Katka3003
05.01.07,15:06
Dobrý den, chcela by som sa poradiť, živnostníčka podnikala do apríla 2006, potom pozastavila živnosť a išla na materskú dovolenku. Avšak v máji mala výdavky súvisiace s podnikaním / poštovné do sociálnej a zdravotnej poisťovne a podobne/. Možu sa dať tieto výdavky do účtovníctva npr. posledny aprílový deň?
tinaM
05.01.07,14:14
Dobrý den, chcela by som sa poradiť, živnostníčka podnikala do apríla 2006, potom pozastavila živnosť a išla na materskú dovolenku. Avšak v máji mala výdavky súvisiace s podnikaním / poštovné do sociálnej a zdravotnej poisťovne a podobne/. Možu sa dať tieto výdavky do účtovníctva npr. posledny aprílový deň?
Kedysi som čítala v nejakom Poradcovi, že ak má SZČO pozastavenú živnosť, a má vedený podnikateľský účet v banke, ktorý nezrušila počas prerušenia, všetky poplatky môžu ísť do výdavkov.
Myslím, že aj tieto výdavky, ktoré uvádzaš, môžu ísť do výdavkov, pokiaľ vieš dokázať, že vznikli v súvislosti s podn.činnosťou.
Nech ma niekto opraví, ak to nie je tak.
Jana Acsová
05.01.07,15:40
Zapolemizujme:
Vykonajme účtovnú závierku ku dňu prerušenia podnikania. Uzatvorme všetky účtovné knihy, upravme základ dane. Ako premietnuť do výdavkov výdavky, ktoré vznikli po uzatvorení peňažného denníka? Počas prerušenia živnosti nemáme žiadny dôvod účtovné knihy opäť otvárať. Výdavky počas prerušenia živnosti (ak nebude obnovená do termínu na podanie DP) nie sú výdavkami účtovnej jednotky.
Henrieta1
05.01.07,17:41
Súčasťou základu dane za zdaňovacie obdobie sú aj platby realizované po pozastavení živnosti SZČO. Z daňového hľadiska sa pozastavenie alebo prerušenie podnikania a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania považuje za skončenie podnikania alebo inej zárobkovej činnosti/§17ods.9 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov/. V zdaňovacom období, v ktorom dochádza ku skončeniu podnikania daňovníka alebo ku skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, je potrebné upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 zákona o dani z príjmov.Daňovník, ktorý vedie jednoduché účtovníctvo, upraví základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok, o výšku pohľadávok a o pomernú časť nájomného, vrátane finančného nájmu, ktorý pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť. Základ dane sa neupravuje o nevymožiteľné pohľadávky, ktoré je možné trvale odpísať.
Pri podaní daňového priznania SZČO teda zohľadní nielen platby realizované za pohľadávky a záväzky po dátume prerušenia živnosti do konca roka, ale v súlade s uvedeným aj ostatné záväzky a pohľadávky, aj keď neboli do konca roka uhradené.
virka
05.01.07,18:11
Aj ja mám takého to živnostníka, ktorý pozastavil živnosť k 1.11.2006.Na výpise z účtu mu ešte v decembri prišli provízie(poisťovníctvo), za činnosť ktorú robil keď živnosť nemal pozastavenú a pravdepodobne mu provízia príde ešte aj v 1/07.Čo s týmito príjmami.?
ekopo
05.01.07,18:24
Zapolemizujme:
Vykonajme účtovnú závierku ku dňu prerušenia podnikania. Uzatvorme všetky účtovné knihy, upravme základ dane. Ako premietnuť do výdavkov výdavky, ktoré vznikli po uzatvorení peňažného denníka? Počas prerušenia živnosti nemáme žiadny dôvod účtovné knihy opäť otvárať. Výdavky počas prerušenia živnosti (ak nebude obnovená do termínu na podanie DP) nie sú výdavkami účtovnej jednotky.
Skúsme dosadiť všade namiesto slova "výdavky" slovo "príjem" a pozrime sa na výsledok.
virka
05.01.07,18:30
Tak to mám nechať tak bez zdanenia?
Monika Kováčová
05.01.07,18:48
V tlačive DP FO B1 je riadok č. 40 a 41 Položky zvyšujúce a znižujúce ZD v zmysle § 17 Zákona o DP.
Môj názor: Účtovná uzávierka jednoznačne k dátumu ukončenia živnosti a v spomínaných riadkoch upraviť základ dane podľa § 17 Zákona o dani z príjmu.
Aj ovca celá, aj vlk sýty...


