Ivana007
04.01.07,20:43
Prosim vas, mozete mi poradit ako sa dokladuje cast zakonnika prace, ktora pojednava o naroku na 5 tyzdnov dovolenky po 15 odpracovanych rokoch. Pocula som, ze vypisom zo socialky, ale ta vypisy individualne nevydava. Dakujem.
večernica
04.01.07,19:54
Zápočtové listy od jednotlivých zamestnávateľov.
Ivana007
04.01.07,20:09
Je na tento ukon nejake zákonne usmernenie a ak ano, mozete ho citovat /nazov, cislo a pod?/? Dakujem.
večernica
04.01.07,21:21
Zamestnanec ak chce mať tých 5 týždňov dovolenky je povinný dokladovať odpracovanú dobu ZP_§103_ods.4
azuz
05.01.07,05:16
Je na tento ukon nejake zákonne usmernenie a ak ano, mozete ho citovat /nazov, cislo a pod?/? Dakujem.
Nie je na to žiadne zákonné usmernenie. Najčastejšie sa odpracované roky dokladujú zápočtovým listom. Ak žiaden nemá, tak napr. dokladom o úspešne ukončenom štúdiu, pracovnou zmluvou, dokladom o skončení pracovného pomeru, rodnými listami detí a pod.. Kedysi sa to dalo dokladovať aj občianskym preukazom, pracovnými knižkami prípadne svedkami (museli byť aspoň 2).;)
Huta
16.03.07,07:40
Prosím Vás dovolenka o výmere najmenej 5 týždňov patrí zamestnancovy, ktorý napr. v máji r.2007 dovŕši 15 rokov pracovného pomeru po 18 roku veku.
25 dní mu patrí už aj na celý rok 2007, alebo len nasledujúci rok.
katkaj
16.03.07,07:41
Prosím Vás dovolenka o výmere najmenej 5 týždňov patrí zamestnancovy, ktorý napr. v máji r.2007 dovŕši 15 rokov pracovného pomeru po 18 roku veku.
25 dní mu patrí už aj na celý rok 2007, alebo len nasledujúci rok.

už za rok 2007, ale tých odpracovaných 15 rokov musí byť doložených zápočtom ;)
gray
16.03.07,12:28
Nie je na to žiadne zákonné usmernenie. Najčastejšie sa odpracované roky dokladujú zápočtovým listom. Ak žiaden nemá, tak napr. dokladom o úspešne ukončenom štúdiu, pracovnou zmluvou, dokladom o skončení pracovného pomeru, rodnými listami detí a pod.. Kedysi sa to dalo dokladovať aj občianskym preukazom, pracovnými knižkami prípadne svedkami (museli byť aspoň 2).;)

Ako je to v pripade ak ma ukoncenu vysoku skolu v zahranici a tiez v zahranici niekolko rokov pracoval ?
Tweety
16.03.07,12:59
Ako je to v pripade ak ma ukoncenu vysoku skolu v zahranici a tiez v zahranici niekolko rokov pracoval ? Ak má príslušné potvrdenia, tak sa mu započítavajú do nároku na D.
jankasm
16.03.07,13:02
Ako je to v pripade ak ma ukoncenu vysoku skolu v zahranici a tiez v zahranici niekolko rokov pracoval ?

Aj keď študoval v zahraničí, určite má diplom. Tak nech ti ho doloží a tú dobu môžeš započítať. Rovnako zo zamestnania v zahraničí by mal mať niečo ako zápočet.
Deni
19.03.07,10:13
A ak sa zamestnávateľ rozhodne, že dá zamestnancovi dovolenku vo výmere 5 týždňov, aj keď zamestnanec nedokladoval skutočnosť, že už odpracoval 15 rokov, neporušuje tým zákon?
katkaj
19.03.07,10:15
A ak sa zamestnávateľ rozhodne, že dá zamestnancovi dovolenku vo výmere 5 týždňov, aj keď zamestnanec nedokladoval skutočnosť, že už odpracoval 15 rokov, neporušuje tým zákon?

