sa týka oblasti nehnuteľností, je to pre mňa trošku španielska dedina.

Jedna moja klientka má živnosť. Vzala si úver, nie na IČO, kúpila byt, taktiež nie na IČO. Chce ho začať prenajímať. A teraz máme dilemu a neviem si s tým rady. Prenajímať ten byt ako obyč.človek alebo ho môže vložiť do podnikania a prenajímať ho pod IČO-m? Ak je to šuma fuk a chcela by ho predsa len vložiť do podnikania, bude mať znalecký posudok, môže ten byt aj odpisovať? Do príjmu vieme, čo dá a do výdavkov môže dať celé inkaso a všetky poplatky okolo bytu? A všetko toto musí taktiež prehlásiť na IČO alebo to nie je potrebné? A ešte jedna vec. Keď ho neprehlási na IČO, úroky z úveru môže dať do výdavkov? A keď ho prehlási do podnikania, môže si tie úroky odpočítať zo základu dane? Poraďte mi niekto prosím, čo s tým.

Ďakujem vopred a prajem veľa trpezlivosti a pevných nervov do konca marca.
Monika Kováčová
04.01.07,19:06
Ak vložíš byt do Obchodného majetku, budeš musieť rátať s tým, že po vyradení z OM ti bude plynúť päťročná lehota, po ktorej skončení bude byt oslobodený od dane z príjmu v prípade predaja.
Na IČO ho pravdepodobne ani nemohla kúpiť..., neviem. Prenajímať ho môže ako obyč. človek. Inkaso nie je potrebné prehlasovať na IČO. Úroky z úveru určite nebude môcť dať do nákladov ako podnikateľka, keďže ide o súkromný úver.
beroun
04.01.07,19:23
Využil by som §6 ods. 3 zákona o dani z príjmov - príjmy z prenájmu nehnuteľností. Nemusí byť vôbec byt na IČO a ja by som zrejme dal do výdavkov aj poplatky a úroky z úveru, ak by išlo o účelový úver (zo zmluvy by bolo jasné že peniaze boli poskytnuté výhradne na kúpu daného bytu) a musel by byť byt zaradený v majetku a prípadne aj odpisovaný, ak by neboli prerušené odpisy. Výhodou je že pri takomto spôsobe (§6, ods. 3) sa nemusia platiť odvody do poisťovní, len dane.
Poznámka k ermonovi: byt sa dá v pohode kúpiť na IČO a IČO potom bude zapísané aj na liste vlastníctva.
macina
05.01.07,13:43
Ahoj, ja mám tiež klientku s presne tým istým problémom - my sme sa rozhodli vložiť byt do podnikania, kvôli uplatneniu odpisov (samozrejme s tou nevýhodou, že ak by sa ho rozhodla predať do 5 rokov od vyradenia z podnikania, bude to musieť zdaniť). Do nákladov sme dali vlastne všetko zariadenie (spotrebiče, nábytok...) a inkaso ide prehlásiť pre istotu na IČO. A na katastri to bola zisťovať, či je tam rozdiel, keď to kúpi ako FO-občan, alebo FO-podnikateľ, tak to jej povedali, že nie - že aj tak by tam nemala IČO (neviem, či je to len názor konkrétnej pani z katastra, ale keď tam pracuje, asi by to mala vedieť :-))
macina
beroun
05.01.07,15:21
Na vlastné oči som videl IČO napísané u FO-SZČO na liste vlastníctva, tak ako to býva u PO.
Johanka
05.01.07,18:20
Ahoj, ja mám tiež klientku s presne tým istým problémom - my sme sa rozhodli vložiť byt do podnikania, kvôli uplatneniu odpisov (samozrejme s tou nevýhodou, že ak by sa ho rozhodla predať do 5 rokov od vyradenia z podnikania, bude to musieť zdaniť). Do nákladov sme dali vlastne všetko zariadenie (spotrebiče, nábytok...) a inkaso ide prehlásiť pre istotu na IČO. A na katastri to bola zisťovať, či je tam rozdiel, keď to kúpi ako FO-občan, alebo FO-podnikateľ, tak to jej povedali, že nie - že aj tak by tam nemala IČO (neviem, či je to len názor konkrétnej pani z katastra, ale keď tam pracuje, asi by to mala vedieť :-))
macina
Odpisy si môže uplatniť aj ako občan pri zdaňovaní podľa § 6 ods.3 ZoDP, ale platí ,to čo už vyššie napísala Ermon (5-ročná lehota po skončení podnikania).
Johanka
05.01.07,18:28
Na IČO ho pravdepodobne ani nemohla kúpiť..., neviem.
Normálne sa nehnuteľnosti kupujú na firmu, je jedno či je to FO alebo PO. Výrobné haly, autoservisy, hotely, krčmy, aj byty ...........;) .
Monika Kováčová
05.01.07,18:29
Normálne sa nehnuteľnosti kupujú na firmu, je jedno či je to FO alebo PO. Výrobné haly, autoservisy, hotely, krčmy, aj byty ...........;) .

To viem, nevidela som na IČO byt, to je všetko. Nepíšem, že to nie je možné, iba že som nevidela... :);)