P.S.: Ja viem, že už som s tými úpravami základu dane otravná, ale čo už... :) http://www.porada.sk/showpost.php?p=349628&postcount=7
beroun
05.01.07,18:56
virka:
to čo daňovníkovi prišlo na účet v decembri a príde v januári je vlastne pohľadávka daňovníka ku dňu 01.11.2006, ktorú treba v zmysle §17, ods. 8 a 9 Zákona o dani z príjmov zdaniť v daňovom priznaní roka 2006 (jednoducho povedané ako by to dostal, bol to jeho príjem dňa 01.11.2006)
andrej_rv
05.01.07,20:07
Skúsme dosadiť všade namiesto slova "výdavky" slovo "príjem" a pozrime sa na výsledok.
A aké príjmy máš na mysli ? Prerušenie živnosti a jej neobnovenie do doby podania daňového priznania (a z uvedeného predpokladu vychádza príspevok Ing.Acsovej) sa v zmysle § 17 ods. 9 ZoDP považuje pre účely zistenia základu dane za ukončenie podnikania. Ku dňu ukončeniu podnikania je účtovná jednotka v zmysle § 16 ods. 6 písm. b) ZÚ uzavrieť všetky účtovné knihy (vrátane peňažného denníka) a zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku. Základ dane sa zisťuje podľa § 17 ods. 1 písm. a) ZoDP z rozdielu medzi príjmami a výdavkami (zisteného z účtovníctva vedeného v denníku). Tento základ sa podľa § 17 ods. 8 písm. a) upraví o príslušné položky, podrobne vymenované už v predošlých príspevkoch. Teda prakticky o všetky príjmy súvisiace s podnikaním (aj tie, ktoré daňovník v skutočnosti ešte neobdržal a možno ani vôbec neobdrží - napr. neuhradené pohľadávky), na ktoré si uplatňoval (alebo v rámci uzávierkovej úpravy mohol naposledy uplatniť daňové výdavky).
Bankové poplatky, paušál za mobil atď. by som pokladal za daňové výdavky v zmysle ZoDP tiež len do doby uzavretia účtovných kníh, teda len pri takom prerušení podnikania, ktoré sa do doby podania DP opäť obnoví.
ekopo
05.01.07,20:30
Mne sa preto nezdá požiadavka zameniť termíny "príjmy" a "výdavky" za nejaký príliš vhodný argument.
Vo svojom príspevku som "nežiadal" a "neargumentoval" len mierne zapolemizoval.
andrej_rv
05.01.07,21:07
Vo svojom príspevku som "nežiadal" a "neargumentoval" len mierne zapolemizoval.Prepáč, prepáč, už som upravil.
Jana Acsová
06.01.07,09:44
Skúsme dosadiť všade namiesto slova "výdavky" slovo "príjem" a pozrime sa na výsledok.Každý príjem, teda aj ten, ktorý daňovník obdrží po prerušení podnikania je potrebné zakategorizovať a zdaniť, ak už nebol zdanený, resp. premietnutý do príjmov iným spôsobom. Najlepšie nás skúša prax.
Jana Acsová
06.01.07,09:46
Ešte poznámka:
Zámerne hovorím o daňovníkovi, nakoľko to už nie je problém účtovníctva, ale dane z príjmov. (Stále ostávam v rovine, že daňovník už nie je účtovnou jednotkou z dôvodu prerušenia podnikania.)
Šubová
20.01.07,14:00
Ja by som chcela pridať otázku k tejto téme.


