alanrot
05.01.07,10:14
Vedel by mi niekto poradiť v tejto otázke.Som veterinár a podľa najnovších zákonov by sme mali prejsť na platcov dph kvôli nákupu a následnému "predaju"liekov pri ošetrení pacientov.Chcel by som vedieť,či by mi nestačila
živnosť a tým by sa celá vec dala do poriadku s tým,že by som sa nemusel ani prihlásiť ako platca DPH.Za Vaše názory vopred ďakujem.
Muška
05.01.07,09:25
Podľa zákona o DPH môže sa stať platiteľom DPH každý občan /nezáleží či má alebo nemá živnosť/

§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
Johanka
05.01.07,20:00
Vedel by mi niekto poradiť v tejto otázke.Som veterinár a podľa najnovších zákonov by sme mali prejsť na platcov dph kvôli nákupu a následnému "predaju"liekov pri ošetrení pacientov.Chcel by som vedieť,či by mi nestačila
živnosť a tým by sa celá vec dala do poriadku s tým,že by som sa nemusel ani prihlásiť ako platca DPH.Za Vaše názory vopred ďakujem.

Jediný zákon, ktorý obsahuje ustanovenia o povinnosti registrácie platiteľa DPH je Zákon o DPH. A ten ( pokiaľ viem) Ťa nijakým spôsobom nemôže prinútiť stať sa platiteľom DPH. Iná vec je , ak splníš zákonom stanovené podmienky, pri ktorých sa musíš registrovať. Máte vy , napr. v profesnej komore nejaký vnútorný predpis, ktorý Vás núti k takúmuto kroku. Ak áno, je to choré.
Ako veterinár " podnikáš " podľa osobitného predpisu. Zákon o DPH platí rovnako pre všetkých bez rozdielu, je jedno na základe akého oprávnenia dosahujú príjmy.
alanrot
06.01.07,09:39
Jediný zákon, ktorý obsahuje ustanovenia o povinnosti registrácie platiteľa DPH je Zákon o DPH. A ten ( pokiaľ viem) Ťa nijakým spôsobom nemôže prinútiť stať sa platiteľom DPH. Iná vec je , ak splníš zákonom stanovené podmienky, pri ktorých sa musíš registrovať. Máte vy , napr. v profesnej komore nejaký vnútorný predpis, ktorý Vás núti k takúmuto kroku. Ak áno, je to choré.
Ako veterinár " podnikáš " podľa osobitného predpisu. Zákon o DPH platí rovnako pre všetkých bez rozdielu, je jedno na základe akého oprávnenia dosahujú príjmy.

Ďakujem za odpovede,ale mne išlo hlavne o to,či je mi na "predaj"liekov bude stačiť živnosť.To,že sa platcom dph stávam dobrovoľne,alebo na základe príjmov mi jasné je.
Jana Acsová
06.01.07,09:53
Ďakujem za odpovede,ale mne išlo hlavne o to,či je mi na "predaj"liekov bude stačiť živnosť. Áno .
Jana Acsová
06.01.07,09:56
Ak by predaj liekov spadal pod predaj tovaru, tak živnosť postačuje. Zrejme bude potrebné splniť ďalšie podmienky (zodpovednú osobu) čo by vzhľadom k tomu, že ste veterinárny lekár nemal byť problém.
alanrot
06.01.07,17:34
Ďakujem pekne za odpovede.
jana007
08.09.08,12:06
Ak veterinár dosiahne obrat 1,2 mil. Sk, bude sa musieť k 1.1.2009 zaregistrovať za platcu DPH? Sú pre neho nejaké špecifické povinnosti ?
Na všetky svoje služby naúčtuje 19% a tie odvedie štátu?