Pokiaľ to nemá ošetrené v zmluve tak by som to brala ako nedaňový náklad
Deni
19.03.07,10:15
Ešte jedna otázočka. Ak zamestnanec nastúpi do zamestnania 11/2006 a prac. pomer pokračuje aj v roku 2007, má nárok v roku 2007 na dovolenku aj za odpracované dni roku 2006? Ďakujem
katkaj
19.03.07,10:16
Ešte jedna otázočka. Ak zamestnanec nastúpi do zamestnania 11/2006 a prac. pomer pokračuje aj v roku 2007, má nárok v roku 2007 na dovolenku aj za odpracované dni roku 2006? Ďakujem

Pokiaľ mu vznikol nárok na dovolenku v roku 2006 a nevyčerpal ju, tak sa prenáša do roku 2007 ;)
jankasm
19.03.07,11:24
Ešte jedna otázočka. Ak zamestnanec nastúpi do zamestnania 11/2006 a prac. pomer pokračuje aj v roku 2007, má nárok v roku 2007 na dovolenku aj za odpracované dni roku 2006? Ďakujem

Ak PP začal 1.11.2006 tak má nárok na dovolenku za odpracované dni, čo bude podľa počtu dní 1/12 alebo 2/12. Túto dovolenku si môže vyčerpať v roku 2007.
MiskoR
21.03.07,08:52
Ako je to v pripade, ked som namiesto piatich rokov studoval na VS o jeden rok dlhsie. Zamestnavatel mi totiz nechce uznat ten jeden rok navyse a tym stracam narok na dlhsiu dovolenku po 15 rokoch prace. Ako mam dokladovat, ze som studoval sest rokov?
Timea13
09.11.07,12:40
Zamestnankyňa pracuje od 17-eho roku veku, tento rok by mala opracovaných viac ako 15 rokov, keby sa jej zarátali všetky odpracované roky. Keď jej budem rátať odracovanú dobu len od dovŕšenia 18 rokov tak jej to nevychádza. Neviem či jej môžem dať 25 dní dovolenky /V tomto roku má 35 rokov, skoro tri roky bola dobrovoľne nezamestnaná/
katkaj
09.11.07,12:43
Zamestnankyňa pracuje od 17-eho roku veku, tento rok by mala opracovaných viac ako 15 rokov, keby sa jej zarátali všetky odpracované roky. Keď jej budem rátať odracovanú dobu len od dovŕšenia 18 rokov tak jej to nevychádza. Neviem či jej môžem dať 25 dní dovolenky /V tomto roku má 35 rokov, skoro tri roky bola dobrovoľne nezamestnaná/

§ 103 Zákonníka práce


(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
milagros208
09.11.07,12:50
Do odpracovaných rokoch sa toho započítava veľa, napr. aj čas evidencie na úrade práce, ale čas dobrovoľného nezamestnania sa do toho neráta. Takže teraz ešte nespĺňa podmienky na vznik dovolenky o výmere 5 týždňov.
Paula
09.11.07,12:56
Timea13
09.11.07,13:37
Ďakujem za rýchle odpovede.
anelly
20.10.08,07:45
Opäť otváram otázku po novele od 1.9.07. Prosím poradiť, pretože nie som mzdár. Od 1.7.08 som nastúpila k novému ZL, k 30.9.2008 mi vznikol nárok na 5.týždeň dovolenky. Mám nárok na celú výšku alebo len jej pomernú časť? Ďakujem
Vranová
20.10.08,07:54
§103 ZP odst.2) .....bude sa počítať alikvótna časť už z výmery 5 týždňov...
VERONIKA6
20.10.08,08:17
Opäť otváram otázku po novele od 1.9.07. Prosím poradiť, pretože nie som mzdár. Od 1.7.08 som nastúpila k novému ZL, k 30.9.2008 mi vznikol nárok na 5.týždeň dovolenky. Mám nárok na celú výšku alebo len jej pomernú časť? Ďakujem
Výpočet bude nasledovný: 25 : 12 x 6.
anelly
20.10.08,10:13
ďakujem
Kolejová
09.12.08,05:51
Mäžem započítať do doby aj nadstavbové štúdium 2-ročné ak v maturitnom vysvedčení je uvedené, že forma štúdia je popri zamestnaní ? Zamestnanec v tom čase nikde nepracoval, a rodičia poberali prídavky.

Ďakujem
ivka70
09.12.08,06:19
Mäžem započítať do doby aj nadstavbové štúdium 2-ročné ak v maturitnom vysvedčení je uvedené, že forma štúdia je popri zamestnaní ? Zamestnanec v tom čase nikde nepracoval, a rodičia poberali prídavky.

