johny18
05.01.07,11:49
FO - podnikatel vyuziva aj na podnikatelske aj na osobne ucely iba jeden ucet, nepodnikatelsky. Moze si dat poplatky za ucet do danovych vydavkov? A co prijate uroky a dan z urokov na tomto ucte?
Muška
05.01.07,10:55
FO - nemusí mať podnikateľský účet .
Poplatky do daňových výdavkov by som dala v tomto prípade iba tie, ktoré sa týkajú transakcií ohľadne podnikania.
johny18
05.01.07,10:59
A napr. poplatky za zriadenie uctu, mesacne poplatky za vedenie uctu?

Prijate uroky zauctovat v JU ako PNZD a dan z urokov ako VNZD, kedze z prijatych urokov je hned stiahnuta dan?
cactus
05.01.07,11:03
Ak by to bol čiste nepodnikateľský účet, tak by som účtovala iba operácie týkajúce sa podnikania. Ostatné kredity a debety by som vôbec nebrala do úvahy. Týmto by sa tento podnikateľský účet choval ako kvázi pokladňa.
Muška
05.01.07,11:04
v § 6
odst.
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

Zákon nehovorí, že sa musí účet volať "podnikateľský"

Takže úroky zaúčtuj ako POZD a daň si uplatníš v DP
Muška
05.01.07,11:09
Ak by to bol čiste nepodnikateľský účet, tak by som účtovala iba operácie týkajúce sa podnikania. Ostatné kredity a debety by som vôbec nebrala do úvahy. Týmto by sa tento podnikateľský účet choval ako kvázi pokladňa.
Tu záleží od počtu pohybov.

Mám klientov, ktorí nie sú živnostíci, ale iné SZČO - banka im nechce urobiť podnikateľský účet, tak to riešia buď cez jeden účet, alebo si založia 2 "občianske" účty a jeden používajú na podnikanie.

A ja k tým účtom pristupujem tak ako som písala vyššie.
Muška
05.01.07,11:11
A napr. poplatky za zriadenie uctu, mesacne poplatky za vedenie uctu?

Poplatky za zriadenie účtu , mesačné poplatky /riešim nejakých primeraných pomerom : podnikateľské pohyby - súkromné pohyby
johny18
05.01.07,11:20
Takže úroky zaúčtuj ako POZD a daň si uplatníš v DP
Nebolo by lepsie zauctovat prijaty urok na ucte ako "prijmy zdanene zrazkou", takto mi to da do stlpca 18 Zdanene osobitnou sadzbou - PNZD, a stiahnutu dan z urokov zauctujem ako "dan z prijmov", a to mi da do stlpca 26 - VNZD?
Muška
05.01.07,11:31
Johny, ale Ty sa musíš držať § 6 odst. 5 písm b)
Muška
05.01.07,11:33
Neviem o aké vysoké úroky ide.....ale ak "veľmi vysoké" potom musíš riešiť buď 2 účty, alebo nedržať na účte vysoký stav - nakoľko Ti aj toto vstupuje do platieb na SP a ZP.
johny18
05.01.07,11:38
Jedna sa mesacne asi o 30 korunove uroky. Dobre, dam to ako POZD