silviad
04.01.07,20:58
Chcela by som sa informovať, že ak predám byt v OV (od 10/2002, vklad povolený 12/2002) aké dane by som mala platiť? Daň z prevodu a prechodu nehn. je už zrušený? Pokiaľ som byt nevlastnila 5 rokov treba platiť aj daň z príjmu? Neviem či to ešte platí? Vie mi niekto poradiť? Ďakujem!
skaspa
04.01.07,20:06
nepíšeš, či tam mal predávajúci trvalý pobyt alebo nie; ak tam mal trvalý pobyt tak podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov: od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom;
ak v ňom nemal trvalý pobyt, bol by príjem z predaja nehnuteľnosti od dane oslobodený za týchto podmienok: § 9 ods. 1 písm. b) od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku...
neviem či spĺňate podmienky trvalého pobytu, ale podmienku nadobudnutia určite nesĺňate, lebo odo dňa nadobudnutia neuplynulo 5 rokov (podľa zadania otázky nadobudnutie koniec roka 2002 predaj začiatok 2007) taktiež z otázky neviem určiť ten trvalý pobyt, tak to si overte a podľa toho by to bolo prípadne oslobodené
Ak by to oslobodené nebolo, platíte daň z príjmu (môžete si samozrejme k tomuto príjmu uplatniť aj nejaké tie výdavky a po odpočítaní výdavkov od príjmov vám výde čiastkový základ dane)

Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zákon č. 554/2003 v § 18 hovorí: "Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004." Čiže od roku 2005 sa daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti neplatí - nevzniká žiadna daňová povinnosť v tomto smere napriek tomu, že zákon č. 554/2003 nebol zrušený.
silviad
05.01.07,08:50
Ďakujem za odpoveď, trvalý pobyt sme v uvedenom byte vôbec nemali. a s predajom tak počkáme ešte rok. Vďaka.