Ďakujem
Pokial je to popri zamestnani, tak myslim, ze nie.
Rata sa iba denna forma studia a to iba jej standardna dlzka /nie 7 rokov namiesto 5, aj ked student mohol byt na skole 7 rokov/
Kolejová
09.12.08,07:23
Študent bol na škole 3 roky - učňovka a potom 2 roky nadstavba a tieto 2 roky neviem poriešiť. Ukončil to maturitnou skúškou.
Kolejová
10.12.08,06:35
Skúste poradiť ...
Kolejová
10.12.08,08:27
...
Chobot
10.12.08,11:50
Študent bol na škole 3 roky - učňovka a potom 2 roky nadstavba a tieto 2 roky neviem poriešiť. Ukončil to maturitnou skúškou.

My ti nevieme povedať naisto, pretože nevieme, či tá nadstavba bola denná forma štúdia alebo štúdium popri zamestnaní. To musí preukázať ten, koho sa to týka potvrdením zo školy, že išlo o dennú formu štúdia.

Vo všeobecnosti však nadstavbové štúdiá nie sú robené dennou formou, preto sa do odpracovaných rokov nezapočítavajú. Ale to už ti povedali vyššie.
Kathryn
19.01.09,11:52
Zamestnanec mi zdokladoval obdobia, keď bol zamestnaný zápočtovými listami, ale neviem aký doklad mám požadovať za obdobie, keď bol živnostníkom . Stačí živnostenský list ? Ďakujem za odpoveď.
katkaj
19.01.09,11:57
Zamestnanec mi zdokladoval obdobia, keď bol zamestnaný zápočtovými listami, ale neviem aký doklad mám požadovať za obdobie, keď bol živnostníkom . Stačí živnostenský list ? Ďakujem za odpoveď.

pokiaľ si platil poistenie tak aj Sociálna poisťovňa mu vystaví niečo na štýl zápočtového listu, kde bude obdobie platenia poistenia
milanr
23.03.09,06:59
Nový zamestnanec mi predložil pre nárok na dovolenku kópie ZL od predchádzajúcich zamestnávateľov. Nakoľko mu táto doba nevykryla 15 odpracovaných rokov a on už dovŕšil 40 rokov veku, doložil mi ešte informáciu o stave individuálneho účtu poistenca k 31.12.2003 zo SP, kde má chýbajúce obdobia zdokladované. Zaujíma ma, či je tento výpis zo SP s informáciou o dobdobiach dôchodkového poistenia postačujúci pre priznanie vyššieho nároku na dovolenku, alebo mám trvať na inej forme zdokladovania a o týždeň dlhšiu dovolenku mu zatiaľ nepriznať. Ďakujem
mzdarka renca
23.03.09,07:02
Nový zamestnanec mi predložil pre nárok na dovolenku kópie ZL od predchádzajúcich zamestnávateľov. Nakoľko mu táto doba nevykryla 15 odpracovaných rokov a on už dovŕšil 40 rokov veku, doložil mi ešte informáciu o stave individuálneho účtu poistenca k 31.12.2003 zo SP, kde má chýbajúce obdobia zdokladované. Zaujíma ma, či je tento výpis zo SP s informáciou o dobdobiach dôchodkového poistenia postačujúci pre priznanie vyššieho nároku na dovolenku, alebo mám trvať na inej forme zdokladovania a o týždeň dlhšiu dovolenku mu zatiaľ nepriznať. Ďakujem

no, mal by mať zápočtové listy, ale je evidentné podľa výpisu zo soc. poisťovne, že má odpracovaných min. 15 rokov. Ja by som mu to uznala.
milanr
23.03.09,08:37
Ďakujem za odpoveď.
Khani
02.09.09,11:36
Chcel by som sa spýtať či budem mať nárok na dovolenku v dĺžke 5 týždňov od roku 2010. V roku 2010 dovŕšim 33 rokov. Celé obdobie od 18. roku som študoval, bol na civilke alebo pracoval až na obdobie jedného roka keď som študoval v zahraničí. Bolo to po ukončení vysokej školy. O tomto štúdiu mám aj doklad o ukončení štúdia. Započítava sa do odpracovaných rokov toto obdobie? Môže byť tento rok štúdia považovaný za úspešné skončenie štúdia (podľa § 103, odsek 5, písmeno c, Zák. práce)? Čo by som mal predložiť zamestnávateľovi, aby mi toto obdobie uznal ako odpracované roky? Poraďte mi prosím niekto. Ďakujem.
Chobot
02.09.09,11:44
Chcel by som sa spýtať či budem mať nárok na dovolenku v dĺžke 5 týždňov od roku 2010. V roku 2010 dovŕšim 33 rokov. Celé obdobie od 18. roku som študoval, bol na civilke alebo pracoval až na obdobie jedného roka keď som študoval v zahraničí. Bolo to po ukončení vysokej školy. O tomto štúdiu mám aj doklad o ukončení štúdia. Započítava sa do odpracovaných rokov toto obdobie? Môže byť tento rok štúdia považovaný za úspešné skončenie štúdia (podľa § 103, odsek 5, písmeno c, Zák. práce)? Čo by som mal predložiť zamestnávateľovi, aby mi toto obdobie uznal ako odpracované roky? Poraďte mi prosím niekto. Ďakujem.