V roku 2006 som pozastavila živnosť, pretože som nedosiahla žiaden príjem a zamestnala som sa.
V majetku som mala zaradený osobný automobil, ktorý som splácala formou finančného leasingu. Automobil som nepredala, ale ani nevyužívala v súvislosti s podnikaním. Ešte nie je odpísaný.
Má tento majetok v mojom prípade vplyv na základ dane?
Príjem bol nula, výdavky žiadne.
Vďaka za radu vopred.
Rebeka1
20.01.07,14:29
Zapolemizujme:
Vykonajme účtovnú závierku ku dňu prerušenia podnikania. Uzatvorme všetky účtovné knihy, upravme základ dane. Ako premietnuť do výdavkov výdavky, ktoré vznikli po uzatvorení peňažného denníka? Počas prerušenia živnosti nemáme žiadny dôvod účtovné knihy opäť otvárať. Výdavky počas prerušenia živnosti (ak nebude obnovená do termínu na podanie DP) nie sú výdavkami účtovnej jednotky.

Súhlasim, ale čo v prípade, ak preruším živnosť na dobu pol roka? Vzniknuté výdavky počas prerušenej živnosti môžem účtovať do účtovníctva, môžem výdavky zahrnúť do základu dane? Podotýkam, že nejde o uzavretie účtov.kníh, pretože moja živnosť do pol roku bude zasa obnovená a bude obnovená do podania daňového priznania.
stanula
20.03.07,19:05
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či nedoplatok do poisťovne, ktorý bol uhradený počas pozastavenia živnosti, môžem zahrnúť do výdavkov-platby do poisťovní. (asi nie...)
SZČO (jednoduché účtovníctvo) mal pozastavenú živnosť od 5.6.2006 a nedoplatok uhradil v septembri 2006. A čo výkazy k DP ? mám tam uviesť dátum od 1.1.2006 do 5.6.2006 ? Živnosť má ešte stále pozastavenú. Ďakujem za rady. :)
stanula
20.03.07,19:50
halló, vie mi niekto poradiť ?:mee:
Monika Kováčová
20.03.07,19:56
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či nedoplatok do poisťovne, ktorý bol uhradený počas pozastavenia živnosti, môžem zahrnúť do výdavkov-platby do poisťovní. (asi nie...)
SZČO (jednoduché účtovníctvo) mal pozastavenú živnosť od 5.6.2006 a nedoplatok uhradil v septembri 2006. A čo výkazy k DP ? mám tam uviesť dátum od 1.1.2006 do 5.6.2006 ? Živnosť má ešte stále pozastavenú. Ďakujem za rady. :)

NEDOPLATOK - záväzok UHRADENÝ po uzavretí účtovných kníh sa vysporiada cez r.41 DP.
Pohľadávky sa vysporiadajú cez r. 41 DP.

Prepáč, ale dnes to píšem štvrý krát.... :confused:
stanula
20.03.07,20:07
Ďakujem, chápem ... , ale ja som tu už dávno nebola a nedá sa zvládnuť všetko prečítať. Sorry a ešte raz vďaka :)
Melnick
21.03.08,21:05
NEDOPLATOK - záväzok UHRADENÝ po uzavretí účtovných kníh sa vysporiada cez r.41 DP.
Pohľadávky sa vysporiadajú cez r. 41 DP.40

Prepáč, ale dnes to píšem štvrý krát.... :confused:

