Mickya
21.12.04,14:18
Zdravím,
poradíte mi, prosím:
1.) ak podnikateľ kúpil do PC napr. záložný zdroj, zvyšuje sa tým OC PC a treba odpisovať alebo to môžem rovno šupnúť do spotreby? Ďakujem

2.) Tiež som počula info, že ak kúpim do PC programy, tak OC zvyšujú len tie, ktoré sú potrebné na jeho rozbeh, ostatné vraj môžu ísť hneď do spotreby. Je to pravda?
Ďakujem
accad
21.12.04,17:28
1) Ak je záložný zdroj k PC zakúpený v roku obstarania PC, tak zvyšuje jeho OC. Ak PC bol zakúpený pred r.2004 a nie je ešte plne odpísaný, tak ide o technické zhodnotenie a navyšuje ZC odpisovaného PC.

2) Ak je PC zakúpené spolu s SW (operačný systém) zvyšuje tento SW jeho OC. Ak dokúpite ďalšie SW napr.antivírový program, grafické programy, tak o nich účtuje zvlášť a nevstupujú do OC PC.
Mickya
22.12.04,06:15
Ďakujem za odpoveď, ale ešte mám otázku, že ak napr. kúpim 1 tlačiareň pre 3 PC, tak to posudzujem ako samostatný majetok, že? Robí sa taká vec, že sa cena tlačiarne delí tromi? ĎAkujem
ORLEN
22.12.04,12:14
Takú tlačiareň dávaš priamo do spotreby ak je jej obstarávacia cena nižšia ako 30000 Sk, alebo sa môzes rozhodnut ze ju budes odpisovat. Nic nebudes delit.