Čo si študoval v zahraničí? Bola to nejaká vysoká škola? Máš doklad o úspešnom ukončení štúdia?
Khani
02.09.09,17:54
Bol to College. Študoval som informačné technológie. Mám certifikát, že som od urciteho datumu do urciteho datumu navstevoval tento "kurz" a že som ho úspešne ukončil a bol mi pridelený "Cerfificate II in Information Technology". Myslíte, že by sa to mohlo považovať za dostatočné pre započítanie tohto roku ako pracovnej činnosti?
Chobot
02.09.09,19:51
Bol to College. Študoval som informačné technológie. Mám certifikát, že som od urciteho datumu do urciteho datumu navstevoval tento "kurz" a že som ho úspešne ukončil a bol mi pridelený "Cerfificate II in Information Technology". Myslíte, že by sa to mohlo považovať za dostatočné pre započítanie tohto roku ako pracovnej činnosti?

Nezdá sa mi, že by nejaký zahraničný kurz bol považovaný za štúdium v zmysle našej legislatívy.

Začnem ustanovením ZP § 103 ods. 5, kde sa píše:

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) ...
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
...

Dôležité je, čo sa myslí pod pojmom "úspešne skončenú štúdium". Tu by som sa odvolal najprv na § 35 zákona o službách zamestnanosti:

(1) Sústavná príprava občana na povolanie na účely tohto zákona je štúdium na strednej škole37) alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa.38)

Tie odkazy sa týkajú zákona č. 29/1984 o sústave základných a stredných škôl a zákona č. 131/2002 o vysokých školách.

Ak tá škola a tvoje štúdium je v zmysle zákona č. 131/2002 vysokou školou a štúdium je nejaká forma štúdiu v zmysle zákona (napr. doktorandské štúdium), tak sa započítava do odpracovaných rokov.

Uvádzaš však, že išlo len o nejaký kurz bez záverečnej skúšky a nezískal si tým žiadny titul, tak si nemyslím, že to bola sústavná príprava na povolanie v zmysle uvedených zákonov, preto si nemyslím, že by sa to malo započítať do odpracovaných rokov. To je niečo také, ako keby si išiel na rok do Austrálie študovať anglický jazyk.
krater
02.09.09,20:02
toto sme riesili s manzelom tiez ma narok na 5 tyzdnov chceli sme to zdokladovat ale zamrzli sme na stratenej vojenskej knizke :( to obdobie nam akurat chyba mozeme si vyziadat nejake potvrdenie z vojenskej spravy???
Chobot
02.09.09,20:48
toto sme riesili s manzelom tiez ma narok na 5 tyzdnov chceli sme to zdokladovat ale zamrzli sme na stratenej vojenskej knizke :( to obdobie nam akurat chyba mozeme si vyziadat nejake potvrdenie z vojenskej spravy???

Oni určite majú presnú evidenciu o absolvovaní ZVS, treba ich o to požiadať.

Alebo si dajte vytlačiť výpis z individuálneho účtu poistenca zo Soc poisťovne, kde by malo byť obdobie ZVS uvedené.
krater
04.09.09,09:09
len pre pobavenie keby sme knizku nasli tak manzelovi chyba do 15tich rokov este 1 den :D ma odpracovanych 13 rokov 364 dni :o
Chobot
04.09.09,09:15
len pre pobavenie keby sme knizku nasli tak manzelovi chyba do 15tich rokov este 1 den :D ma odpracovanych 13 rokov 364 dni :o