Monika to naozaj písala viackrát a správne , preto jej pomôžem a opravím jej príspevok.:)
daniela_s
26.03.08,20:22
ahojte tiež by som sa chcela poradiť ohľadne prerušenia živnosti a následného obnovenia.
Mám takýto problém: živnosť bola prerušená 24.1.2007, od začiatku roka sa na živnosť nič nerobilo, ide o prevádzku pohostinstva a zmluva o prenájme neobla k 1.1.2007 obnovená, ale zostal materiál a tovar na zásobách, môžem tento cez interný doklad dať do spotreby - do výdavkov?
Živnosť bola následne 1.11.2007 obnovená ale nebol na nej žiadny príjem ani výdavky, iba platby za telefón, tieto dám do výdakov?
Všetky záväzky boli uhradené ešte pred prerušením živnosti, pohľadávky nemal.
Keďže nejde o ukončenie živnosti, nebudem robiť cez riadky 40 a 41 žiadne úpravy, len si nie som istá či ten materiál a tovar čo zostal dám do spotreby, on sa v skutočnosti nespotreboval, majiteľ si ho zobral.
ďakujem za pomoc
prajem pekný večer
daniela
Monika Kováčová
27.03.08,09:00
ahojte tiež by som sa chcela poradiť ohľadne prerušenia živnosti a následného obnovenia.
Mám takýto problém: živnosť bola prerušená 24.1.2007, od začiatku roka sa na živnosť nič nerobilo, ide o prevádzku pohostinstva a zmluva o prenájme neobla k 1.1.2007 obnovená, ale zostal materiál a tovar na zásobách, môžem tento cez interný doklad dať do spotreby - do výdavkov?
Živnosť bola následne 1.11.2007 obnovená ale nebol na nej žiadny príjem ani výdavky, iba platby za telefón, tieto dám do výdakov?
Všetky záväzky boli uhradené ešte pred prerušením živnosti, pohľadávky nemal.
Keďže nejde o ukončenie živnosti, nebudem robiť cez riadky 40 a 41 žiadne úpravy, len si nie som istá či ten materiál a tovar čo zostal dám do spotreby, on sa v skutočnosti nespotreboval, majiteľ si ho zobral.
ďakujem za pomoc
prajem pekný večer
daniela

Ak daňovník už zásoby k 31.12.2007 nemá, a použil ich na osobnú spotrebu urobíš nákup tovaru mínusom.
Ak ešte tieto zásoby eviduje, vykážeš ich vo Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2007.
Čo sa týka platieb za telefón: pokiaľ neboli použité na zabezpečenie ďalších príjmov podnikania účtuj ich ako VNZD.
daniela_s
27.03.08,10:57
ďakujem, len tomu moc nerozumiem, ja som tovar ponížila v roku 2006 keď som nespotrebovaný dala do zásob, teraz mám dať zase tovar mínusom do výdavkov?

neviem prečo ale nepáči sa mi to dať do výdavkov, keďže to nepoužil na príjmy a tie bude mať nulové, nemôžem to len mimoevidenčne vyradiť? vyradím to zo zásob ale nedám to do výdavkov? Neviem či je to uplne v poriadku a preto sa to obávam urobiť. alebo by som to mohla dať do VNZD ako osobnú spotrebu, to sa mi páči asi najviac :)

prajem pekný deň
Muška
27.03.08,11:27
Daniela...
pozri sa na to vo "veľkom"
Na sklade tovaru ostalo podnikateľovi 5 BMW. Môže si ich len tak "bez ujmy" previesť zo skladu do osobného vlastníctva?
daniela_s
27.03.08,11:32
To myslím že nie

takto som sa na to nepozerala :rolleyes:
Muška
27.03.08,12:17
no....Danielka a preto Ti píše ermon, aby si to dala do stĺpca "Nákup materiálu" ale mínusom. Ale keďže nemal žiadny príjem, tak by asi Tvoje účtovníctvo vyzeralo: Príjem nula, výdavok: mínus výdavok.
Tak by som to asi vyriešila následne v uzávierkových operáciach:
Nepeňažný POZD,
daniela_s
27.03.08,12:28
ďakujem ti veľmi pekne

stále som na to pozerala ako na malú sumu (jedná sa o 11 tis.)

ešte raz vďaka