A pozri koľko mne:

http://www.porada.sk/254637-post6.html
krater
04.09.09,09:47
A pozri koľko mne:

http://www.porada.sk/254637-post6.html

mile :rolleyes: este ze ako sa po nasom vravi "ked nejde o zivot ide o ho..." :D
rrrrr
05.04.11,09:31
Zamestnankyna mala 18. rokov v 1/2000. do konca 8/2000 bola studentkou strednej skoly a hned od 9/2000 zacala studovat na VS. Odkedy pocitam dobu pre dovolenku, aj stredna skola sa berie ako uspesne skoncenie studia? dakujem
drobeceva
05.04.11,09:40
Zamestnankyna mala 18. rokov v 1/2000. do konca 8/2000 bola studentkou strednej skoly a hned od 9/2000 zacala studovat na VS. Odkedy pocitam dobu pre dovolenku, aj stredna skola sa berie ako uspesne skoncenie studia? dakujem
áno-berieš dobu od dovŕšenia 18. roku veku do úspeš.ukončenie VŠ.
milkami
19.05.11,19:31
Dcéra si sumarizuje doklady k nároku na 25 dní dovolenky-potrebuje každý deň. Chcem sa spýtať, ako je to s dobou po ukončení školy maturitou. Maturita 10.mája 1996, 18 rokov 10.júna 1996, úrad práce 19. júna 1996 (1deň), potom nič, až 28. augusta 1996 evidencia na Úrade práce. Zaráta sa jej doba prázdnin ako doba štúdia (10.júna-28.augusta)?Ďakujem
Tweety
20.05.11,04:58
Dcéra si sumarizuje doklady k nároku na 25 dní dovolenky-potrebuje každý deň. Chcem sa spýtať, ako je to s dobou po ukončení školy maturitou. Maturita 10.mája 1996, 18 rokov 10.júna 1996, úrad práce 19. júna 1996 (1deň), potom nič, až 28. augusta 1996 evidencia na Úrade práce. Zaráta sa jej doba prázdnin ako doba štúdia (10.júna-28.augusta)?Ďakujem
§102ZP
(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia, d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
MargitaP
31.05.11,10:23
Dovolenka o výmere piatich týždňov sa musí dokladovať len zápočtovým listom? Máme zamestnanca ktorý má 36 rokov a u posledného zamestnavateľa mu nepripočítali odpracovaný čas u predchádzjúceho zamestnávateľa. Nemá nárok na 25 dní, neni tam niečo nové o čom neviem?
Xanti
31.05.11,10:26
Dovolenka o výmere piatich týždňov sa musí dokladovať len zápočtovým listom? Máme zamestnanca ktorý má 36 rokov a u posledného zamestnavateľa mu nepripočítali odpracovaný čas u predchádzjúceho zamestnávateľa. Nemá nárok na 25 dní, neni tam niečo nové o čom neviem?
Prečo by nemal nárok na 25 dní. Odpracovaný čas nemusí mať spočítaný, ty si to vieš na základe dokladov porátať sama.
Tweety
31.05.11,10:28
Dovolenka o výmere piatich týždňov sa musí dokladovať len zápočtovým listom? Máme zamestnanca ktorý má 36 rokov a u posledného zamestnavateľa mu nepripočítali odpracovaný čas u predchádzjúceho zamestnávateľa. Nemá nárok na 25 dní, neni tam niečo nové o čom neviem?
Nie, ak tie roky nemá v ZL uvedené, doložíš k nemu tie u predch., a nárok bude mať.
veronikasad
31.05.11,10:30
Dovolenka o výmere piatich týždňov sa musí dokladovať len zápočtovým listom? Máme zamestnanca ktorý má 36 rokov a u posledného zamestnavateľa mu nepripočítali odpracovaný čas u predchádzjúceho zamestnávateľa. Nemá nárok na 25 dní, neni tam niečo nové o čom neviem?
Predchádzajúce zápočty má ? Už sa nenapočítavajú doby zamestnania, zamestnávatelia spravidla vydávajú potvrdenia len o dobe trvania prac.pomeru vo firme. Spočítaš mu dobu zamestnania vo všetkých firmách + náhradné doby (doba úspešne ukončeného štúdia, starostlivosť o dieťa) ... a ak do konca roka dosiahne 15 rokov po 18 roku veku - má nárok na 5 týždňov dovolenky.

Pripravuje sa novela ZP. Od 1.1.2012 už 5-týždňová dovolenka bude podmienená len dosiahnutím veku 33 rokov